Bine ati venit pe forumul: "Mamici si Bebelasi" Te asteptam!
Pentru a comunica la 5 stele pe forum trebuie sa te inregistrezi,asa ca ce mai astepti? Nu vei regreta intra acum!
Bine ati venit pe forumul: "Mamici si Bebelasi" Te asteptam!
Pentru a comunica la 5 stele pe forum trebuie sa te inregistrezi,asa ca ce mai astepti? Nu vei regreta intra acum!
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  ParteneriParteneri  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Ultimele subiecte
» Marsupiu Snugli - gen Manduca/ luna/boba
Cand este timpul sa introducem solidele in alimentatia unui bebelus? EmptySam Aug 03, 2013 9:42 am Scris de adelaeu

» CAFEAUA DE DIMINEATA! 9
Cand este timpul sa introducem solidele in alimentatia unui bebelus? EmptyMier Sept 26, 2012 1:43 pm Scris de andreea_k

» buna seara
Cand este timpul sa introducem solidele in alimentatia unui bebelus? EmptyVin Mar 30, 2012 11:44 am Scris de Anna

» Hainute, jucarii, incaltari la preturi modice
Cand este timpul sa introducem solidele in alimentatia unui bebelus? EmptyDum Mar 18, 2012 2:12 pm Scris de adelaeu

» Tricotaje manuale pentru copii
Cand este timpul sa introducem solidele in alimentatia unui bebelus? EmptyMier Oct 26, 2011 9:53 am Scris de dina_dorina

» Recoltare celule stem
Cand este timpul sa introducem solidele in alimentatia unui bebelus? EmptyJoi Sept 29, 2011 12:17 pm Scris de Regina Maria

» La baby Expo barza vine cu premii de la Regina Maria
Cand este timpul sa introducem solidele in alimentatia unui bebelus? EmptyJoi Sept 22, 2011 2:10 pm Scris de Regina Maria

» Hainute superbe pt copilasi de toate varstele!
Cand este timpul sa introducem solidele in alimentatia unui bebelus? EmptyMier Sept 21, 2011 10:33 pm Scris de liliana_c

» fetita mea are bronsita
Cand este timpul sa introducem solidele in alimentatia unui bebelus? EmptyJoi Sept 15, 2011 11:57 am Scris de Anna

Produsele de top!
Cele mai bune produse pentru copilul tau! Viziteaza-ne nu te vom dezamagi!
mamicagrijulie
Hainute! Si aici!
Sondaj
cine va fi pitica/ul saptamanii?
Eric
Cand este timpul sa introducem solidele in alimentatia unui bebelus? Empty48%Cand este timpul sa introducem solidele in alimentatia unui bebelus? Empty
 48% [ 14 ]
Maria
Cand este timpul sa introducem solidele in alimentatia unui bebelus? Empty52%Cand este timpul sa introducem solidele in alimentatia unui bebelus? Empty
 52% [ 15 ]
Total voturi : 29

 

 Cand este timpul sa introducem solidele in alimentatia unui bebelus?

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
Anna
Administrator
Administrator
Anna


Mesaje : 2378
Varsta : 34
stare de spirit : super

Cand este timpul sa introducem solidele in alimentatia unui bebelus? Empty
MesajSubiect: Cand este timpul sa introducem solidele in alimentatia unui bebelus?   Cand este timpul sa introducem solidele in alimentatia unui bebelus? EmptyMier Feb 03, 2010 8:38 pm

Copiii vor trece prin mai multe etape de alimentatie pe durata vietii, si la fel ca schimbarile de comportament din timpul pubertatii, la fel de neprevazute vor fi si cele prin care copiii vor trece cu obiceiurile alimentare.

Iar primele schimbari de acest gen vor apare inca din primul an de viata. Acestea ii pun la incercare pe parinti deoarece uneori par sa fie dramatice. Intr-o zi bebelusul mananca tot, incat ajungi sa te intrebi daca i-ai oferit suficient, iar in ziua urmatoare refuza orice aliment. Aveti insa incredere in copii (chiar daca sunt mici inca), ei stiu cat au nevoie sa manance, nu se vor infometa singuri. Daca indeparteaza biberonul sau lingurita inseamna ca au mancat suficient. Daca insa nu s-au saturat vor cere singuri supliment de hrana. Atata timp cat parintii ofera hrana sanatoasa, copiilor li se poate permite sa manance oricat de mult isi doresc. Se vor opri singuri cand s-au saturat (sau cand mincarea se va termina, depinde in ce ordine).

Fiecare copil este unic, creste in propriul stil, diferit de ceilalti, de aceea e posibil ca el sa nu se potriveasca nici unui grafic de alimentatie pe care l-ati citit. Schimbarile in obiceiurile alimentare nu includ doar cantitatea pe care copilul doreste sa o manance, dar si timpul in care face acest lucru. Asa ca sa nu va surprinda daca la un moment dat bebelusul refuza sa manance, iar 30 de minute mai tarziu plange de foame.

Diversificarea alimentatiei se poate incepe intre 4 si 6 luni si in functie de recomandarile medicului daca:

* Greutatea de la nastere s-a dublat.
* Daca bebelusul a incetat sa mai ia in greutate.
* Daca bebelusul ia prea mult in greutate. Formula este bogata in calorii si aceasta poate duce uneori la greutate in exces.
* Daca bebelusul cere mai des de mancare (mai mult de 1 L de lapte/zi) si nu pare satul.
* Daca bebelusul este interesat de mancarea din farfuria adultilor.

Medicul poate recomanda amanarea diversificarii daca bebelusul ia normal in greutate sau exista alergii in familie. !!! Diversificarea inceputa prea devreme poate duce la alergii alimentare mai tarziu.

Cand bebelusul da semne ca este pregatit pentru solide, incepeti treptat si incercati sa urmati aceste etape:

1. Alegeti timpul potrivit cand incepeti diversificarea. Nu optati pentru momentul in care copilul este foarte infometat. Oferiti-i putin san sau biberon - astfel incat bebelusul sa stie ca nu aveti de gand sa-l infometati - si incercati cu cateva lingurite din noul aliment.
2. Alegeti un loc bun in care copilul poate sta comod. Aceasta include fie un scaunel inclinat ca cel de masina, fie in brate, fie pe canapea sau fotoliu, rezemat la spate cu o perna. Nu-l lasati culcat la orizontala cand il hraniti, doar va scuipa si se va ineca. Cind poate sta bine in fundulet il puteti muta in scaunelul de masa.
3. Incepeti cu alimente usoare. Acestea pot fi cerealele de orez, imbogatite in fier, care sunt cel mai usor de digerat si care pot fi oferite de doua ori pe zi: dimineata si seara. Cerealele vor avea consistenta cat mai lichida la inceput, pentru ca bebelusul sa se obisnuiasca cum sa miste mancarea in gura si cum sa o inghita. Cand inghitirea se face din ce in ce mai usor si bebelusul accepta mai des lingurita inseamna ca cerealele pot fi ingrosate. !!! Nu puneti cerealele in biberon. Copilul stie deja cum sa bea, acum invata sa manance cereale.
4. Incepeti diversificarea incet. Bebelusul va crede probabil ca v-ati "pierdut mintile" cand veti incepe diversificarea, dar va trebui sa se obisnuiasca cu ideea ca nu toata mancarea vine in stare lichida. Luati o cantitate mica in lingurita, introduceti-o in gura bebelusului si apoi uitati-va cum se stramba si eventual scuipa tot afara. Stergeti-i gurita si incercati din nou. Nu renuntati cand vedeti ca bebelusul scuipa noul aliment sau il refuza intorcand capul. Daca scuipa nu inseamana neaparat ca nu-i place, este mai mult o reactie la ceva nou in gura. Daca insa continuati sa-i dati si el nu inceteaza sa se strambe si sa scuipe, probabil ca noul aliment nu-i place. !!! Incercati cu un aliment nou de cel putin 8 ori inainte de a-l elimina sau amana din alimentatia bebeluslui (cele la care apare reactie alergica trebuiesc eliminate).
5. Introducerea altor alimente se poate face dupa ce bebelusul intelege ce inseamna a manca (ceea ce presupune ca aceeasi cantitate mica din lingurita o puteti introduce in gura fara probleme din maxim doua incercari) si nu are nici un fel de reactie alergica la cereale. Se pot introduce treptat legume si fructe, incepand cu legumele pentru prima luna. Daca se incepe cu fructele mai intai, copilul poate sa refuze legumele, care nu sunt la fel de dulci si gustoase si atunci diversificarea poate fi ingreunata.

!!! Introduceti alimentele noi (incluzand cerealele) cate una pe saptamana. In acest mod ii oferiti bebeluslui timp sa reactioneze la unul dintre alimente daca este cazul si veti stii pe care sa-l amanati sau evitati daca da vreo reactie alergica.

Pentru ca momentele de masa sa fie cat mai usoare si pentru a evita greseli in alimentatie incercati sa:

* Folositi o lingurita speciala pentru bebelusi, acoperita eventual cu cauciuc. Oferind mancare atit cat permite lingurita, potrivita pe gurita bebeluslui, veti avea mai putina mancare scuipata. Cauciucul previne ranirea gingiilor in timpul hranirii.
* Curatati merele, perele sau prunele de coaja; aceasta pot duce la inecare.
* Oferiti sucuri de fructe preparate in casa sau din cele special destinate bebelusilor, iar daca acestea sunt prea dulci diluati-le cu apa. !Atentie sa fie pasteurizate sau proaspat preparate, pentru a evita infectarea de genul E. coli.
* Uitati-va la ce contin alimentele pentru bebelusi, unii comercianti adauga zahar sau sare. Acestea ar trebui evitate in primul an de viata.
* Nu oferiti miere sub 1 an. Mierea poate contine bacterii care pot dauna sistemului digestiv insuficient dezvoltat la bebelusi si poate duge la botulism. !Atentie la unele iaurturi, unele au adaugata mierea ca indulcitor.
* Fiti atenti cand folositi cuptorul cu microunde pentru a incalzi mancarea. Intotdeauna amestecati in mancare dupa ce ati incalzit-o si gustati-o inainte de a i-o oferi bebelusului.
* Evitati pe cat posibil sarea si zaharul. Bebelusul trebuie sa testeze gustul noilor alimente, deci nu are nevoie de aceste adaosuri deocamdata.
Sus In jos
mamicisibebelasi
Moderator
Moderator
avatar


Mesaje : 1961
Varsta : 41
stare de spirit : FFFFF BUNA

Cand este timpul sa introducem solidele in alimentatia unui bebelus? Empty
MesajSubiect: Re: Cand este timpul sa introducem solidele in alimentatia unui bebelus?   Cand este timpul sa introducem solidele in alimentatia unui bebelus? EmptyJoi Feb 04, 2010 3:48 pm

normal e de la 6 luni sa incepem sa dam mincare solida dar eu am inceput mai repede de la 3 luni,am inceput cu iaurt si supica dupa citeva sapt cu piure,mar cu biscit,piure de fructe iar acum avem un an si doua luni si mincam de toate si suntem mari
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



Cand este timpul sa introducem solidele in alimentatia unui bebelus? Empty
MesajSubiect: Re: Cand este timpul sa introducem solidele in alimentatia unui bebelus?   Cand este timpul sa introducem solidele in alimentatia unui bebelus? EmptyJoi Feb 04, 2010 5:49 pm

noi am inceput de la 4 luni,i ´am dat san doar 1 luna...
din cate stiu daca bebeului ii dai doar biberon diversificarea incepe de la 4 luni,daca dai si san si lapte praf de la 5 luni,daca i dai doar san de la 6 luni. 👅
Sus In jos
ana_hruban
mamica super
mamica super
ana_hruban


Mesaje : 78
Varsta : 42
stare de spirit : F F BUNA DAR SE POATE SI MAI BINE

Cand este timpul sa introducem solidele in alimentatia unui bebelus? Empty
MesajSubiect: Re: Cand este timpul sa introducem solidele in alimentatia unui bebelus?   Cand este timpul sa introducem solidele in alimentatia unui bebelus? EmptyDum Feb 28, 2010 6:47 am

Noi am inceput diversificarea la 4 luni. La recomandarea pediatrului am inceput cu mar, para, portocala si banana. La inceput suc pana am ajuns la pure tot mai gros. Am mancat f bine lapte cu banane si cereale fara gluten. De la 6 luni am inceput cu legume. La inceput morcov, patrunjel si telina si cu fiecare sapt introduceam alte legume. Apoi carnea de pui. La inceput numai supica fara carne dupa care am inceput si carnea. Tot de la 6 luni am introdus si ficat, carne de vaca, galbenus de ou ( cate un sfert pe sapt) iaurt, branza de vaca, cereale cu gluten. Pe la 7 luni taitei in supa si orez. Pe la 8 luni curcan. La 10 luni ou intreg ( la recomandarea pediatrului) , peste alb, varza, capsuni.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



Cand este timpul sa introducem solidele in alimentatia unui bebelus? Empty
MesajSubiect: Re: Cand este timpul sa introducem solidele in alimentatia unui bebelus?   Cand este timpul sa introducem solidele in alimentatia unui bebelus? EmptyDum Feb 28, 2010 8:29 am

Bravo ca papa de toate;
Sus In jos
mamicisibebelasi
Moderator
Moderator
avatar


Mesaje : 1961
Varsta : 41
stare de spirit : FFFFF BUNA

Cand este timpul sa introducem solidele in alimentatia unui bebelus? Empty
MesajSubiect: Re: Cand este timpul sa introducem solidele in alimentatia unui bebelus?   Cand este timpul sa introducem solidele in alimentatia unui bebelus? EmptyDum Feb 28, 2010 4:05 pm

asa este bine sa pape copii de toate
Sus In jos
mariaa
mamica super
mamica super
mariaa


Mesaje : 458
Varsta : 38
stare de spirit : excelenta

Cand este timpul sa introducem solidele in alimentatia unui bebelus? Empty
MesajSubiect: Re: Cand este timpul sa introducem solidele in alimentatia unui bebelus?   Cand este timpul sa introducem solidele in alimentatia unui bebelus? EmptyDum Feb 28, 2010 4:59 pm

noi papam de toate suntem amrii deja avem un an si o luna
Sus In jos
Continut sponsorizat





Cand este timpul sa introducem solidele in alimentatia unui bebelus? Empty
MesajSubiect: Re: Cand este timpul sa introducem solidele in alimentatia unui bebelus?   Cand este timpul sa introducem solidele in alimentatia unui bebelus? Empty

Sus In jos
 
Cand este timpul sa introducem solidele in alimentatia unui bebelus?
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» TIMPUL ESTE CRIMINAL-poveste cu morala
» Pentru sanatatea unui copil, faceti asta!
» CE ESTE BINE SI CE ESTE RAU?
» Cearcanele la bebelus
» Cerealele in alimentatia bebelusului

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: TOTUL DESPRE BEBELUŞI :: Sănătatea Bebeluşului-
Mergi direct la:  

Tema creata de Geosh. pentru MamicisiBebelasi

Forumgratuit.ro | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discuții recente