Bine ati venit pe forumul: "Mamici si Bebelasi" Te asteptam!
Pentru a comunica la 5 stele pe forum trebuie sa te inregistrezi,asa ca ce mai astepti? Nu vei regreta intra acum!
Bine ati venit pe forumul: "Mamici si Bebelasi" Te asteptam!
Pentru a comunica la 5 stele pe forum trebuie sa te inregistrezi,asa ca ce mai astepti? Nu vei regreta intra acum!
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  ParteneriParteneri  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Ultimele subiecte
» Marsupiu Snugli - gen Manduca/ luna/boba
autoritatea parintilor asupra celor mici EmptySam Aug 03, 2013 9:42 am Scris de adelaeu

» CAFEAUA DE DIMINEATA! 9
autoritatea parintilor asupra celor mici EmptyMier Sept 26, 2012 1:43 pm Scris de andreea_k

» buna seara
autoritatea parintilor asupra celor mici EmptyVin Mar 30, 2012 11:44 am Scris de Anna

» Hainute, jucarii, incaltari la preturi modice
autoritatea parintilor asupra celor mici EmptyDum Mar 18, 2012 2:12 pm Scris de adelaeu

» Tricotaje manuale pentru copii
autoritatea parintilor asupra celor mici EmptyMier Oct 26, 2011 9:53 am Scris de dina_dorina

» Recoltare celule stem
autoritatea parintilor asupra celor mici EmptyJoi Sept 29, 2011 12:17 pm Scris de Regina Maria

» La baby Expo barza vine cu premii de la Regina Maria
autoritatea parintilor asupra celor mici EmptyJoi Sept 22, 2011 2:10 pm Scris de Regina Maria

» Hainute superbe pt copilasi de toate varstele!
autoritatea parintilor asupra celor mici EmptyMier Sept 21, 2011 10:33 pm Scris de liliana_c

» fetita mea are bronsita
autoritatea parintilor asupra celor mici EmptyJoi Sept 15, 2011 11:57 am Scris de Anna

Produsele de top!
Cele mai bune produse pentru copilul tau! Viziteaza-ne nu te vom dezamagi!
mamicagrijulie
Hainute! Si aici!
Sondaj
cine va fi pitica/ul saptamanii?
Eric
autoritatea parintilor asupra celor mici Empty48%autoritatea parintilor asupra celor mici Empty
 48% [ 14 ]
Maria
autoritatea parintilor asupra celor mici Empty52%autoritatea parintilor asupra celor mici Empty
 52% [ 15 ]
Total voturi : 29

 

 autoritatea parintilor asupra celor mici

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
Magda
mamica super
mamica super
Magda


Mesaje : 129

autoritatea parintilor asupra celor mici Empty
MesajSubiect: autoritatea parintilor asupra celor mici   autoritatea parintilor asupra celor mici EmptyMier Apr 14, 2010 4:12 pm

Atunci cand autoritatea parintelui isi face simtita necesitatea exista tendinta de a fi prea putin autoritari – ceea ce duce la alintare – fie de fi prea prea autoritari – ceea ce duce la perturbarea comportamenului copilului. Cum putem alege calea de mijloc?

Educatia copiilor necesita disciplinare si aceasta se cladeste pe echilibrul dintre doua parti: dragostea neconditionata si autoritatea.

Dragostea este fireasca pentru fiecare parinte si prin aceasta isi ocroteste copilul si incerca sa ii ofere tot ceea ce este necesar pentru cresterea si dezvoltarea armonioasa a copilului, atat fizica, dar si psihica.

Autoritatea insa necesita fermitate, alegerea unor decizii prin care copilul invata si intelege anumite comportamente, aplicarea consecintelor si respectarea deciziilor luate (adesea parintii nu isi respecta cuvantul). De asemenea a educa un copil inseamna ca mai intai parintele sa-i fie un bun exemplu.

Copilului ii trebuie clar prezentate, pe intelesul lui, valorile familiale, dar si sociale. Marea confuzie care apare insa in educarea copiilor se produce intre fermitate si duritatea. Fermitatea reprezinta maniera de prezentare a unei situatii prin motivatie, ci nu prin impunere sau porunca, prin explicare astfel incat copilul sa inteleaga de ce este adoptata acea reactie ci nu alta. Aceasta necesita blandete si rabdare fata de copil, dar si respectarea deciziilor. De exemplu daca micutul a stricat ceva, poate fi privat de o jucarie sau, daca a facut mizerie, va trebui tot el sa faca si curatenie (chiar daca mama vine in urma lui si reia curatenia) – ideea de baza este ca micutul sa inteleaga valorile lucrurilor ce il inconjoara, precum si valoarea gesturilor sau a cuvintelor.

Duritatea apare atunci cand copilului i se porunceste, i se impune, fara a i se explica. Micutul nu intelege astfel unde greseste, ci doar ajunge sa se autoinvinovateasca si sa se considere o povara pentru parinti. Astfel comportamentul copilului se modifica in rau, el devine interiorizat, timid, speriat, ca mai apoi sa prezinte chiar simptome fizice, cum este enuriazisul (urinarea nocturna). Lucrurile se complica atunci cand copilul este comparat cu fratele sau chiar cu alti copii care sunt “mai buni” intr-un fel sau altul.

Cealalta extrema consta in abtinerea de a exercita cea mai maica autoritate in fata copilului, fie din slabiciune caci nu suporta sa isi vada copilul suparat, fie pentru ca se tem sa nu piarda si ultima particica de dragoste pe care copii o manifesta fata de ei (aceasta a doua situatie apare cu precadere in cazul adolescentilor care deja au ajuns la varsta cand singuri pot lua decizii si aleg un comportament rebel). Adesea se intampla ca parintii care si-au rasfatat copiii sa se confrunte in adolescenta acestora cu diverse probleme (fumat, distractii, lipsit noaptea de acasa, note nesatisfacatoare la scoala, preocupari care le depasesc varsta etc.) si cer, depasiti de situatie, ajutorul dirigintilor sau chiar psihologilor sau medicilor.

Practic, parintii trebuie sa isi exprime autoritatea in fata copiilor care inca nu s-au confruntat cu diverse situatii si care sunt inca naivi in fata vietii. Manifestarea autoritatii in fata copilului ar trebui sa aiba la baza cateva caracteristici:
- Motivarea rationala a cauzelor pentru care parintele a ales o anumita decizie;
- Cedarea responsabilitatilor copilului pentru faptele pe care micutul le-a comis. De exemplu daca strica un lucru va fi privat de o jucarie fiindca banii cu care s-ar fi cumparat jucaria trebuie acum investiti in reparatia lucrurui stricat. Copilul trebuie invatat sa isi faca singur curatenie in camera si incurajat in acest sens. El trebuie sa isi ajute parintii acolo unde poate, respectandu-le astfel activitatile. Trebuie invatat sa asculte si lista poate continua.
- Laudarea copilului atunci cand merita. Copilul trebuie sa invete cand a facut o fapta buna si sa vada ca aceasta ii aduce bucurii, comparativ cu faptele rele.
- Pastrarea si incurajarea unei prietenii puternice intre parinte si copil
Sus In jos
dia
mamica super activa
mamica super activa
dia


Mesaje : 1007
Varsta : 46
stare de spirit : nume-dia,nume copil-bianca

autoritatea parintilor asupra celor mici Empty
MesajSubiect: Re: autoritatea parintilor asupra celor mici   autoritatea parintilor asupra celor mici EmptyJoi Apr 15, 2010 8:57 am

frumos articol dar greu de pus in aplicare cel putin de noi mamele
cel putin eu asa sunt acu o cert si acu imi pare rau si imi vine s-o iau in brate,cateodata ma abtin alteori nu
dar sotu e cel mai autoritar cand el spune ceva asa e si bia ii stie de frica,o iubeste dar si cand gressete o cearta si atunci nu o mai giugiuleste ca mine
cateodata mie ciuda pe le cand o cearta mi se pare ca e prea exigent,dar nici sa am un copi;l rasfatat care nu asculta nu imi palce
peste tot unde merge bia este laudata cat e de cuminte
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



autoritatea parintilor asupra celor mici Empty
MesajSubiect: Re: autoritatea parintilor asupra celor mici   autoritatea parintilor asupra celor mici EmptyJoi Apr 15, 2010 9:05 am

Ca sa poti stapani lumea,trebuie sa inveti sa te stapanesti pe tine.
Cred ca foarte mult tine si de autocontrolul nostru si autoeducatie in sensul stapanirii de sine;desi sunt greu de stapanit emotiile negative si inlocuite cu cele pozitive.Mania se cladeste pe manie
Sus In jos
Continut sponsorizat





autoritatea parintilor asupra celor mici Empty
MesajSubiect: Re: autoritatea parintilor asupra celor mici   autoritatea parintilor asupra celor mici Empty

Sus In jos
 
autoritatea parintilor asupra celor mici
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» DISCRIMINAREA CELOR CU HIV/SIDA
» DEZVOLTAREA SI CULTIVAREA CELOR 7 SENTIMENTE
» Abuzul sexual asupra copiilor!!
» EFECTELE ZAHARULUI ASUPRA BEBELUSULUI
» GHICITORI PT CEI MICI

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: COPII ŞI PĂRINŢII :: Copii şi părinţii-
Mergi direct la:  

Tema creata de Geosh. pentru MamicisiBebelasi

Forumgratuit.ro | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discuții recente