Bine ati venit pe forumul: "Mamici si Bebelasi" Te asteptam!
Pentru a comunica la 5 stele pe forum trebuie sa te inregistrezi,asa ca ce mai astepti? Nu vei regreta intra acum!
Bine ati venit pe forumul: "Mamici si Bebelasi" Te asteptam!
Pentru a comunica la 5 stele pe forum trebuie sa te inregistrezi,asa ca ce mai astepti? Nu vei regreta intra acum!
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  ParteneriParteneri  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Ultimele subiecte
» Marsupiu Snugli - gen Manduca/ luna/boba
EFECTUL PLACEBO EmptySam Aug 03, 2013 9:42 am Scris de adelaeu

» CAFEAUA DE DIMINEATA! 9
EFECTUL PLACEBO EmptyMier Sept 26, 2012 1:43 pm Scris de andreea_k

» buna seara
EFECTUL PLACEBO EmptyVin Mar 30, 2012 11:44 am Scris de Anna

» Hainute, jucarii, incaltari la preturi modice
EFECTUL PLACEBO EmptyDum Mar 18, 2012 2:12 pm Scris de adelaeu

» Tricotaje manuale pentru copii
EFECTUL PLACEBO EmptyMier Oct 26, 2011 9:53 am Scris de dina_dorina

» Recoltare celule stem
EFECTUL PLACEBO EmptyJoi Sept 29, 2011 12:17 pm Scris de Regina Maria

» La baby Expo barza vine cu premii de la Regina Maria
EFECTUL PLACEBO EmptyJoi Sept 22, 2011 2:10 pm Scris de Regina Maria

» Hainute superbe pt copilasi de toate varstele!
EFECTUL PLACEBO EmptyMier Sept 21, 2011 10:33 pm Scris de liliana_c

» fetita mea are bronsita
EFECTUL PLACEBO EmptyJoi Sept 15, 2011 11:57 am Scris de Anna

Produsele de top!
Cele mai bune produse pentru copilul tau! Viziteaza-ne nu te vom dezamagi!
mamicagrijulie
Hainute! Si aici!
Sondaj
cine va fi pitica/ul saptamanii?
Eric
EFECTUL PLACEBO Empty48%EFECTUL PLACEBO Empty
 48% [ 14 ]
Maria
EFECTUL PLACEBO Empty52%EFECTUL PLACEBO Empty
 52% [ 15 ]
Total voturi : 29

 

 EFECTUL PLACEBO

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
Vizitato
Vizitator
Anonymous



EFECTUL PLACEBO Empty
MesajSubiect: EFECTUL PLACEBO   EFECTUL PLACEBO EmptyDum Mar 07, 2010 9:41 am

Efectul psihologic invinge orice medicament!
Ce inseamna "placebo"?

Este echivalentul unui cuvant ebraic si inseamna "voi placea". Are sensul si de agreabil, in sens de a promite ceva, intr-un fel cum ar fi asteptarea unui bolnav de a se simti bine dupa ce ia un medicament.


Placebo reprezinta o forma de medicament asemanatoare cu un alt medicament dar fara sa contina substanta activa a acestuia. A fost necesara conceperea unui astfel de medicament pentru a deosebi actiunea reala a lui si reactia psihica a bolnavului.
In unele cazuri, cand increderea unei persoane in pastile este maxima apar efecte somatice si psihice ale substantei inactive la pana la 90% din pacienti.
Medicamentul trebuie sa aiba:

- gust, sa aiba un gust specific medicamentului "inlocuit"
- miros, acesta are efecte psihice
- o forma placuta
- culoare: - pentru stari depresive: galben
- pentru stari de iritabilitate: albastru
- pentru stari anxioase: verde

Care sunt contraindicatiile?

Exista pacientii care nu sunt potriviti si nu intervine nicio schimbare in starea lor de sanatate.

Se poate ca prin aplicarea repetata a efectului placebo sa scada si efectul terapeutic corespunzator medicamentelor reale.

Nu toate bolile pot fi tratate astfel, lipsa unei substante active care chiar sa ajute poate agrava boala.

Persoana care ia medicamente cu efect placebo nu poate observa o schimbare in timpul somnului.

Efectul psihologic invinge orice medicament!




Un medicament cunoscut cu efect placebo este extraveralul. Are un impact mult mai mare pentru femei. Se pare ca autosugestia le ajuta, in acest caz, mai mult pe persoanele de sex feminin. Daca doresti sa te vindeci, esti optimista si increzatoare in tratament ai mult mai multe sanse decat cineva care este deprimat si vede doar partea neplacuta a lucrurilor.

Exista si situatii care sugereaza un efect Placebo fara ca acesta sa existe. Astfel, este posibil ca:
- spontan pacientii sa se simta mai bine, simptomele sa se amelioreaza.
- in cazul in care pacientii stiu despre ce experiment este vorba se poate sa spuna ca se simt mai bine doar ca sa nu "supere".
- sa apara fluctuatii ale simptomelor cand apar si dispar fara interventii.

Efectul nocebo

Efectul invers celui asteptat apare cand nu exista incredere in doctor, in medicament sau nicio speranta in privinta vindecarii. Tratamente care in trecut nu l-au ajutat pe pacient il fac pe acesta neincrezator in viitor si orice pastila ar lua o priveste cu neincredere. De asemenea, se poate ca acesta sa stie de administrarea unui medicament cu efect placebo si acest fapt sa-l determine sa nu reactioneze.

Efectul pseudoplacebo

Un bun exemplu pentru acest efect este momentul cand iei o pastila la inceput de tratament si imediat incepi sa te simti mai bine. Tot in aceasta categorie se incadreaza si alti agenti (nu medicamente) care actioneaza asupra organismului.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



EFECTUL PLACEBO Empty
MesajSubiect: Re: EFECTUL PLACEBO   EFECTUL PLACEBO EmptyDum Mar 07, 2010 6:21 pm

nu stiu ce sa zic,sunt unele pastile care le iei chiar degeaba
Sus In jos
mamicisibebelasi
Moderator
Moderator
avatar


Mesaje : 1961
Varsta : 41
stare de spirit : FFFFF BUNA

EFECTUL PLACEBO Empty
MesajSubiect: Re: EFECTUL PLACEBO   EFECTUL PLACEBO EmptyDum Mar 07, 2010 9:31 pm

da sa stiti ca asa ee am patit si eu de citeva ori
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



EFECTUL PLACEBO Empty
MesajSubiect: Re: EFECTUL PLACEBO   EFECTUL PLACEBO EmptyMier Mar 10, 2010 2:53 am

de multe ori ma intind o ora in pat si.mi trece capul!cum vine asa se duce.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



EFECTUL PLACEBO Empty
MesajSubiect: Re: EFECTUL PLACEBO   EFECTUL PLACEBO EmptyMar Mar 16, 2010 5:45 pm

Cred ca si de la presiunea atmosferica;la mine asa functioneaza sigur:cand este scazuta am niste migrene de parca am un ceaun in cap
Sus In jos
mamicisibebelasi
Moderator
Moderator
avatar


Mesaje : 1961
Varsta : 41
stare de spirit : FFFFF BUNA

EFECTUL PLACEBO Empty
MesajSubiect: Re: EFECTUL PLACEBO   EFECTUL PLACEBO EmptyJoi Mar 18, 2010 2:04 pm

eu mai am dureri de cap dar stiu ca e din cauza tensiuni si iau tratament
Sus In jos
DD
mamica super activa
mamica super activa
DD


Mesaje : 703
Varsta : 41
stare de spirit : optimista

EFECTUL PLACEBO Empty
MesajSubiect: Re: EFECTUL PLACEBO   EFECTUL PLACEBO EmptyMar Mai 04, 2010 7:26 am

Eu nu prea iau medicamente de cand ma stiu!Nu prea am avut nevoie decat in perioada sarcinii suplimentele obisnuite
Sus In jos
mariaa
mamica super
mamica super
mariaa


Mesaje : 458
Varsta : 38
stare de spirit : excelenta

EFECTUL PLACEBO Empty
MesajSubiect: Re: EFECTUL PLACEBO   EFECTUL PLACEBO EmptyMar Iun 01, 2010 9:02 am

SI EU DURERI UNEORI FF MARI DAR AM ZIS CA MERG SA IMI FAC UN RMN
Sus In jos
Iuly35
mamica super activa
mamica super activa
Iuly35


Mesaje : 1571
Varsta : 50
stare de spirit : fericita,"implinita"

EFECTUL PLACEBO Empty
MesajSubiect: Re: EFECTUL PLACEBO   EFECTUL PLACEBO EmptyMar Iun 01, 2010 3:32 pm

eu am "descoperit"remediul durerii de cap EFECTUL PLACEBO 749457 ....fara pastile,ci masaj la picioare..si functioneaza..chiar daca poate in gand sunt injurata,de sot...trebe sa se conformeze...si nu numai cand ma doare capul aplic aceasta tehnica,ci si cand ma simt obosita... EFECTUL PLACEBO 65297
Sus In jos
Anna
Administrator
Administrator
Anna


Mesaje : 2378
Varsta : 34
stare de spirit : super

EFECTUL PLACEBO Empty
MesajSubiect: Re: EFECTUL PLACEBO   EFECTUL PLACEBO EmptyMar Iun 01, 2010 5:15 pm

eu de cand o am pe ralu uita ca mai am dureri EFECTUL PLACEBO 749457
Sus In jos
DD
mamica super activa
mamica super activa
DD


Mesaje : 703
Varsta : 41
stare de spirit : optimista

EFECTUL PLACEBO Empty
MesajSubiect: Re: EFECTUL PLACEBO   EFECTUL PLACEBO EmptyJoi Iun 24, 2010 6:27 pm

Iuly,masaj la picioare cu vreo tehnica sau vreun punct anume sau numai ideea te face bine;iar cand e concretizata si mai bine te simti?
Sus In jos
Iuly35
mamica super activa
mamica super activa
Iuly35


Mesaje : 1571
Varsta : 50
stare de spirit : fericita,"implinita"

EFECTUL PLACEBO Empty
MesajSubiect: Re: EFECTUL PLACEBO   EFECTUL PLACEBO EmptyVin Iun 25, 2010 6:22 am

DD in talpa piciorului sunt"puncte sau centre" de relaxare....nu stiu exact termenii dar cu siguranta masajul relaxeaza.... EFECTUL PLACEBO 749457
Sus In jos
Continut sponsorizat





EFECTUL PLACEBO Empty
MesajSubiect: Re: EFECTUL PLACEBO   EFECTUL PLACEBO Empty

Sus In jos
 
EFECTUL PLACEBO
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Prima categorie :: FARMACIA FORUMULUI-
Mergi direct la:  

Tema creata de Geosh. pentru MamicisiBebelasi

creează un forum | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discuții recente