Bine ati venit pe forumul: "Mamici si Bebelasi" Te asteptam!
Pentru a comunica la 5 stele pe forum trebuie sa te inregistrezi,asa ca ce mai astepti? Nu vei regreta intra acum!
Bine ati venit pe forumul: "Mamici si Bebelasi" Te asteptam!
Pentru a comunica la 5 stele pe forum trebuie sa te inregistrezi,asa ca ce mai astepti? Nu vei regreta intra acum!
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  ParteneriParteneri  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Ultimele subiecte
» Marsupiu Snugli - gen Manduca/ luna/boba
Probleme frecvente la nou-nascuti si sugari - Pagina 2 EmptySam Aug 03, 2013 9:42 am Scris de adelaeu

» CAFEAUA DE DIMINEATA! 9
Probleme frecvente la nou-nascuti si sugari - Pagina 2 EmptyMier Sept 26, 2012 1:43 pm Scris de andreea_k

» buna seara
Probleme frecvente la nou-nascuti si sugari - Pagina 2 EmptyVin Mar 30, 2012 11:44 am Scris de Anna

» Hainute, jucarii, incaltari la preturi modice
Probleme frecvente la nou-nascuti si sugari - Pagina 2 EmptyDum Mar 18, 2012 2:12 pm Scris de adelaeu

» Tricotaje manuale pentru copii
Probleme frecvente la nou-nascuti si sugari - Pagina 2 EmptyMier Oct 26, 2011 9:53 am Scris de dina_dorina

» Recoltare celule stem
Probleme frecvente la nou-nascuti si sugari - Pagina 2 EmptyJoi Sept 29, 2011 12:17 pm Scris de Regina Maria

» La baby Expo barza vine cu premii de la Regina Maria
Probleme frecvente la nou-nascuti si sugari - Pagina 2 EmptyJoi Sept 22, 2011 2:10 pm Scris de Regina Maria

» Hainute superbe pt copilasi de toate varstele!
Probleme frecvente la nou-nascuti si sugari - Pagina 2 EmptyMier Sept 21, 2011 10:33 pm Scris de liliana_c

» fetita mea are bronsita
Probleme frecvente la nou-nascuti si sugari - Pagina 2 EmptyJoi Sept 15, 2011 11:57 am Scris de Anna

Produsele de top!
Cele mai bune produse pentru copilul tau! Viziteaza-ne nu te vom dezamagi!
mamicagrijulie
Hainute! Si aici!
Sondaj
cine va fi pitica/ul saptamanii?
Eric
Probleme frecvente la nou-nascuti si sugari - Pagina 2 Empty48%Probleme frecvente la nou-nascuti si sugari - Pagina 2 Empty
 48% [ 14 ]
Maria
Probleme frecvente la nou-nascuti si sugari - Pagina 2 Empty52%Probleme frecvente la nou-nascuti si sugari - Pagina 2 Empty
 52% [ 15 ]
Total voturi : 29

 

 Probleme frecvente la nou-nascuti si sugari

In jos 
+8
DD
Andreea Stefan
mamicisibebelasi
olo_family
mariaa
dia
feliciaboar
Anna
12 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
Anna
Administrator
Administrator
Anna


Mesaje : 2378
Varsta : 34
stare de spirit : super

Probleme frecvente la nou-nascuti si sugari - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Probleme frecvente la nou-nascuti si sugari   Probleme frecvente la nou-nascuti si sugari - Pagina 2 EmptyVin Mar 12, 2010 8:39 am

Rezumarea primului mesaj :

Primele luni de dupa nastere pot fi destul de dificile: oboseala, noutate, situatii in care te descurci cu greu. Ca sa stii la ce sa te astepti, iti prezentam pe scurt cateva din cele mai frecvente probleme ale bebelusilor la aceasta varsta.

Are colici
Majoritatea parintilor au aflat pe pielea lor ce inseamna acest lucru: plans intens, aparent fara niciun motiv, timp de cateva ore pe zi, cateva zile pe saptamana, mai ales spre seara.

De multe ori plansul acesta strident este insotit de eliminare de gaze – copilasul este balonat. Colicile apar la 10 - 30% din cazuri, la bebelusi perfect normali, fara nici o problema de sanatate.

Debuteaza cam in a doua saptamana de viata si trec de la sine pe la trei - patru luni. Cauza aparitiei lor nu se stie cu exactitate, insa se cunosc anumiti factori favorizanti si anume: distensia abdominala dureroasa, imaturitatea sistemului nervos si, nu in ultimul rand, intoleranta fata de anumiti compusi ai laptelui.

S-ar putea ca laptele de vaca baut de mama sa declanseze la nou-nascut binecunoscuta „alergie“ la proteinele laptelui de vaca, alergie care se traduce prin colici. Solutia ar fi ca mama sa evite sa mai consume lapte si produse lactate, dar sa ia suplimente de vitamina D si calciu.

Ce se poate face atunci cand are colici?
Continua sa-i dai sa suga! Nimic nu este mai important decat alimentatia naturala. Poti sa eviti lactatele, cafeina si alimentele care fermenteaza si genereaza gaze (fasole, varza etc.).

Daca iti alimentezi bebelusul artificial, cu lapte praf pe baza de lapte de vaca, roaga-ti pediatrul sa-ti recomande o alta formula hipoalergena sau pe baza de soia. Tine-l intr-o pozitie verticala imediat dupa ce-i dai sa suga, cu capul pe umarul tau, pana elimina tot aerul inghitit (pana ragaie). Asaza-l pe burtica si maseaza-l usor pe spate.

Alti bebelusi gasesc alinare daca sunt masati usor pe burtica, de la dreapta la stanga (ajuta la eliminarea gazelor). Intreaba pediatrul care dintre produsele pentru colici existente in farmacii este cel mai indicat: Sab Simplex, Bonnisan, ceaiuri etc.

Nervozitatea si agitatia ta ii induc aceeasi stare si bebelusului. Relaxeaza-te, incearca sa te odihnesti de cate ori doarme si el si aminteste-ti ca aceasta nu este o situatie permanenta, ci va disparea in cateva saptamani.

Este constipat
Este un lucru destul de neobisnuit pentru un copilas alaptat la san sa fie constipat. De obicei, parintii cred ca daca nu are scaun in fiecare zi este constipat. Nu este asa. Tranzitul intestinal difera de la copil la copil.

Exista copilasi care au un scaun perfect normal la doua-trei zile, si altii care au patru-cinci scaune zilnic, la fel de normale. De aceea, un bebelus este constipat daca are scaun tare, uscat, o data la patru zile sau chiar mai rar. Daca scaunul este moale, de consistenta normala, nu este constipat.

Alti parinti se sperie de grimasele copilului in timp ce face treaba mare. Este un lucru perfect normal, daca are scaun moale, inseamna ca nu il doare nimic, dar acesta e felul lui de manifestare.

In afara scaunelor mai rare, alt semn important este aparitia unei mici cantitati de sange proaspat pe scaun, din cauza unor mici fisuri anale care se produc prin destindere excesiva. Odata observat acest lucru, trebuie sa suni la pediatru. Este adevarat ca bebelusii alaptati artificial, cu lapte praf, au sanse ceva mai mari sa se constipe din cauza ca acesta este mai dens.
Sus In jos

AutorMesaj
Vizitato
Vizitator
Anonymous



Probleme frecvente la nou-nascuti si sugari - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Probleme frecvente la nou-nascuti si sugari   Probleme frecvente la nou-nascuti si sugari - Pagina 2 EmptyVin Mar 19, 2010 9:53 am

Subscriu Andreea;dupa 3 saptamani de scaune variabile,Bioticsul i-a reglat tranzitul
Sus In jos
mamicisibebelasi
Moderator
Moderator
avatar


Mesaje : 1961
Varsta : 41
stare de spirit : FFFFF BUNA

Probleme frecvente la nou-nascuti si sugari - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Probleme frecvente la nou-nascuti si sugari   Probleme frecvente la nou-nascuti si sugari - Pagina 2 EmptyVin Mar 19, 2010 11:17 am

eu nu am auzit pina acum de bioticz
se pare ca de multe medicamente nu am auzit pina acu
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



Probleme frecvente la nou-nascuti si sugari - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Probleme frecvente la nou-nascuti si sugari   Probleme frecvente la nou-nascuti si sugari - Pagina 2 EmptyVin Mar 19, 2010 11:18 am

Cred ca fiecare medic cu schema lui de tratament.
Sus In jos
mamicisibebelasi
Moderator
Moderator
avatar


Mesaje : 1961
Varsta : 41
stare de spirit : FFFFF BUNA

Probleme frecvente la nou-nascuti si sugari - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Probleme frecvente la nou-nascuti si sugari   Probleme frecvente la nou-nascuti si sugari - Pagina 2 EmptyVin Mar 19, 2010 11:35 am

da asa cred si eu
Sus In jos
DD
mamica super activa
mamica super activa
DD


Mesaje : 703
Varsta : 40
stare de spirit : optimista

Probleme frecvente la nou-nascuti si sugari - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Probleme frecvente la nou-nascuti si sugari   Probleme frecvente la nou-nascuti si sugari - Pagina 2 EmptyMier Mai 05, 2010 9:28 am

A fost totul ok doar ca am avut o mica problema cu piciorusele dar am rezolvat-o
Sus In jos
Iuly35
mamica super activa
mamica super activa
Iuly35


Mesaje : 1571
Varsta : 49
stare de spirit : fericita,"implinita"

Probleme frecvente la nou-nascuti si sugari - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Probleme frecvente la nou-nascuti si sugari   Probleme frecvente la nou-nascuti si sugari - Pagina 2 EmptyMier Mai 05, 2010 4:53 pm

problema cea mai fregventa la bebita mea, e iritarea funduletului....dak "o scap" cunva" si nu o schim la timp ,e o rana.....imediat aplicam baita musetel si ulei de masline "extravirgin"normal Probleme frecvente la nou-nascuti si sugari - Pagina 2 65297
Sus In jos
iulia_mama_evelynei
mamica super activa
mamica super activa
iulia_mama_evelynei


Mesaje : 926
Varsta : 42
stare de spirit : fericita...super fericita....imi iubesc nespus familia....

Probleme frecvente la nou-nascuti si sugari - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Probleme frecvente la nou-nascuti si sugari   Probleme frecvente la nou-nascuti si sugari - Pagina 2 EmptyVin Oct 01, 2010 10:52 am

avem probleme si noi...cum i-am schimbat lapticul de la aceeasi gama dar un nr mai mare si am inceput sa papam...facem scaunul tare si ,,gros,,...azi am incercat cu termometrul si a facut un picut apoi i-am pus un supozitor si a facut inca un pic ...dar ceva mai mult decat cu termo....acum astept ziua de maine sa vedem...o sa-i dau doar laptic astazi...sa vedem....
doamne ,doamne...cate probleme....si astai-i doar inceputul TTTT
dar ce este bine cand totul se rezolva cu BINE si rabdare cat cuprinde...va pupam
Sus In jos
ancanaomi
mamica super
mamica super
ancanaomi


Mesaje : 462
Varsta : 44

Probleme frecvente la nou-nascuti si sugari - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Probleme frecvente la nou-nascuti si sugari   Probleme frecvente la nou-nascuti si sugari - Pagina 2 EmptyVin Oct 01, 2010 12:01 pm

ai incercat ceai de musetel sa ii dai, stiu ca ala e bun in asemenea cazuri, sper sa fie util si pt micuta ta Probleme frecvente la nou-nascuti si sugari - Pagina 2 665942
Sus In jos
danessa
Moderator
Moderator
danessa


Mesaje : 1925
Varsta : 47
stare de spirit : buna

Probleme frecvente la nou-nascuti si sugari - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Probleme frecvente la nou-nascuti si sugari   Probleme frecvente la nou-nascuti si sugari - Pagina 2 EmptyVin Oct 01, 2010 2:01 pm

Ceai de musetel, kiwi, para, iaurt simplu...
Sus In jos
iulia_mama_evelynei
mamica super activa
mamica super activa
iulia_mama_evelynei


Mesaje : 926
Varsta : 42
stare de spirit : fericita...super fericita....imi iubesc nespus familia....

Probleme frecvente la nou-nascuti si sugari - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Probleme frecvente la nou-nascuti si sugari   Probleme frecvente la nou-nascuti si sugari - Pagina 2 EmptyVin Oct 01, 2010 3:22 pm

ms fetelor...
Sus In jos
Continut sponsorizat





Probleme frecvente la nou-nascuti si sugari - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Probleme frecvente la nou-nascuti si sugari   Probleme frecvente la nou-nascuti si sugari - Pagina 2 Empty

Sus In jos
 
Probleme frecvente la nou-nascuti si sugari
Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
 Subiecte similare
-
» Cum sa-ti aperi copilul de racelile frecvente
» Cele mai frecvente cauze de alergii alimentare la copilul mic
» Haine nou nascuti si copii
» Haine pentru copii si nou nascuti
» Haine pentru copii si nou nascuti

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: TOTUL DESPRE BEBELUŞI :: Evoluţia Bebeluşului-
Mergi direct la:  

Tema creata de Geosh. pentru MamicisiBebelasi

Creeaza un forum | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discuții recente