Bine ati venit pe forumul: "Mamici si Bebelasi" Te asteptam!
Pentru a comunica la 5 stele pe forum trebuie sa te inregistrezi,asa ca ce mai astepti? Nu vei regreta intra acum!
Bine ati venit pe forumul: "Mamici si Bebelasi" Te asteptam!
Pentru a comunica la 5 stele pe forum trebuie sa te inregistrezi,asa ca ce mai astepti? Nu vei regreta intra acum!
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  ParteneriParteneri  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Ultimele subiecte
» Marsupiu Snugli - gen Manduca/ luna/boba
Pietrele la rinichi.. EmptySam Aug 03, 2013 9:42 am Scris de adelaeu

» CAFEAUA DE DIMINEATA! 9
Pietrele la rinichi.. EmptyMier Sept 26, 2012 1:43 pm Scris de andreea_k

» buna seara
Pietrele la rinichi.. EmptyVin Mar 30, 2012 11:44 am Scris de Anna

» Hainute, jucarii, incaltari la preturi modice
Pietrele la rinichi.. EmptyDum Mar 18, 2012 2:12 pm Scris de adelaeu

» Tricotaje manuale pentru copii
Pietrele la rinichi.. EmptyMier Oct 26, 2011 9:53 am Scris de dina_dorina

» Recoltare celule stem
Pietrele la rinichi.. EmptyJoi Sept 29, 2011 12:17 pm Scris de Regina Maria

» La baby Expo barza vine cu premii de la Regina Maria
Pietrele la rinichi.. EmptyJoi Sept 22, 2011 2:10 pm Scris de Regina Maria

» Hainute superbe pt copilasi de toate varstele!
Pietrele la rinichi.. EmptyMier Sept 21, 2011 10:33 pm Scris de liliana_c

» fetita mea are bronsita
Pietrele la rinichi.. EmptyJoi Sept 15, 2011 11:57 am Scris de Anna

Produsele de top!
Cele mai bune produse pentru copilul tau! Viziteaza-ne nu te vom dezamagi!
mamicagrijulie
Hainute! Si aici!
Sondaj
cine va fi pitica/ul saptamanii?
Eric
Pietrele la rinichi.. Empty48%Pietrele la rinichi.. Empty
 48% [ 14 ]
Maria
Pietrele la rinichi.. Empty52%Pietrele la rinichi.. Empty
 52% [ 15 ]
Total voturi : 29

 

 Pietrele la rinichi..

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
Iuly35
mamica super activa
mamica super activa
Iuly35


Mesaje : 1571
Varsta : 49
stare de spirit : fericita,"implinita"

Pietrele la rinichi.. Empty
MesajSubiect: Pietrele la rinichi..   Pietrele la rinichi.. EmptyJoi Iul 15, 2010 7:23 am

"Pietrele la rinichi se formează atunci când în urină se găseşte un conţinut mult prea mare de săruri minerale. Dacă piatra se deplasează din zona rinichilor spre uretră şi vezică se declanşează o durere puternică cunoscută şi sub numele de colică renală.
Pietrele la rinichi sunt alcătuite din oxalaţi sau fosfaţi de calciu şi apar datorită precipitării sărurilor din urină. Ele se pot găsi oriunde în căile urinare, adică în rinichi, ureter (canalul care conduce urina de la rinichi la vezica urinară), vezică sau uretră (canalul prin care urina iese din vezică în exteriorul corpului).
Cauzele care duc la apariţia pietrelor la rinichi
Nu se cunoaşte cauza exactă a formării calculilor renali. Mai mulţi factori contribuie la apariţia lor. Dintre aceştia menţionăm diferitele tulburări de metabolism, lipsa de vitamina A, hipertiroidismul sau infecţiile urinare frecvente. Alimentaţia este răspunzătoare de apariţia pietrelor la rinichi în 80 % dintre cazuri. Consumul excesiv de carne acidifiază prea mult urina şi favorizează precipitarea fosfaţilor şi carbonaţilor. Alimentaţia bogată în dulciuri şi cartofi duce la precipitarea oxalaţilor. Alte cauze sunt cantitatea prea mică de lichide băută, consumarea alimentelor prea sărate sau a medicamentelor diuretice, care cresc nivelul acidului uric.
Tratamente naturiste pentru vindecarea pietrelor la rinichi
În cazul în care intervine o criză, bea zilnic sucul a două, trei lămâi, deoarece schimbă pH-ul urinei, adică transformă urina din acidă în bazică. Contra nisipului la rinichi, bea trei căni de decoct dintr-o lingură de radacină de osul iepurelui la o cană de apă sau ceai de măceşe şi muguri de fag. Fă băi calde, care te va ajuta să elimini mai repede pietrele şi va calma totodată, durerea. În cazul în care ai dureri mari în zona rinichilor sau urinezi cu sânge consultă cât devreme posibil medicul.Tratamentul naturist pentru pietrele la rinichi este pe bază de fitoterapie şi constă în consumarea a două sau trei căni de ceai de mătase de porumb si codite de cirese.
Prevenirea pietrelor la rinichi
Pentru a preveni apariţia pietrelor la rinichi căută să consumi cât mai multe lichide , în special apă. Încearcă să limitezi consumul de alcool, evită fumatul (substanţele din fumul de ţigară – ex. Cadmiu ajută la formarea pietrelor la rinichi) şi consumă alimente bogate în calciu, magneziu şi vitamina B(precum lactatele, peştele, legumele, cerealele integrale, etc.)

Sus In jos
dolcemaria
Moderator
Moderator
dolcemaria


Mesaje : 944
Varsta : 40
stare de spirit : Foarte buna!!

Pietrele la rinichi.. Empty
MesajSubiect: Re: Pietrele la rinichi..   Pietrele la rinichi.. EmptyJoi Iul 15, 2010 10:56 am

Bine de stiut Iuly, chiar daca nu am avut probleme pana acuma cu rinichii, nu se stie niciodata ce va fi.
Sus In jos
nikole
Mamica Excelenta
Mamica Excelenta
nikole


Mesaje : 1436
Varsta : 35
stare de spirit : ferikita si implinita!!!

Pietrele la rinichi.. Empty
MesajSubiect: Re: Pietrele la rinichi..   Pietrele la rinichi.. EmptyJoi Iul 15, 2010 1:53 pm

eu am probleme vara in general cd dorm cu usa deschisa sau cu geamu,cand ma trezesc deabia ma mai indrept....zici ca-s o babuta de 80 de ani
Sus In jos
Iuly35
mamica super activa
mamica super activa
Iuly35


Mesaje : 1571
Varsta : 49
stare de spirit : fericita,"implinita"

Pietrele la rinichi.. Empty
MesajSubiect: Re: Pietrele la rinichi..   Pietrele la rinichi.. EmptyVin Iul 16, 2010 5:39 am

nici sa nu ai dolcemaria....eu am Pietrele la rinichi.. 535197 ,si tocmai de aia am postat acest subiect....nikole ai grija cu spatele in speta rinichii....nu e de gluma Pietrele la rinichi.. 804862
Sus In jos
nikole
Mamica Excelenta
Mamica Excelenta
nikole


Mesaje : 1436
Varsta : 35
stare de spirit : ferikita si implinita!!!

Pietrele la rinichi.. Empty
MesajSubiect: Re: Pietrele la rinichi..   Pietrele la rinichi.. EmptyVin Iul 16, 2010 11:34 am

daca nu dorm in curent nu e nici un fel de problema
Sus In jos
mamicisibebelasi
Moderator
Moderator
avatar


Mesaje : 1961
Varsta : 41
stare de spirit : FFFFF BUNA

Pietrele la rinichi.. Empty
MesajSubiect: Re: Pietrele la rinichi..   Pietrele la rinichi.. EmptyLun Iul 19, 2010 11:02 pm

doamne multa..eu nu am avut probleme cu rinichii pana acu..sper sa nici nu am..aveti grija fetelorr
Sus In jos
Iuly35
mamica super activa
mamica super activa
Iuly35


Mesaje : 1571
Varsta : 49
stare de spirit : fericita,"implinita"

Pietrele la rinichi.. Empty
MesajSubiect: Re: Pietrele la rinichi..   Pietrele la rinichi.. EmptyVin Iul 23, 2010 9:08 am

Pietrele la rinichi.. 917804 am avut nisip la rinichi,si am eliminat cu ceaiuri Pietrele la rinichi.. 749457 ..
Sus In jos
nikole
Mamica Excelenta
Mamica Excelenta
nikole


Mesaje : 1436
Varsta : 35
stare de spirit : ferikita si implinita!!!

Pietrele la rinichi.. Empty
MesajSubiect: Re: Pietrele la rinichi..   Pietrele la rinichi.. EmptyVin Iul 23, 2010 11:45 am

cred ca ai avut niste dureri si usturimi cand le-ai eliminat de-ti venea sa urlii,nu??
Sus In jos
Iuly35
mamica super activa
mamica super activa
Iuly35


Mesaje : 1571
Varsta : 49
stare de spirit : fericita,"implinita"

Pietrele la rinichi.. Empty
MesajSubiect: Re: Pietrele la rinichi..   Pietrele la rinichi.. EmptyDum Iul 25, 2010 8:24 am

Pietrele la rinichi.. 535197 doar o durere insuportabilaaa
Sus In jos
nikole
Mamica Excelenta
Mamica Excelenta
nikole


Mesaje : 1436
Varsta : 35
stare de spirit : ferikita si implinita!!!

Pietrele la rinichi.. Empty
MesajSubiect: Re: Pietrele la rinichi..   Pietrele la rinichi.. EmptyMar Iul 27, 2010 3:18 pm

am citit ca e f bun ceaiul din codite de cires pt rinichi
Sus In jos
Anna
Administrator
Administrator
Anna


Mesaje : 2378
Varsta : 34
stare de spirit : super

Pietrele la rinichi.. Empty
MesajSubiect: Re: Pietrele la rinichi..   Pietrele la rinichi.. EmptyDum Sept 12, 2010 2:41 pm

da sa ne fereasca dumnezeu nici eu nu am avut probleme la rinchi
Sus In jos
nikole
Mamica Excelenta
Mamica Excelenta
nikole


Mesaje : 1436
Varsta : 35
stare de spirit : ferikita si implinita!!!

Pietrele la rinichi.. Empty
MesajSubiect: Re: Pietrele la rinichi..   Pietrele la rinichi.. EmptyLun Sept 13, 2010 11:28 am

eu am un unchi care s-a operat cu laserul acum cativa ani,vre-o 2 cam asa si acum se plange de dureri....spune ca i s-au facut altele
Sus In jos
Continut sponsorizat





Pietrele la rinichi.. Empty
MesajSubiect: Re: Pietrele la rinichi..   Pietrele la rinichi.. Empty

Sus In jos
 
Pietrele la rinichi..
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Prima categorie :: FARMACIA FORUMULUI-
Mergi direct la:  

Tema creata de Geosh. pentru MamicisiBebelasi

Forumgratuit.ro | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discuții recente