Bine ati venit pe forumul: "Mamici si Bebelasi" Te asteptam!
Pentru a comunica la 5 stele pe forum trebuie sa te inregistrezi,asa ca ce mai astepti? Nu vei regreta intra acum!
Bine ati venit pe forumul: "Mamici si Bebelasi" Te asteptam!
Pentru a comunica la 5 stele pe forum trebuie sa te inregistrezi,asa ca ce mai astepti? Nu vei regreta intra acum!
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  ParteneriParteneri  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Ultimele subiecte
» Marsupiu Snugli - gen Manduca/ luna/boba
Iritatie la fundulet- ajutorrrr!!!!! - Pagina 2 EmptySam Aug 03, 2013 9:42 am Scris de adelaeu

» CAFEAUA DE DIMINEATA! 9
Iritatie la fundulet- ajutorrrr!!!!! - Pagina 2 EmptyMier Sept 26, 2012 1:43 pm Scris de andreea_k

» buna seara
Iritatie la fundulet- ajutorrrr!!!!! - Pagina 2 EmptyVin Mar 30, 2012 11:44 am Scris de Anna

» Hainute, jucarii, incaltari la preturi modice
Iritatie la fundulet- ajutorrrr!!!!! - Pagina 2 EmptyDum Mar 18, 2012 2:12 pm Scris de adelaeu

» Tricotaje manuale pentru copii
Iritatie la fundulet- ajutorrrr!!!!! - Pagina 2 EmptyMier Oct 26, 2011 9:53 am Scris de dina_dorina

» Recoltare celule stem
Iritatie la fundulet- ajutorrrr!!!!! - Pagina 2 EmptyJoi Sept 29, 2011 12:17 pm Scris de Regina Maria

» La baby Expo barza vine cu premii de la Regina Maria
Iritatie la fundulet- ajutorrrr!!!!! - Pagina 2 EmptyJoi Sept 22, 2011 2:10 pm Scris de Regina Maria

» Hainute superbe pt copilasi de toate varstele!
Iritatie la fundulet- ajutorrrr!!!!! - Pagina 2 EmptyMier Sept 21, 2011 10:33 pm Scris de liliana_c

» fetita mea are bronsita
Iritatie la fundulet- ajutorrrr!!!!! - Pagina 2 EmptyJoi Sept 15, 2011 11:57 am Scris de Anna

Produsele de top!
Cele mai bune produse pentru copilul tau! Viziteaza-ne nu te vom dezamagi!
mamicagrijulie
Hainute! Si aici!
Sondaj
cine va fi pitica/ul saptamanii?
Eric
Iritatie la fundulet- ajutorrrr!!!!! - Pagina 2 Empty48%Iritatie la fundulet- ajutorrrr!!!!! - Pagina 2 Empty
 48% [ 14 ]
Maria
Iritatie la fundulet- ajutorrrr!!!!! - Pagina 2 Empty52%Iritatie la fundulet- ajutorrrr!!!!! - Pagina 2 Empty
 52% [ 15 ]
Total voturi : 29

 

 Iritatie la fundulet- ajutorrrr!!!!!

In jos 
+8
Iuly35
mamicisibebelasi
rebek2508
Anna
mami de gemene
olo_family
coco83
dolcemaria
12 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
dolcemaria
Moderator
Moderator
dolcemaria


Mesaje : 944
Varsta : 40
stare de spirit : Foarte buna!!

Iritatie la fundulet- ajutorrrr!!!!! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Iritatie la fundulet- ajutorrrr!!!!!   Iritatie la fundulet- ajutorrrr!!!!! - Pagina 2 EmptyJoi Mai 20, 2010 5:56 pm

Rezumarea primului mesaj :

Mamici, nu stiu ce sa ma mai fac cu Maria dar e foarte iritata la fundulet, rosie, plina de rani, au aparut dintr-o data.
Cu ce s-o mai dau?
Am dat-o cu mebra cu vitamina a, cutaden si cu un preparat de la farmacie si nimik, plange de durere!!!
O spal tot timpul..nu stiu ce sa mai fac..astept sfaturi. Iritatie la fundulet- ajutorrrr!!!!! - Pagina 2 95730 Iritatie la fundulet- ajutorrrr!!!!! - Pagina 2 95730
Sus In jos

AutorMesaj
ancanaomi
mamica super
mamica super
ancanaomi


Mesaje : 462
Varsta : 44

Iritatie la fundulet- ajutorrrr!!!!! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Iritatie la fundulet- ajutorrrr!!!!!   Iritatie la fundulet- ajutorrrr!!!!! - Pagina 2 EmptyLun Iul 12, 2010 8:50 am

Cand nu am gasit Lanozinc am inlocuit cu Nidoflor.
Sus In jos
Iuly35
mamica super activa
mamica super activa
Iuly35


Mesaje : 1571
Varsta : 49
stare de spirit : fericita,"implinita"

Iritatie la fundulet- ajutorrrr!!!!! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Iritatie la fundulet- ajutorrrr!!!!!   Iritatie la fundulet- ajutorrrr!!!!! - Pagina 2 EmptyMar Iul 13, 2010 6:59 am

"cremoaselor" TTTT ,folositi ulei de masline...e sfant,pe bune..... Iritatie la fundulet- ajutorrrr!!!!! - Pagina 2 749457
Sus In jos
iulia_mama_evelynei
mamica super activa
mamica super activa
iulia_mama_evelynei


Mesaje : 926
Varsta : 42
stare de spirit : fericita...super fericita....imi iubesc nespus familia....

Iritatie la fundulet- ajutorrrr!!!!! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Iritatie la fundulet- ajutorrrr!!!!!   Iritatie la fundulet- ajutorrrr!!!!! - Pagina 2 EmptyMar Iul 13, 2010 8:05 am


Igiena bebelusului este extrem de importanta si este cea mai eficienta metoda de profilaxie (prevenire) a infectiilor sau altor afectiuni. Contrar aparentelor, bebelusul are un puternic simt al curateniei si plange ori de cate ori trebuie sa fie schimbat.

Cauzele cele mai frecvente care determina iritatia pielii bebelusului sunt folosirea unor scutece necorespunzatoare, igiena precara si experienta neadecvata a mamei. Umezeala si caldura locala sunt factorii care favorizeaza aparitia iritatiilor produse de scutece.

Iritatia provocata de scutece este destul de frecvent intalnita, mai mult de jumatate dintre copiii cu varste cuprinse intre 4 si 15 luni prezinta cel putin un episod de acest fel la fiecare 2 luni.


Exista mai multe tipuri de iritatii provocate de scutece, acestea diferind in functie de agentul etiologic. Amoniacul continut in urina si fecale irita pielea sensibila a copilului.

Sugarii care nu mai sunt alaptati la san si care sunt hraniti cu lapte praf sunt mai expusi la iritatii deoarece bacteriile se dezvolta in special in mediul alcalin, cum este cel rezultat in urma alimentatiei cu lapte praf.

De asemenea bacteriile din fecale pot determina iritatii si eczeme daca nu sunt indepartate rapid. O iritatie simpla dispare de obicei in cateva zile si poate recidiva (reaparea) dupa un interval de 2-3 saptamani, daca igiena nu este respectata.

Daca problema persista si daca apar eczeme, dermatite, infectii la acest nivel este necesar consultul medical de specialitate.

Cel mai frecvent, iritatiile simple la scutece apar datorita umezelii si caldurii secundare utilizarii acestora. Pana acum cativa ani se foloseau scutecele din panza care trebuiau fierte (sterilizate) dupa fiecare utilizare. Acestea pastreaza umezeala si predispun la aparitia iritatiilor locale.

Noile scutece de unica folosinta sunt mai eficiente deoarece sunt realizate dintr-un material special care lasa aerul sa treaca si au in interior un strat absorbant care elimina umezeala.

Iritatiile provocate de scutece sunt usor de recunoscut. Zonele genitale si perianale sunt eritematoase (rosii), discret edematiate si calde. Pielea de la acest nivel devine extrem de sensibila si se poate exfolia.
Sus In jos
dolcemaria
Moderator
Moderator
dolcemaria


Mesaje : 944
Varsta : 40
stare de spirit : Foarte buna!!

Iritatie la fundulet- ajutorrrr!!!!! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Iritatie la fundulet- ajutorrrr!!!!!   Iritatie la fundulet- ajutorrrr!!!!! - Pagina 2 EmptyMar Iul 13, 2010 9:24 am

Multumesc fetelor, am scapat de iritatie, am dat-o cu ulei de masline ,cutaden...si o spal ff des la fundulet, sper sa nu mai avem probleme.
Sus In jos
iulia_mama_evelynei
mamica super activa
mamica super activa
iulia_mama_evelynei


Mesaje : 926
Varsta : 42
stare de spirit : fericita...super fericita....imi iubesc nespus familia....

Iritatie la fundulet- ajutorrrr!!!!! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Iritatie la fundulet- ajutorrrr!!!!!   Iritatie la fundulet- ajutorrrr!!!!! - Pagina 2 EmptyMier Iul 14, 2010 12:44 am

bravooo....ma bucur ...pupici....
Sus In jos
olo_family
mamica super
mamica super
olo_family


Mesaje : 491
Varsta : 42
stare de spirit : Alaturi de voi...BUNA

Iritatie la fundulet- ajutorrrr!!!!! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Iritatie la fundulet- ajutorrrr!!!!!   Iritatie la fundulet- ajutorrrr!!!!! - Pagina 2 EmptyMier Iul 14, 2010 6:36 am

yupii,bravo..
e nasoala iriatia asta,si noi am avut si te inteleg
a tinut cam o sapt la noi,de la diaree,insa a trecut...
Sus In jos
mamicisibebelasi
Moderator
Moderator
avatar


Mesaje : 1961
Varsta : 41
stare de spirit : FFFFF BUNA

Iritatie la fundulet- ajutorrrr!!!!! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Iritatie la fundulet- ajutorrrr!!!!!   Iritatie la fundulet- ajutorrrr!!!!! - Pagina 2 EmptyLun Iul 19, 2010 11:08 pm

si daria e iritata acu la fundulet..eu folosesc crema de galbenelee si ai trece repede...sper sa treaca si acum
Sus In jos
dolcemaria
Moderator
Moderator
dolcemaria


Mesaje : 944
Varsta : 40
stare de spirit : Foarte buna!!

Iritatie la fundulet- ajutorrrr!!!!! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Iritatie la fundulet- ajutorrrr!!!!!   Iritatie la fundulet- ajutorrrr!!!!! - Pagina 2 EmptyMar Iul 20, 2010 7:34 am

Offf, Daria, draguta mica sa te faci bine, repede, repejor, mi-a fost tare dor de tine si de mami la fel, nu am mai vazut-o de mult.Pupici pentru amandoua.
Sus In jos
mamicisibebelasi
Moderator
Moderator
avatar


Mesaje : 1961
Varsta : 41
stare de spirit : FFFFF BUNA

Iritatie la fundulet- ajutorrrr!!!!! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Iritatie la fundulet- ajutorrrr!!!!!   Iritatie la fundulet- ajutorrrr!!!!! - Pagina 2 EmptyMar Iul 20, 2010 10:29 pm

multumesc dolcemaria si noi va pupam pe amandoua.......ee bn acu ia trecut iritatiaa e buna crema asta ce o folosesc euu dar nu zilnic ci numai la nevoie
Sus In jos
Iuly35
mamica super activa
mamica super activa
Iuly35


Mesaje : 1571
Varsta : 49
stare de spirit : fericita,"implinita"

Iritatie la fundulet- ajutorrrr!!!!! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Iritatie la fundulet- ajutorrrr!!!!!   Iritatie la fundulet- ajutorrrr!!!!! - Pagina 2 EmptyVin Iul 23, 2010 8:57 am

eu sunt "fidela " uleiului de masline...la fiecare schimbare e pampersului,o spal cu apa calduta si o dau cu ulei...pe caldura asta,ar fi jaleee Iritatie la fundulet- ajutorrrr!!!!! - Pagina 2 804862
Sus In jos
Continut sponsorizat





Iritatie la fundulet- ajutorrrr!!!!! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Iritatie la fundulet- ajutorrrr!!!!!   Iritatie la fundulet- ajutorrrr!!!!! - Pagina 2 Empty

Sus In jos
 
Iritatie la fundulet- ajutorrrr!!!!!
Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: TOTUL DESPRE BEBELUŞI :: Sănătatea Bebeluşului-
Mergi direct la:  

Tema creata de Geosh. pentru MamicisiBebelasi

Forumgratuit.ro | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discuții recente