Bine ati venit pe forumul: "Mamici si Bebelasi" Te asteptam!
Pentru a comunica la 5 stele pe forum trebuie sa te inregistrezi,asa ca ce mai astepti? Nu vei regreta intra acum!
Bine ati venit pe forumul: "Mamici si Bebelasi" Te asteptam!
Pentru a comunica la 5 stele pe forum trebuie sa te inregistrezi,asa ca ce mai astepti? Nu vei regreta intra acum!
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  ParteneriParteneri  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Ultimele subiecte
» Marsupiu Snugli - gen Manduca/ luna/boba
Primii pasi ai...limbajului EmptySam Aug 03, 2013 9:42 am Scris de adelaeu

» CAFEAUA DE DIMINEATA! 9
Primii pasi ai...limbajului EmptyMier Sept 26, 2012 1:43 pm Scris de andreea_k

» buna seara
Primii pasi ai...limbajului EmptyVin Mar 30, 2012 11:44 am Scris de Anna

» Hainute, jucarii, incaltari la preturi modice
Primii pasi ai...limbajului EmptyDum Mar 18, 2012 2:12 pm Scris de adelaeu

» Tricotaje manuale pentru copii
Primii pasi ai...limbajului EmptyMier Oct 26, 2011 9:53 am Scris de dina_dorina

» Recoltare celule stem
Primii pasi ai...limbajului EmptyJoi Sept 29, 2011 12:17 pm Scris de Regina Maria

» La baby Expo barza vine cu premii de la Regina Maria
Primii pasi ai...limbajului EmptyJoi Sept 22, 2011 2:10 pm Scris de Regina Maria

» Hainute superbe pt copilasi de toate varstele!
Primii pasi ai...limbajului EmptyMier Sept 21, 2011 10:33 pm Scris de liliana_c

» fetita mea are bronsita
Primii pasi ai...limbajului EmptyJoi Sept 15, 2011 11:57 am Scris de Anna

Produsele de top!
Cele mai bune produse pentru copilul tau! Viziteaza-ne nu te vom dezamagi!
mamicagrijulie
Hainute! Si aici!
Sondaj
cine va fi pitica/ul saptamanii?
Eric
Primii pasi ai...limbajului Empty48%Primii pasi ai...limbajului Empty
 48% [ 14 ]
Maria
Primii pasi ai...limbajului Empty52%Primii pasi ai...limbajului Empty
 52% [ 15 ]
Total voturi : 29

 

 Primii pasi ai...limbajului

In jos 
+3
Iuly35
DD
Anna
7 participanți
AutorMesaj
Anna
Administrator
Administrator
Anna


Mesaje : 2378
Varsta : 34
stare de spirit : super

Primii pasi ai...limbajului Empty
MesajSubiect: Primii pasi ai...limbajului   Primii pasi ai...limbajului EmptyVin Mar 12, 2010 8:46 am

Studiile au demonstrat ca bebelusii in varsta de 4-6 luni pot face distinctie intre limbile care se vorbesc in jurul lor, distingand daca o persoana sau alta li se adreseaza in limbi diferite.

Spre varsta de 9 luni ei isi pierd insa aceasta capacitate si se axeaza numai pe limbile cu care au contact zilnic. Iata de ce, pentru a comunica mai bine cu copilul si pentru a reusi sa ii stimulezi in fiecare zi progresele, trebuie sa stii sa recunosti diferitele etape ale invatarii limbajului.

Anul unu - veselia ganguritului
Chiar daca nu stie inca sa vorbeasca, bebelusul incearca, inca de la nastere, sa comunice cu cei din jurul sau. Capacitatea sa fantastica de a invata si de a memora se dezvolta in primul rand cu ajutorul modelului pe care i-l ofera parintii.

In primele luni dupa nastere, singurul lui mod de a comunica este plansul. El incearca sa-i dezvaluie mamei sau celor din jurul lui nevoile sale: ii este foame sau somn, are nevoie de un scutec curat, vrea sa fie alintat...

Nu trebuie sa consideri inutil sa-i vorbesti doar pentru ca el nu intelege ce-i spui. Bebelusul este sensibil la intonatia si la ritmul cu care sunt rostite cuvintele. Iti recunoaste vocea, deoarece a auzit-o inca de pe vremea cand era in burtica si va da semne ca o prefera vocii altei femei.

Inca de la varsta de 2 - 3 luni incepe sa se joace cu vocea sa din ce in ce mai des. Daca este multumit scoate sunete vesele, iar cand este suparat, plange.

De acum, vei fi martora primelor sale incercari de a vorbi, caci va scoate sunete diverse printre care multe vocale si va zice „a“, „e“, „ha“, „ehe“.

Dupa varsta de 6 luni observa cu mare atentie ce se petrece in jurul lui si incearca sa copieze ce aude. Chiar de la o saptamana la alta constati ca pronunta sunete tot mai variate, pe tonuri diferite, in functie de starea sa emotionala.

Este incantat de sunetele pe care le scoate, iar gangureala sa se traduce prin repetarea silabelor simple: „pa-pa-pa“, „ga-ga-ga“, „bi-bi-bi“, „da-da-da“, „ta-ta-ta“.

Cand esti cu el iti povesteste cate-n luna si-n stele, dar vorbeste mult si cand este singur. Intre 9 si 12 luni va pronunta unul sau mai multe cuvinte alcatuite din doua silabe, „ta-ta“, „ma-ma“, „pa-pa“, dar fara a le adresa cuiva anume, doar pentru placerea sa de a le exersa.

In jurul varstei de 12 luni, de obicei singurele cuvinte cu adresa sunt „mama, tata, papa, be-be“ dar nu trebuie sa fii surprinsa daca primele sale cuvinte clare vor fi altele.

Tot acum incepe sa pronunte cateva silabe legate sau mici cuvinte formate din doua silabe. Intelege tot mai mult din ce i se spune.

Daca il intrebi despre o persoana din familie sau un obiect, de exemplu unde e tata, bunica, gurita, nasul, becul, ceasul sau apa isi va indrepta privirea in acea directie. Isi exprima dorintele si sentimentele prin silabe simple si executa comenzi simple, de exemplu „Arata nasul“.
Sus In jos
DD
mamica super activa
mamica super activa
DD


Mesaje : 703
Varsta : 40
stare de spirit : optimista

Primii pasi ai...limbajului Empty
MesajSubiect: Re: Primii pasi ai...limbajului   Primii pasi ai...limbajului EmptyLun Mai 03, 2010 2:12 pm

Tudor a inceput sa zica primele lui silabe: "da-da-da"
Sus In jos
Iuly35
mamica super activa
mamica super activa
Iuly35


Mesaje : 1571
Varsta : 49
stare de spirit : fericita,"implinita"

Primii pasi ai...limbajului Empty
MesajSubiect: Re: Primii pasi ai...limbajului   Primii pasi ai...limbajului EmptyLun Mai 03, 2010 4:01 pm

a mea a'' evoluat'' in a "vb".....cand "face ochi",prima data nu spune mama,ci.....doii.....si apoi continuarea numaratorii...deci asta e primordial,numaratul...banilor cred :yess:
Sus In jos
Anna
Administrator
Administrator
Anna


Mesaje : 2378
Varsta : 34
stare de spirit : super

Primii pasi ai...limbajului Empty
MesajSubiect: Re: Primii pasi ai...limbajului   Primii pasi ai...limbajului EmptyMar Mai 04, 2010 8:55 am

:haha: se face afacerista iuly fata ta
Sus In jos
DD
mamica super activa
mamica super activa
DD


Mesaje : 703
Varsta : 40
stare de spirit : optimista

Primii pasi ai...limbajului Empty
MesajSubiect: Re: Primii pasi ai...limbajului   Primii pasi ai...limbajului EmptyMier Mai 05, 2010 8:59 am

Iuly35,propunere: ne incuscrim? A ta numara banii si al meu zice "da-da-da";perechea perfecta
P.S. am lasat loc de interpretat!
Sus In jos
Iuly35
mamica super activa
mamica super activa
Iuly35


Mesaje : 1571
Varsta : 49
stare de spirit : fericita,"implinita"

Primii pasi ai...limbajului Empty
MesajSubiect: Re: Primii pasi ai...limbajului   Primii pasi ai...limbajului EmptyMier Mai 05, 2010 5:07 pm

s-a "marcat"...dak bebelina mea numara banii cavalerului,el aproba e super.... Primii pasi ai...limbajului 749457
Sus In jos
iulia_mama_evelynei
mamica super activa
mamica super activa
iulia_mama_evelynei


Mesaje : 926
Varsta : 42
stare de spirit : fericita...super fericita....imi iubesc nespus familia....

Primii pasi ai...limbajului Empty
MesajSubiect: Re: Primii pasi ai...limbajului   Primii pasi ai...limbajului EmptyVin Iun 11, 2010 12:56 pm

evelyne zice ooo,ga ga bbbbaa..mmmmamm...eeee aaaaa....si s-e pune singura pe burta micc
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



Primii pasi ai...limbajului Empty
MesajSubiect: Re: Primii pasi ai...limbajului   Primii pasi ai...limbajului EmptyVin Iun 11, 2010 12:57 pm

Ce frumoasa este si rotunjoara;are obrajii bucalati de-ti vine s-o papi
Sus In jos
danessa
Moderator
Moderator
danessa


Mesaje : 1925
Varsta : 47
stare de spirit : buna

Primii pasi ai...limbajului Empty
MesajSubiect: Re: Primii pasi ai...limbajului   Primii pasi ai...limbajului EmptyVin Iun 11, 2010 2:16 pm

aseara, am intrebat-o pe Alessia cum o cheama si ea cica ASEA si cati ani are si cica DOI...eu o invatam sa zica ALE, ca e mai usor, dar nu-l poate zice pe L si nu-i iesea...oricum evolueaza destul de repede, in fiecare zi ma uimeste cu cateva cuvinte noi.
Sus In jos
rebek2508
mamica super
mamica super
rebek2508


Mesaje : 169
Varsta : 34
stare de spirit : foarte bunaaa

Primii pasi ai...limbajului Empty
MesajSubiect: Re: Primii pasi ai...limbajului   Primii pasi ai...limbajului EmptyVin Iun 11, 2010 2:28 pm

a mea a inceput sa zica tata prima oara..lasand la o parte ganguritu...iar akum la doi ani..vb mai clar de knd ma asteptam....poate sa spuna cum o cheama...toate cele 3 nume..numara pana la 10 ..chiar si pana la 20 da ajutata, insa le zice aproape clar...stie sa zik unde e tati sau unde pleak mami..(adik la munk) stie kti ani are...zice knd face pipi sau kk,knd vrea sa pape sau knd vrea sa "pele dintzii"...k e bosita(obosita)...sau knd ii e somn...ma uimeste pe zi ce trece mai ales k stie destul de multe cuvinte si in spaniola...zice...hola,adios.nina,gracias.ata logo(adik hasta luego) perito....toma(adik ia) si multe alte cuvinte si fraze pe kre nu mai stau sa le insir...facand o comparatie intre ea si o alta fetitza d seama ei sau cu vreo 2 luni mai mare...(o prietena deºa ei) vb mult si bine...cealalta nu prea zice nimik....nu ii ies cuvintele...da doar din cap...si zice da...asta ce vedem noi afara...insa la rautate e prima..nºam vz copil mai nazdravan k ea....
Sus In jos
iulia_mama_evelynei
mamica super activa
mamica super activa
iulia_mama_evelynei


Mesaje : 926
Varsta : 42
stare de spirit : fericita...super fericita....imi iubesc nespus familia....

Primii pasi ai...limbajului Empty
MesajSubiect: Re: Primii pasi ai...limbajului   Primii pasi ai...limbajului EmptyVin Iun 11, 2010 5:02 pm

micc micc micc cu micuta mea trebuie sa stau in permanenta .....a inceput sa faca tumbe
Sus In jos
rebek2508
mamica super
mamica super
rebek2508


Mesaje : 169
Varsta : 34
stare de spirit : foarte bunaaa

Primii pasi ai...limbajului Empty
MesajSubiect: Re: Primii pasi ai...limbajului   Primii pasi ai...limbajului EmptyMier Iun 16, 2010 1:32 pm

bvºo iulia...ai fetitza mare de akum... Primii pasi ai...limbajului 298658
Sus In jos
Anna
Administrator
Administrator
Anna


Mesaje : 2378
Varsta : 34
stare de spirit : super

Primii pasi ai...limbajului Empty
MesajSubiect: Re: Primii pasi ai...limbajului   Primii pasi ai...limbajului EmptyMier Iun 16, 2010 3:08 pm

super iulia o fetita desteapta ai
Sus In jos
iulia_mama_evelynei
mamica super activa
mamica super activa
iulia_mama_evelynei


Mesaje : 926
Varsta : 42
stare de spirit : fericita...super fericita....imi iubesc nespus familia....

Primii pasi ai...limbajului Empty
MesajSubiect: Re: Primii pasi ai...limbajului   Primii pasi ai...limbajului EmptyMier Iun 16, 2010 4:49 pm

MAI NOU ACUM CICA TUSESTE...SI TREBUIE S-O IAU IN BRATE..E ASA O HOATA.... TTTT Primii pasi ai...limbajului 841731
Sus In jos
Iuly35
mamica super activa
mamica super activa
Iuly35


Mesaje : 1571
Varsta : 49
stare de spirit : fericita,"implinita"

Primii pasi ai...limbajului Empty
MesajSubiect: Re: Primii pasi ai...limbajului   Primii pasi ai...limbajului EmptyJoi Iun 17, 2010 2:32 pm

pe zi ce trece copilasii nostri devin"manipulatori" hhhh .....si iti vine sa ii mananci de dragi ce sunt...a mea in sfarsit numara pana la zece.....ce realizare pt ea,va dati seama.... Primii pasi ai...limbajului 841731
Sus In jos
ancanaomi
mamica super
mamica super
ancanaomi


Mesaje : 462
Varsta : 44

Primii pasi ai...limbajului Empty
MesajSubiect: Re: Primii pasi ai...limbajului   Primii pasi ai...limbajului EmptyMier Iul 14, 2010 10:07 am

fetita mea are 1 an si 1 luna, primul lucru pe care il spune cand se trezeste este "papa". Si chiar mananca bine, mai spune" mama", "tata", "da", in rest numai pe limba ei TTTT
Sus In jos
Iuly35
mamica super activa
mamica super activa
Iuly35


Mesaje : 1571
Varsta : 49
stare de spirit : fericita,"implinita"

Primii pasi ai...limbajului Empty
MesajSubiect: Re: Primii pasi ai...limbajului   Primii pasi ai...limbajului EmptyJoi Iul 15, 2010 6:56 am

super .... TTTT ....daca spune papa ,mama si tata.....a mea spune acum..."nusiu ,vei? ,taty,ma-mi-ta,nani,baiii,nuuu,da,cu numaratul ma Primii pasi ai...limbajului 804862 ....si alte chinezisme.. TTTT
Sus In jos
ancanaomi
mamica super
mamica super
ancanaomi


Mesaje : 462
Varsta : 44

Primii pasi ai...limbajului Empty
MesajSubiect: Re: Primii pasi ai...limbajului   Primii pasi ai...limbajului EmptyJoi Iul 15, 2010 7:24 pm

soacra mea imi spune mereu ca trebuie sa ii invat limbajul, da ce sa invat ? chineza aia a ei , nu pot, si macar de ar repeta un cuvant cand vede ceva sau cere asa as mai zice ca ii spune la un anumit lucru , dar asa ? ea vorbeste mult pe limba ei ..... TTTT
Sus In jos
Anna
Administrator
Administrator
Anna


Mesaje : 2378
Varsta : 34
stare de spirit : super

Primii pasi ai...limbajului Empty
MesajSubiect: Re: Primii pasi ai...limbajului   Primii pasi ai...limbajului EmptyMier Iul 21, 2010 11:55 pm

stia ea ce stie anca prim,u e papa la baza si ralu zice papa tata stai dute cutu cal tolu baba apa si pe limba ei boscorodeste
Sus In jos
ancanaomi
mamica super
mamica super
ancanaomi


Mesaje : 462
Varsta : 44

Primii pasi ai...limbajului Empty
MesajSubiect: Re: Primii pasi ai...limbajului   Primii pasi ai...limbajului EmptyJoi Iul 22, 2010 10:21 am

asa e anna, acum zice si "nani"
Sus In jos
Continut sponsorizat





Primii pasi ai...limbajului Empty
MesajSubiect: Re: Primii pasi ai...limbajului   Primii pasi ai...limbajului Empty

Sus In jos
 
Primii pasi ai...limbajului
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Dezvoltarea limbajului la copii

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: TOTUL DESPRE BEBELUŞI :: Evoluţia Bebeluşului-
Mergi direct la:  

Tema creata de Geosh. pentru MamicisiBebelasi

Creati un forum | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discuții recente