Bine ati venit pe forumul: "Mamici si Bebelasi" Te asteptam!
Pentru a comunica la 5 stele pe forum trebuie sa te inregistrezi,asa ca ce mai astepti? Nu vei regreta intra acum!
Bine ati venit pe forumul: "Mamici si Bebelasi" Te asteptam!
Pentru a comunica la 5 stele pe forum trebuie sa te inregistrezi,asa ca ce mai astepti? Nu vei regreta intra acum!
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  ParteneriParteneri  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Ultimele subiecte
» Marsupiu Snugli - gen Manduca/ luna/boba
RACEALA LA OVARE-ANEXITA EmptySam Aug 03, 2013 9:42 am Scris de adelaeu

» CAFEAUA DE DIMINEATA! 9
RACEALA LA OVARE-ANEXITA EmptyMier Sept 26, 2012 1:43 pm Scris de andreea_k

» buna seara
RACEALA LA OVARE-ANEXITA EmptyVin Mar 30, 2012 11:44 am Scris de Anna

» Hainute, jucarii, incaltari la preturi modice
RACEALA LA OVARE-ANEXITA EmptyDum Mar 18, 2012 2:12 pm Scris de adelaeu

» Tricotaje manuale pentru copii
RACEALA LA OVARE-ANEXITA EmptyMier Oct 26, 2011 9:53 am Scris de dina_dorina

» Recoltare celule stem
RACEALA LA OVARE-ANEXITA EmptyJoi Sept 29, 2011 12:17 pm Scris de Regina Maria

» La baby Expo barza vine cu premii de la Regina Maria
RACEALA LA OVARE-ANEXITA EmptyJoi Sept 22, 2011 2:10 pm Scris de Regina Maria

» Hainute superbe pt copilasi de toate varstele!
RACEALA LA OVARE-ANEXITA EmptyMier Sept 21, 2011 10:33 pm Scris de liliana_c

» fetita mea are bronsita
RACEALA LA OVARE-ANEXITA EmptyJoi Sept 15, 2011 11:57 am Scris de Anna

Produsele de top!
Cele mai bune produse pentru copilul tau! Viziteaza-ne nu te vom dezamagi!
mamicagrijulie
Hainute! Si aici!
Sondaj
cine va fi pitica/ul saptamanii?
Eric
RACEALA LA OVARE-ANEXITA Empty48%RACEALA LA OVARE-ANEXITA Empty
 48% [ 14 ]
Maria
RACEALA LA OVARE-ANEXITA Empty52%RACEALA LA OVARE-ANEXITA Empty
 52% [ 15 ]
Total voturi : 29

 

 RACEALA LA OVARE-ANEXITA

In jos 
+3
cao2011
mamicisibebelasi
mariaa
7 participanți
AutorMesaj
Vizitato
Vizitator
Anonymous



RACEALA LA OVARE-ANEXITA Empty
MesajSubiect: RACEALA LA OVARE-ANEXITA   RACEALA LA OVARE-ANEXITA EmptyDum Mar 14, 2010 7:47 am

Simptome
Din nefericire, nu in putine cazuri aceasta infectie nu are nici un fel de simptome si femeile afla de suferinta lor tarziu, de obicei in urma unui control pentru ca nu raman insarcinate. Cel mai adesea, anexita determinata de Chlamydia este asimptomatica.
Anexita poate determina o varietate larga de simptome. Unele femei se pot simti foarte rau, in timp ce altele foarte bine. Astfel, anexita nu este intotdeauna usor de diagnosticat. Cel mai important este sa faci consulturi ginecologice periodice, cu atat mai mult cu cat ai factori de risc pentru anexita sau ai unele simptome neplacute.
Simptomele si semnele de anexita includ:
♦️ dureri sau sensibilitate in partea de jos a abdomenului si in zona genitala
♦️ dureri in zona de jos a spatelui
♦️ dureri mari la menstruatie
♦️ menstruatii neregulate care dureaza multe zile si sunt in cantitate mai mare decat de obicei
♦️ sangerari intre menstruatii
♦️ secretii vaginale anormale, crescute cantitativ si urat mirositoare
♦️ dureri la contact sexual
♦️ sangerari dupa contact sexual
♦️ oboseala
♦️ febra
♦️ diaree
♦️ greturi si/sau varsaturi
♦️ dureri sau usturimi la urinat
Simptomele se pot agrava spre sfarsitul sangerarii menstruale si in primele zi de dupa.
Cauze
Anexita este o infectie cu bacterii care determina BTS (boli cu transmitere sexuala). Aceste bacterii se raspandesc din vagin spre uter si spre celelalte organe genitale feminine (ovare, trompe uterine etc).

In mai mult de 50% din cazuri este vorba de infectia cu Chlamydia sau Gonorrhea. Tratarea prompta a bolilor cu transmistere sexuala previne aparitia anexitei la femei.

In afara de transmiterea sexuala, infectarea se poate produce si prin contractul cu obiecte infectate (capac de WC, lenjerie intima, prosoape etc) sau bacteriile pot fi introduse in vagin prin proceduri ginecologice (chiuretaj, biopsii etc) cand nu se respecta regulile de igiena si sterilitate. De asemenea, infectia se poate transmite de la mamici la bebelusi in timpul nasterii normale.

Riscul de a face anexita sunt mai mari in urmatoarele situatii:
♦️ tinere active sexuale sub 25 de ani
♦️ femei cu mai multi parteneri sexuali
♦️ montarea recenta a unui sterilet
♦️ dusurile intravaginale regulate (1-2 pe luna) - Pot impinge bacteriile din vagin in uter si mascheaza aspectul anormal al secretiilor vaginale si infectia.
♦️ anexita sau BTS in trecut – 33% dintre femeile care au avut anexita, vor mai face cel putin inca o data in viata.

Atentie! In timpul tratamentului, nu ai voie sa faci sex. Doar dupa ce analizele demonstreaza ca ambii parteneri sunt vindecati. Nu intrerupe tratamentul chiar daca cele mai multe simptome au disparut. Urmeaza intru totul indicatiile medicului.

Multe femei prefera sa se trateze singure cu medicamente cumparate fara avizul medicului. Anexita netratata sau tratata necorespunzator poate avea complicatii devastatoare pentru femei:
♦️ risc crescut de sarcina extrauterina – Anexita este principala cauze de sarcina extrauterina.
♦️ infertilitate – Aproximativ 1 din 8 femei care au avut anexita devin infertile
♦️ durere cronica – In jur de 50% dintre cele cu anexita vor ramane cu o durere in zona genitala luni sau ani de zile. Cicatricele lasate de boala pe trompele uterine sau alte organe genitale determina dureri la contact sexual, ovulatie si efort fizic.
♦️ abces ovarian – Adolescentele si femeile care folosesc sterilietul ca mijloc de contraceptie au risc mai mare pentru aceasta complicatie.
Sus In jos
mariaa
mamica super
mamica super
mariaa


Mesaje : 458
Varsta : 38
stare de spirit : excelenta

RACEALA LA OVARE-ANEXITA Empty
MesajSubiect: Re: RACEALA LA OVARE-ANEXITA   RACEALA LA OVARE-ANEXITA EmptyDum Mar 14, 2010 11:09 pm

nuu am avut niciodataa
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



RACEALA LA OVARE-ANEXITA Empty
MesajSubiect: Re: RACEALA LA OVARE-ANEXITA   RACEALA LA OVARE-ANEXITA EmptyLun Mar 15, 2010 12:13 am

Citat :
menstruatii neregulate care dureaza multe zile si sunt in cantitate mai mare decat de obicei
♦️
Citat :
dureri la contact sexual
♦️
cam astea le am eu acum,medicul ginecolog a zis ca nu am nimic,iar pt reglarea menstruatiei a vrut sa-mi dea anticonceptionale(parca,nu-mi aduc bine aminte),dar nu am vrut .

am avut:
Citat :
dureri sau sensibilitate in partea de jos a abdomenului si in zona genitala
Citat :
secretii vaginale anormale, crescute cantitativ si urat mirositoare
♦️
Citat :
dureri sau usturimi la urinat
pe care le-am tratat cu ovule(asta cand aveam 14-15 ani).
am avut si trompa dreapta infundata,dupa ce m-am operat in mai 2009,in septembrie am ramas RACEALA LA OVARE-ANEXITA 618293
Sus In jos
mamicisibebelasi
Moderator
Moderator
avatar


Mesaje : 1961
Varsta : 41
stare de spirit : FFFFF BUNA

RACEALA LA OVARE-ANEXITA Empty
MesajSubiect: Re: RACEALA LA OVARE-ANEXITA   RACEALA LA OVARE-ANEXITA EmptyJoi Mar 18, 2010 5:33 pm

la mine e ok deocamdata
Sus In jos
cao2011
mamica super
mamica super
cao2011


Mesaje : 163
Varsta : 47
stare de spirit : ok

RACEALA LA OVARE-ANEXITA Empty
MesajSubiect: Re: RACEALA LA OVARE-ANEXITA   RACEALA LA OVARE-ANEXITA EmptyJoi Apr 29, 2010 11:11 pm

eu am avut anexita, si metroanexita acut dreapta, tratate cf medicatiei doctorului, acum cativa ani, am facut-o pe ioana, si acum ma lupt din sepot cu un chit ovarian
Sus In jos
DD
mamica super activa
mamica super activa
DD


Mesaje : 703
Varsta : 41
stare de spirit : optimista

RACEALA LA OVARE-ANEXITA Empty
MesajSubiect: Re: RACEALA LA OVARE-ANEXITA   RACEALA LA OVARE-ANEXITA EmptyVin Apr 30, 2010 6:45 am

Sanatate si sa scapi de cutit;iei hormoni?
Sus In jos
Iuly35
mamica super activa
mamica super activa
Iuly35


Mesaje : 1571
Varsta : 50
stare de spirit : fericita,"implinita"

RACEALA LA OVARE-ANEXITA Empty
MesajSubiect: Re: RACEALA LA OVARE-ANEXITA   RACEALA LA OVARE-ANEXITA EmptyVin Apr 30, 2010 7:29 am

mda,urata "boala"..m-am luptat cu ea mult timp (luata de la fostul sot) RACEALA LA OVARE-ANEXITA 535197 ....ideea e ca barbatul e purtator sanatos,si in general daca nu se trateaza,poate recidiva f usor...cand m-am casatorit cu actualul ,am facut multe analize(fosta lui are hepatita c) si mi-a fost teama..dar nu sunt probleme...in schimb baiatul lui a luat de la mama hepatita ....in fine....cu anexita nu e de joaca,pot aparea complicatii,daca nu e tratata la timp.sanatate la mamici care sunt bolnavioare pupic
Sus In jos
DD
mamica super activa
mamica super activa
DD


Mesaje : 703
Varsta : 41
stare de spirit : optimista

RACEALA LA OVARE-ANEXITA Empty
MesajSubiect: Re: RACEALA LA OVARE-ANEXITA   RACEALA LA OVARE-ANEXITA EmptyVin Apr 30, 2010 8:56 am

M-a ferit Dumnezeu de asa boala;sper sa nu am parte vreodata si nici altora nu doresc daca e asa severa
Sus In jos
dia
mamica super activa
mamica super activa
dia


Mesaje : 1007
Varsta : 46
stare de spirit : nume-dia,nume copil-bianca

RACEALA LA OVARE-ANEXITA Empty
MesajSubiect: Re: RACEALA LA OVARE-ANEXITA   RACEALA LA OVARE-ANEXITA EmptyVin Apr 30, 2010 8:52 pm

de 2 zile ma doare burta si spatele jos dar pun pe seama ca tre sa-mi vina ciclul dar parca ma doare prea tare ,ma inteapa in spate
Sus In jos
cao2011
mamica super
mamica super
cao2011


Mesaje : 163
Varsta : 47
stare de spirit : ok

RACEALA LA OVARE-ANEXITA Empty
MesajSubiect: Re: RACEALA LA OVARE-ANEXITA   RACEALA LA OVARE-ANEXITA EmptyJoi Mai 06, 2010 3:07 pm

da iau diane35, supozitoare capicorn, si mladite de zmeur si coacaz de la hogvial (cred)
Sus In jos
coco83
mamica super
mamica super
coco83


Mesaje : 214
Varsta : 40
stare de spirit : prietenoasa si intreprinzatoare, mai mereu ganditoare...

RACEALA LA OVARE-ANEXITA Empty
MesajSubiect: Re: RACEALA LA OVARE-ANEXITA   RACEALA LA OVARE-ANEXITA EmptyMar Mai 18, 2010 6:39 pm

cand sunt racita jos eu iau capsule de Uro-Gen de la Rotonatura si fac spalaturi cu solutie de Plantintim de la Hofigal, plus folosesc ovule Mnofemina de la naturiste... asta in cazurile mai usoare sau incipiente, daca e mai grav ma duc la medic..
cele de mai sus sunt bune si in caz de vreo vaginita...
Sus In jos
Continut sponsorizat





RACEALA LA OVARE-ANEXITA Empty
MesajSubiect: Re: RACEALA LA OVARE-ANEXITA   RACEALA LA OVARE-ANEXITA Empty

Sus In jos
 
RACEALA LA OVARE-ANEXITA
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Prima categorie :: PROBLEME MEDICALE-
Mergi direct la:  

Tema creata de Geosh. pentru MamicisiBebelasi

Forumgratuit.ro | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discuții recente