Bine ati venit pe forumul: "Mamici si Bebelasi" Te asteptam!
Pentru a comunica la 5 stele pe forum trebuie sa te inregistrezi,asa ca ce mai astepti? Nu vei regreta intra acum!
Bine ati venit pe forumul: "Mamici si Bebelasi" Te asteptam!
Pentru a comunica la 5 stele pe forum trebuie sa te inregistrezi,asa ca ce mai astepti? Nu vei regreta intra acum!
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  ParteneriParteneri  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Ultimele subiecte
» Marsupiu Snugli - gen Manduca/ luna/boba
Somnambulismul EmptySam Aug 03, 2013 9:42 am Scris de adelaeu

» CAFEAUA DE DIMINEATA! 9
Somnambulismul EmptyMier Sept 26, 2012 1:43 pm Scris de andreea_k

» buna seara
Somnambulismul EmptyVin Mar 30, 2012 11:44 am Scris de Anna

» Hainute, jucarii, incaltari la preturi modice
Somnambulismul EmptyDum Mar 18, 2012 2:12 pm Scris de adelaeu

» Tricotaje manuale pentru copii
Somnambulismul EmptyMier Oct 26, 2011 9:53 am Scris de dina_dorina

» Recoltare celule stem
Somnambulismul EmptyJoi Sept 29, 2011 12:17 pm Scris de Regina Maria

» La baby Expo barza vine cu premii de la Regina Maria
Somnambulismul EmptyJoi Sept 22, 2011 2:10 pm Scris de Regina Maria

» Hainute superbe pt copilasi de toate varstele!
Somnambulismul EmptyMier Sept 21, 2011 10:33 pm Scris de liliana_c

» fetita mea are bronsita
Somnambulismul EmptyJoi Sept 15, 2011 11:57 am Scris de Anna

Produsele de top!
Cele mai bune produse pentru copilul tau! Viziteaza-ne nu te vom dezamagi!
mamicagrijulie
Hainute! Si aici!
Sondaj
cine va fi pitica/ul saptamanii?
Eric
Somnambulismul Empty48%Somnambulismul Empty
 48% [ 14 ]
Maria
Somnambulismul Empty52%Somnambulismul Empty
 52% [ 15 ]
Total voturi : 29

 

 Somnambulismul

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
Anna
Administrator
Administrator
Anna


Mesaje : 2378
Varsta : 34
stare de spirit : super

Somnambulismul Empty
MesajSubiect: Somnambulismul   Somnambulismul EmptyMier Apr 14, 2010 9:25 pm

Somnambulismul Somnambul_mare
Somnambulismul se manifesta prin comportamente complexe si automate, si presupune scularea din pat in timpul uneia dintre etapele cele mai profunde ale somnului, somnul lent profund. Somnambulii se trezesc aproape intotdeauna in timpul primei jumatati a noptii, in special la doua ore dupa ce au adormit.

In majoritatea cazurilor, somnambulii se limiteaza la plimbarea prin propria camera. Atunci cand ies, adesea merg la bucatarie. In aceste cazuri rare, ei pot iesi din casa si chiar conduce masina.

In general, somnambulii se intorc spontan in camera lor. Atunci cand sunt treziti, ei sont confuzi si le trebuie un pic de timp inaite sa-si revina la normal. Aproape o treime din somnambuli reactioneaza agresiv daca sunt treziti brusc. Dintre persoanele care consulta un medic, aproximativ 50% s-au ranit in timpul unui episod de somnambulism si tot cam atatia au avut comportamente violente asupra unei alte persoane sau obiecte.

Somnambulismul este o problema destul de frecventa, mai ales in randul copiilor. Acesta debuteaza de obicei pe la 4 sau 5 ani, iar la varsta de 11 ani se estimeaza ca 7% dintre copii au episoade frecvente. Adultii care sufera de somnambulism sunt mult mai putini, in jur de 1-2%.

Episoadele de somnambulism se caracterizeaza prin urmatoarele:

# Persoana in cauza nu are nicio amintire asupra a ceea ce a facut, nici chiar ca s-a trezit in timpul noptii;


# Episoadele sunt scurte, de cateva minute, dar pot fi si mai lungi in unele cazuri (pana la 30 minute);


# Somnambulul pare treaz, are ochii deschisi (dar nu tine bratele intinse inainte, cum vedem in filme). El este capabil sa raspunda la ordine sau la intrebari printr-un limbaj monosilabic (da si nu). Acesta pare plictisit de intrebari si se enerveaza daca impingem interogatoriul prea departe.


Care sunt cauzele?

# Genetice


Principala cauza a somnambulismului este de ordin genetic. Studiile au aratat ca in cazul gemenilor identici riscul ca ambii sa sufere de somnambulism este de 6 ori mai ridicat decat in cazul gemenilor non-identici.

# Factori declansatori


Exista anumiti factori care declanseaza episoadele de somnambulism, fara sa se stie exact de ce: stresul, privarea de somn, efort fizic excesiv sau neobisnuit.

# Tulburari neurologice


Anumiti cercetatori studiaza posibilitatea ca somnambulismul sa aiba cateva mecanisme in comun cu epilepsia. In anumite forme de epilepsie se manifesta de asemenea plimbarile nocturne.

# Tulburari psihologice


In cazul somnambulilor la care boala si-a facut aparitia dupa varsta de 20 ani, cauzele pot fi de ordin psihologic, un traumatism de exemplu. Acestea nu sunt de vina insa pentru somnambulismul copiilor.

# Anumite medicamente


Tratamentul cu medicamente psihotrope, in special cele cu litiu, pot declansa episoade de somnambulism la persoanele predispuse.



Sfaturi practice

a) Pentru somnambuli

# Evitati suprasolicitarea fizica seara. Activitatea intensa declanseaza episoade de somnambulism. Mai bine practicati activitati care va destind.


# Dormiti la ore regulate. Daca sunteti private de cateva ore de somn in cursul unei nopti, noaptea urmatoare va fi propice episoadelor de somnambulism.


# Verificati-va medicamentele. Pacientii tratati cu litiu au episoade de somnambulism mai frecvente. Si alte psihotrope, in special neurolepticele, au acelasi efect.


b) Pentru persoanele care traiesc alaturi de un somnambul

# Adaptati mediul inconjurator. Mutati obiectele contondente care se gasesc in proximitatea patului si care ar putea sa il raneasca.


# Dormiti la parter. In cazul in care este posibil, alegeti camera somnambulului la subsol sau la parter pentru a evita ca el sa coboare scarile in timpul somnului sau sa cada pe fereastra.


# Incuiati usa. Daca somnambulul are tendinta sa iasa din camera si sa se puna in situatii periculoase, incuiati usa. Evident, daca persoana in cauza doarme singura, este imprudent sa o incuiati din diverse motive. Trebuie sa va ganditi bine inainte sa decideti acest lucru.


# Nu treziti somnambulul. Sugerati-i mai bine sa se intorca in pat. In majoritatea cazurilor, va urma sfatul vostru. Totusi, nu ezitati sa il treziti daca este in pericol. Treziti-l usor, cu blandete, si fiti vigilente caci poate avea reactii brutale.

Cand sa cereti parerea medicului?

# Copilul vostru sufera frecvent episoade de somnambulism (mai mult de unul pe luna) si/sau comportamentul lui este periculos pentru sine sau pentru cei din jur.


# Somnambulismul se prelungeste dincolo de varsta adolescentei.


Ce se intampla in cursul examinarii?

Medicul va supune unui interogatoriu complet pentru a afla frecventa, momentul de aparitie al bolii etc. In timpul consultului, somnambulul trebuie sa fie insotit de cineva care poate sa descrie in detaliu episoadele de somnambulism.

Vi se va face apoi o electroencefalograma pentru a verifica daca nu suferiti cumva de epilepsie.

Care este tratamentul?

Exista doua forme de tratament pentru somnambulism. Medicul poate sa va prescrie un tratament cu benzodiazepine (valium), sau, in cel de-al doilea caz, sa va recomande sedinte de hipnoza. In general, hipnoza este un tratament eficient, aproximativ 50% dintre subiecti s-au vindecat dupa 5 sedinte.
Sus In jos
mamicisibebelasi
Moderator
Moderator
avatar


Mesaje : 1961
Varsta : 41
stare de spirit : FFFFF BUNA

Somnambulismul Empty
MesajSubiect: Re: Somnambulismul   Somnambulismul EmptyJoi Apr 15, 2010 10:30 pm

da ana ast sa vad ce zice med
Sus In jos
Anna
Administrator
Administrator
Anna


Mesaje : 2378
Varsta : 34
stare de spirit : super

Somnambulismul Empty
MesajSubiect: Re: Somnambulismul   Somnambulismul EmptyVin Apr 16, 2010 7:58 am

sa ne spui ce zice medicul
Sus In jos
andreiutza
mamica super
mamica super
andreiutza


Mesaje : 90

Somnambulismul Empty
MesajSubiect: Re: Somnambulismul   Somnambulismul EmptyVin Apr 16, 2010 8:50 am

verisorul meu este somnabul se mai trezeste noaptea si umbla prin casa a fost la m si ia dat ceva medicamente o sa intreb
Sus In jos
mariaa
mamica super
mamica super
mariaa


Mesaje : 458
Varsta : 38
stare de spirit : excelenta

Somnambulismul Empty
MesajSubiect: Re: Somnambulismul   Somnambulismul EmptyVin Apr 16, 2010 9:34 am

paii eu cred ca nu este cevaa foarte gravvv
Sus In jos
Anna
Administrator
Administrator
Anna


Mesaje : 2378
Varsta : 34
stare de spirit : super

Somnambulismul Empty
MesajSubiect: Re: Somnambulismul   Somnambulismul EmptyMier Apr 28, 2010 1:27 pm

nici eu nu cred
Sus In jos
DD
mamica super activa
mamica super activa
DD


Mesaje : 703
Varsta : 41
stare de spirit : optimista

Somnambulismul Empty
MesajSubiect: Re: Somnambulismul   Somnambulismul EmptyLun Mai 03, 2010 11:14 am

Fetelor si eu si Tudor dormim cu ochii deschisi;nu intotdeauna,dar avem dovezi,am fost fotografiati in timpul somnului. :haha: :haha: :haha:
Sus In jos
Anna
Administrator
Administrator
Anna


Mesaje : 2378
Varsta : 34
stare de spirit : super

Somnambulismul Empty
MesajSubiect: Re: Somnambulismul   Somnambulismul EmptySam Iun 12, 2010 6:00 pm

Somnambulismul 298658 frumosss dana vedeti daca sunt tantari pe tavan Somnambulismul 298658
Sus In jos
DD
mamica super activa
mamica super activa
DD


Mesaje : 703
Varsta : 41
stare de spirit : optimista

Somnambulismul Empty
MesajSubiect: Re: Somnambulismul   Somnambulismul EmptyJoi Iun 24, 2010 6:24 pm

Pai intreab-o pe Gina cum ne-a prins pe amandoi uitandu-ne dupa tantari;vorbea singura,crezand ca eu aud ce zice Somnambulismul 634724
Sus In jos
Continut sponsorizat





Somnambulismul Empty
MesajSubiect: Re: Somnambulismul   Somnambulismul Empty

Sus In jos
 
Somnambulismul
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» SOMNAMBULISMUL

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Prima categorie :: PROBLEME MEDICALE-
Mergi direct la:  

Tema creata de Geosh. pentru MamicisiBebelasi

creează un forum | Cultura si Societate | Adolescenta, Copilarie, Familie | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discuții recente