Bine ati venit pe forumul: "Mamici si Bebelasi" Te asteptam!
Pentru a comunica la 5 stele pe forum trebuie sa te inregistrezi,asa ca ce mai astepti? Nu vei regreta intra acum!
Bine ati venit pe forumul: "Mamici si Bebelasi" Te asteptam!
Pentru a comunica la 5 stele pe forum trebuie sa te inregistrezi,asa ca ce mai astepti? Nu vei regreta intra acum!
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  ParteneriParteneri  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Ultimele subiecte
» Marsupiu Snugli - gen Manduca/ luna/boba
SPASMELE ALE HOHOTULUI DE PLANS EmptySam Aug 03, 2013 9:42 am Scris de adelaeu

» CAFEAUA DE DIMINEATA! 9
SPASMELE ALE HOHOTULUI DE PLANS EmptyMier Sept 26, 2012 1:43 pm Scris de andreea_k

» buna seara
SPASMELE ALE HOHOTULUI DE PLANS EmptyVin Mar 30, 2012 11:44 am Scris de Anna

» Hainute, jucarii, incaltari la preturi modice
SPASMELE ALE HOHOTULUI DE PLANS EmptyDum Mar 18, 2012 2:12 pm Scris de adelaeu

» Tricotaje manuale pentru copii
SPASMELE ALE HOHOTULUI DE PLANS EmptyMier Oct 26, 2011 9:53 am Scris de dina_dorina

» Recoltare celule stem
SPASMELE ALE HOHOTULUI DE PLANS EmptyJoi Sept 29, 2011 12:17 pm Scris de Regina Maria

» La baby Expo barza vine cu premii de la Regina Maria
SPASMELE ALE HOHOTULUI DE PLANS EmptyJoi Sept 22, 2011 2:10 pm Scris de Regina Maria

» Hainute superbe pt copilasi de toate varstele!
SPASMELE ALE HOHOTULUI DE PLANS EmptyMier Sept 21, 2011 10:33 pm Scris de liliana_c

» fetita mea are bronsita
SPASMELE ALE HOHOTULUI DE PLANS EmptyJoi Sept 15, 2011 11:57 am Scris de Anna

Produsele de top!
Cele mai bune produse pentru copilul tau! Viziteaza-ne nu te vom dezamagi!
mamicagrijulie
Hainute! Si aici!
Sondaj
cine va fi pitica/ul saptamanii?
Eric
SPASMELE ALE HOHOTULUI DE PLANS Empty48%SPASMELE ALE HOHOTULUI DE PLANS Empty
 48% [ 14 ]
Maria
SPASMELE ALE HOHOTULUI DE PLANS Empty52%SPASMELE ALE HOHOTULUI DE PLANS Empty
 52% [ 15 ]
Total voturi : 29

 

 SPASMELE ALE HOHOTULUI DE PLANS

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
mamicisibebelasi
Moderator
Moderator
avatar


Mesaje : 1961
Varsta : 41
stare de spirit : FFFFF BUNA

SPASMELE ALE HOHOTULUI DE PLANS Empty
MesajSubiect: SPASMELE ALE HOHOTULUI DE PLANS   SPASMELE ALE HOHOTULUI DE PLANS EmptyVin Iul 09, 2010 10:22 pm

Se pare ca este vorba de asa-numitele spasme ale hohotului de plans sau spasme afective, adica de crize in care, din cauze banale (cand e nemultumit, cand e certat sau i se refuza ceva), se declanseaza un plans care nu poate fi oprit, in timpul caruia cel mic isi tine respiratia pana cand lesina. Copilul devine cianotic sau palid, isi da ochii peste cap si isi pierde cunostinta pentru cateva secunde sau chiar un minut.

Spasmele seamana cu niste crize de epilepsie, insa nu sunt. Totusi, daca lesinul se prelungeste, lipsa de oxigenare a creierului poate declansa o criza de epilepsie. Daca ai dubii, este bine sa discuti si cu pediatrul copilului despre aceasta. Lasand la o parte dramatismul situatiei, in general este vorba de un eveniment fara consecinte, din care copilul isi revine automat, incepe sa respire si se intoarce la activitatea pe care o desfasura inainte de criza.

Problema apare atunci cand micutul descopera ca a dobandit o putere pe care inainte nu o avea: aceea de a tine in alerta familia si repeta comportamentul avantajos. De aceea, in momentele de criza este recomandat sa nu te alarmezi sau sa faci din asta o tragedie. Nu trebuie sa cedezi la orice dorinta a micutului, ca sa eviti aparitia spasmului, dar nici sa il pedepsesti pentru reactia exa gerata. Il poti duce in alta camera pentru a-i distrage atentia. De regula, crizele apar in primele luni de viata si dispar, dupa varsta de 3 ani, in prezenta unei persoane care ii poarta foarte mult de grija. Daca persista dupa 4 ani, este bine sa te adresezi unui neurolog pentru o evaluare.
fetita surorii mele...plange de se invineteste si daca nu esti atenta pica jos pt ca o lasa toate puterilee...
asa mam speriat de ea ierii pt ca a fost toata vanata si abea sia revenit
am sunat doct si a zis ca poate fi si din cauza lipsei de calciu..acu o sa incerce sai dea calciu dar daca o sa continuie asa nea zic ca o sai dea trimitere la neurologiee...
Sus In jos
olo_family
mamica super
mamica super
olo_family


Mesaje : 491
Varsta : 42
stare de spirit : Alaturi de voi...BUNA

SPASMELE ALE HOHOTULUI DE PLANS Empty
MesajSubiect: Re: SPASMELE ALE HOHOTULUI DE PLANS   SPASMELE ALE HOHOTULUI DE PLANS EmptySam Iul 10, 2010 6:53 am

fff interesant! bravo pt articol SPASMELE ALE HOHOTULUI DE PLANS 841731


Paul are un plans ff interesant(la fiecare copil e unic...),chiar si pediatra a spus ca e ,, mortal,,:))...insa cand plange ...dar PLANGE incep suspinele,inclusiv din cap face dupa suspine,tot corpul participa!!! sa i se taie respiatia..inca nu , dar daca continua cu acest gen de plans..nu cred ca mai avem multe!
S-a intamplat o data sa i se intrerupa repiratia...intr-o zi in parc ,asa dintr-o data, iar el speriindu-se plangea apoi!am fugit la urgenta cu el...insa ghici: el se mira,respirand pe gura,tragea aer ff tare in piept si se ineca, apoi el se speria.. lol! si noi...fuga la urgenta!!!:)))
In schimb cand vrea ceva:brate, manacare, atentie,..plange fara lacrimi si parca tuseste ,face urat din gat...dar sunt doar crize!!


SPASMELE ALE HOHOTULUI DE PLANS EoWdSPASMELE ALE HOHOTULUI DE PLANS EoWdp2
Sus In jos
Iuly35
mamica super activa
mamica super activa
Iuly35


Mesaje : 1571
Varsta : 49
stare de spirit : fericita,"implinita"

SPASMELE ALE HOHOTULUI DE PLANS Empty
MesajSubiect: Re: SPASMELE ALE HOHOTULUI DE PLANS   SPASMELE ALE HOHOTULUI DE PLANS EmptySam Iul 10, 2010 12:33 pm

un articol f bun,ca si informatie e SPASMELE ALE HOHOTULUI DE PLANS 841731
Sus In jos
dolcemaria
Moderator
Moderator
dolcemaria


Mesaje : 944
Varsta : 40
stare de spirit : Foarte buna!!

SPASMELE ALE HOHOTULUI DE PLANS Empty
MesajSubiect: Re: SPASMELE ALE HOHOTULUI DE PLANS   SPASMELE ALE HOHOTULUI DE PLANS EmptyDum Iul 11, 2010 6:18 pm

Foarte bun articolul Ioana, bravooo cheers
Sus In jos
Continut sponsorizat





SPASMELE ALE HOHOTULUI DE PLANS Empty
MesajSubiect: Re: SPASMELE ALE HOHOTULUI DE PLANS   SPASMELE ALE HOHOTULUI DE PLANS Empty

Sus In jos
 
SPASMELE ALE HOHOTULUI DE PLANS
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Cand cel mic nu se opreste din plans

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: TOTUL DESPRE BEBELUŞI :: Sănătatea Bebeluşului-
Mergi direct la:  

Tema creata de Geosh. pentru MamicisiBebelasi

Forumgratuit.ro | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discuții recente