Bine ati venit pe forumul: "Mamici si Bebelasi" Te asteptam!
Pentru a comunica la 5 stele pe forum trebuie sa te inregistrezi,asa ca ce mai astepti? Nu vei regreta intra acum!
Bine ati venit pe forumul: "Mamici si Bebelasi" Te asteptam!
Pentru a comunica la 5 stele pe forum trebuie sa te inregistrezi,asa ca ce mai astepti? Nu vei regreta intra acum!
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  ParteneriParteneri  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Ultimele subiecte
» Marsupiu Snugli - gen Manduca/ luna/boba
DURERI IN GAT CAUZE SI TRATAMENT EmptySam Aug 03, 2013 9:42 am Scris de adelaeu

» CAFEAUA DE DIMINEATA! 9
DURERI IN GAT CAUZE SI TRATAMENT EmptyMier Sept 26, 2012 1:43 pm Scris de andreea_k

» buna seara
DURERI IN GAT CAUZE SI TRATAMENT EmptyVin Mar 30, 2012 11:44 am Scris de Anna

» Hainute, jucarii, incaltari la preturi modice
DURERI IN GAT CAUZE SI TRATAMENT EmptyDum Mar 18, 2012 2:12 pm Scris de adelaeu

» Tricotaje manuale pentru copii
DURERI IN GAT CAUZE SI TRATAMENT EmptyMier Oct 26, 2011 9:53 am Scris de dina_dorina

» Recoltare celule stem
DURERI IN GAT CAUZE SI TRATAMENT EmptyJoi Sept 29, 2011 12:17 pm Scris de Regina Maria

» La baby Expo barza vine cu premii de la Regina Maria
DURERI IN GAT CAUZE SI TRATAMENT EmptyJoi Sept 22, 2011 2:10 pm Scris de Regina Maria

» Hainute superbe pt copilasi de toate varstele!
DURERI IN GAT CAUZE SI TRATAMENT EmptyMier Sept 21, 2011 10:33 pm Scris de liliana_c

» fetita mea are bronsita
DURERI IN GAT CAUZE SI TRATAMENT EmptyJoi Sept 15, 2011 11:57 am Scris de Anna

Produsele de top!
Cele mai bune produse pentru copilul tau! Viziteaza-ne nu te vom dezamagi!
mamicagrijulie
Hainute! Si aici!
Sondaj
cine va fi pitica/ul saptamanii?
Eric
DURERI IN GAT CAUZE SI TRATAMENT Empty48%DURERI IN GAT CAUZE SI TRATAMENT Empty
 48% [ 14 ]
Maria
DURERI IN GAT CAUZE SI TRATAMENT Empty52%DURERI IN GAT CAUZE SI TRATAMENT Empty
 52% [ 15 ]
Total voturi : 29

 

 DURERI IN GAT CAUZE SI TRATAMENT

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
Anna
Administrator
Administrator
Anna


Mesaje : 2378
Varsta : 33
stare de spirit : super

DURERI IN GAT CAUZE SI TRATAMENT Empty
MesajSubiect: DURERI IN GAT CAUZE SI TRATAMENT   DURERI IN GAT CAUZE SI TRATAMENT EmptyMier Feb 03, 2010 8:31 pm

Aparitia durerilor in gat poate fi rezultatul mai multor cauze. Virusii si bacteriile pot duce la infectii care produc inrosirea si dureri usturatoare in gat. Alte cauze sint fumatul, inhalarea aerului poluat, consumul de alcool, "febra fanului" sau alte alergii.

Ce este amigdalita?

Amigdalita reprezinta umflarea amigdalelor. In mod frecvent este cauzata de o infectie bacteriala, iar alteori un virus poate fi cauza. Amigdalele ajuta la filtrarea bacteriilor si a altor microorganisme pentru a preveni infectarea organismului. Uneori insa, sunt coplesite de infectiile virale si bateriale, se inrosesc si se umfla producand amigdalita. Deoarece amigdalele sunt pozitionate la nivelul gatului, in spatele limbii, simptomele unei amigdalite sau a unei faringite streptococice sunt asemanatoare.

Amigdalita necesita extirparea amigdalelor?

Amigdaloctemia- extirparea chirurgicala a amigdalelor este recomandata dupa virsta de 4 ani, si doar in cazul unor amigdalite repetate, a unor amigdale foarte mari care impiedica respiratia, sau a reumatismului poliarticular acut si nefritei. In cazul existentei unui fond alergic amigdaloctemia este contraindicata. Numai medicul poate decide asupra acestei interventii chirurgicale.

Ce este faringita streptococica?

Faringita streptococica este des intilnita in intervalui Octombrie-Aprilie, mai ales la copiii intre 5-10 ani, aflati la scoala, sau la adulti. Infectia se transmite de la persoana la persoana prin intermediul secretiilor nazale si a salivei. Faringita este provocata de bacteriile Streptococcus beta-hemolitic din grupa A. In general durerile la faringita streptococica sint asemanatoare cu cele provocate de virusi sau alte bacterii. Faringita streptococica poate fi insotita si de eruptii pe piele. Acestea apar la 12-48 de ore de la declansarea bolii, si incep sa dispara dupa 4-5 zile, uneori insotite de descuamarea pielii (in special pe palme si talpi). Complicatiile care pot apare in cazul netratarii la timp a acestei infectii sunt: otite, sinuzite si pneumonie. O complicatie rara dar foarte grava este febra reumatica, care poate afecta valvele inimii sau rinichii. Febra reumatica poate fi prevenita prin administrarea de antibiotice.

Simptomele amigdalitei si faringitei streptococice pot fi:

* dureri in gat;
* febra mare timp de 3-5 zile (38.5-40.5�C);
* dureri de cap;
* voma;
* puncte albe pe amigdale sau in gat;
* durere la inghitire;
* amigdale inrosite si umflate;
* ganglionii gatului umflati si durerosi;
* rosu in gat;
* dureri de burta.


Ce este mononucleoza infectioasa?

Mononucleoza este cauzata de virusul Epstein-Barr si este mai des intilnita la copii mai mari si la adulti. Simptomele bolii includ: dureri in gat, ganglioni umflati la nivelul gatului dar si la subsuori si plica inghinala, febra si frisoane, dureri de cap, respiratie greoaie, puncte albe pe amigdale si oboseala sporita.

Cum se poate face diferenta intre o infectie virala si una bacteriala?

Principala diferenta o constituie tusea si secretiile nazale abundente, care sunt mult mai evidente in cazul infectiilor virale. Febra apare brusc, este mare si dureaza mai multe zile in cazul infectiei bacteriale. In general este greu de facut diferenta si numai anumite analize medicale pot determina cauzele.

Medicul poate recomanda un exudat faringian - preluarea unei probe din gat cu ajutorul unui betisor cu vata la capat. Se face mai intai un test rapid care dureaza 15-20 de minute, iar daca rezultatul este negativ, proba preluata din gat se lasa in laborator cel putin 24 de ore pentru un rezultat sigur. In cazul in care medicul banuieste existenta mononucleozei infectioase va recomanda o analiza a sangelui.

Ce tratamente se pot aplica pentru eliminarea durerilor in gat?

Administrarea antibioticelor in cazul infectiilor virale s-a dovedit ineficienta si nu se recomanda. Simptomele in cazul acesta vor incepe sa dispara cand organismul isi declanseaza sistemul de auto-aparare; recuperarea avind loc in 7-10 zile. Pentru ameliorarea durerilor in gat si a problemelor ce le cauzeaza sunt recomandate:

* Medicamente antitermice (acetaminofen - paracetamol, ibuprofen, novocalmin). !!!Copiilor sub 12 ani nu li se poate administra aspirina datorita pericolului sindromului Reyes.
* Gargara cu apa calduta si sare (1/4 lingurita de sare dizolvata intr-o cana de apa).
* Adultii si copiii mai mari pot folosi bomboane pentru usurarea senzatiei de arsura in gat (ex. Halls) sau pot suge cubulete de gheata.
* Consum mare de lichide caldute sau reci (se evita orice lichid sau aliment fierbinte, acestea putind irita mai rau gatul), alimente usor digerabile si cit mai fluide.

Daca durerile in gat sunt provocate de streptococi medicul va prescrie antibiotic - Penicilina, tratament pentru 10 zile (cercetari ulterioare au aratat ca tratamentul de 5-7 zile nu da rezultate pozitive, existind riscul reinfectarii sau al aparitiei unor complicatii nedorite). In cazul alergiilor se prescrie Eritromicina. Desi ameliorarea apare in primele zile de antibiotic este foarte important ca tratamentul sa se faca complet pentru prevenirea febrei reumatice. La aproximativ 15% din pacienti infectia recidiveaza si este necesara o a doua cura de antibiotic. Deoarece faringita streptococica este contagioasa bolnavul trebuie izolat. Copiii se pot intoarce la scoala daca timp de 24 de ore nu au mai avut febra si au urmat cel putin 2 zile de tratament cu antibiotic.

In cazul durerilor de gat provocate de o bacterie diferita, medicul va prescrie antibioticul necesar distrugerii acesteia. !!!Orice tratament cu antibiotic trebuie insa dus pina la capat, pentru a preantampina reinfectarea si complicatiile.

In cazul diagnosticarii cu mononucleoza infectioasa medicul va recomanda probabil odihna indelungata si evitarea activitatilor fizice grele. Simptomele cauzate de aceasta pot dura mai mult de 4 saptamani.

Cum se pot preveni durerile in gat?

Cea mai buna cale de prevenire este spalarea miinilor cu regularitate, evitarea atingerii cu mana a gurii si ochilor, acoperirea gurii cu mana in cazul tusei si stranutului.
Sus In jos
mamicisibebelasi
Moderator
Moderator
avatar


Mesaje : 1961
Varsta : 41
stare de spirit : FFFFF BUNA

DURERI IN GAT CAUZE SI TRATAMENT Empty
MesajSubiect: Re: DURERI IN GAT CAUZE SI TRATAMENT   DURERI IN GAT CAUZE SI TRATAMENT EmptySam Feb 06, 2010 11:32 pm

e super subiectu ptr rosu in git sigur pediatru da antibiotice si noi am avut sapt asta rosu in git
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



DURERI IN GAT CAUZE SI TRATAMENT Empty
MesajSubiect: Re: DURERI IN GAT CAUZE SI TRATAMENT   DURERI IN GAT CAUZE SI TRATAMENT EmptyMier Feb 10, 2010 4:44 pm

Si noi am avut doua viroze si le-am combatut numai cu antitermice si antiinflamatoare locale.Sunt impotriva antibioticelor decat in ultima faza,cand nimic altceva nu are putere
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



DURERI IN GAT CAUZE SI TRATAMENT Empty
MesajSubiect: Re: DURERI IN GAT CAUZE SI TRATAMENT   DURERI IN GAT CAUZE SI TRATAMENT EmptySam Feb 13, 2010 5:21 am

ginutavrabiuta a scris:
Si noi am avut doua viroze si le-am combatut numai cu antitermice si antiinflamatoare locale.Sunt impotriva antibioticelor decat in ultima faza,cand nimic altceva nu are putere

la fel si eu!!
dr in ziua de azi da antibiotic la orice ...chiar daca ai o simpla raceala...si uite asa ne imbolnavim mai des si nu si mai fac efectul nici un medicament
Sus In jos
dolcemaria
Moderator
Moderator
dolcemaria


Mesaje : 944
Varsta : 40
stare de spirit : Foarte buna!!

DURERI IN GAT CAUZE SI TRATAMENT Empty
MesajSubiect: Re: DURERI IN GAT CAUZE SI TRATAMENT   DURERI IN GAT CAUZE SI TRATAMENT EmptySam Feb 13, 2010 1:55 pm

Da..aveti mare dreptate fetelor...noi ne-am tratat cu homeogene 9 si tonsilotren..si sa nu uitam de nurofen :)
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



DURERI IN GAT CAUZE SI TRATAMENT Empty
MesajSubiect: Re: DURERI IN GAT CAUZE SI TRATAMENT   DURERI IN GAT CAUZE SI TRATAMENT EmptySam Feb 13, 2010 11:55 pm

eu inca nu i am dat nurofen,nici dr lui kevin nu ne´a dat!i schimb ne a dat multe medicamente pe baza de plante si sunt multumita :bebeok:
Sus In jos
mamicisibebelasi
Moderator
Moderator
avatar


Mesaje : 1961
Varsta : 41
stare de spirit : FFFFF BUNA

DURERI IN GAT CAUZE SI TRATAMENT Empty
MesajSubiect: Re: DURERI IN GAT CAUZE SI TRATAMENT   DURERI IN GAT CAUZE SI TRATAMENT EmptyDum Feb 14, 2010 12:55 pm

da fetelor dar dac daria are rosu in git nui trece fara antibiotic si de fiecare data nea prescris doct antibiotic am
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



DURERI IN GAT CAUZE SI TRATAMENT Empty
MesajSubiect: Re: DURERI IN GAT CAUZE SI TRATAMENT   DURERI IN GAT CAUZE SI TRATAMENT EmptyLun Feb 15, 2010 5:12 pm

:flower:
ma referam ca si la o simpla racealaunii dr dau antibiotic
Sus In jos
mamicisibebelasi
Moderator
Moderator
avatar


Mesaje : 1961
Varsta : 41
stare de spirit : FFFFF BUNA

DURERI IN GAT CAUZE SI TRATAMENT Empty
MesajSubiect: Re: DURERI IN GAT CAUZE SI TRATAMENT   DURERI IN GAT CAUZE SI TRATAMENT EmptyLun Feb 15, 2010 11:17 pm

daca ma credeti ca la daria ai da antibiotic pt ca daca ai curge nasu si nui dau nic are mucisorii galbeni si a ajungem la spital,noi am avut probleme din cauza asta
Sus In jos
luminitza
mamica noua
mamica noua
luminitza


Mesaje : 2
Varsta : 49

DURERI IN GAT CAUZE SI TRATAMENT Empty
MesajSubiect: Re: DURERI IN GAT CAUZE SI TRATAMENT   DURERI IN GAT CAUZE SI TRATAMENT EmptyMar Mar 01, 2011 8:54 am

Eu imi tratez copiii (peste un an) de rosu in gat, cu foarte mare succes cu un sirop de miere cu fenicul si cimbru. Daca doriti va explic cum il puteti procura.
Sus In jos
allessia
mamica super
mamica super
allessia


Mesaje : 41
Varsta : 42

DURERI IN GAT CAUZE SI TRATAMENT Empty
MesajSubiect: Re: DURERI IN GAT CAUZE SI TRATAMENT   DURERI IN GAT CAUZE SI TRATAMENT EmptyMier Mar 16, 2011 9:22 pm

buna seara tuturor!!fetelor, azi noapte am avut o noapte alba,toata noaptea l am pazit pe Andrei ca mi a facut temperatura f mare 39.2,am reusit sa io scad spre dimineata, apoi iar i a crescut ....am mers la medic si mi a spus ca are amigdalele inflamate,mi a dat tratament dar problema noastra e ca nu pot sa i dau nici un siropel,nu le i a nici fortat ,nici in ceai,am incercat in iaurt dar degeaba.se vede ca abia inghite si apa si nu a mancat nimic azi a baut doar lapte....nu stiu ce sa mai fac cu el.ce ma sfatuiti? daca nu reusesc sa ii fac tratamentul,o sa ii puna branula si ii face tratament injectabil....nu stiu cum sa procedez ...astept cv idei salvatoare ,ma simt atat de neputincioasa....
Vreau sa va mai intreb daca mi ar fi de folos in cazuri din astea aparatul de aerosoli?il ajuta cu cv?sau numai in cazul in care tuseste e bun?asa mi a spus doctorita....va rog dati-mi un sfat,multumesc...
Sus In jos
luminitza
mamica noua
mamica noua
luminitza


Mesaje : 2
Varsta : 49

DURERI IN GAT CAUZE SI TRATAMENT Empty
MesajSubiect: Re: DURERI IN GAT CAUZE SI TRATAMENT   DURERI IN GAT CAUZE SI TRATAMENT EmptyJoi Mar 17, 2011 8:18 am

Aparatul cu aerosoli ajuta foarte mult la bronsita (solutie cu fluimucil) sau la laringita (solutie cu adrenalina doar pt forme grave) in cazul tau nu ajuta. Pt amigdale inflamate incearca sa razi cartofi cu tot cu coaja si sa ii stropesti cu spirt, ii imachetezi in ceva de bumbac si ii legi in jurul gatului cu un fular. Daca bebe are peste un an poti incerca siropul de miere de mai sus care este foarte eficient in asemenea situatii (de fapt nu e sirop ci miere amestecata cu extracte de plante). Ii mai poti da galbenus de ou frecat cu miere.
Sus In jos
Anna
Administrator
Administrator
Anna


Mesaje : 2378
Varsta : 33
stare de spirit : super

DURERI IN GAT CAUZE SI TRATAMENT Empty
MesajSubiect: Re: DURERI IN GAT CAUZE SI TRATAMENT   DURERI IN GAT CAUZE SI TRATAMENT EmptyJoi Mar 24, 2011 6:56 pm

Multa sanatate lui Andrei si multumim de SFAT Luminita DURERI IN GAT CAUZE SI TRATAMENT 934497
Sus In jos
Continut sponsorizat





DURERI IN GAT CAUZE SI TRATAMENT Empty
MesajSubiect: Re: DURERI IN GAT CAUZE SI TRATAMENT   DURERI IN GAT CAUZE SI TRATAMENT Empty

Sus In jos
 
DURERI IN GAT CAUZE SI TRATAMENT
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Cele mai frecvente cauze de alergii alimentare la copilul mic

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: TOTUL DESPRE BEBELUŞI :: Sănătatea Bebeluşului-
Mergi direct la:  

Tema creata de Geosh. pentru MamicisiBebelasi

Creati un forum | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discuții recente