Bine ati venit pe forumul: "Mamici si Bebelasi" Te asteptam!
Pentru a comunica la 5 stele pe forum trebuie sa te inregistrezi,asa ca ce mai astepti? Nu vei regreta intra acum!
Bine ati venit pe forumul: "Mamici si Bebelasi" Te asteptam!
Pentru a comunica la 5 stele pe forum trebuie sa te inregistrezi,asa ca ce mai astepti? Nu vei regreta intra acum!
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  ParteneriParteneri  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Ultimele subiecte
» Marsupiu Snugli - gen Manduca/ luna/boba
Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma EmptySam Aug 03, 2013 9:42 am Scris de adelaeu

» CAFEAUA DE DIMINEATA! 9
Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma EmptyMier Sept 26, 2012 1:43 pm Scris de andreea_k

» buna seara
Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma EmptyVin Mar 30, 2012 11:44 am Scris de Anna

» Hainute, jucarii, incaltari la preturi modice
Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma EmptyDum Mar 18, 2012 2:12 pm Scris de adelaeu

» Tricotaje manuale pentru copii
Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma EmptyMier Oct 26, 2011 9:53 am Scris de dina_dorina

» Recoltare celule stem
Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma EmptyJoi Sept 29, 2011 12:17 pm Scris de Regina Maria

» La baby Expo barza vine cu premii de la Regina Maria
Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma EmptyJoi Sept 22, 2011 2:10 pm Scris de Regina Maria

» Hainute superbe pt copilasi de toate varstele!
Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma EmptyMier Sept 21, 2011 10:33 pm Scris de liliana_c

» fetita mea are bronsita
Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma EmptyJoi Sept 15, 2011 11:57 am Scris de Anna

Produsele de top!
Cele mai bune produse pentru copilul tau! Viziteaza-ne nu te vom dezamagi!
mamicagrijulie
Hainute! Si aici!
Sondaj
cine va fi pitica/ul saptamanii?
Eric
Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma Empty48%Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma Empty
 48% [ 14 ]
Maria
Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma Empty52%Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma Empty
 52% [ 15 ]
Total voturi : 29

 

 Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma

In jos 
3 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
Vizitato
Vizitator
Anonymous



Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma Empty
MesajSubiect: Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma   Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma EmptyJoi Feb 11, 2010 10:13 pm

Recunoastele semnele de oboseala ale copilului

Ora 19 poate sa fie ora de somn in cele mai multe nopti, insa daca bebelusul prezinta semne de oboseala mai devreme, trimite-l la culcarea mai repede. Un bebelus supraobosit este mai greu de linistit si este cu atat mai probabil sa se trezeasca des in timpul noptii. Este foarte posibil sa trebuiasca sa petreci jumatate de ora cu el, ajutandu-l sa se calmeze dupa o zi agitata.
Fa-i patutul confortabil si primitor
Patul copilulul ar trebui sa fie pozitionat intr-un loc cald din camera, care ar trebui sa fie curat si uscat. Totodata decoreaza-i patutul cu asternuturi pufoase.
Asigura-te ca bebelusul este curat, uscat si hranit. Un bebelus care a fost imbaiat, imbracat in haine curate, pijamale confortabile, are scutecul schimbat si a fost hranit nu are niciun motiv sa nu doarma.


Creaza un ambient care induce somnul

Stinge lumina sau creaza o lumina diafana. Daca camera copilului are rolete, jaluzele sau draperii care blocheaza lumina din exterior, cu atat mai bine. Intunericul total nu este necesar si daca putina lumina este prezenta, spre exemplu de la o veioza sau de la un bec lasat aprins pe hol vei putea sa il verifici fara a-l deranja.
Aromoterapia poate fi folositoare in a ajuta copilul sa se calmeze. Uleiurile esentiale de lavanda si musetel sunt recomandate.
Sunete care produc somnolenta. Acestea evoca perioada in care bebelusul a petrecut 9 luni in pantec si a ascultat bataile inimii tale si alte sunete de acest fel. Linistea completa nu este necesara pentru a dormi si bebelusul tau se va simti confortabil ascultand sunete ambientale, linistitoare.
Muzica clasica poate sa fie de asemenea relaxanta. De asemena un ceas care ticaie poate fi un sunet placut. Cel mai bun lucru din a asculta muzica este ca induce o stare de liniste.


Persista in a incerca sa adormi bebelusului

Copii raspund pozitiv la rutina. Incercand sa mentii o rutina a somnului nocturn, bebelusul tau va stii ce trebuie sa faca la venirea noptii. Chiar daca nu vei reusi de prima data, persista folosind chiar aromaterapia si muzica.
Sus In jos
mamicisibebelasi
Moderator
Moderator
avatar


Mesaje : 1961
Varsta : 41
stare de spirit : FFFFF BUNA

Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma Empty
MesajSubiect: Re: Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma   Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma EmptyJoi Feb 11, 2010 10:21 pm

doamnajuta noi nu mai avem probleme cu somnu de la 3 luni acum cind stie ca traba sa doarma ma trage de mina sa o duc sa stinga becu
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma Empty
MesajSubiect: Re: Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma   Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma EmptyVin Feb 12, 2010 2:22 am

:bebeok:
Sus In jos
mariaa
mamica super
mamica super
mariaa


Mesaje : 458
Varsta : 38
stare de spirit : excelenta

Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma Empty
MesajSubiect: Re: Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma   Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma EmptyVin Feb 12, 2010 1:53 pm

LA NOI NU PREA MERGE ,MAI NIK LA SOMNUL IL ADUCE TITI
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma Empty
MesajSubiect: Re: Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma   Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma EmptyVin Feb 12, 2010 5:58 pm

bebelul meu mai nou adoarme singur cu fundu´n sus lol!
Sus In jos
mamicisibebelasi
Moderator
Moderator
avatar


Mesaje : 1961
Varsta : 41
stare de spirit : FFFFF BUNA

Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma Empty
MesajSubiect: Re: Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma   Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma EmptyVin Feb 12, 2010 7:57 pm

cred cati vine sal minci cit e de dulce Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma 430109
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma Empty
MesajSubiect: Re: Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma   Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma EmptySam Feb 13, 2010 2:10 am

oo daa :inima: oricum l´as pune ,atata se foieste pana se pune cu fundu´n sus si gata adoarme :inima:
Sus In jos
mamicisibebelasi
Moderator
Moderator
avatar


Mesaje : 1961
Varsta : 41
stare de spirit : FFFFF BUNA

Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma Empty
MesajSubiect: Re: Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma   Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma EmptyDum Feb 14, 2010 1:30 pm

si daria doarme tot pe burta de pe cind avea 6 lunite Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma 917656
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma Empty
MesajSubiect: Re: Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma   Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma EmptyDum Feb 14, 2010 2:14 pm

:inima:
Sus In jos
alisic
mamica noua
mamica noua
alisic


Mesaje : 8
Varsta : 44
stare de spirit : buna :)

Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma Empty
MesajSubiect: Re: Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma   Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma EmptySam Feb 20, 2010 12:50 pm

nici noi nu am avut probleme cu somnul pana acum cateva zile. Acum nu doarme decat in brate. Nu stiu ce sa fac cu ea. Inainte bea laptele si adormea. Acum nici vorba. Si in brate se agita. Am zis ca nu o mai culc nici in timpul zilei pana nu adoarme ea singura. Are aproape 9 luni si pana acum nu au fost probleme. A mai avut o perioada in care se trezea noaptea si avea chef de joaca. Apoi a trecut. Acum iar vad ca incepe. Nu stiu care sunt cauzele. Sper sa fie doar o perioada si sa nu fie ceva probleme. Ca in rest e voioasa si jucausa. E tare nazdravana. Ce imi sugerati?
Sus In jos
mamicisibebelasi
Moderator
Moderator
avatar


Mesaje : 1961
Varsta : 41
stare de spirit : FFFFF BUNA

Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma Empty
MesajSubiect: Re: Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma   Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma EmptySam Feb 20, 2010 3:34 pm

poate si din cauza dintilor e mai agitata...incearca sa o culci doar odata pe zi ::bored:
Sus In jos
alisic
mamica noua
mamica noua
alisic


Mesaje : 8
Varsta : 44
stare de spirit : buna :)

Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma Empty
MesajSubiect: Re: Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma   Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma EmptyLun Feb 22, 2010 1:48 pm

chiar daca eu incerc sa o culc doar o data pe zi daca ii este somn adoarme singura. Pune capul jos si doarme. Noaptea trecuta a dormit bine. Si eu m-am gandit ca poate sa fie de la dintisori ca sapt trecuta a mai iesit unul si asa am ajuns la numarul 4. Probabil ca asta a fost cauza. Sper sa nu fie altceva.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma Empty
MesajSubiect: Re: Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma   Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma EmptyLun Feb 22, 2010 1:53 pm

Noi suntem norocosi si cu dintii si cu somnul;doarme 12 ore pe noapte si ziua 2 ore.Iar cu dintii si maselele nu am avut nici o problema.De ziua lui,la un an,ne-am trezit cu un dintisor in gurita.
Sus In jos
alisic
mamica noua
mamica noua
alisic


Mesaje : 8
Varsta : 44
stare de spirit : buna :)

Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma Empty
MesajSubiect: Re: Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma   Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma EmptyLun Feb 22, 2010 3:35 pm

super. Noi avem doar 9 luni. Adica pe 26 luna asta facem 9 luni. Dar eu zic ca e bine. Nu ma plang. Nu plange, nu a facut febra, doar ca era un pic mai greu cu somnul. Dar nu ceva drastic. Oricum a dormit doar ca s-a trezit mai des si uneori nu vroia sa mai doarma. Ziua e mai greu cu somnul la noi. Ne culcam tare greu. Cat are bebe tau? Am inteles bine, 1 anisor?
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma Empty
MesajSubiect: Re: Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma   Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma EmptyLun Feb 22, 2010 4:26 pm

Un an jumate;e marisor dar la un an i-a dat primul dinte si acum are si masele
Sus In jos
mamicisibebelasi
Moderator
Moderator
avatar


Mesaje : 1961
Varsta : 41
stare de spirit : FFFFF BUNA

Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma Empty
MesajSubiect: Re: Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma   Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma EmptyLun Feb 22, 2010 6:44 pm

nu va mai necajiti pt ca uni copii dorm mai mult iar alti mai putin :bebe1: Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma 435847
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma Empty
MesajSubiect: Re: Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma   Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma EmptyLun Feb 22, 2010 10:54 pm

nu toti copiii sunt la fel,unii dorm mai mult,altii mai putin,altii mananca mai bine,altii nu prea si tot asa...
Sus In jos
mamicisibebelasi
Moderator
Moderator
avatar


Mesaje : 1961
Varsta : 41
stare de spirit : FFFFF BUNA

Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma Empty
MesajSubiect: Re: Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma   Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma EmptyLun Feb 22, 2010 10:56 pm

asa este andreea si daria nu dormea aproape deloc primele trei luni iar acu nu mai am treaba cu ea
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma Empty
MesajSubiect: Re: Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma   Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma EmptyLun Feb 22, 2010 11:00 pm

;)
Sus In jos
mariaa
mamica super
mamica super
mariaa


Mesaje : 458
Varsta : 38
stare de spirit : excelenta

Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma Empty
MesajSubiect: Re: Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma   Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma EmptyLun Feb 22, 2010 11:35 pm

noptii albee de la dintii
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma Empty
MesajSubiect: Re: Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma   Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma EmptyMar Feb 23, 2010 4:35 am

:bbplange:
Sus In jos
alisic
mamica noua
mamica noua
alisic


Mesaje : 8
Varsta : 44
stare de spirit : buna :)

Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma Empty
MesajSubiect: Re: Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma   Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma EmptyMar Feb 23, 2010 12:42 pm

Asta e bine. Nu a fost greu pe o perioada lunga. Ce papa ?
Sus In jos
mamicisibebelasi
Moderator
Moderator
avatar


Mesaje : 1961
Varsta : 41
stare de spirit : FFFFF BUNA

Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma Empty
MesajSubiect: Re: Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma   Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma EmptyMar Feb 23, 2010 1:02 pm

noi nu suntem rele din cauza dintilor nea mai esit unu
Sus In jos
alisic
mamica noua
mamica noua
alisic


Mesaje : 8
Varsta : 44
stare de spirit : buna :)

Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma Empty
MesajSubiect: Re: Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma   Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma EmptyMar Feb 23, 2010 1:53 pm

e foarte bine. Eu zic ca nici la noi nu e greu. Am auzit si mamici care au avut perioade grele. Sunt multumita ca e asa cum e ca e tare bine.
Sus In jos
mamicisibebelasi
Moderator
Moderator
avatar


Mesaje : 1961
Varsta : 41
stare de spirit : FFFFF BUNA

Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma Empty
MesajSubiect: Re: Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma   Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma EmptyMar Feb 23, 2010 1:59 pm

da asa e alte mamici nu dorm aproape de loc ca sunt mai rauti bebeii
Sus In jos
Continut sponsorizat





Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma Empty
MesajSubiect: Re: Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma   Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma Empty

Sus In jos
 
Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Bebelusul tau plange in continuu?
» Cum sa te joci cu bebelusul
» bebelusul vesel
» CAND SI CUM SCOT BEBELUSUL LA PLIMBARE?
» SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: TOTUL DESPRE BEBELUŞI :: Sănătatea Bebeluşului-
Mergi direct la:  

Tema creata de Geosh. pentru MamicisiBebelasi

creează un forum | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discuții recente