Bine ati venit pe forumul: "Mamici si Bebelasi" Te asteptam!
Pentru a comunica la 5 stele pe forum trebuie sa te inregistrezi,asa ca ce mai astepti? Nu vei regreta intra acum!

AcasaAcasa  ParteneriParteneri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  
Ultimele subiecte
» Marsupiu Snugli - gen Manduca/ luna/boba
Cum sa-ti vopsesti parul cu henna? EmptySam Aug 03, 2013 9:42 am Scris de adelaeu

» CAFEAUA DE DIMINEATA! 9
Cum sa-ti vopsesti parul cu henna? EmptyMier Sept 26, 2012 1:43 pm Scris de andreea_k

» buna seara
Cum sa-ti vopsesti parul cu henna? EmptyVin Mar 30, 2012 11:44 am Scris de Anna

» Hainute, jucarii, incaltari la preturi modice
Cum sa-ti vopsesti parul cu henna? EmptyDum Mar 18, 2012 2:12 pm Scris de adelaeu

» Tricotaje manuale pentru copii
Cum sa-ti vopsesti parul cu henna? EmptyMier Oct 26, 2011 9:53 am Scris de dina_dorina

» Recoltare celule stem
Cum sa-ti vopsesti parul cu henna? EmptyJoi Sept 29, 2011 12:17 pm Scris de Regina Maria

» La baby Expo barza vine cu premii de la Regina Maria
Cum sa-ti vopsesti parul cu henna? EmptyJoi Sept 22, 2011 2:10 pm Scris de Regina Maria

» Hainute superbe pt copilasi de toate varstele!
Cum sa-ti vopsesti parul cu henna? EmptyMier Sept 21, 2011 10:33 pm Scris de liliana_c

» fetita mea are bronsita
Cum sa-ti vopsesti parul cu henna? EmptyJoi Sept 15, 2011 11:57 am Scris de Anna

Produsele de top!
Cele mai bune produse pentru copilul tau! Viziteaza-ne nu te vom dezamagi!
mamicagrijulie
Hainute! Si aici!
Sondaj
cine va fi pitica/ul saptamanii?
Eric
Cum sa-ti vopsesti parul cu henna? Empty48%Cum sa-ti vopsesti parul cu henna? Empty
 48% [ 14 ]
Maria
Cum sa-ti vopsesti parul cu henna? Empty52%Cum sa-ti vopsesti parul cu henna? Empty
 52% [ 15 ]
Total voturi : 29

Distribuiţi

Cum sa-ti vopsesti parul cu henna?

In jos 
AutorMesaj
dolcemaria
Moderator
Moderator
dolcemaria

Varsta : 35
stare de spirit : Foarte buna!!

Cum sa-ti vopsesti parul cu henna? Empty
MesajSubiect: Cum sa-ti vopsesti parul cu henna?   Cum sa-ti vopsesti parul cu henna? EmptyDum Iul 04, 2010 11:57 am

In ultimii ani, ca o binecuvantare pentru parul nostru, naturalul revine in trend. Aplicarea unei culori cat mai aproape de cea naturala agreseaza mai putin parul, ferindu-l de tratamente extreme. Dar ce-ai spune daca ar exista o vopsea care deopotriva sa coloreze si sa hraneasca parul? Nu este ea la fel de eficienta ca vopseaua obisnuita, dar isi face treaba atunci cand ai nevoie.
Ce este henna?

Henna este o planta folosita inca din Antichitate pentru colorarea parului sau pictarea pielii. Este mai mult decat o vopsea, constituind un tratament natural pentru par.
De ce este henna un tratament pentru par?

* Fiind o planta, nu contine substante toxice.
* Necontinand amoniac, nu produce iritatii ale scalpului/ pielii.
* Intareste radacina si previne caderea firelor de par.
* Impiedica aparitia matretii.

Cate nuante de henna exista?

Henna adevarata este maro sau rosiatica. Henna neagra este obtinuta printr-un amestec de henna naturala si diferite extracte, cum ar fi ceaiul negru sau cafeaua. Contine un adaos chimic foarte toxic, de aceea fereste-te de henna neagra! Poate produce alergii extrem de grave, foarte greu de tratat.
Cum se foloseste?

* Se amesteca pudra de henna cu apa sau cu suc de lamaie si se aplica pe par la fel ca vopseaua. Ca la orice alta vopsea, este bine sa faci si pentru henna un test antialergic: aplici mai intai pe o suvita de dedesubt ca sa observi daca provoaca mancarime, roseata sau caderea parului.

Inconveniente

* Pentru ca henna sa-si faca efectul, trebuie mentinuta in par timp de 8-12 ore.
* Odata ce ai aplicat henna pe parul tau, alta vopsea din comert nu va mai prinde.

Sursa: http://www.femeia.ro/frumusete

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
http://femeiadeazi.forum-gratuit.ro/

Cum sa-ti vopsesti parul cu henna? MCum sa-ti vopsesti parul cu henna? ACum sa-ti vopsesti parul cu henna? RCum sa-ti vopsesti parul cu henna? ICum sa-ti vopsesti parul cu henna? A
Sus In jos

Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: COPII ŞI PĂRINŢII :: Despre noi, femeile-
Mergi direct la:  

Tema creata de Geosh. pentru MamicisiBebelasi

Forumgratuit.ro | © phpBB | Forum gratuit de suport | Contact | Semnaleaza un abuz | Discuții recente