Bine ati venit pe forumul: "Mamici si Bebelasi" Te asteptam!
Pentru a comunica la 5 stele pe forum trebuie sa te inregistrezi,asa ca ce mai astepti? Nu vei regreta intra acum!
Bine ati venit pe forumul: "Mamici si Bebelasi" Te asteptam!
Pentru a comunica la 5 stele pe forum trebuie sa te inregistrezi,asa ca ce mai astepti? Nu vei regreta intra acum!
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  ParteneriParteneri  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Ultimele subiecte
» Marsupiu Snugli - gen Manduca/ luna/boba
Cum previn iritatia cauzata de scutec? EmptySam Aug 03, 2013 9:42 am Scris de adelaeu

» CAFEAUA DE DIMINEATA! 9
Cum previn iritatia cauzata de scutec? EmptyMier Sept 26, 2012 1:43 pm Scris de andreea_k

» buna seara
Cum previn iritatia cauzata de scutec? EmptyVin Mar 30, 2012 11:44 am Scris de Anna

» Hainute, jucarii, incaltari la preturi modice
Cum previn iritatia cauzata de scutec? EmptyDum Mar 18, 2012 2:12 pm Scris de adelaeu

» Tricotaje manuale pentru copii
Cum previn iritatia cauzata de scutec? EmptyMier Oct 26, 2011 9:53 am Scris de dina_dorina

» Recoltare celule stem
Cum previn iritatia cauzata de scutec? EmptyJoi Sept 29, 2011 12:17 pm Scris de Regina Maria

» La baby Expo barza vine cu premii de la Regina Maria
Cum previn iritatia cauzata de scutec? EmptyJoi Sept 22, 2011 2:10 pm Scris de Regina Maria

» Hainute superbe pt copilasi de toate varstele!
Cum previn iritatia cauzata de scutec? EmptyMier Sept 21, 2011 10:33 pm Scris de liliana_c

» fetita mea are bronsita
Cum previn iritatia cauzata de scutec? EmptyJoi Sept 15, 2011 11:57 am Scris de Anna

Produsele de top!
Cele mai bune produse pentru copilul tau! Viziteaza-ne nu te vom dezamagi!
mamicagrijulie
Hainute! Si aici!
Sondaj
cine va fi pitica/ul saptamanii?
Eric
Cum previn iritatia cauzata de scutec? Empty48%Cum previn iritatia cauzata de scutec? Empty
 48% [ 14 ]
Maria
Cum previn iritatia cauzata de scutec? Empty52%Cum previn iritatia cauzata de scutec? Empty
 52% [ 15 ]
Total voturi : 29

 

 Cum previn iritatia cauzata de scutec?

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
Anna
Administrator
Administrator
Anna


Mesaje : 2378
Varsta : 34
stare de spirit : super

Cum previn iritatia cauzata de scutec? Empty
MesajSubiect: Cum previn iritatia cauzata de scutec?   Cum previn iritatia cauzata de scutec? EmptyMar Feb 16, 2010 11:06 pm

Mai jos regasesti o lista cu cele mai bune masuri de prevenire a iritatiei cauzata de scutec:

Cea mai buna aparare impotriva iritatiei cauzata de scutec este sa pastrezi uscat fundul copilului tau, astfel ca este bine sa-i schimbi scutecul cat de repede posibil dupa ce s-a murdarit.

Curata atent zona genitala a copilului la fiecare schimbare a scutecului. Nu trebuie sa freci pielea pana s-a uscat.

Daca bebelusul este predispus sa faca aceasta iritatie, aplica un unguent protector dupa fiecare schimbare a scutecului. Nu trebuie sa aplici pudra de talc, deoarece praful este daunator pentru plamanii bebelusului daca acesta il inspira.

Daca vrei sa folosesti pudra, alege un tip de pudra cu amidon de porumb. Aplica pudra prima data pe mana ta pentru a evita contactul cu plamanii copilului. Pastreaz-o la distanta de copil si spala pudra care se acumuleaza in pliurule pielii bebelusului.

Cand copilul incepe sa manance mancare solida, trebuie sa introduci fiecare aliment pe rand in hrana sa. Acest lucru te ajuta sa determini daca vreun aliment il predispune la iritatie. Daca ai observat ca vreun aliment il face sensibil, trebuie sa-l elimini pentru moment din alimentatie.

Nu strange tare scutecul pe piele, deoarece aerul nu va putea circula. Hainele largi ajuta pielea copilului sa respire.

Daca folosesti scutece din material, trebuie sa le speli cu detergenti fara parfum si fara balsam de rufe. Ambele pot cauza iritatii la nivelul pielii copilului. Spala scutecele cu apa calda si clateste-le de doua ori. Adauga otet in prima apa de clatire pentru a elimina orice substante alcaline iritante.

Continua hranirea prin alaptare cat de multi poti, deoarece aceasta creste rezistenta copilului la infectii. Astfel, nu va avea nevoie de antibiotice, care pot contribui la aparitia iritatiei.

Daca bebelusul merge la cresa, asigura-te ca ingrijitorii inteleg importanta respectarii acestor masuri de prevenire.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



Cum previn iritatia cauzata de scutec? Empty
MesajSubiect: Re: Cum previn iritatia cauzata de scutec?   Cum previn iritatia cauzata de scutec? EmptyMier Feb 17, 2010 3:20 pm

De cand s-a nascut Denis ii dau numai cu ulei de masline si nu neaparat fiert in prealabil
Sus In jos
Anna
Administrator
Administrator
Anna


Mesaje : 2378
Varsta : 34
stare de spirit : super

Cum previn iritatia cauzata de scutec? Empty
MesajSubiect: Re: Cum previn iritatia cauzata de scutec?   Cum previn iritatia cauzata de scutec? EmptyMier Feb 17, 2010 3:32 pm

eu o sterg doar cu servetele umede Cum previn iritatia cauzata de scutec? 284405 fara creme sau pudra
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



Cum previn iritatia cauzata de scutec? Empty
MesajSubiect: Re: Cum previn iritatia cauzata de scutec?   Cum previn iritatia cauzata de scutec? EmptyVin Feb 19, 2010 2:26 am

eu de fiecare data cand face caca,ma duc la baie si,l spal la fundulet,d multe ori se irita si de la servetelele umede,apoiil dau cu crema si gata!
Sus In jos
mariaa
mamica super
mamica super
mariaa


Mesaje : 458
Varsta : 38
stare de spirit : excelenta

Cum previn iritatia cauzata de scutec? Empty
MesajSubiect: Re: Cum previn iritatia cauzata de scutec?   Cum previn iritatia cauzata de scutec? EmptyVin Feb 19, 2010 2:35 pm

noi o singura data am fost iritate la fundulet si mara si mateiii
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



Cum previn iritatia cauzata de scutec? Empty
MesajSubiect: Re: Cum previn iritatia cauzata de scutec?   Cum previn iritatia cauzata de scutec? EmptyLun Feb 22, 2010 12:29 pm

Cum previn iritatia cauzata de scutec? 841731
Sus In jos
mamicisibebelasi
Moderator
Moderator
avatar


Mesaje : 1961
Varsta : 41
stare de spirit : FFFFF BUNA

Cum previn iritatia cauzata de scutec? Empty
MesajSubiect: Re: Cum previn iritatia cauzata de scutec?   Cum previn iritatia cauzata de scutec? EmptyLun Feb 22, 2010 6:58 pm

nici noi nu am avut probleme mari cu iritatia la fundulet cu adi chear deloc
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



Cum previn iritatia cauzata de scutec? Empty
MesajSubiect: Re: Cum previn iritatia cauzata de scutec?   Cum previn iritatia cauzata de scutec? EmptyLun Feb 22, 2010 10:50 pm

o data sau d 2 ori,s a iritat urat,bn macar ca nu plangea...
Sus In jos
mamicisibebelasi
Moderator
Moderator
avatar


Mesaje : 1961
Varsta : 41
stare de spirit : FFFFF BUNA

Cum previn iritatia cauzata de scutec? Empty
MesajSubiect: Re: Cum previn iritatia cauzata de scutec?   Cum previn iritatia cauzata de scutec? EmptyLun Feb 22, 2010 11:17 pm

saracuti si asa de tare ai ustura 😢
Sus In jos
mariaa
mamica super
mamica super
mariaa


Mesaje : 458
Varsta : 38
stare de spirit : excelenta

Cum previn iritatia cauzata de scutec? Empty
MesajSubiect: Re: Cum previn iritatia cauzata de scutec?   Cum previn iritatia cauzata de scutec? EmptyLun Feb 22, 2010 11:52 pm

paii cred ca ii usturaa
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



Cum previn iritatia cauzata de scutec? Empty
MesajSubiect: Re: Cum previn iritatia cauzata de scutec?   Cum previn iritatia cauzata de scutec? EmptyMar Feb 23, 2010 4:33 am

daca l ustura pe cred ca plangea cand il spalam,stergeam si l dadeam cu crema Question
Sus In jos
mamicisibebelasi
Moderator
Moderator
avatar


Mesaje : 1961
Varsta : 41
stare de spirit : FFFFF BUNA

Cum previn iritatia cauzata de scutec? Empty
MesajSubiect: Re: Cum previn iritatia cauzata de scutec?   Cum previn iritatia cauzata de scutec? EmptyMar Feb 23, 2010 2:20 pm

daria nu a fost foarte tare si ia trecut repede
Sus In jos
Continut sponsorizat





Cum previn iritatia cauzata de scutec? Empty
MesajSubiect: Re: Cum previn iritatia cauzata de scutec?   Cum previn iritatia cauzata de scutec? Empty

Sus In jos
 
Cum previn iritatia cauzata de scutec?
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: TOTUL DESPRE BEBELUŞI :: Sănătatea Bebeluşului-
Mergi direct la:  

Tema creata de Geosh. pentru MamicisiBebelasi

creează un forum | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discuții recente