Bine ati venit pe forumul: "Mamici si Bebelasi" Te asteptam!
Pentru a comunica la 5 stele pe forum trebuie sa te inregistrezi,asa ca ce mai astepti? Nu vei regreta intra acum!
Bine ati venit pe forumul: "Mamici si Bebelasi" Te asteptam!
Pentru a comunica la 5 stele pe forum trebuie sa te inregistrezi,asa ca ce mai astepti? Nu vei regreta intra acum!
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  ParteneriParteneri  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Ultimele subiecte
» Marsupiu Snugli - gen Manduca/ luna/boba
CUM HRANIM UN COPIL INDEPENDENT? EmptySam Aug 03, 2013 9:42 am Scris de adelaeu

» CAFEAUA DE DIMINEATA! 9
CUM HRANIM UN COPIL INDEPENDENT? EmptyMier Sept 26, 2012 1:43 pm Scris de andreea_k

» buna seara
CUM HRANIM UN COPIL INDEPENDENT? EmptyVin Mar 30, 2012 11:44 am Scris de Anna

» Hainute, jucarii, incaltari la preturi modice
CUM HRANIM UN COPIL INDEPENDENT? EmptyDum Mar 18, 2012 2:12 pm Scris de adelaeu

» Tricotaje manuale pentru copii
CUM HRANIM UN COPIL INDEPENDENT? EmptyMier Oct 26, 2011 9:53 am Scris de dina_dorina

» Recoltare celule stem
CUM HRANIM UN COPIL INDEPENDENT? EmptyJoi Sept 29, 2011 12:17 pm Scris de Regina Maria

» La baby Expo barza vine cu premii de la Regina Maria
CUM HRANIM UN COPIL INDEPENDENT? EmptyJoi Sept 22, 2011 2:10 pm Scris de Regina Maria

» Hainute superbe pt copilasi de toate varstele!
CUM HRANIM UN COPIL INDEPENDENT? EmptyMier Sept 21, 2011 10:33 pm Scris de liliana_c

» fetita mea are bronsita
CUM HRANIM UN COPIL INDEPENDENT? EmptyJoi Sept 15, 2011 11:57 am Scris de Anna

Produsele de top!
Cele mai bune produse pentru copilul tau! Viziteaza-ne nu te vom dezamagi!
mamicagrijulie
Hainute! Si aici!
Sondaj
cine va fi pitica/ul saptamanii?
Eric
CUM HRANIM UN COPIL INDEPENDENT? Empty48%CUM HRANIM UN COPIL INDEPENDENT? Empty
 48% [ 14 ]
Maria
CUM HRANIM UN COPIL INDEPENDENT? Empty52%CUM HRANIM UN COPIL INDEPENDENT? Empty
 52% [ 15 ]
Total voturi : 29

 

 CUM HRANIM UN COPIL INDEPENDENT?

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
Vizitato
Vizitator
Anonymous



CUM HRANIM UN COPIL INDEPENDENT? Empty
MesajSubiect: CUM HRANIM UN COPIL INDEPENDENT?   CUM HRANIM UN COPIL INDEPENDENT? EmptyVin Mar 19, 2010 8:38 am

Undeva intre lunile 12 si 18, bebelsul tau cuminte si linistit devine un pusti care merge de-a busilea si incearca sa preia controlul asupra activitatilor sale. Cand vrei sa il imbraci, el decide ca pijamalele sunt cele mai potrivite pentru o plimbare in parc. Cand il chemi la tine fuge razand, in timp ce tu alergi dupa el prin casa.

Iar cel mai greu moment este masa. Daca, in urma cu ceva timp, copilul tau manca orice ii dadeai, acum s-ar putea sa constati ca a devenit un mofturos.

Nu lasa bucataria sa devina un camp de lupta. Iata cateva modalitati de a transforma mesele intr-o placere pentru intreaga familie si de a-ti ajuta copilul sa dezvolte o atitudine sanatoasa fata de mancare.

Incurajeaza-i independenta

Lasa-ti copilul sa se hraneasca singur. Mancarea trebuie sa fie ceva ce isi doreste nu ceva ce ii este impus. Taie alimentele in bucati mici: carnea, morcovii, cartofii. Copiilor le place sa inmoaie mancarea. Langa painea prajita pune-i putin iaurt in care sa inmoaie fiecare bucatica. Incurajeaza-l (dar nu il forta) sa incerce mancaruri diferite si lasa-l sa decida ce va manca la urmatoarea masa.

Accepta-i obiceiurile

Daca ii place sa manance cu mana, lasa-l sa o faca. Daca reuseste sa foloseasca o lingura sau o furculita, cu atat mai bine. Nu descuraja eforturile copilului de a manca singur. Pentru a-l invata sa manance frumos, cu lingura, serveste-i un bol din mancarea lui preferata si pune-i langa ea o lingurita colorata, cu desene.

Accepta ordinea lui

Lasa copilul sa manance mancare in orice ordinea vrea el. Daca ii place sa manance intai desertul si apoi legumele, lasa-l sa o faca. Multi copii aleg intai stafidele din cereale, dar asta nu inseamna ca nu mananca si cerealele la sfarsit. Copii observa daca acorzi mai multa importanta dulciurilor si sunt foarte influentati de exemplul pe care il dai tu. Arata-i ca iti plac legumele si cerealele la fel de mult ca si prajiturile sau fructele.

Nu te complica

Daca te chinui mult sa pregatesti o cina speciala, este posibil ca cel mic sa o refuze. Gusturile copiilor se schimba de la o zi la alta si vei fi frustrata si dezamagita de fiecarte data cand refuza sa manance cina ta speciala. Nu-ti face copilul sa se simta vinovat daca pur si simplu nu-i place ceea ce ai pregatit. Da-i o farfurie cu orez sau niste paine prajita cu dulceata si lasa restul familiei sa se bucure de ceea ce ai pregatit.

Copiii nu se infometeaza

Multi parinti se ingrijoreaza atunci cand copiii lor refuza sa manance. Pediatrii cred ca acesta nu e un motiv de ingrijorare. Copilul tau va manca atunci cand ii este foame, iar daca sare peste o masa din cand in cand, nu inseamna ca devine subnutrit. Tine copilul la masa, cu restul familiei, chiar daca spune ca nu vrea sa manance. In scurt timp i se va face pofta si va renunta la hotararea lui. Nu face mare caz din faptul ca nu vrea sa guste mancarea. Daca vede ca e important pentru tine va fi si mai ferm pe pozitii.

Limiteaza gustarile

Copilul tau nu va mai lua masa daca isi petrece toata ziua cu mici gustari. Stabileste o gustare dimineata si una dupa amiaza, care trebuie sa fie din fructe, branza si biscuiti. Evita gustarile foarte dulci sau foarte sarate, iar cand ii este sete da-i apa, caci laptele si sucul ii umplu stomacelul.

Nu amesteca mancarea cu disciplina

Copiii isi testeaza mereu limitele. Nu folosi mancarea ca recompensa, pedeapsa sau mita, pentru ca vei creea o relatie nesanatoasa cu mancarea. Dulciurile nu au legatura cu comportamentul copilului, ele pur si simplu sunt in meniu in unele zile, iar in altele nu.
Sus In jos
mami_david
mamica super
mamica super
avatar


Mesaje : 43
Varsta : 37
stare de spirit : buna

CUM HRANIM UN COPIL INDEPENDENT? Empty
MesajSubiect: Re: CUM HRANIM UN COPIL INDEPENDENT?   CUM HRANIM UN COPIL INDEPENDENT? EmptyVin Mar 19, 2010 9:44 am

eu incerc sa ii fac lui david un program strict de masa
nu sunt de acord cu tot ce se scrie mai sus
de ex cum sa ii dau desertul inaintea mesei?
sau sa acceptam ordinele lui,sa ne manipuleze pe noi ca parinti...mi se pare un lucru inacceptabil
acum fiecare cu parereile lui nu? :bebenervos:
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



CUM HRANIM UN COPIL INDEPENDENT? Empty
MesajSubiect: Re: CUM HRANIM UN COPIL INDEPENDENT?   CUM HRANIM UN COPIL INDEPENDENT? EmptyVin Mar 19, 2010 9:46 am

Sincer,nici eu nu respect regula de sus.E un articol pur informativ.Eu respect regula instinctului
Sus In jos
mamicisibebelasi
Moderator
Moderator
avatar


Mesaje : 1961
Varsta : 41
stare de spirit : FFFFF BUNA

CUM HRANIM UN COPIL INDEPENDENT? Empty
MesajSubiect: Re: CUM HRANIM UN COPIL INDEPENDENT?   CUM HRANIM UN COPIL INDEPENDENT? EmptyVin Mar 19, 2010 11:15 am

nici eu nu respect programul de masa daria minca cind ai e foame de ex acum cind ma vazut cu bkidutu cu mincare a strigat in gura mare PAPA si era foarte bucuroasa
Sus In jos
Continut sponsorizat





CUM HRANIM UN COPIL INDEPENDENT? Empty
MesajSubiect: Re: CUM HRANIM UN COPIL INDEPENDENT?   CUM HRANIM UN COPIL INDEPENDENT? Empty

Sus In jos
 
CUM HRANIM UN COPIL INDEPENDENT?
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» un copil are nevoie de voi.
» INDEMNIZATIE CRESTERE COPIL
» 5 semne pt un copil rasfatat
» Irina ex-Asia îşi doreşte un copil
» COPILUL STANGACI--UN COPIL PERFECT NORMAL

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: TOTUL DESPRE BEBELUŞI :: Alimentaţia Bebeluşului-
Mergi direct la:  

Tema creata de Geosh. pentru MamicisiBebelasi

creează un forum | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discuții recente