Bine ati venit pe forumul: "Mamici si Bebelasi" Te asteptam!
Pentru a comunica la 5 stele pe forum trebuie sa te inregistrezi,asa ca ce mai astepti? Nu vei regreta intra acum!
Bine ati venit pe forumul: "Mamici si Bebelasi" Te asteptam!
Pentru a comunica la 5 stele pe forum trebuie sa te inregistrezi,asa ca ce mai astepti? Nu vei regreta intra acum!
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  ParteneriParteneri  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Ultimele subiecte
» Marsupiu Snugli - gen Manduca/ luna/boba
Bine ai venit acasa, bebelusule! EmptySam Aug 03, 2013 9:42 am Scris de adelaeu

» CAFEAUA DE DIMINEATA! 9
Bine ai venit acasa, bebelusule! EmptyMier Sept 26, 2012 1:43 pm Scris de andreea_k

» buna seara
Bine ai venit acasa, bebelusule! EmptyVin Mar 30, 2012 11:44 am Scris de Anna

» Hainute, jucarii, incaltari la preturi modice
Bine ai venit acasa, bebelusule! EmptyDum Mar 18, 2012 2:12 pm Scris de adelaeu

» Tricotaje manuale pentru copii
Bine ai venit acasa, bebelusule! EmptyMier Oct 26, 2011 9:53 am Scris de dina_dorina

» Recoltare celule stem
Bine ai venit acasa, bebelusule! EmptyJoi Sept 29, 2011 12:17 pm Scris de Regina Maria

» La baby Expo barza vine cu premii de la Regina Maria
Bine ai venit acasa, bebelusule! EmptyJoi Sept 22, 2011 2:10 pm Scris de Regina Maria

» Hainute superbe pt copilasi de toate varstele!
Bine ai venit acasa, bebelusule! EmptyMier Sept 21, 2011 10:33 pm Scris de liliana_c

» fetita mea are bronsita
Bine ai venit acasa, bebelusule! EmptyJoi Sept 15, 2011 11:57 am Scris de Anna

Produsele de top!
Cele mai bune produse pentru copilul tau! Viziteaza-ne nu te vom dezamagi!
mamicagrijulie
Hainute! Si aici!
Sondaj
cine va fi pitica/ul saptamanii?
Eric
Bine ai venit acasa, bebelusule! Empty48%Bine ai venit acasa, bebelusule! Empty
 48% [ 14 ]
Maria
Bine ai venit acasa, bebelusule! Empty52%Bine ai venit acasa, bebelusule! Empty
 52% [ 15 ]
Total voturi : 29

 

 Bine ai venit acasa, bebelusule!

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
andreiutza
mamica super
mamica super
andreiutza


Mesaje : 90

Bine ai venit acasa, bebelusule! Empty
MesajSubiect: Bine ai venit acasa, bebelusule!   Bine ai venit acasa, bebelusule! EmptyMar Apr 20, 2010 12:07 pm

Este bine ca atunci cand ajungi acasa de la maternitate sa nu fii singura. Mama sau soacra ta, o buna prietena sau o sora, ideal cu experienta in ceea ce priveste cresterea unui copil, este bine sa iti fie alaturi. Cu tact, ea te va linisti, pentru ca in mod sigur va intelege starea emotionala prin care treci.

Cateva sfaturi practice primite de la alte mamici iti vor fi de folos. Asigura-te ca ai in jurul tau persoane care te pot ajuta, precum si o multime de carti sau reviste despre cres­terea unui bebelus. Pe langa multe sfaturi folositoare pe care le poti afla, sunt si o sursa de delectare si relaxare! Este po­sibil sa simti o stare de de­presie, de epuizare, de ne­mul­tu­mire si... paradoxal, de lipsa de interes pentru bebelus.

Nu te speria si nu te simti vinova­ta! Nu este decat efectul nas­terii, care poate fi urmata de asa-zisul sindrom baby blues. De asemenea, multe mame pot suferi de o depresie post-partum. In timp, si beneficiind de multa atentie din partea celor din jurul tau, ele vor disparea si te vei simti minunat!

Primele zile de la nastere sunt cele mai dificile. Pe langa oboseala, apare si stresul de a nu sti daca ceea ce faci este bine, daca intelegi de ce are nevoie copilasul tau. Cu timpul, vei invata sa ii intelegi modul de comunicare.

Prima baita

Bebelusul trebuie imbaiat regulat, mai ales dupa fiecare schimbare a scutecelor. Pentru a realiza o imbaiere corecta, ai grija sa te aprovizionezi cu o cadita speciala pentru bebelusi, pe care sa o poti manevra usor. Verifica temperatura apei inainte de baita. Este ideal sa aiba 37 grade C. Daca nu ai termometru, verifica cu pielea cotului tau, care este foarte sensibila.

Ai grija sa nu-l sperii, nu-l baga brusc in apa. Bebelusilor le place foarte mult baita, asa ca acest ri­tual va fi unul foarte placut si va intari intimitatea profunda care se creeaza intre mama si copil.

Nou-nascutii sunt acoperiti la nastere cu o substanta grasa (vernix cazeosa), care protejeaza fatul in sacul amniotic, si cu un perisor numit lanugo, care cade in primele zile dupa nastere. Nu trebuie sa te sperii daca vei observa ca acesta cade. Este perfect normal acest lucru!
De ce plange bebelusul?
De cele mai multe ori, bebelusii plang dintr-un anumit motiv, fie le este foa­me, si-au murdarit scutecele, ii doare ceva, le este prea cald sau prea frig, sunt obositi sau pur si simplu vor sa se joace sau sa nu fie lasati singuri.

Unii copii atunci cand plang se pot invineti la fata, lucru care ii sperie pe pa­rinti. Daca bebelusul tau nu se linis­teste, cel mai bine este sa consulti medi­cul. Orice situatie stresanta pentru be­belus, precum multe persoane in jurul sau, animale de companie, certuri sau conflicte, o hranire haotica si un comportament dezordonat al tau, poate face bebelusul sa planga in exces.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



Bine ai venit acasa, bebelusule! Empty
MesajSubiect: Re: Bine ai venit acasa, bebelusule!   Bine ai venit acasa, bebelusule! EmptyMar Apr 20, 2010 12:10 pm

Citind cele mai sus,ma mandresc cu mine insami pentru ca am fost singura cuc cand am venit acasa cu bebelusul.Ale mele rude sunt in alt oras,ale sotului rude sunt in alta localitate si sotul era in misiune.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



Bine ai venit acasa, bebelusule! Empty
MesajSubiect: Re: Bine ai venit acasa, bebelusule!   Bine ai venit acasa, bebelusule! EmptyMar Apr 27, 2010 8:33 pm

la mine a venit mama si a mai stat cu mine 2 sapt. dupa ce am nascut,mi-a fost de mare ajutor Bine ai venit acasa, bebelusule! 284405 cu toate ca a fost foarte cuminte kevin,doarmea noapte,manca,nici nu simteam ca am bebel.
Sus In jos
DD
mamica super activa
mamica super activa
DD


Mesaje : 703
Varsta : 40
stare de spirit : optimista

Bine ai venit acasa, bebelusule! Empty
MesajSubiect: Re: Bine ai venit acasa, bebelusule!   Bine ai venit acasa, bebelusule! EmptyMier Mai 05, 2010 9:25 am

Eu am venit cu sotul acasa si a fost mai bine pt ca aveam nevoie de liniste pt ce avea sa urmeze: tavalucul de vizite,sfaturi,sufocare etc
Sus In jos
Anna
Administrator
Administrator
Anna


Mesaje : 2378
Varsta : 34
stare de spirit : super

Bine ai venit acasa, bebelusule! Empty
MesajSubiect: Re: Bine ai venit acasa, bebelusule!   Bine ai venit acasa, bebelusule! EmptyMier Mai 05, 2010 10:34 am

si noi am venit acasa dar hop si musafiri curiosi sa o vada pe ralucutza mea TTTT
Sus In jos
DD
mamica super activa
mamica super activa
DD


Mesaje : 703
Varsta : 40
stare de spirit : optimista

Bine ai venit acasa, bebelusule! Empty
MesajSubiect: Re: Bine ai venit acasa, bebelusule!   Bine ai venit acasa, bebelusule! EmptyMier Mai 05, 2010 12:00 pm

O saptamana zi de zi aveam cate 2-3 vizite;nu-i mai suportam dar ma bucur ca am o gramada de prieteni care ma ajuta de cate ori am nevoie iar eu la randul meu intretin toate relatiile
Sus In jos
Iuly35
mamica super activa
mamica super activa
Iuly35


Mesaje : 1571
Varsta : 49
stare de spirit : fericita,"implinita"

Bine ai venit acasa, bebelusule! Empty
MesajSubiect: Re: Bine ai venit acasa, bebelusule!   Bine ai venit acasa, bebelusule! EmptyMier Mai 05, 2010 4:50 pm

si "noi'' am avut parte de prezenta tatalui,atunci cand am "aterizat" de la maternitate..si-a luat concediu expre pt a fi alaturi... a fost ajutorul meu,in tot ce facem,inclusiv baita zilnica... :yess:
Sus In jos
Continut sponsorizat





Bine ai venit acasa, bebelusule! Empty
MesajSubiect: Re: Bine ai venit acasa, bebelusule!   Bine ai venit acasa, bebelusule! Empty

Sus In jos
 
Bine ai venit acasa, bebelusule!
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» BINE ATI VENIT,DOMNILOR!
» Celulita - terapii pentru acasa
» va doriti un venit suplimentar si consistent?
» 7 sfaturi pentru a destinde copiii bolnavi, atunci cand stau acasa
» bine v-am regasit!

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: TOTUL DESPRE BEBELUŞI :: Evoluţia Bebeluşului-
Mergi direct la:  

Tema creata de Geosh. pentru MamicisiBebelasi

creează un forum | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discuții recente