Bine ati venit pe forumul: "Mamici si Bebelasi" Te asteptam!
Pentru a comunica la 5 stele pe forum trebuie sa te inregistrezi,asa ca ce mai astepti? Nu vei regreta intra acum!
Bine ati venit pe forumul: "Mamici si Bebelasi" Te asteptam!
Pentru a comunica la 5 stele pe forum trebuie sa te inregistrezi,asa ca ce mai astepti? Nu vei regreta intra acum!
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  ParteneriParteneri  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Ultimele subiecte
» Marsupiu Snugli - gen Manduca/ luna/boba
SCORUL APAGAR EmptySam Aug 03, 2013 9:42 am Scris de adelaeu

» CAFEAUA DE DIMINEATA! 9
SCORUL APAGAR EmptyMier Sept 26, 2012 1:43 pm Scris de andreea_k

» buna seara
SCORUL APAGAR EmptyVin Mar 30, 2012 11:44 am Scris de Anna

» Hainute, jucarii, incaltari la preturi modice
SCORUL APAGAR EmptyDum Mar 18, 2012 2:12 pm Scris de adelaeu

» Tricotaje manuale pentru copii
SCORUL APAGAR EmptyMier Oct 26, 2011 9:53 am Scris de dina_dorina

» Recoltare celule stem
SCORUL APAGAR EmptyJoi Sept 29, 2011 12:17 pm Scris de Regina Maria

» La baby Expo barza vine cu premii de la Regina Maria
SCORUL APAGAR EmptyJoi Sept 22, 2011 2:10 pm Scris de Regina Maria

» Hainute superbe pt copilasi de toate varstele!
SCORUL APAGAR EmptyMier Sept 21, 2011 10:33 pm Scris de liliana_c

» fetita mea are bronsita
SCORUL APAGAR EmptyJoi Sept 15, 2011 11:57 am Scris de Anna

Produsele de top!
Cele mai bune produse pentru copilul tau! Viziteaza-ne nu te vom dezamagi!
mamicagrijulie
Hainute! Si aici!
Sondaj
cine va fi pitica/ul saptamanii?
Eric
SCORUL APAGAR Empty48%SCORUL APAGAR Empty
 48% [ 14 ]
Maria
SCORUL APAGAR Empty52%SCORUL APAGAR Empty
 52% [ 15 ]
Total voturi : 29

 

 SCORUL APAGAR

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
Anna
Administrator
Administrator
Anna


Mesaje : 2378
Varsta : 34
stare de spirit : super

SCORUL APAGAR Empty
MesajSubiect: SCORUL APAGAR   SCORUL APAGAR EmptyMier Apr 14, 2010 10:11 pm

Prima evaluare medicala a nou-nascutului are loc la 60 de secunde dupa expulzie, chiar in sala de nastere, si apreciaza urmatorii parametri: respiratie spontana, frecventa cardiaca, culoarea tegumentelor, excitabilitatea reflexa si tonusul muscular. In functie de manifestarile clinice pe care le prezinta, nou-nascutul primeste o nota (scor).

Scorul Apgar a fost propus de catre Virgina Apgar in anul 1953, ca o modalitate de evaluare masurabila, cantitativa, a starii nou-nascutului la nastere si, de atunci, este folosit in toate salile de nastere din lume fiind usor cuantificat.

Cu exceptia excitabilitatii reflexe care tebuie provocata pentru a fi pusa in evidenta (aspirarea cailor respiratorii constituie un prilej bun), celelalte semne se pot evidentia la examenul clinic.

Prima intrebare la care se raspunde este aceea daca nou-nascutul respira normal. Urmatoarea este aceea daca ritmul cardiac depaseste 100 batai/minut. Si se face si evaluarea tegumentelor.

Scorul Apgar va fi apreciat la 5-10-15 minute dupa nastere, daca devine necesar (pana depaseste nota 6).

In functie de valoarea scorului Apgar, nou-nascutii pot fi impartiti in 4 grupe:

Scorul Apgar 8-10 - respira normal, singur, are ritm cardiac mai mare de 100/min., si tegumentele capata curand culoarea roz generalizata. Se aspira secretiile orofaringiene, se usuca cu scutece curate si se imbraca. In aceasta situatie se gasesc 90% dintre nou-nascutii la nastere.

Scorul Apgar 5-7 - copilul are o apnee primara (oprirea respiratiei), nu respira initial spontan iar respiratia se reia doar dupa manevrele tactile (frictiuni usoare intre regiunea dintre omoplati). Ritmul cardiac este mai mare de 100 batai pe minut, dar culoarea tegumentelor ramane cianotica. Se poate asocia administrarea de oxigen pe masca (concentratie 100%, 5ml/min.).

Scorul Apgar 3-4 - copilul nu respira spontan, in ciuda stimularii tactile, iar ritmul cardiac este mai mic de 100/min.

Scorul Apgar 0-2 - nou-nascutul care nu respira, nu are batai cardiace audibile, este hipoton (cu tonus muscular scazut), cianotic si nu reactioneaza reflex la dezobstructia cailor aeriene si primeste o nota minima pentru scorul Apgar. Peste 50% dintre prematurii cu varsta gestationala de 25-26 saptamani au scorul Apgar 0-3, fara sa aiba acidoza severa, si raspund foarte bine la resuscitare. Prelungirea unui scor Apgar cu valoare scazuta la 5-10-15 minute dupa nastere, se coreleaza cu un viitor neurologic sumbru.

Scorul Apgar care este calculat imediat dupa nastere nu este cel mai important, cel care are relevanta cea mai mare este scorul care se masoara la maximum 20 de minute dupa nastere.

Neonatologul este cel care calculeaza scorul Apgar si care trebuie sa fie prezent la nastrea unui copil. In cazul in care medicul neonatolog nu este in sala de nastere, scorul Apgar poate fi calculat copilului dumneavoastra si de catre medicul ginecolog.
Sus In jos
mamicisibebelasi
Moderator
Moderator
avatar


Mesaje : 1961
Varsta : 41
stare de spirit : FFFFF BUNA

SCORUL APAGAR Empty
MesajSubiect: Re: SCORUL APAGAR   SCORUL APAGAR EmptyJoi Apr 15, 2010 10:32 pm

amindoi or avut scorul abgar 9
Sus In jos
irinaj
mamica super
mamica super
irinaj


Mesaje : 75

SCORUL APAGAR Empty
MesajSubiect: Re: SCORUL APAGAR   SCORUL APAGAR EmptySam Apr 17, 2010 8:03 am

andreea a avut 8 la nastere. stiu ca daca bebelusul are sub 7 atunci sunt probleme.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



SCORUL APAGAR Empty
MesajSubiect: Re: SCORUL APAGAR   SCORUL APAGAR EmptySam Apr 17, 2010 8:13 am

Denis pe hartie a avut 9,desi avea plamanii lipiti,insuficienta renala,infectie de 256 de ori mai mare,ii lipseau trombocitele din sange,tubul digestiv era imflamat,pielea ii era umflata si tare si nu mai tin minte cate diagnostice
Sus In jos
irinaj
mamica super
mamica super
irinaj


Mesaje : 75

SCORUL APAGAR Empty
MesajSubiect: Re: SCORUL APAGAR   SCORUL APAGAR EmptySam Apr 17, 2010 8:20 am

pai de ce i-or fi dat o nota asa de mare daca a avut astfel de probleme?
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



SCORUL APAGAR Empty
MesajSubiect: Re: SCORUL APAGAR   SCORUL APAGAR EmptySam Apr 17, 2010 8:26 am

Pentru ca in acel spital se punea pret pe cantitate,nu pe calitate;in sensul ca operau pe banda rulanta(asa li se recomanda ca cica aveam probleme-toate)pentru bani.Cele mai multe dintre noi(si am fost internata aproapae toata sarcina-deci am vazut multe si am auzit multe)am ajuns de urgenta la alte spitale pentru a ne salva copiii.Acel medic are 25 de dosare la politie,dar cum birocratia in Romania lasa de asteptat.......si cum prioritatea noastra au fost copiii.......e o polologhie intreaga pe acest subiect
Sus In jos
gabita
mamica noua
mamica noua
gabita


Mesaje : 15
Varsta : 46

SCORUL APAGAR Empty
MesajSubiect: Re: SCORUL APAGAR   SCORUL APAGAR EmptyVin Sept 10, 2010 8:21 am

noi am 9 si dupa 5 minute 10 chiar daca sa nascut la 36 de sptamani
Sus In jos
Continut sponsorizat





SCORUL APAGAR Empty
MesajSubiect: Re: SCORUL APAGAR   SCORUL APAGAR Empty

Sus In jos
 
SCORUL APAGAR
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: TOTUL DESPRE BEBELUŞI :: Sănătatea Bebeluşului-
Mergi direct la:  

Tema creata de Geosh. pentru MamicisiBebelasi

creeaza un forum | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discuții recente