Bine ati venit pe forumul: "Mamici si Bebelasi" Te asteptam!
Pentru a comunica la 5 stele pe forum trebuie sa te inregistrezi,asa ca ce mai astepti? Nu vei regreta intra acum!
Bine ati venit pe forumul: "Mamici si Bebelasi" Te asteptam!
Pentru a comunica la 5 stele pe forum trebuie sa te inregistrezi,asa ca ce mai astepti? Nu vei regreta intra acum!
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  ParteneriParteneri  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Ultimele subiecte
» Marsupiu Snugli - gen Manduca/ luna/boba
CUM II INVATAM LA OLITA? - Pagina 3 EmptySam Aug 03, 2013 9:42 am Scris de adelaeu

» CAFEAUA DE DIMINEATA! 9
CUM II INVATAM LA OLITA? - Pagina 3 EmptyMier Sept 26, 2012 1:43 pm Scris de andreea_k

» buna seara
CUM II INVATAM LA OLITA? - Pagina 3 EmptyVin Mar 30, 2012 11:44 am Scris de Anna

» Hainute, jucarii, incaltari la preturi modice
CUM II INVATAM LA OLITA? - Pagina 3 EmptyDum Mar 18, 2012 2:12 pm Scris de adelaeu

» Tricotaje manuale pentru copii
CUM II INVATAM LA OLITA? - Pagina 3 EmptyMier Oct 26, 2011 9:53 am Scris de dina_dorina

» Recoltare celule stem
CUM II INVATAM LA OLITA? - Pagina 3 EmptyJoi Sept 29, 2011 12:17 pm Scris de Regina Maria

» La baby Expo barza vine cu premii de la Regina Maria
CUM II INVATAM LA OLITA? - Pagina 3 EmptyJoi Sept 22, 2011 2:10 pm Scris de Regina Maria

» Hainute superbe pt copilasi de toate varstele!
CUM II INVATAM LA OLITA? - Pagina 3 EmptyMier Sept 21, 2011 10:33 pm Scris de liliana_c

» fetita mea are bronsita
CUM II INVATAM LA OLITA? - Pagina 3 EmptyJoi Sept 15, 2011 11:57 am Scris de Anna

Produsele de top!
Cele mai bune produse pentru copilul tau! Viziteaza-ne nu te vom dezamagi!
mamicagrijulie
Hainute! Si aici!
Sondaj
cine va fi pitica/ul saptamanii?
Eric
CUM II INVATAM LA OLITA? - Pagina 3 Empty48%CUM II INVATAM LA OLITA? - Pagina 3 Empty
 48% [ 14 ]
Maria
CUM II INVATAM LA OLITA? - Pagina 3 Empty52%CUM II INVATAM LA OLITA? - Pagina 3 Empty
 52% [ 15 ]
Total voturi : 29

 

 CUM II INVATAM LA OLITA?

In jos 
+9
miha_pp
cao2011
dia
Alexa
mama_lui_alex
mihaellas
mamicisibebelasi
Anna
ancacornel
13 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3
AutorMesaj
Vizitato
Vizitator
Anonymous



CUM II INVATAM LA OLITA? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: CUM II INVATAM LA OLITA?   CUM II INVATAM LA OLITA? - Pagina 3 EmptyMar Feb 09, 2010 3:05 pm

Rezumarea primului mesaj :

Denis are un an jumate si orice tentativa de a-l familiariza cu olita,a dat gres.Voi cum va descurcati?
Sus In jos

AutorMesaj
liona
mamica super
mamica super
liona


Mesaje : 50
Varsta : 39

CUM II INVATAM LA OLITA? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: CUM II INVATAM LA OLITA?   CUM II INVATAM LA OLITA? - Pagina 3 EmptyJoi Apr 15, 2010 8:46 am

pana spre 18 luni la fetite si aproape 24 luni la baieti,ei nu pot sa isi controleze nevoile, asa ca ,cu cat copilul este pus mai tarziu cu ata trecerea de la scutec la oala,wc se face mai repede.
L-am pus pe victor pe olita de la 1,2 ani,de atunci in fiecare dim face pisu si caca la oala,in rest in timpul zilei,uit sa l pun,dar nici nu ma grabesc pana spre vara,cand va fi si imbracat lejer.Acuma tot trebuie sa-l dezbrac de toate hainele.
:nono:
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



CUM II INVATAM LA OLITA? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: CUM II INVATAM LA OLITA?   CUM II INVATAM LA OLITA? - Pagina 3 EmptyJoi Apr 15, 2010 8:51 am

Aha,deci sa nu mai fiu stresata ca abia acum am inceput sa-l invat cu wc-ul(Denis are 1 an si 9 luni).Dar mi-a ridicat un semn de intrebare Kevin(copilul lui mami_de Kevin)care are 9 luni si deja face singur;acolo,in Germania,asa i s-a recomandat,sa-l puna cat mai devreme.Oare nu se bat cap in cap aceste idei?Sau la urma urmei fiecare copil cu ritmul lui de acceptare,control si invatare?
Sus In jos
liona
mamica super
mamica super
liona


Mesaje : 50
Varsta : 39

CUM II INVATAM LA OLITA? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: CUM II INVATAM LA OLITA?   CUM II INVATAM LA OLITA? - Pagina 3 EmptyJoi Apr 15, 2010 8:57 am

eu am terminat psihologia,sunt psihopedagoc si in psihologia copilului pt care am invatat-o ideea era cea data mai sus ,nici nu stiu ce sa iti raspund la intrebare,sicer .un lucru e sigur fiecare copilu este unic se dezvolta diferit.
Nu stiu pe ce idee se bazeaza medicii germani cand fac asemenea recomandari sincer,chiar as fi curioasa daca ne-ar lamuri mami_deKevin CUM II INVATAM LA OLITA? - Pagina 3 682510
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



CUM II INVATAM LA OLITA? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: CUM II INVATAM LA OLITA?   CUM II INVATAM LA OLITA? - Pagina 3 EmptyJoi Apr 15, 2010 11:05 am

scumpa,mie doctorita noastra(ramanca) care e si pediatra,mi-a zis ca e mai bine sa-i luam din timp,dupa ce sta bine in fundulet sa incep incet ,incet sa-i punem pe olita pt a se obisnui cu ea.
si ai dreptate liona,fetitele scap mai repede de scutec decat baieteii,si-l am exemplu pe nepotelul meu :pana la 2 anisori zicea "PIPI",dar in timp ce zicea ii si dadea drumul in pantaloni,pe cand o alta nepotica pana-n 2 anisori a scapat de pampers si facea la olita.

Citat :
(copilul lui mami_de Kevin)care are 9 luni si deja face singur

pe kevin cand il pun pe wc imediat face caca(nu de fiecare data).

trebuie sa ai rabdare,trebuie sa urmaresti cand face caca sa vezi cam intre ce ore (ma refer la copii mai marisori de 9 luni,chiar si la al meu:suras::)si-l pui pe olita,de obicei cand se trezeste face imediat pipilica.
puiului meu nici acum nu-i place olita,cum il pun asa se zbate sa-l iau si n-are rost sa-l chinui cu olita daca ii place la wc.(poate rupe hartia igienica si stie ca dupa ce face caca il spal la fundulet in cada).
bafta in continuare cu olita!
Sus In jos
laura
mamica noua
mamica noua
laura


Mesaje : 1
Varsta : 36

CUM II INVATAM LA OLITA? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: CUM II INVATAM LA OLITA?   CUM II INVATAM LA OLITA? - Pagina 3 EmptyDum Oct 31, 2010 2:32 pm

baietelul meu are un an si o luna dar nu vrea la olita plinge foarte rau cind il pun ce sa fac ajutatima Question
Sus In jos
shtefanyaa
mamica super
mamica super
shtefanyaa


Mesaje : 332
Varsta : 39
stare de spirit : mereu in alerta

CUM II INVATAM LA OLITA? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: CUM II INVATAM LA OLITA?   CUM II INVATAM LA OLITA? - Pagina 3 EmptyLun Noi 01, 2010 10:11 am

Eu l am pus pe eric la olita de pe la 8 luni, putin cate putin.Mai intai l am asat cu pampers si l am pus pe olita, ca sa se obisnuiasca cu ea, apoi treptat a inceput sa faca mai intai pipilica si apoi si caca. Acum are un anisor si in fiecare dimineata si seara, fara exceptie, facem caca si pipi la olita. Eu il pun pe olita si in timpul zilei de cate ori ii schimb pampersul...uneori face pipi, alteori nu...
Fiecare copil are ritmul lui de dezvoltare, iar noua mamicilor ne trebuie multa rabdare pupic
Sus In jos
Continut sponsorizat





CUM II INVATAM LA OLITA? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: CUM II INVATAM LA OLITA?   CUM II INVATAM LA OLITA? - Pagina 3 Empty

Sus In jos
 
CUM II INVATAM LA OLITA?
Sus 
Pagina 3 din 3Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3
 Subiecte similare
-
» TRUCURI SA STEA PE OLITA
» e normal sa-i invatam pe copiii nostri sa manance de toate?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: TOTUL DESPRE BEBELUŞI :: Sănătatea Bebeluşului-
Mergi direct la:  

Tema creata de Geosh. pentru MamicisiBebelasi

creează un forum | Cultura si Societate | Adolescenta, Copilarie, Familie | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discuții recente