Bine ati venit pe forumul: "Mamici si Bebelasi" Te asteptam!
Pentru a comunica la 5 stele pe forum trebuie sa te inregistrezi,asa ca ce mai astepti? Nu vei regreta intra acum!
Bine ati venit pe forumul: "Mamici si Bebelasi" Te asteptam!
Pentru a comunica la 5 stele pe forum trebuie sa te inregistrezi,asa ca ce mai astepti? Nu vei regreta intra acum!
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  ParteneriParteneri  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Ultimele subiecte
» Marsupiu Snugli - gen Manduca/ luna/boba
Copiii hraniti mai mult timp cu lapte matern sunt mai sanatosi psihic EmptySam Aug 03, 2013 9:42 am Scris de adelaeu

» CAFEAUA DE DIMINEATA! 9
Copiii hraniti mai mult timp cu lapte matern sunt mai sanatosi psihic EmptyMier Sept 26, 2012 1:43 pm Scris de andreea_k

» buna seara
Copiii hraniti mai mult timp cu lapte matern sunt mai sanatosi psihic EmptyVin Mar 30, 2012 11:44 am Scris de Anna

» Hainute, jucarii, incaltari la preturi modice
Copiii hraniti mai mult timp cu lapte matern sunt mai sanatosi psihic EmptyDum Mar 18, 2012 2:12 pm Scris de adelaeu

» Tricotaje manuale pentru copii
Copiii hraniti mai mult timp cu lapte matern sunt mai sanatosi psihic EmptyMier Oct 26, 2011 9:53 am Scris de dina_dorina

» Recoltare celule stem
Copiii hraniti mai mult timp cu lapte matern sunt mai sanatosi psihic EmptyJoi Sept 29, 2011 12:17 pm Scris de Regina Maria

» La baby Expo barza vine cu premii de la Regina Maria
Copiii hraniti mai mult timp cu lapte matern sunt mai sanatosi psihic EmptyJoi Sept 22, 2011 2:10 pm Scris de Regina Maria

» Hainute superbe pt copilasi de toate varstele!
Copiii hraniti mai mult timp cu lapte matern sunt mai sanatosi psihic EmptyMier Sept 21, 2011 10:33 pm Scris de liliana_c

» fetita mea are bronsita
Copiii hraniti mai mult timp cu lapte matern sunt mai sanatosi psihic EmptyJoi Sept 15, 2011 11:57 am Scris de Anna

Produsele de top!
Cele mai bune produse pentru copilul tau! Viziteaza-ne nu te vom dezamagi!
mamicagrijulie
Hainute! Si aici!
Sondaj
cine va fi pitica/ul saptamanii?
Eric
Copiii hraniti mai mult timp cu lapte matern sunt mai sanatosi psihic Empty48%Copiii hraniti mai mult timp cu lapte matern sunt mai sanatosi psihic Empty
 48% [ 14 ]
Maria
Copiii hraniti mai mult timp cu lapte matern sunt mai sanatosi psihic Empty52%Copiii hraniti mai mult timp cu lapte matern sunt mai sanatosi psihic Empty
 52% [ 15 ]
Total voturi : 29

 

 Copiii hraniti mai mult timp cu lapte matern sunt mai sanatosi psihic

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
Anna
Administrator
Administrator
Anna


Mesaje : 2378
Varsta : 34
stare de spirit : super

Copiii hraniti mai mult timp cu lapte matern sunt mai sanatosi psihic Empty
MesajSubiect: Copiii hraniti mai mult timp cu lapte matern sunt mai sanatosi psihic   Copiii hraniti mai mult timp cu lapte matern sunt mai sanatosi psihic EmptyMier Mar 31, 2010 2:41 pm

Copiii hraniti de la san mai mult de sase luni de la nastere sunt protejati fata de problemele mentale pe care le-ar putea avea mai tarziu, se afirma intr-un studiu australian publicat miercuri.

Cercetarea, realizata de Institutul Telethon pentru Sanatatea Copiilor, a fost realizata pe un esantion de 2.366 de copii, care au fost studiati in diferite stadii ale vietii: la doi, cinci, opt, 10 si 14 ani. Cercetatorii au aflat ca laptele matern ii ajuta pe copii la eliminarea stresului, la atasamentul fata de mama si ii ajuta sa treaca mai usor peste probleme.

Potrivit Reuters, dintre copiii care au participat la studiu, 11 la suta nu au fost hraniti cu lapte de la san, 38 la suta au fost hraniti cu lapte matern mai putin de sase luni si peste jumatate au fost alaptati sase luni sau mai mult.

Acestia din urma aveau drept mame femei tinere, stresate, mai putin educate, majoritatea fumatoare. Ceea ce inseamna ca aveau toate premisele pentru a suferi de diferite afectiuni psihice mai tarziu. Dar faptul ca au fost alaptati pentru o perioada mai lunga i-a scutit de probleme mentale.

"Alaptarea la san o perioada mai lunga are beneficii importante asupra sanatatii mentale a copilului", a declarat Dr. Wendy Oddy, liderul studiului publicat in The Journal of Pediatrics.
Sus In jos
dolcemaria
Moderator
Moderator
dolcemaria


Mesaje : 944
Varsta : 40
stare de spirit : Foarte buna!!

Copiii hraniti mai mult timp cu lapte matern sunt mai sanatosi psihic Empty
MesajSubiect: Re: Copiii hraniti mai mult timp cu lapte matern sunt mai sanatosi psihic   Copiii hraniti mai mult timp cu lapte matern sunt mai sanatosi psihic EmptyMier Mar 31, 2010 3:54 pm

:[url=http://ww ..bun articolul Ana!!!
Sus In jos
mamicisibebelasi
Moderator
Moderator
avatar


Mesaje : 1961
Varsta : 41
stare de spirit : FFFFF BUNA

Copiii hraniti mai mult timp cu lapte matern sunt mai sanatosi psihic Empty
MesajSubiect: Re: Copiii hraniti mai mult timp cu lapte matern sunt mai sanatosi psihic   Copiii hraniti mai mult timp cu lapte matern sunt mai sanatosi psihic EmptyJoi Apr 01, 2010 9:57 pm

ei acum na
si daca nu ai lapte ce poti face?
inseamna ca sunt mai zurlii copii alaptati cu lapte de vaca
Sus In jos
Anna
Administrator
Administrator
Anna


Mesaje : 2378
Varsta : 34
stare de spirit : super

Copiii hraniti mai mult timp cu lapte matern sunt mai sanatosi psihic Empty
MesajSubiect: Re: Copiii hraniti mai mult timp cu lapte matern sunt mai sanatosi psihic   Copiii hraniti mai mult timp cu lapte matern sunt mai sanatosi psihic EmptyDum Apr 04, 2010 4:22 pm

Copiii hraniti mai mult timp cu lapte matern sunt mai sanatosi psihic 634724 ioana cum sa fie asa copii doar laptele de mama intradevar e bun doar si laptele de vaca e bun
Sus In jos
mamicisibebelasi
Moderator
Moderator
avatar


Mesaje : 1961
Varsta : 41
stare de spirit : FFFFF BUNA

Copiii hraniti mai mult timp cu lapte matern sunt mai sanatosi psihic Empty
MesajSubiect: Re: Copiii hraniti mai mult timp cu lapte matern sunt mai sanatosi psihic   Copiii hraniti mai mult timp cu lapte matern sunt mai sanatosi psihic EmptyLun Apr 05, 2010 10:42 pm

si eu sunt intru totul de acord cu laptele de mama dar ce sa fac daca nu am avut si sunt multe mamici care siar dorii sa alapteze dar daca nu au se resemneaza
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



Copiii hraniti mai mult timp cu lapte matern sunt mai sanatosi psihic Empty
MesajSubiect: Re: Copiii hraniti mai mult timp cu lapte matern sunt mai sanatosi psihic   Copiii hraniti mai mult timp cu lapte matern sunt mai sanatosi psihic EmptyMar Apr 06, 2010 7:08 am

Eu cred ca cel mai mult pt dezvoltarea psihica a copilului contribuie atmosfera familiala.
Sus In jos
mamicisibebelasi
Moderator
Moderator
avatar


Mesaje : 1961
Varsta : 41
stare de spirit : FFFFF BUNA

Copiii hraniti mai mult timp cu lapte matern sunt mai sanatosi psihic Empty
MesajSubiect: Re: Copiii hraniti mai mult timp cu lapte matern sunt mai sanatosi psihic   Copiii hraniti mai mult timp cu lapte matern sunt mai sanatosi psihic EmptyMar Apr 06, 2010 5:33 pm

da asa cred si eu
Sus In jos
liona
mamica super
mamica super
liona


Mesaje : 50
Varsta : 39

Copiii hraniti mai mult timp cu lapte matern sunt mai sanatosi psihic Empty
MesajSubiect: Re: Copiii hraniti mai mult timp cu lapte matern sunt mai sanatosi psihic   Copiii hraniti mai mult timp cu lapte matern sunt mai sanatosi psihic EmptySam Apr 10, 2010 8:08 pm

salut fetelor sunt de acord cu ceea ce ziceti voi,conteaza mult mai mult atmosfera familiala,mediul in care este crescut copilul,nu numai de la nastere dar si in perioada intrauterina.
Nici eu nu am putut sa-l alaptez mai mult de o luna,insa copilul meu,este foarte sanatos din toate punctele de vedere,dezvoltat atat fizic cat si psihic.
Sus In jos
Anna
Administrator
Administrator
Anna


Mesaje : 2378
Varsta : 34
stare de spirit : super

Copiii hraniti mai mult timp cu lapte matern sunt mai sanatosi psihic Empty
MesajSubiect: Re: Copiii hraniti mai mult timp cu lapte matern sunt mai sanatosi psihic   Copiii hraniti mai mult timp cu lapte matern sunt mai sanatosi psihic EmptySam Apr 10, 2010 8:14 pm

bun venit liona da intradevar atmosfera in familie dar insa conteaza Alaptarea la san o perioada mai lunga are beneficii importante asupra sanatatii mentale a copilului", a declarat Dr. Wendy Oddy, liderul studiului publicat in The Journal of Pediatrics. acum si cei de la laptele de vaca sunt copii destepti nu am eu problema acesta insa acesta e articolul si iti multumesc pt raspuns

Copiii hraniti mai mult timp cu lapte matern sunt mai sanatosi psihic 934497
Sus In jos
Carmenionescu
mamica noua
mamica noua
avatar


Mesaje : 19

Copiii hraniti mai mult timp cu lapte matern sunt mai sanatosi psihic Empty
MesajSubiect: Re: Copiii hraniti mai mult timp cu lapte matern sunt mai sanatosi psihic   Copiii hraniti mai mult timp cu lapte matern sunt mai sanatosi psihic EmptySam Apr 10, 2010 8:14 pm

Eu doar 13 zile l-am alaptat dar e asa de rasfatat pt ca e singurul copil,singurul nepot si locuim foarte aproape de toti bunicii,care il rasfata de nu mai pot sa-i tin in frau;simt ca am pierdut controlul si asupra copilului si al parintilor.Dar una peste alta e dezvoltat armonios,intr-o atmosfera pe care rar o mai gasesti in familiile din ziua de azi;bunicii pur si simplu nu mai au timpul si rabdarea de alta data
Sus In jos
Anna
Administrator
Administrator
Anna


Mesaje : 2378
Varsta : 34
stare de spirit : super

Copiii hraniti mai mult timp cu lapte matern sunt mai sanatosi psihic Empty
MesajSubiect: Re: Copiii hraniti mai mult timp cu lapte matern sunt mai sanatosi psihic   Copiii hraniti mai mult timp cu lapte matern sunt mai sanatosi psihic EmptySam Apr 10, 2010 8:17 pm

deabea astept sa o vad si eu pe raluca mare
Sus In jos
mamicisibebelasi
Moderator
Moderator
avatar


Mesaje : 1961
Varsta : 41
stare de spirit : FFFFF BUNA

Copiii hraniti mai mult timp cu lapte matern sunt mai sanatosi psihic Empty
MesajSubiect: Re: Copiii hraniti mai mult timp cu lapte matern sunt mai sanatosi psihic   Copiii hraniti mai mult timp cu lapte matern sunt mai sanatosi psihic EmptySam Apr 10, 2010 9:07 pm

lasa ana ca o sa o vezi
toate la vremea lor
Sus In jos
Anna
Administrator
Administrator
Anna


Mesaje : 2378
Varsta : 34
stare de spirit : super

Copiii hraniti mai mult timp cu lapte matern sunt mai sanatosi psihic Empty
MesajSubiect: Re: Copiii hraniti mai mult timp cu lapte matern sunt mai sanatosi psihic   Copiii hraniti mai mult timp cu lapte matern sunt mai sanatosi psihic EmptySam Apr 10, 2010 9:09 pm

da asa este toate la timpul lor :mamisibebe.:
Sus In jos
mamicisibebelasi
Moderator
Moderator
avatar


Mesaje : 1961
Varsta : 41
stare de spirit : FFFFF BUNA

Copiii hraniti mai mult timp cu lapte matern sunt mai sanatosi psihic Empty
MesajSubiect: Re: Copiii hraniti mai mult timp cu lapte matern sunt mai sanatosi psihic   Copiii hraniti mai mult timp cu lapte matern sunt mai sanatosi psihic EmptySam Apr 10, 2010 9:11 pm

pupic :bebe1:
Sus In jos
Continut sponsorizat





Copiii hraniti mai mult timp cu lapte matern sunt mai sanatosi psihic Empty
MesajSubiect: Re: Copiii hraniti mai mult timp cu lapte matern sunt mai sanatosi psihic   Copiii hraniti mai mult timp cu lapte matern sunt mai sanatosi psihic Empty

Sus In jos
 
Copiii hraniti mai mult timp cu lapte matern sunt mai sanatosi psihic
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» MAMICI CAT TIMP ATI ALAPTAT SI CAT TIMP VETI ALAPTA?
» La cat timp s-a inchis fontanela la bebeii vostri?
» CE LAPTE PRAF FOLOSITI?
» Lapte praf Humana la cele mai mici preturi! Livrare gratuita
» CAT DE MULT IUBESTI

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: TOTUL DESPRE BEBELUŞI :: Alimentaţia Bebeluşului-
Mergi direct la:  

Tema creata de Geosh. pentru MamicisiBebelasi

creează un forum | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discuții recente