Bine ati venit pe forumul: "Mamici si Bebelasi" Te asteptam!
Pentru a comunica la 5 stele pe forum trebuie sa te inregistrezi,asa ca ce mai astepti? Nu vei regreta intra acum!
Bine ati venit pe forumul: "Mamici si Bebelasi" Te asteptam!
Pentru a comunica la 5 stele pe forum trebuie sa te inregistrezi,asa ca ce mai astepti? Nu vei regreta intra acum!
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  ParteneriParteneri  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Ultimele subiecte
» Marsupiu Snugli - gen Manduca/ luna/boba
Imunizarea copilului, efecte secundare ale vaccinurilor EmptySam Aug 03, 2013 9:42 am Scris de adelaeu

» CAFEAUA DE DIMINEATA! 9
Imunizarea copilului, efecte secundare ale vaccinurilor EmptyMier Sept 26, 2012 1:43 pm Scris de andreea_k

» buna seara
Imunizarea copilului, efecte secundare ale vaccinurilor EmptyVin Mar 30, 2012 11:44 am Scris de Anna

» Hainute, jucarii, incaltari la preturi modice
Imunizarea copilului, efecte secundare ale vaccinurilor EmptyDum Mar 18, 2012 2:12 pm Scris de adelaeu

» Tricotaje manuale pentru copii
Imunizarea copilului, efecte secundare ale vaccinurilor EmptyMier Oct 26, 2011 9:53 am Scris de dina_dorina

» Recoltare celule stem
Imunizarea copilului, efecte secundare ale vaccinurilor EmptyJoi Sept 29, 2011 12:17 pm Scris de Regina Maria

» La baby Expo barza vine cu premii de la Regina Maria
Imunizarea copilului, efecte secundare ale vaccinurilor EmptyJoi Sept 22, 2011 2:10 pm Scris de Regina Maria

» Hainute superbe pt copilasi de toate varstele!
Imunizarea copilului, efecte secundare ale vaccinurilor EmptyMier Sept 21, 2011 10:33 pm Scris de liliana_c

» fetita mea are bronsita
Imunizarea copilului, efecte secundare ale vaccinurilor EmptyJoi Sept 15, 2011 11:57 am Scris de Anna

Produsele de top!
Cele mai bune produse pentru copilul tau! Viziteaza-ne nu te vom dezamagi!
mamicagrijulie
Hainute! Si aici!
Sondaj
cine va fi pitica/ul saptamanii?
Eric
Imunizarea copilului, efecte secundare ale vaccinurilor Empty48%Imunizarea copilului, efecte secundare ale vaccinurilor Empty
 48% [ 14 ]
Maria
Imunizarea copilului, efecte secundare ale vaccinurilor Empty52%Imunizarea copilului, efecte secundare ale vaccinurilor Empty
 52% [ 15 ]
Total voturi : 29

 

 Imunizarea copilului, efecte secundare ale vaccinurilor

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
mamicisibebelasi
Moderator
Moderator
avatar


Mesaje : 1961
Varsta : 41
stare de spirit : FFFFF BUNA

Imunizarea copilului, efecte secundare ale vaccinurilor Empty
MesajSubiect: Imunizarea copilului, efecte secundare ale vaccinurilor   Imunizarea copilului, efecte secundare ale vaccinurilor EmptyVin Feb 12, 2010 2:48 pm

Este important ca atunci cand vine vorba despre siguranta imunizarii, sa nu se puna laolalta toate variantele acesteia.

Imunizarea copilului, efecte secundare ale vaccinurilor



Diferite vaccinuri au diferite tipuri de efecte secundare, cum ar fi:

Difteria
Imunizarea contra difteriei se realizeaza prin stimularea organismului in a produce o anti-toxina pentru toxina difterica.

Acest lucru se realizeaza folosind o forma inactivata a toxinei. O usoara inflamatie si roseata la locul imunizarii sunt comune, dar reactii alergice mai severe sunt foarte rare.
Haemofillus influenzae de tip B (HIB)
Eventualele complicatii ale vaccinului sunt usoare. De obicei, apar roseata si inflamatia la zona injectiei sau febra usoara. Inainte ca acest vaccin sa fie administrat, aproximativ 60 de copii pe an mureau in urma infectiei cu haemofillus, multi ramanand cu sechele.

Meningita C
Acest vaccin se realizeaza in acelasi mod cu haemofillus si complicatiile sunt foarte rare. Cele mai comune sunt roseata si inflamatie la locul intepaturii, febra usoara si iritatii.

Pojarul, oreionul si rubeola
La 7-10 zile de la imunizare, copilul poate avea febra usoara si poate prezenta o iritatie.

Pneumococul
O usoara inflamatie si roseate in jurul locului intepaturii sunt printre cele mai frecvente reactii semnalate.

Se pot alatura alte semne usoare precum temperatura, iritabilitate, greata, diaree sau pierderea apetitului.

Polio
Reactiile adverse sunt foarte rare.

Tetanos
Vaccinul anti-tetanic contine toxina inactivata. Se intalneste deseori inflamarea si inrosirea zonei unde a avut loc injectarea si, ocazional, o stare de febrilitate a copilului.
Sus In jos
mamicisibebelasi
Moderator
Moderator
avatar


Mesaje : 1961
Varsta : 41
stare de spirit : FFFFF BUNA

Imunizarea copilului, efecte secundare ale vaccinurilor Empty
MesajSubiect: Re: Imunizarea copilului, efecte secundare ale vaccinurilor   Imunizarea copilului, efecte secundare ale vaccinurilor EmptySam Feb 13, 2010 12:44 pm

noi am avut probleme la vaccinu de 6 luni luna asta mergem sal facem vaccinu de un an
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



Imunizarea copilului, efecte secundare ale vaccinurilor Empty
MesajSubiect: Re: Imunizarea copilului, efecte secundare ale vaccinurilor   Imunizarea copilului, efecte secundare ale vaccinurilor EmptyDum Mar 07, 2010 11:04 am

Ideea e ca sunt atat de controversate in general medicamentele,incat nici nu ne mai dam seama care au efect sau care ne sunt varate pe gat pt bani;desi nu recunoastem multi,asta este adevarul
Sus In jos
mamicisibebelasi
Moderator
Moderator
avatar


Mesaje : 1961
Varsta : 41
stare de spirit : FFFFF BUNA

Imunizarea copilului, efecte secundare ale vaccinurilor Empty
MesajSubiect: Re: Imunizarea copilului, efecte secundare ale vaccinurilor   Imunizarea copilului, efecte secundare ale vaccinurilor EmptyLun Mar 08, 2010 2:51 pm

citeodata asa ee ai dreptate
Sus In jos
ana_hruban
mamica super
mamica super
ana_hruban


Mesaje : 78
Varsta : 42
stare de spirit : F F BUNA DAR SE POATE SI MAI BINE

Imunizarea copilului, efecte secundare ale vaccinurilor Empty
MesajSubiect: Re: Imunizarea copilului, efecte secundare ale vaccinurilor   Imunizarea copilului, efecte secundare ale vaccinurilor EmptyMar Mar 09, 2010 6:02 am

Noi nu am avut nici un efect secundar dupa vaccinuri. Nici macar nu l-au durut piciorusele. I-am dat si eu pe langa vaccinele obijnuite Prevenalul de 3 ori si Rotarixu de 2 ori ( se da pe gurita). Intodeauna cand veneam de la vaccin ii puneam batista cu apa dar sincer vedeam ca nu il doare piciorusul.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



Imunizarea copilului, efecte secundare ale vaccinurilor Empty
MesajSubiect: Re: Imunizarea copilului, efecte secundare ale vaccinurilor   Imunizarea copilului, efecte secundare ale vaccinurilor EmptyMar Mar 09, 2010 12:07 pm

Si noi am facut Prevenar si Rotavirus si vreau sa i-l fac pe cel pt varicela;la un an a avut o reactie adversa prin care am inteles ca trec toti copiii,si anume ca i s-a umflat locul vaccinarii in picior
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



Imunizarea copilului, efecte secundare ale vaccinurilor Empty
MesajSubiect: Re: Imunizarea copilului, efecte secundare ale vaccinurilor   Imunizarea copilului, efecte secundare ale vaccinurilor EmptyMier Mar 10, 2010 2:29 am

lui kev ,vaccinurile i-au fost facute in fundulet.nu mi.a facut febra sau altceva...
Sus In jos
Continut sponsorizat





Imunizarea copilului, efecte secundare ale vaccinurilor Empty
MesajSubiect: Re: Imunizarea copilului, efecte secundare ale vaccinurilor   Imunizarea copilului, efecte secundare ale vaccinurilor Empty

Sus In jos
 
Imunizarea copilului, efecte secundare ale vaccinurilor
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» DENTITIA COPILULUI
» Greutatea copilului mic
» Indemnizatia copilului
» Dezvoltarea copilului tau
» Educatia copilului tau

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: TOTUL DESPRE BEBELUŞI :: Băieţeii şi Fetiţe-
Mergi direct la:  

Tema creata de Geosh. pentru MamicisiBebelasi

Forumgratuit.ro | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discuții recente