Bine ati venit pe forumul: "Mamici si Bebelasi" Te asteptam!
Pentru a comunica la 5 stele pe forum trebuie sa te inregistrezi,asa ca ce mai astepti? Nu vei regreta intra acum!
Bine ati venit pe forumul: "Mamici si Bebelasi" Te asteptam!
Pentru a comunica la 5 stele pe forum trebuie sa te inregistrezi,asa ca ce mai astepti? Nu vei regreta intra acum!
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  ParteneriParteneri  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Ultimele subiecte
» Marsupiu Snugli - gen Manduca/ luna/boba
ce mananca bebelasii? - Pagina 2 EmptySam Aug 03, 2013 9:42 am Scris de adelaeu

» CAFEAUA DE DIMINEATA! 9
ce mananca bebelasii? - Pagina 2 EmptyMier Sept 26, 2012 1:43 pm Scris de andreea_k

» buna seara
ce mananca bebelasii? - Pagina 2 EmptyVin Mar 30, 2012 11:44 am Scris de Anna

» Hainute, jucarii, incaltari la preturi modice
ce mananca bebelasii? - Pagina 2 EmptyDum Mar 18, 2012 2:12 pm Scris de adelaeu

» Tricotaje manuale pentru copii
ce mananca bebelasii? - Pagina 2 EmptyMier Oct 26, 2011 9:53 am Scris de dina_dorina

» Recoltare celule stem
ce mananca bebelasii? - Pagina 2 EmptyJoi Sept 29, 2011 12:17 pm Scris de Regina Maria

» La baby Expo barza vine cu premii de la Regina Maria
ce mananca bebelasii? - Pagina 2 EmptyJoi Sept 22, 2011 2:10 pm Scris de Regina Maria

» Hainute superbe pt copilasi de toate varstele!
ce mananca bebelasii? - Pagina 2 EmptyMier Sept 21, 2011 10:33 pm Scris de liliana_c

» fetita mea are bronsita
ce mananca bebelasii? - Pagina 2 EmptyJoi Sept 15, 2011 11:57 am Scris de Anna

Produsele de top!
Cele mai bune produse pentru copilul tau! Viziteaza-ne nu te vom dezamagi!
mamicagrijulie
Hainute! Si aici!
Sondaj
cine va fi pitica/ul saptamanii?
Eric
ce mananca bebelasii? - Pagina 2 Empty48%ce mananca bebelasii? - Pagina 2 Empty
 48% [ 14 ]
Maria
ce mananca bebelasii? - Pagina 2 Empty52%ce mananca bebelasii? - Pagina 2 Empty
 52% [ 15 ]
Total voturi : 29

 

 ce mananca bebelasii?

In jos 
+10
CATASTEFY
adriana_36
dia
ana_hruban
mihaellas
feliciaboar
dolcemaria
mariaa
mamicisibebelasi
Anna
14 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
Anna
Administrator
Administrator
Anna


Mesaje : 2378
Varsta : 34
stare de spirit : super

ce mananca bebelasii? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: ce mananca bebelasii?   ce mananca bebelasii? - Pagina 2 EmptyMar Feb 02, 2010 10:02 pm

Rezumarea primului mesaj :

ce papa bebelasi vostri


Ultima editare efectuata de catre Admin in Lun Feb 08, 2010 1:24 am, editata de 1 ori
Sus In jos

AutorMesaj
Vizitato
Vizitator
Anonymous



ce mananca bebelasii? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: ce mananca bebelasii?   ce mananca bebelasii? - Pagina 2 EmptyLun Iun 07, 2010 7:42 am

Denis are 23 de luni si tot nu i-am introdus inca ciupercile.Paza buna pazeste primejdia rea!
Sus In jos
danessa
Moderator
Moderator
danessa


Mesaje : 1925
Varsta : 47
stare de spirit : buna

ce mananca bebelasii? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: ce mananca bebelasii?   ce mananca bebelasii? - Pagina 2 EmptyLun Iun 07, 2010 8:59 am

nici eu nu i-am dat pana acum ciuperci...sunt grele pentru noi, dar pentru un copil...
Sus In jos
Anna
Administrator
Administrator
Anna


Mesaje : 2378
Varsta : 34
stare de spirit : super

ce mananca bebelasii? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: ce mananca bebelasii?   ce mananca bebelasii? - Pagina 2 EmptyLun Iun 07, 2010 1:19 pm

eu i-am dat ralucai ciuperci doar de gustare in rest nu i-am dat
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



ce mananca bebelasii? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: ce mananca bebelasii?   ce mananca bebelasii? - Pagina 2 EmptyLun Iun 07, 2010 1:38 pm

eu i-am dat si nu a patit nimic,chiar ii plac...mai ales lasagnea cu ciuperci si peste.
Sus In jos
Anna
Administrator
Administrator
Anna


Mesaje : 2378
Varsta : 34
stare de spirit : super

ce mananca bebelasii? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: ce mananca bebelasii?   ce mananca bebelasii? - Pagina 2 EmptyMar Iun 08, 2010 10:50 pm

lasagnna tot incerc sa fac dar nu gasesc foi
Sus In jos
DD
mamica super activa
mamica super activa
DD


Mesaje : 703
Varsta : 40
stare de spirit : optimista

ce mananca bebelasii? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: ce mananca bebelasii?   ce mananca bebelasii? - Pagina 2 EmptyMier Iun 09, 2010 7:36 am

Ohoooo,eu mai am pana ajung la ciuperci;de cand pot sa-i dau peste si ce fel de?
Sus In jos
Anna
Administrator
Administrator
Anna


Mesaje : 2378
Varsta : 34
stare de spirit : super

ce mananca bebelasii? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: ce mananca bebelasii?   ce mananca bebelasii? - Pagina 2 EmptyMier Iun 09, 2010 9:36 am

eu ia-m dat ciuperci albe de la magazin cu sos de smantana de la 1 an
Sus In jos
mamicisibebelasi
Moderator
Moderator
avatar


Mesaje : 1961
Varsta : 41
stare de spirit : FFFFF BUNA

ce mananca bebelasii? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: ce mananca bebelasii?   ce mananca bebelasii? - Pagina 2 EmptyMier Iun 09, 2010 11:59 pm

e bn sa le dam cam tot ce facem noi de mancare
Sus In jos
Iuly35
mamica super activa
mamica super activa
Iuly35


Mesaje : 1571
Varsta : 49
stare de spirit : fericita,"implinita"

ce mananca bebelasii? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: ce mananca bebelasii?   ce mananca bebelasii? - Pagina 2 EmptyVin Iun 11, 2010 7:01 am

asa e ioana,si ei trebuie sa guste cate putin din paparik facuta pt cei mari,dar fara condimente si prea multa sare....iar acum "pe"caldura asta,schimbam cat de cat meniul,pt ca si ei sunt sensibili,la caldura si le "pica" greu la stomac ....
Sus In jos
Anna
Administrator
Administrator
Anna


Mesaje : 2378
Varsta : 34
stare de spirit : super

ce mananca bebelasii? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: ce mananca bebelasii?   ce mananca bebelasii? - Pagina 2 EmptySam Iun 12, 2010 9:29 pm

ce mananca bebelasii? - Pagina 2 Orardemasa
Sus In jos
apiscoi
mamica noua
mamica noua
apiscoi


Mesaje : 16
Varsta : 35
stare de spirit : optimista

ce mananca bebelasii? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: ce mananca bebelasii?   ce mananca bebelasii? - Pagina 2 EmptyLun Iul 18, 2011 12:12 pm

Acum fetitza mea are 3 luni jumate , dar am inceput diversificatia de la 2 luni....la recomandarea medicului. A fost mai greu la inceput , de fapt si acum e greutz , dar mananca fructe si legume pisate(piureuri) + cereale si sucuri de fructe si legume...si ii merge foarte bine din punct de vedere al dezvoltarii fizice si psihice! Si eu am avut o retinere in ceea ce priveste diversificatia atat de timpurie , dar m-am linistit...
Zicea doctoritza ca e bine pe la 2-2,5 luni sa se inceapa treptat diversificatia , deoarece la 4 luni , cand recomanda majoritatea medicilor sa se inceapa diversificatia...e posibil ca bebeul sa refuze , necunoscand decat gustul laptelui...
Sophiei ii merge foarte bine , contrar a ceea ce spunea :
[i]Subiect: Re: ce mananca bebelasii? Joi Mar 11, 2010 3:46 pm
Sora mea are un pui de 4 luni si i-a dat suc de morcov si mar si a facut o diaree urata de nu o mai putea opri pt ca nu era copilul pregatit pt diversificare;acum,fiecare copil cu ritmul sau;si eu cred ca e foarte devreme Iata cateva „semne“ care pot arata ca bebelusul este pregatit pentru inceperea diversificarii:

Pierderea reflexului de supt al limbii (care ii permite bebelusului sa bea si sa inghita lichidele cu usurinta; avand inca reflexul, bebelusul pur si simplu va „suge“ alimentele solide de orice fel care i se dau)
Capacitatea de a va arata ca este satul dupa o „masa“, prin semne ca intoarcerea capului cand i se da biberonul sau sanul. Acest lucru este important pentru ca bebelusul este capabil sa ajusteze singur cantitatea de hrana pe care o mananca si il impiedica sa manance prea mult din greseala in cazul in care parintii ar continua sa-l hraneasca, gandindu-se ca ii este inca foame.
Capacitatea de a sta ridicat si de a-si tine capul fara ajutor.
Interesul fata de mancare (exista o disputa in privinta acestui lucru, deoarece un copil de 4-6 luni incearca sa bage in gura orice!)
Dublarea greutatii de la nastere
Trezirile frecvente in toiul noptii dupa ce isi facuse deja un program stabil de somn in timpul noptii. Acesta poate sa nu fie cel mai bun indicator ca bebelusul este gata de a primi alimente solide! Tineti cont ca de obicei bebelusul are pusee de crestere la 3-4 luni, la 6-7 luni si pe la 9-10 luni. Bebelusul se poate trezi nopatea si din alte motive, cum ar fi o boala sau durerile de gingii.[
/i]


*fetitza mea isi tine foarte bine capul de la 3 saptamani, stie sa refuze mancarea sau sa "isi ceara drepturile" ptut si apropo....de cand s-a nascut ea , nu s-a trezit mai mult de o data pe noapte...si asta in jurul orei 4:00....a fost cand a dormit chiar si 8 ore fara intrerupere....deci mituri peste mituri....fiecare copil este unic
Sus In jos
Continut sponsorizat





ce mananca bebelasii? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: ce mananca bebelasii?   ce mananca bebelasii? - Pagina 2 Empty

Sus In jos
 
ce mananca bebelasii?
Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: TOTUL DESPRE BEBELUŞI :: Alimentaţia Bebeluşului-
Mergi direct la:  

Tema creata de Geosh. pentru MamicisiBebelasi

Forumgratuit.ro | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discuții recente