Bine ati venit pe forumul: "Mamici si Bebelasi" Te asteptam!
Pentru a comunica la 5 stele pe forum trebuie sa te inregistrezi,asa ca ce mai astepti? Nu vei regreta intra acum!
Bine ati venit pe forumul: "Mamici si Bebelasi" Te asteptam!
Pentru a comunica la 5 stele pe forum trebuie sa te inregistrezi,asa ca ce mai astepti? Nu vei regreta intra acum!
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  ParteneriParteneri  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Ultimele subiecte
» Marsupiu Snugli - gen Manduca/ luna/boba
VACCINURILE OPTIONALE EmptySam Aug 03, 2013 9:42 am Scris de adelaeu

» CAFEAUA DE DIMINEATA! 9
VACCINURILE OPTIONALE EmptyMier Sept 26, 2012 1:43 pm Scris de andreea_k

» buna seara
VACCINURILE OPTIONALE EmptyVin Mar 30, 2012 11:44 am Scris de Anna

» Hainute, jucarii, incaltari la preturi modice
VACCINURILE OPTIONALE EmptyDum Mar 18, 2012 2:12 pm Scris de adelaeu

» Tricotaje manuale pentru copii
VACCINURILE OPTIONALE EmptyMier Oct 26, 2011 9:53 am Scris de dina_dorina

» Recoltare celule stem
VACCINURILE OPTIONALE EmptyJoi Sept 29, 2011 12:17 pm Scris de Regina Maria

» La baby Expo barza vine cu premii de la Regina Maria
VACCINURILE OPTIONALE EmptyJoi Sept 22, 2011 2:10 pm Scris de Regina Maria

» Hainute superbe pt copilasi de toate varstele!
VACCINURILE OPTIONALE EmptyMier Sept 21, 2011 10:33 pm Scris de liliana_c

» fetita mea are bronsita
VACCINURILE OPTIONALE EmptyJoi Sept 15, 2011 11:57 am Scris de Anna

Produsele de top!
Cele mai bune produse pentru copilul tau! Viziteaza-ne nu te vom dezamagi!
mamicagrijulie
Hainute! Si aici!
Sondaj
cine va fi pitica/ul saptamanii?
Eric
VACCINURILE OPTIONALE Empty48%VACCINURILE OPTIONALE Empty
 48% [ 14 ]
Maria
VACCINURILE OPTIONALE Empty52%VACCINURILE OPTIONALE Empty
 52% [ 15 ]
Total voturi : 29

 

 VACCINURILE OPTIONALE

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
Vizitato
Vizitator
Anonymous



VACCINURILE OPTIONALE Empty
MesajSubiect: VACCINURILE OPTIONALE   VACCINURILE OPTIONALE EmptyMier Mar 17, 2010 11:07 am

Vaccinul antirubeolic asigura protectie impotriva rubeolei - boala virala eruptiva cunoscuta si sub numele de pojarul german de trei zile.

Cea mai de temut complicatie o reprezinta sindromul rubeolei congenitale, care apare la copiii nascuti din mame cu infectie rubeolica in timpul sarcinii (in special, in primele 20 saptamani); sindromul se caracterizeaza prin malformatii congenitale si afectari organice multiple (oftalmologice, cardiovasculare, neurologice)

vaccinul e cu virus viu atenuat.
se administreaza ca singura doza si este indicat tuturor fetelor cu varsta intre 10-14 ani si femeilor neimunizate aflate la varsta fertila.
Vaccinul antiurlianasigura protectie impotriva oreionului/ parotiditei epidemice (boala virala produsa de virusul Urlian, caracterizata prin largirea dureroasa a parotidelor si a altor glande salivare). Vaccinul e cu virus viu atenuat.

De mentionat ca exista un vaccin combinat pentru rujeola, rubeola, oreion care, in multe tari face parte din vaccinurile obligatorii. Incepand cu luna mai a acestui an, acest triplu vaccin a fost introdus si la noi in calendarul national de vaccinari, inlocuind vaccinarea antirujeolica de la varsta de 12-15 luni.

Dupa prima vaccinare de la 12-15 luni, urmeaza revaccinarea la patru-sase ani. Posibile reactii dupa vaccin: eritem moderat la locul injectarii, febra moderata (la cinci-12 zile dupa vaccin), usoara eruptie, limfadenopatie ("umflarea" ganglionilor), catar oculo-nazal si chiar parotidita.

Vaccinul antihaemophilus influenzae tip B protejeaza impotriva infectiilor cu haemophilus influenzae tip B (bacterie care poate produce infectii respiratorii superioare-otite/epiglotite, pneumonii sau meningite.

Anual, sunt citate circa 350.000 cazuri de pneumonii (reprezentand 10-15% din pneumoniile copilului) si circa 230.000 cazuri de meningite la copilul sub cinci ani, cauzate de acest germen, motiv pentru care aceasta vaccinare este obligatorie in multe tari.

in functie de tipul vaccinului (de producator) si de varsta de administrare sunt prevazute unul (la copilul peste un an) sau mai multe vaccinari ( trei la copilul sub un an - la doua, patru si sase luni), cu un rapel dupa varsta de doi ani.
poate fi administrat ca vaccin monovalent sau in cadrul unui vaccin combinat (de exemplu cu DTPa, DTPw sau cu cel antihepatita B).
Vaccinul antivaricelos asigura protectie impotriva infectiei cu virusul varicelo-zosterian - care produce ca boala primara varicela - boala eruptiva extrem de contagioasa, cu complicatii importante ca: pneumonie variceloasa, infectii bacteriene secundare, encefalita, sindrom de varicela congenitala (la copiii proveniti din mame cu infectie variceloasa in primul sau al doilea trimestru de sarcina, caracterizat prin atrofia membrelor, afectiuni oculare si neurologice).

Ulterior, virusul ramane cantonat la nivelul ganglionilor, putandu-se reactiva, producand zona zoster. Vaccinul este cu virus viu atenuat si face parte din vaccinurile obligatorii in multe tari.

Vaccinul antihepatita A asigura protectie impotriva hepatitei virale tip A. Se administreaza doua doze la interval de sase-12 luni. Exista si in forma de vaccin combinat (cu vaccin impotriva hepatitei B).

Vaccinul antimeningococic asigura protectie impotriva infectiei cu Neisseria meningitidis (bacterie ce produce meningita). Nu este recomandat de rutina, ci doar in cazul contactului copiilor cu aceasta infectie, in izbucniri epidemice, in anumite colectivitati sau in calatoriile in zone cu risc.

Vaccinul antipneumococic asigura protectie impotriva infectiei pneumococice. Este adresat anumitor grupe de copii - cei cu siclemie, splenectomizati, cu boli cronice pulmonare, cardiace sau renale, imunodeficiente sau diabet zaharat.

Vaccinul antigripal previne formele grave de boala; este un vaccin care se revizuieste anual, datorita marii plasticitati antigenice a virusului gripal. Este indicat anumitor grupe populationale cu risc crescut (bolnavi cronici, cu diabet zaharat, imunodeprimati, cei din colectivitati sanitare, personal sanitar etc). Vaccinarea de rutina a copiilor si adultilor sanatosi este controversata. Este un vaccin cu virus viu atenuat.

Text: Dr. Ruxandra Vidlescu
Sus In jos
mamicisibebelasi
Moderator
Moderator
avatar


Mesaje : 1961
Varsta : 41
stare de spirit : FFFFF BUNA

VACCINURILE OPTIONALE Empty
MesajSubiect: Re: VACCINURILE OPTIONALE   VACCINURILE OPTIONALE EmptyMier Mar 17, 2010 10:18 pm

noi mai avem vaccinul pt pojar
Sus In jos
ana_hruban
mamica super
mamica super
ana_hruban


Mesaje : 78
Varsta : 42
stare de spirit : F F BUNA DAR SE POATE SI MAI BINE

VACCINURILE OPTIONALE Empty
MesajSubiect: Re: VACCINURILE OPTIONALE   VACCINURILE OPTIONALE EmptyMier Apr 28, 2010 7:31 pm

Azi am fost la medic pentru revizia de 1 an si mi-a zis de vaccinul antivariccela. Ma intrebat daca vrea sa il pun, trebuie sa il cumpar eu. Eu i-am pus toate vaccinurile optionale. Prevenalul de 3 ori si Rotarixul de 2. Careva ati pus copiilor acest vaccin?
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



VACCINURILE OPTIONALE Empty
MesajSubiect: Re: VACCINURILE OPTIONALE   VACCINURILE OPTIONALE EmptyMier Apr 28, 2010 7:35 pm

Am facut Prevenarul;Rotarixul este doar pentru o singura tulpina de diaree acuta(nu protejeaza impotriva la toate) iar cel pentru varicela urmeaza sa-l facem si noi(il va face cel mult intr-o forma usoara-nu severa cu temperatura,cu pustule si sa-l manance toata pielea)
Sus In jos
dia
mamica super activa
mamica super activa
dia


Mesaje : 1007
Varsta : 46
stare de spirit : nume-dia,nume copil-bianca

VACCINURILE OPTIONALE Empty
MesajSubiect: Re: VACCINURILE OPTIONALE   VACCINURILE OPTIONALE EmptyMier Apr 28, 2010 9:18 pm

si noi l-am facut pe cel pt varicela
Sus In jos
Continut sponsorizat





VACCINURILE OPTIONALE Empty
MesajSubiect: Re: VACCINURILE OPTIONALE   VACCINURILE OPTIONALE Empty

Sus In jos
 
VACCINURILE OPTIONALE
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: TOTUL DESPRE BEBELUŞI :: Sănătatea Bebeluşului-
Mergi direct la:  

Tema creata de Geosh. pentru MamicisiBebelasi

creează un forum | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discuții recente