Bine ati venit pe forumul: "Mamici si Bebelasi" Te asteptam!
Pentru a comunica la 5 stele pe forum trebuie sa te inregistrezi,asa ca ce mai astepti? Nu vei regreta intra acum!
Bine ati venit pe forumul: "Mamici si Bebelasi" Te asteptam!
Pentru a comunica la 5 stele pe forum trebuie sa te inregistrezi,asa ca ce mai astepti? Nu vei regreta intra acum!
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  ParteneriParteneri  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Ultimele subiecte
» Marsupiu Snugli - gen Manduca/ luna/boba
Ingrijirea cordonului ombilical EmptySam Aug 03, 2013 9:42 am Scris de adelaeu

» CAFEAUA DE DIMINEATA! 9
Ingrijirea cordonului ombilical EmptyMier Sept 26, 2012 1:43 pm Scris de andreea_k

» buna seara
Ingrijirea cordonului ombilical EmptyVin Mar 30, 2012 11:44 am Scris de Anna

» Hainute, jucarii, incaltari la preturi modice
Ingrijirea cordonului ombilical EmptyDum Mar 18, 2012 2:12 pm Scris de adelaeu

» Tricotaje manuale pentru copii
Ingrijirea cordonului ombilical EmptyMier Oct 26, 2011 9:53 am Scris de dina_dorina

» Recoltare celule stem
Ingrijirea cordonului ombilical EmptyJoi Sept 29, 2011 12:17 pm Scris de Regina Maria

» La baby Expo barza vine cu premii de la Regina Maria
Ingrijirea cordonului ombilical EmptyJoi Sept 22, 2011 2:10 pm Scris de Regina Maria

» Hainute superbe pt copilasi de toate varstele!
Ingrijirea cordonului ombilical EmptyMier Sept 21, 2011 10:33 pm Scris de liliana_c

» fetita mea are bronsita
Ingrijirea cordonului ombilical EmptyJoi Sept 15, 2011 11:57 am Scris de Anna

Produsele de top!
Cele mai bune produse pentru copilul tau! Viziteaza-ne nu te vom dezamagi!
mamicagrijulie
Hainute! Si aici!
Sondaj
cine va fi pitica/ul saptamanii?
Eric
Ingrijirea cordonului ombilical Empty48%Ingrijirea cordonului ombilical Empty
 48% [ 14 ]
Maria
Ingrijirea cordonului ombilical Empty52%Ingrijirea cordonului ombilical Empty
 52% [ 15 ]
Total voturi : 29

 

 Ingrijirea cordonului ombilical

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
Anna
Administrator
Administrator
Anna


Mesaje : 2378
Varsta : 34
stare de spirit : super

Ingrijirea cordonului ombilical Empty
MesajSubiect: Ingrijirea cordonului ombilical   Ingrijirea cordonului ombilical EmptyJoi Apr 08, 2010 7:48 pm

Ingrijirea cordonului ombilical Upalbum
Cordonul ombilical leaga fetusul de placenta mamei, asigurand transportul de nutrienti si oxigen. Dupa nasterea copilului, circulatia la nivelul cordonului ombilical este intrerupta cu ajutorul unor clame, apoi cordonul se ligatureaza la 3 cm de corp, intr-o procedura nedureroasa.
Dupa cca 10 -21 zile, bontul ombilical se usuca si cade, lasand o mica rana ce se va vindeca in cateva zile.

Bontul ombilical trebuie mentinut curat si uscat. Scutecul nou-nascutului se impatureste sub buric (sau se cumpara scutece speciale pentru nou-nascuti) astfel incat bontul sa fie expus la aer si sa nu intre in contact cu urina. Cand cade bontul, se pot observa unele picaturi de sange pe scutec, ceea ce este perfect normal. Evitati efectuarea unei bai generale inainte de caderea bontului ombilical.

Daca este cald, copilul poate fi lasat doar in scutec si intr-un tricou larg, astfel incat bontul ombilical sa fie expus la aer pentru a grabi procesul de vindecare. Evitati imbracamintea stramta inainte de caderea bontului. Si mai ales, nu incercati niciodata sa rupeti cordonul, chiar daca atarna doar de un fir.

Uneori, dupa caderea bontului, ramane o zona mica, rosie de tesut cicatricial, numita granulom ombilical. Acesta poata sa dispara de la sine sau sa necesite un tratament medical. De obicei, este fie cauterizat cu nitrat de argint, fie suturat, fie lasat sa se usuce si sa se desprinda.

Pentru a preveni infectiile, dupa nasterea copilului si ligaturarea cordonului ombilical, medicul va tampona bontul cu iod sau cu un alt antiseptic. Cat despre ingrijirea la domiciliu, medicii au recomandat mult timp aplicarea de comprese inmuiate in alcool o data sau de doua ori pe zi.

Numerosi pediatri sustin in continuare aceasta practica, dar altii sugereaza ca este mai eficient ca bontul sa fie lasat sa se usuce in mod natural. Aceasta recomandare se bazeaza pe un studiu in care se arata ca bontul ombilical netratat se vindeca in 8 zile, in timp ce dupa aplicarea de alcool se vindeca in 10 zile.

Sunati la urgente daca:
• Sangerarea nu inceteaza dupa ce ati aplicat presiune timp de 10 minute, de doua ori.
• In zona cordonului ombilical apar pete de sange mai mari de 5 cm.
• Pe ombilic apar dungi rosii.
• Roseata se intinde mai departe de ombilic.
• Temperatura rectala a nou-nascutului este mai mare de 38°C.

Sunati medicul pediatru in 24 de ore daca:
• Apar sangerari frecvente, pe o perioada mai mare de 3 zile.
• In zona apar cosuri, vezicule sau dureri.
• Cordonul ombilical ramane atasat mai mult de 6 saptamani.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



Ingrijirea cordonului ombilical Empty
MesajSubiect: Re: Ingrijirea cordonului ombilical   Ingrijirea cordonului ombilical EmptyVin Apr 09, 2010 7:02 am

Cordonul lui Denis a ramas atasat 2 luni;cauza a fost perfuziile bagate pe cordon(metoda invechita-sa nu permiteti daca vi se sugereaza pt bebei)
Sus In jos
mamicisibebelasi
Moderator
Moderator
avatar


Mesaje : 1961
Varsta : 41
stare de spirit : FFFFF BUNA

Ingrijirea cordonului ombilical Empty
MesajSubiect: Re: Ingrijirea cordonului ombilical   Ingrijirea cordonului ombilical EmptySam Apr 10, 2010 9:03 pm

eu nu am avut treaba cu nici unul dintre copii
la adi ia picat in spital
la daria chear cind mio inbraca asistenta sa venim acasa
iam dat doar cu apa oxigenata
Sus In jos
Anna
Administrator
Administrator
Anna


Mesaje : 2378
Varsta : 34
stare de spirit : super

Ingrijirea cordonului ombilical Empty
MesajSubiect: Re: Ingrijirea cordonului ombilical   Ingrijirea cordonului ombilical EmptySam Apr 10, 2010 9:08 pm

ralucai acasa ia cazut buricu si il pastrez nici nu am avut probleme
Sus In jos
j_ulli_a
mamica super
mamica super
j_ulli_a


Mesaje : 32
Varsta : 43
stare de spirit : fericita

Ingrijirea cordonului ombilical Empty
MesajSubiect: Re: Ingrijirea cordonului ombilical   Ingrijirea cordonului ombilical EmptyMier Apr 14, 2010 7:22 pm

dupa 7 zile ,imi spusese pediatra,ca sa se usuce frumos si sa cada mai repede sa il infasor in compresa sterila (la baza) inmuiata in spirt alb de 60grade.A avut dreptate,buricul i-a ramas super frumos si a cazut exact cand trebuia.
Sus In jos
Anna
Administrator
Administrator
Anna


Mesaje : 2378
Varsta : 34
stare de spirit : super

Ingrijirea cordonului ombilical Empty
MesajSubiect: Re: Ingrijirea cordonului ombilical   Ingrijirea cordonului ombilical EmptyMier Apr 14, 2010 8:48 pm

mie imi era frica sa pun spirt sanitar asa mi-a zis si mie dar am pus apa oxigenata
Sus In jos
j_ulli_a
mamica super
mamica super
j_ulli_a


Mesaje : 32
Varsta : 43
stare de spirit : fericita

Ingrijirea cordonului ombilical Empty
MesajSubiect: Re: Ingrijirea cordonului ombilical   Ingrijirea cordonului ombilical EmptyMier Apr 14, 2010 9:22 pm

si mie imi era mila sa pun spirt,dar mi-a explicat ca surprinzator, dar spirtul alb nu arde asa de tare ca cel albastru.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Ingrijirea cordonului ombilical Empty
MesajSubiect: Re: Ingrijirea cordonului ombilical   Ingrijirea cordonului ombilical Empty

Sus In jos
 
Ingrijirea cordonului ombilical
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Infectia din jurul cordonului ombilical la bebelusi
» INGRIJIREA DINTILOR DE LAPTE

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: TOTUL DESPRE BEBELUŞI :: Sănătatea Bebeluşului-
Mergi direct la:  

Tema creata de Geosh. pentru MamicisiBebelasi

creează un forum | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discuții recente