Bine ati venit pe forumul: "Mamici si Bebelasi" Te asteptam!
Pentru a comunica la 5 stele pe forum trebuie sa te inregistrezi,asa ca ce mai astepti? Nu vei regreta intra acum!
Bine ati venit pe forumul: "Mamici si Bebelasi" Te asteptam!
Pentru a comunica la 5 stele pe forum trebuie sa te inregistrezi,asa ca ce mai astepti? Nu vei regreta intra acum!
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  ParteneriParteneri  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Ultimele subiecte
» Marsupiu Snugli - gen Manduca/ luna/boba
Beneficiile salatei verzi!! EmptySam Aug 03, 2013 9:42 am Scris de adelaeu

» CAFEAUA DE DIMINEATA! 9
Beneficiile salatei verzi!! EmptyMier Sept 26, 2012 1:43 pm Scris de andreea_k

» buna seara
Beneficiile salatei verzi!! EmptyVin Mar 30, 2012 11:44 am Scris de Anna

» Hainute, jucarii, incaltari la preturi modice
Beneficiile salatei verzi!! EmptyDum Mar 18, 2012 2:12 pm Scris de adelaeu

» Tricotaje manuale pentru copii
Beneficiile salatei verzi!! EmptyMier Oct 26, 2011 9:53 am Scris de dina_dorina

» Recoltare celule stem
Beneficiile salatei verzi!! EmptyJoi Sept 29, 2011 12:17 pm Scris de Regina Maria

» La baby Expo barza vine cu premii de la Regina Maria
Beneficiile salatei verzi!! EmptyJoi Sept 22, 2011 2:10 pm Scris de Regina Maria

» Hainute superbe pt copilasi de toate varstele!
Beneficiile salatei verzi!! EmptyMier Sept 21, 2011 10:33 pm Scris de liliana_c

» fetita mea are bronsita
Beneficiile salatei verzi!! EmptyJoi Sept 15, 2011 11:57 am Scris de Anna

Produsele de top!
Cele mai bune produse pentru copilul tau! Viziteaza-ne nu te vom dezamagi!
mamicagrijulie
Hainute! Si aici!
Sondaj
cine va fi pitica/ul saptamanii?
Eric
Beneficiile salatei verzi!! Empty48%Beneficiile salatei verzi!! Empty
 48% [ 14 ]
Maria
Beneficiile salatei verzi!! Empty52%Beneficiile salatei verzi!! Empty
 52% [ 15 ]
Total voturi : 29

 

 Beneficiile salatei verzi!!

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
dolcemaria
Moderator
Moderator
dolcemaria


Mesaje : 944
Varsta : 40
stare de spirit : Foarte buna!!

Beneficiile salatei verzi!! Empty
MesajSubiect: Beneficiile salatei verzi!!   Beneficiile salatei verzi!! EmptyMier Mar 31, 2010 1:41 pm

Salata verde este un aliment care nu trebuie sa lipseasca de la nici o masa. Este usoara, nu este bogata in calorii si in plus se gaseste tot tompul anului in piete sau supermarketuri.
Salata verde este originara din Egipt, fiind cultivata in urma cu cateva mii ani. Servita la mesele regilor persani pe platouri intinse alaturi de delicatese culinare, salata verde era in trecut un aliment consumat de capetele incoronate. In timp insa, culturile de salata verde s-au extins in China, Grecia sau Statele Unite ale Americii, diversificandu-se totodata si soiurile.

Cu siguranta in supermarketuri ai vazut mai multe tipuri de salata verde de la cea cu frunze late de un verde intens pana la cea verde praz cu frunze crete. Iata cateva dintre cele mai apreciate soiuri de salata verde:



* Iceberg – este o salata foarte populara in Statele Unite ale Americii, denumirea venind de la modul in care a fost adus acest tip de salata in SUA (in vagoane de tren acoperite cu gheata). Are un aspect dens iar textura este crocanta.



* Roquette – este un tip de salata cu frunze mici si cu un gust iute.



* Romaine – este ingredientul cheie in salata Caesar si este un tip de salata originara din Italia.



salata2.jpgCare sunt beneficiile salatei verzi:



* Frunzele de salata contin saruri minerale printre care se numara magneziu, zinc, fosfor, iod, arsenic etc alaturi de vitaminele A,B,C,D si E.



* Salata verde este recomandata pentru persoanele care sufera de constipatie, avand rolul de a curata intestinele si de a facilita procesul metabolic.



* De asemenea salata verde este recomandata si in cazurile de hepatita sau dichinezie biliara, dat fiind ca are rolul de drenare a ficatului si de stimulare a activitatii sale.



* Salata verde reduce colesterolul, fluidifica sangele si scade nivelul glicemiei. De aceea este un aliment ce trebuie consumat de bolnavii de diabet precum si de persoanele care sufera cu probleme circulatorii sau arteroscleroza.



* Gratie continutului bogat in minerale si vitamine salata verde este un aliment excelent in combaterea anorexiei si in sporirea nivelului de concentrare.
Sus In jos
mamicisibebelasi
Moderator
Moderator
avatar


Mesaje : 1961
Varsta : 41
stare de spirit : FFFFF BUNA

Beneficiile salatei verzi!! Empty
MesajSubiect: Re: Beneficiile salatei verzi!!   Beneficiile salatei verzi!! EmptyJoi Apr 01, 2010 9:46 pm

eu minc foarte rar salata verde nu ma dau prea tare dupa ea
Sus In jos
DD
mamica super activa
mamica super activa
DD


Mesaje : 703
Varsta : 40
stare de spirit : optimista

Beneficiile salatei verzi!! Empty
MesajSubiect: Re: Beneficiile salatei verzi!!   Beneficiile salatei verzi!! EmptyVin Mai 07, 2010 11:04 am

eu am inceput sa-i pun si lui Tudor in supica salata si-i place,nu face mofturi
Sus In jos
Continut sponsorizat





Beneficiile salatei verzi!! Empty
MesajSubiect: Re: Beneficiile salatei verzi!!   Beneficiile salatei verzi!! Empty

Sus In jos
 
Beneficiile salatei verzi!!
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» BENEFICIILE USTUROIULUI

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Prima categorie :: PROBLEME MEDICALE-
Mergi direct la:  

Tema creata de Geosh. pentru MamicisiBebelasi

creeaza un forum | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discuții recente