Bine ati venit pe forumul: "Mamici si Bebelasi" Te asteptam!
Pentru a comunica la 5 stele pe forum trebuie sa te inregistrezi,asa ca ce mai astepti? Nu vei regreta intra acum!
Bine ati venit pe forumul: "Mamici si Bebelasi" Te asteptam!
Pentru a comunica la 5 stele pe forum trebuie sa te inregistrezi,asa ca ce mai astepti? Nu vei regreta intra acum!
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  ParteneriParteneri  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Ultimele subiecte
» Marsupiu Snugli - gen Manduca/ luna/boba
Cand taiem unghiile bebelusilor ? EmptySam Aug 03, 2013 9:42 am Scris de adelaeu

» CAFEAUA DE DIMINEATA! 9
Cand taiem unghiile bebelusilor ? EmptyMier Sept 26, 2012 1:43 pm Scris de andreea_k

» buna seara
Cand taiem unghiile bebelusilor ? EmptyVin Mar 30, 2012 11:44 am Scris de Anna

» Hainute, jucarii, incaltari la preturi modice
Cand taiem unghiile bebelusilor ? EmptyDum Mar 18, 2012 2:12 pm Scris de adelaeu

» Tricotaje manuale pentru copii
Cand taiem unghiile bebelusilor ? EmptyMier Oct 26, 2011 9:53 am Scris de dina_dorina

» Recoltare celule stem
Cand taiem unghiile bebelusilor ? EmptyJoi Sept 29, 2011 12:17 pm Scris de Regina Maria

» La baby Expo barza vine cu premii de la Regina Maria
Cand taiem unghiile bebelusilor ? EmptyJoi Sept 22, 2011 2:10 pm Scris de Regina Maria

» Hainute superbe pt copilasi de toate varstele!
Cand taiem unghiile bebelusilor ? EmptyMier Sept 21, 2011 10:33 pm Scris de liliana_c

» fetita mea are bronsita
Cand taiem unghiile bebelusilor ? EmptyJoi Sept 15, 2011 11:57 am Scris de Anna

Produsele de top!
Cele mai bune produse pentru copilul tau! Viziteaza-ne nu te vom dezamagi!
mamicagrijulie
Hainute! Si aici!
Sondaj
cine va fi pitica/ul saptamanii?
Eric
Cand taiem unghiile bebelusilor ? Empty48%Cand taiem unghiile bebelusilor ? Empty
 48% [ 14 ]
Maria
Cand taiem unghiile bebelusilor ? Empty52%Cand taiem unghiile bebelusilor ? Empty
 52% [ 15 ]
Total voturi : 29

 

 Cand taiem unghiile bebelusilor ?

In jos 
+7
BuNeLLu
dolcemaria
andreiutza
olo_family
dia
mamicisibebelasi
Anna
11 participanți
AutorMesaj
Anna
Administrator
Administrator
Anna


Mesaje : 2378
Varsta : 34
stare de spirit : super

Cand taiem unghiile bebelusilor ? Empty
MesajSubiect: Cand taiem unghiile bebelusilor ?   Cand taiem unghiile bebelusilor ? EmptySam Mar 20, 2010 10:29 pm

Începem să tăiem unghiile bebeluşului atunci când este nevoie

În mod obişnuit unghiile bebeluşilor nu trebuie tăiate în primele patru, până la şase săptămâni de viaţă, acestea fiind, atât la mâini cât şi la picioare, foarte delicate şi moi. Dacă devin prea lungi, se rup de la sine.

Când nou-născuţii riscă să se zgârie cu propriile unghii, acestea pot fi insa tăiate, încă înainte de împlinirea a doua luni de viaţă, mai ales daca copilul se scarpină mult şi prin aceasta riscă să se zgârie.

Unghiile trebuie tăiate cu grijă, folosind o forfecuţă rotunjită, specială pentru unghiile bebeluşilor. Recomandam setul de manichiura bebelusi

Pentru a evita rănirea în cadrul acestei proceduri sensibile, este de preferat ca tăierea unghiilor să se facă atunci când copilul doarme. O alternativă la tăierea unghiilor, daca copilul este prea mic, sunt
mănuşelele moi , care se pot pune bebeluşilor, astfel încât aceştia să nu se poată răni.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



Cand taiem unghiile bebelusilor ? Empty
MesajSubiect: Re: Cand taiem unghiile bebelusilor ?   Cand taiem unghiile bebelusilor ? EmptyDum Mar 21, 2010 9:30 am

Cand era bebelus mic,i le taiam cand dormea iar acum coopereaza;am forfecuta cu varfurile rotunjite
Sus In jos
Anna
Administrator
Administrator
Anna


Mesaje : 2378
Varsta : 34
stare de spirit : super

Cand taiem unghiile bebelusilor ? Empty
MesajSubiect: Re: Cand taiem unghiile bebelusilor ?   Cand taiem unghiile bebelusilor ? EmptyDum Mar 21, 2010 10:04 am

si ralu dta la taiat unghile
Sus In jos
mamicisibebelasi
Moderator
Moderator
avatar


Mesaje : 1961
Varsta : 41
stare de spirit : FFFFF BUNA

Cand taiem unghiile bebelusilor ? Empty
MesajSubiect: Re: Cand taiem unghiile bebelusilor ?   Cand taiem unghiile bebelusilor ? EmptyDum Mar 21, 2010 3:22 pm

eu i leam taiat cum am venit acasa de la matern pt ca toata era sgariata pe fata
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



Cand taiem unghiile bebelusilor ? Empty
MesajSubiect: Re: Cand taiem unghiile bebelusilor ?   Cand taiem unghiile bebelusilor ? EmptySam Apr 17, 2010 1:05 am

eu tot cum am ajuns acasa i le-am taiat,nu puteam sa-l vad cu unghiile mari si manusele nu i-am dat niciodata,ii taiam unghiile apoi i le pileam si gata.
astazi am reusit sa i le tai cand era treaz ,noroc ca era reclama la TV lol!
la picioruse foarte greu i le tai,se gadila foarte tare Cand taiem unghiile bebelusilor ? 522386
Sus In jos
dia
mamica super activa
mamica super activa
dia


Mesaje : 1007
Varsta : 46
stare de spirit : nume-dia,nume copil-bianca

Cand taiem unghiile bebelusilor ? Empty
MesajSubiect: Re: Cand taiem unghiile bebelusilor ?   Cand taiem unghiile bebelusilor ? EmptySam Apr 17, 2010 7:43 am

la operatiunea asta e responsabil tati,de cand e bia nu stiu daca i-am taiat eu de vreo 3 ori,sotul ii taie unghii;e dupa baita
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



Cand taiem unghiile bebelusilor ? Empty
MesajSubiect: Re: Cand taiem unghiile bebelusilor ?   Cand taiem unghiile bebelusilor ? EmptySam Apr 17, 2010 12:47 pm

al meu nu se baga la asa ceva,de spalat il spala,sa-i taie unghiile...no way!!
bravo tati lu´bia Cand taiem unghiile bebelusilor ? 25782
Sus In jos
olo_family
mamica super
mamica super
olo_family


Mesaje : 491
Varsta : 42
stare de spirit : Alaturi de voi...BUNA

Cand taiem unghiile bebelusilor ? Empty
MesajSubiect: Re: Cand taiem unghiile bebelusilor ?   Cand taiem unghiile bebelusilor ? EmptyMar Apr 20, 2010 10:27 am

Eu i le-am taiat din totdeauna cand era treaz..
A avut un somn delicat inca de la inceput,asa ca nu ma indura inima sa il trezesc!
S-a obijnuit ,nu se sperie,doar ca acum nu prea pot deoarece vrea sa apuce el unghiera sau forfecuta.. yjgj
Sus In jos
andreiutza
mamica super
mamica super
andreiutza


Mesaje : 90

Cand taiem unghiile bebelusilor ? Empty
MesajSubiect: Re: Cand taiem unghiile bebelusilor ?   Cand taiem unghiile bebelusilor ? EmptyMar Apr 20, 2010 11:50 am

SI EU PT CA NU ASA INE CU UNGHI MARI MICROBI 😢
Sus In jos
dolcemaria
Moderator
Moderator
dolcemaria


Mesaje : 944
Varsta : 40
stare de spirit : Foarte buna!!

Cand taiem unghiile bebelusilor ? Empty
MesajSubiect: Re: Cand taiem unghiile bebelusilor ?   Cand taiem unghiile bebelusilor ? EmptySam Apr 24, 2010 9:24 am

La Maria mai mult sotu' ii taie unghiutele, la manute dar si la picioruse, cu forfecuta pt bb.
Sus In jos
BuNeLLu
mamica noua
mamica noua
BuNeLLu


Mesaje : 2

Cand taiem unghiile bebelusilor ? Empty
MesajSubiect: Re: Cand taiem unghiile bebelusilor ?   Cand taiem unghiile bebelusilor ? EmptySam Apr 24, 2010 10:13 am

Cand îs prea mari unghiile.. tavalesc
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



Cand taiem unghiile bebelusilor ? Empty
MesajSubiect: Re: Cand taiem unghiile bebelusilor ?   Cand taiem unghiile bebelusilor ? EmptyMar Apr 27, 2010 8:26 pm

ce noroc pe voi fetelor :haha:
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



Cand taiem unghiile bebelusilor ? Empty
MesajSubiect: Re: Cand taiem unghiile bebelusilor ?   Cand taiem unghiile bebelusilor ? EmptyMier Apr 28, 2010 6:54 am

Asa zic si eu;sotul nu a pus mana pe forfecuta nici rugat ,nici obligat!
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



Cand taiem unghiile bebelusilor ? Empty
MesajSubiect: Re: Cand taiem unghiile bebelusilor ?   Cand taiem unghiile bebelusilor ? EmptyMier Apr 28, 2010 11:01 pm

sotului mei ii e frica,de asta nu-i tai
Sus In jos
mariaa
mamica super
mamica super
mariaa


Mesaje : 458
Varsta : 38
stare de spirit : excelenta

Cand taiem unghiile bebelusilor ? Empty
MesajSubiect: Re: Cand taiem unghiile bebelusilor ?   Cand taiem unghiile bebelusilor ? EmptyJoi Apr 29, 2010 9:29 am

noi stam la tataul unghilor ne maraim putin dar stamm
Sus In jos
DD
mamica super activa
mamica super activa
DD


Mesaje : 703
Varsta : 40
stare de spirit : optimista

Cand taiem unghiile bebelusilor ? Empty
MesajSubiect: Re: Cand taiem unghiile bebelusilor ?   Cand taiem unghiile bebelusilor ? EmptyMier Mai 05, 2010 9:06 am

Eu sunt la stadiul in care ii tai unghiile in somn
Sus In jos
Iuly35
mamica super activa
mamica super activa
Iuly35


Mesaje : 1571
Varsta : 49
stare de spirit : fericita,"implinita"

Cand taiem unghiile bebelusilor ? Empty
MesajSubiect: Re: Cand taiem unghiile bebelusilor ?   Cand taiem unghiile bebelusilor ? EmptyMier Mai 05, 2010 5:03 pm

noi nu avem problema la acest capitol,ba dincontra o amuza... Cand taiem unghiile bebelusilor ? 65297
Sus In jos
iulia_mama_evelynei
mamica super activa
mamica super activa
iulia_mama_evelynei


Mesaje : 926
Varsta : 42
stare de spirit : fericita...super fericita....imi iubesc nespus familia....

Cand taiem unghiile bebelusilor ? Empty
MesajSubiect: Re: Cand taiem unghiile bebelusilor ?   Cand taiem unghiile bebelusilor ? EmptyVin Iun 11, 2010 12:52 pm

eu i-am taiat unghiutele imediat dupa ce i-am facut 1 baita...cand am ajuns acasa
Sus In jos
Continut sponsorizat





Cand taiem unghiile bebelusilor ? Empty
MesajSubiect: Re: Cand taiem unghiile bebelusilor ?   Cand taiem unghiile bebelusilor ? Empty

Sus In jos
 
Cand taiem unghiile bebelusilor ?
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Somnul bebelusilor
» Cand cel mic nu se opreste din plans
» Când încep bebeluşii să mestece?
» CAND APARE COPILUL-de citit
» Cat de mult creste cand doarme?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: TOTUL DESPRE BEBELUŞI :: Evoluţia Bebeluşului-
Mergi direct la:  

Tema creata de Geosh. pentru MamicisiBebelasi

creează un forum | Cultura si Societate | Adolescenta, Copilarie, Familie | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discuții recente