Bine ati venit pe forumul: "Mamici si Bebelasi" Te asteptam!
Pentru a comunica la 5 stele pe forum trebuie sa te inregistrezi,asa ca ce mai astepti? Nu vei regreta intra acum!
Bine ati venit pe forumul: "Mamici si Bebelasi" Te asteptam!
Pentru a comunica la 5 stele pe forum trebuie sa te inregistrezi,asa ca ce mai astepti? Nu vei regreta intra acum!
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  ParteneriParteneri  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Ultimele subiecte
» Marsupiu Snugli - gen Manduca/ luna/boba
Prajituri cu branza! EmptySam Aug 03, 2013 9:42 am Scris de adelaeu

» CAFEAUA DE DIMINEATA! 9
Prajituri cu branza! EmptyMier Sept 26, 2012 1:43 pm Scris de andreea_k

» buna seara
Prajituri cu branza! EmptyVin Mar 30, 2012 11:44 am Scris de Anna

» Hainute, jucarii, incaltari la preturi modice
Prajituri cu branza! EmptyDum Mar 18, 2012 2:12 pm Scris de adelaeu

» Tricotaje manuale pentru copii
Prajituri cu branza! EmptyMier Oct 26, 2011 9:53 am Scris de dina_dorina

» Recoltare celule stem
Prajituri cu branza! EmptyJoi Sept 29, 2011 12:17 pm Scris de Regina Maria

» La baby Expo barza vine cu premii de la Regina Maria
Prajituri cu branza! EmptyJoi Sept 22, 2011 2:10 pm Scris de Regina Maria

» Hainute superbe pt copilasi de toate varstele!
Prajituri cu branza! EmptyMier Sept 21, 2011 10:33 pm Scris de liliana_c

» fetita mea are bronsita
Prajituri cu branza! EmptyJoi Sept 15, 2011 11:57 am Scris de Anna

Produsele de top!
Cele mai bune produse pentru copilul tau! Viziteaza-ne nu te vom dezamagi!
mamicagrijulie
Hainute! Si aici!
Sondaj
cine va fi pitica/ul saptamanii?
Eric
Prajituri cu branza! Empty48%Prajituri cu branza! Empty
 48% [ 14 ]
Maria
Prajituri cu branza! Empty52%Prajituri cu branza! Empty
 52% [ 15 ]
Total voturi : 29

 

 Prajituri cu branza!

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
coco83
mamica super
mamica super
coco83


Mesaje : 214
Varsta : 40
stare de spirit : prietenoasa si intreprinzatoare, mai mereu ganditoare...

Prajituri cu branza! Empty
MesajSubiect: Prajituri cu branza!   Prajituri cu branza! EmptySam Mai 22, 2010 5:25 pm

PRAJITURA "turnata" CU BRANZA DULCE

Ingrdiente: pt blat- 4 oua, 2 cesti ulei, 2 cesti lapte, 1 lingurita rasa amoniac, coaja rasa de la 1 lamaie, 1 pachetel zahar vanilat, un varf sare, faina cat cuprinde.
pt umplutura- 1/2 kg branza se amesteca cu 2 oua si 4 linguri zahar, stafide.

Procedura: Se bat cele 4 oua intregi, se pune 1 ceasca de zahar, sarea, zaharul vanilat, coaja de lamaie rasa, laptele si se amesteca pana la dizolvarea completa a zaharului. Se adauga apoi amoniacul stins in zeama de lamaie( sau intre lgt de otet), Dupa aceea se adauga cele 2 cesti cu ulei si treptat faina cat sa capepte consistenta unui aluat de chec. Se omogenizeaza bine cu o lingura.
Intr-o tava inalta unsa cu margarina si tapetata cu faina se toarna 2/3 din aluat, apoi se adauga compozitia de branza cu o linguta, nivelandu-se usor, apoi restul de aluat. Se tine la cuptor 30-40 minute, sau pana se coace bine, apoi dupa dorinta se poate pudra cu zahar farin, sau nu si dupa ce se raceste se taie. pofta buna!

Vor urma si alte retete pe aceeasi tema...
Sus In jos
coco83
mamica super
mamica super
coco83


Mesaje : 214
Varsta : 40
stare de spirit : prietenoasa si intreprinzatoare, mai mereu ganditoare...

Prajituri cu branza! Empty
MesajSubiect: Re: Prajituri cu branza!   Prajituri cu branza! EmptyDum Mai 23, 2010 2:07 pm

PRAJITURA CU BRANZA FARA ALUAT

ingrediente: 400gr.branza de vaci, oua, 125 gr. zahar tos, 1 plic zahar vanilat, 100 gr. smantana, 200 ml lapte, 70 ml ulei, 1 plic budinca de vanilie, 2 lg zahar pudra

Preparare: se incinge cuptoru.
Branza se pune intr-un castron si se amesteca cu ouale, zaharul tos si vanilia, se adauga apoi laptele, smantana si praful de budinca si se omogenizeaza. se pune apoi intr-o tava unsa si tapetata si se coace 45 minute. dupa ce se scoate se lasa sa se raceasca apoi se taie si se presara dupa dorinta cu ele 2 lg de zahar pudra.


Ultima editare efectuata de catre coco83 in Dum Mai 23, 2010 3:24 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



Prajituri cu branza! Empty
MesajSubiect: Re: Prajituri cu branza!   Prajituri cu branza! EmptyDum Mai 23, 2010 3:20 pm

Asta-i pentru mine;ma simt incepatoare si "Nepriceputeanu" si cred ca ai ales-o special sa traiesc cu impresia ca pot face si eu o prajitura. tavalesc
Sus In jos
coco83
mamica super
mamica super
coco83


Mesaje : 214
Varsta : 40
stare de spirit : prietenoasa si intreprinzatoare, mai mereu ganditoare...

Prajituri cu branza! Empty
MesajSubiect: Re: Prajituri cu branza!   Prajituri cu branza! EmptyDum Mai 23, 2010 3:26 pm

TTTT pai mam gandit sa scriu de toate felurile, poate doar vo placea vreuna....
am unele si mai bune dar e mult de scris la ele..... sa vad cand am chef de dactilografiat....
Sus In jos
Iuly35
mamica super activa
mamica super activa
Iuly35


Mesaje : 1571
Varsta : 49
stare de spirit : fericita,"implinita"

Prajituri cu branza! Empty
MesajSubiect: Re: Prajituri cu branza!   Prajituri cu branza! EmptyDum Mai 23, 2010 5:51 pm

ms ms coco....ai fost draguta ca te-ai deranjat pt mine...m-am plans si a venit ajutorul Prajituri cu branza! 65297 .....vorba aia "copilul care nu plange,nu-i da masa tata 2222 "
Sus In jos
DD
mamica super activa
mamica super activa
DD


Mesaje : 703
Varsta : 40
stare de spirit : optimista

Prajituri cu branza! Empty
MesajSubiect: Re: Prajituri cu branza!   Prajituri cu branza! EmptyVin Iun 11, 2010 9:37 am

Astea sunt bune si pentru piticii nostri
Sus In jos
iulia_mama_evelynei
mamica super activa
mamica super activa
iulia_mama_evelynei


Mesaje : 926
Varsta : 42
stare de spirit : fericita...super fericita....imi iubesc nespus familia....

Prajituri cu branza! Empty
MesajSubiect: Re: Prajituri cu branza!   Prajituri cu branza! EmptyMar Iun 15, 2010 5:22 pm

:gatesc 1: SALATA DE VINETE SI CIORBITA DE VITA SI CA DESERT SPECIALITATEA CASEI CHECK A LA IULIA IN TREI CULORI::YAM YAM cheers
Sus In jos
iulia_mama_evelynei
mamica super activa
mamica super activa
iulia_mama_evelynei


Mesaje : 926
Varsta : 42
stare de spirit : fericita...super fericita....imi iubesc nespus familia....

Prajituri cu branza! Empty
MesajSubiect: Re: Prajituri cu branza!   Prajituri cu branza! EmptyMar Iun 15, 2010 5:38 pm

Unul din preferatele mele este Risotto cu ciuperci de padure

1 cana de orez arborio
2-3 linguri ulei (preferat de masline)
1 ceapa maricica
25 de grame de ciuperci de padure (amestec) rehidratate 20 de minute cu o ceasca de apa fierbinte
sau 200 gr ciuperci proaspete calite in 1 lingura ulei, cateva minute, cu un strop de sare
1 pahar de vin alb (optional)((la ciuperci de crescatorie poate fi folosit un pahar de vermut alb))
3 cani de supa de pasare sau legume
3 linguri parmezan ras sau dupa gust
1 nuca/lingura de unt (dublu nu strica)
patrunjel (optional, mie-mi place si pun)

Ciupercile rehidratate se scot din apa si se toaca nu foarte marunt. Apa ramasa se strecoara (in caz ca exista ceva sediment de la ciuperci) direct in supa de pasare/legume.
Se incinge uleiul pe foc mediu, se caleste ceapa pana se inmoaie si devine transparenta. Se adauga orezul si se prajeste amestecand din cand in cand pana cand devine alb si incepe sa faca galagie in cratita (pocneste usor pentru cei care nu stiu de gluma). Se micsoreaza un pic focul.
Se pune paharul de vin, se amesteca pana cand vinul e evaporat.
Se pune cate un polonic de supa, se amesteca pana se evapora. (Orezul sa fie acoperit dar nu innecat in supa)
Cand mai raman cam 2 polonice de supa se pun si ciupercile, se continua procedeul.
La sfarsit, orezul trebuie sa ramana cremos - se mai lasa cu focul stins 3-5 min. si el inca absoarbe lichid. Daca e prea uscat, se mai adauga un picut de supa. Se adauga untul si parmezanul, sare si piper dupa gust si se serveste. Prajituri cu branza! 334492
Sus In jos
iulia_mama_evelynei
mamica super activa
mamica super activa
iulia_mama_evelynei


Mesaje : 926
Varsta : 42
stare de spirit : fericita...super fericita....imi iubesc nespus familia....

Prajituri cu branza! Empty
MesajSubiect: Re: Prajituri cu branza!   Prajituri cu branza! EmptyMar Iun 15, 2010 5:43 pm

BUDINCA DE GRIS CU MERE
TTTT
Iti trebuie:
300 g gris
5 mere mari
600 ml lapte
8 linguri zahar
1 plic zahar vanilat
1 lingurita coaja de lamaie rasa
1 lingurita scortisoara
50 g unt.
Pregatesti asa:
Curatati merele de coaja, dati-le pe razatoarea mare, stoarceti-le de zeama si amestecati-le bine cu 4 linguri de zahar, scortisoara si zaharul vanilat.
Fierbeti laptele, adaugati coaja de lamaie si zaharul.
Dupa ce zaharul s-a topit, puneti grisul si amestecati bine.
Cand s-a ingrosat, puneti jumatate din cantitate intr-un vas de jena uns cu unt, apoi puneti merele rase si acoperiti cu grisul ramas.
Puneti vasul la cuptor pentru 20 de minute.
Se serveste cald sau rece. Prajituri cu branza! 435847
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



Prajituri cu branza! Empty
MesajSubiect: Re: Prajituri cu branza!   Prajituri cu branza! EmptyMar Iun 15, 2010 6:38 pm

Multumim pentru retete dar n-ai reusit altceva decat sa ne faci pooooffffttaaaa! Prajituri cu branza! 10550
Sus In jos
Continut sponsorizat





Prajituri cu branza! Empty
MesajSubiect: Re: Prajituri cu branza!   Prajituri cu branza! Empty

Sus In jos
 
Prajituri cu branza!
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Rulada cu branza dulce
» ce prajituri mancaruri face-ti de paste ?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: IN BUCATARIA NOASTRA :: Retete culinare-
Mergi direct la:  

Tema creata de Geosh. pentru MamicisiBebelasi

creează un forum | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discuții recente