Bine ati venit pe forumul: "Mamici si Bebelasi" Te asteptam!
Pentru a comunica la 5 stele pe forum trebuie sa te inregistrezi,asa ca ce mai astepti? Nu vei regreta intra acum!
Bine ati venit pe forumul: "Mamici si Bebelasi" Te asteptam!
Pentru a comunica la 5 stele pe forum trebuie sa te inregistrezi,asa ca ce mai astepti? Nu vei regreta intra acum!
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  ParteneriParteneri  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Ultimele subiecte
» Marsupiu Snugli - gen Manduca/ luna/boba
SUPLIMENT ALIMENTAR...VITAMINELE - Pagina 2 EmptySam Aug 03, 2013 9:42 am Scris de adelaeu

» CAFEAUA DE DIMINEATA! 9
SUPLIMENT ALIMENTAR...VITAMINELE - Pagina 2 EmptyMier Sept 26, 2012 1:43 pm Scris de andreea_k

» buna seara
SUPLIMENT ALIMENTAR...VITAMINELE - Pagina 2 EmptyVin Mar 30, 2012 11:44 am Scris de Anna

» Hainute, jucarii, incaltari la preturi modice
SUPLIMENT ALIMENTAR...VITAMINELE - Pagina 2 EmptyDum Mar 18, 2012 2:12 pm Scris de adelaeu

» Tricotaje manuale pentru copii
SUPLIMENT ALIMENTAR...VITAMINELE - Pagina 2 EmptyMier Oct 26, 2011 9:53 am Scris de dina_dorina

» Recoltare celule stem
SUPLIMENT ALIMENTAR...VITAMINELE - Pagina 2 EmptyJoi Sept 29, 2011 12:17 pm Scris de Regina Maria

» La baby Expo barza vine cu premii de la Regina Maria
SUPLIMENT ALIMENTAR...VITAMINELE - Pagina 2 EmptyJoi Sept 22, 2011 2:10 pm Scris de Regina Maria

» Hainute superbe pt copilasi de toate varstele!
SUPLIMENT ALIMENTAR...VITAMINELE - Pagina 2 EmptyMier Sept 21, 2011 10:33 pm Scris de liliana_c

» fetita mea are bronsita
SUPLIMENT ALIMENTAR...VITAMINELE - Pagina 2 EmptyJoi Sept 15, 2011 11:57 am Scris de Anna

Produsele de top!
Cele mai bune produse pentru copilul tau! Viziteaza-ne nu te vom dezamagi!
mamicagrijulie
Hainute! Si aici!
Sondaj
cine va fi pitica/ul saptamanii?
Eric
SUPLIMENT ALIMENTAR...VITAMINELE - Pagina 2 Empty48%SUPLIMENT ALIMENTAR...VITAMINELE - Pagina 2 Empty
 48% [ 14 ]
Maria
SUPLIMENT ALIMENTAR...VITAMINELE - Pagina 2 Empty52%SUPLIMENT ALIMENTAR...VITAMINELE - Pagina 2 Empty
 52% [ 15 ]
Total voturi : 29

 

 SUPLIMENT ALIMENTAR...VITAMINELE

In jos 
+2
Anna
mamicisibebelasi
6 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
mamicisibebelasi
Moderator
Moderator
avatar


Mesaje : 1961
Varsta : 41
stare de spirit : FFFFF BUNA

SUPLIMENT ALIMENTAR...VITAMINELE - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: SUPLIMENT ALIMENTAR...VITAMINELE   SUPLIMENT ALIMENTAR...VITAMINELE - Pagina 2 EmptySam Feb 13, 2010 9:29 pm

Rezumarea primului mesaj :

Vitaminele sunt biocatalizatori. Asta inseamna ca faciliteaza anumite reactii chimice (metabolice) care au loc in organism. Ele nu participa direct la aceste reactii. Corpul uman nu poate sintetiza singur aceste substante (cu exceptia vitaminei D pe care pielea o \"fabrica sub actiunea razelor solare,:vitaminele K si B2 sunt produse de flora microbiana din intestin).
VitamineleVitaminele sunt impartite, dupa solubilitate, in hidro- si liposolubile.

HIDROSOLUBILE: C, B1, B2, PP, B5, B6, B9, B12. Acumularea acestor vitamine este mica pentruca sunt eliminate prin urina.

LIPOSOLUBILE: A, D, E, K. Organismul poate acumula aceste vitamine in grasime si/sau ficat. Aceste rezerve pot dura mai multe luni.

Vitaminele au un rol important in functionarea metabolismului si a diferitelor organe. Sunt usor de gasit in farmacii si se elibereaza fara reteta.

Ce trebuie amintit este ca daca lipsa (carenta) in vitamine determina disfunctii ale organismului, excesul nu ne face sa fim neaparat mai sanatosi! Vitaminele n sunt \"combustibili\" de mai buna calitate. Hipovitaminozele sunt practic inexistente in cazul unei diete echilibrate (si prin dieta echilibrata nu inteleg decat variata, nu cine stie ce compicatii). In schimb hipervitaminozele pot aparea in cazul exceselor de administrare fara control a produselor accesibile in farmacii sau supermarket-uri, a \"suplimentelor alimentare\" sau alte cocktailuri energizante. Iata cateva situatii in care suplimentarea cu vitamine are sens.

Sarcina
Alaptarea
In lunile de iarna, la copil (vitamina D)
Fumatul (vitamina C)
Mediul poluat (Vitamina A)
Sus In jos

AutorMesaj
Vizitato
Vizitator
Anonymous



SUPLIMENT ALIMENTAR...VITAMINELE - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: SUPLIMENT ALIMENTAR...VITAMINELE   SUPLIMENT ALIMENTAR...VITAMINELE - Pagina 2 EmptyMar Mar 30, 2010 6:25 am

Asa este Irina;una din surorile mele i-a dat copilei ei calciu dupa ureche si a facut litiaza-oxalalti
Sus In jos
mamicisibebelasi
Moderator
Moderator
avatar


Mesaje : 1961
Varsta : 41
stare de spirit : FFFFF BUNA

SUPLIMENT ALIMENTAR...VITAMINELE - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: SUPLIMENT ALIMENTAR...VITAMINELE   SUPLIMENT ALIMENTAR...VITAMINELE - Pagina 2 EmptyMar Mar 30, 2010 9:22 pm

eu nu leam dat niciodata dupa capul meu
acum nea mai recomandat doct 6 saptamini de fier si calciu vigantolu si calciu lactic sa calciu natural
Sus In jos
Anna
Administrator
Administrator
Anna


Mesaje : 2378
Varsta : 34
stare de spirit : super

SUPLIMENT ALIMENTAR...VITAMINELE - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: SUPLIMENT ALIMENTAR...VITAMINELE   SUPLIMENT ALIMENTAR...VITAMINELE - Pagina 2 EmptyMier Mar 31, 2010 9:24 am

e bine dupa dr sa dai dar dr meu cam nu scrie nimic
Sus In jos
irinaj
mamica super
mamica super
irinaj


Mesaje : 75

SUPLIMENT ALIMENTAR...VITAMINELE - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: SUPLIMENT ALIMENTAR...VITAMINELE   SUPLIMENT ALIMENTAR...VITAMINELE - Pagina 2 EmptyMier Mar 31, 2010 5:12 pm

pai daca nu scrie inseamna ca nu trebuie
Sus In jos
mamicisibebelasi
Moderator
Moderator
avatar


Mesaje : 1961
Varsta : 41
stare de spirit : FFFFF BUNA

SUPLIMENT ALIMENTAR...VITAMINELE - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: SUPLIMENT ALIMENTAR...VITAMINELE   SUPLIMENT ALIMENTAR...VITAMINELE - Pagina 2 EmptyJoi Apr 01, 2010 10:04 pm

si de unde stie ca nu trebuie fara analize
eu am avut noroc ca mam internat cu daria in spital si iau facut analizele si era fff anemica nu avea deloc fier si a cam durat pina a acumulat fier citeva luni bune
acum e doar un pic mai luam 6 saptamini ferum
Sus In jos
Continut sponsorizat





SUPLIMENT ALIMENTAR...VITAMINELE - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: SUPLIMENT ALIMENTAR...VITAMINELE   SUPLIMENT ALIMENTAR...VITAMINELE - Pagina 2 Empty

Sus In jos
 
SUPLIMENT ALIMENTAR...VITAMINELE
Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: TOTUL DESPRE BEBELUŞI :: Alimentaţia Bebeluşului-
Mergi direct la:  

Tema creata de Geosh. pentru MamicisiBebelasi

Forumgratuit.ro | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discuții recente