Bine ati venit pe forumul: "Mamici si Bebelasi" Te asteptam!
Pentru a comunica la 5 stele pe forum trebuie sa te inregistrezi,asa ca ce mai astepti? Nu vei regreta intra acum!
Bine ati venit pe forumul: "Mamici si Bebelasi" Te asteptam!
Pentru a comunica la 5 stele pe forum trebuie sa te inregistrezi,asa ca ce mai astepti? Nu vei regreta intra acum!
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  ParteneriParteneri  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Ultimele subiecte
» Marsupiu Snugli - gen Manduca/ luna/boba
Pregatirea sanului pentru alaptare EmptySam Aug 03, 2013 9:42 am Scris de adelaeu

» CAFEAUA DE DIMINEATA! 9
Pregatirea sanului pentru alaptare EmptyMier Sept 26, 2012 1:43 pm Scris de andreea_k

» buna seara
Pregatirea sanului pentru alaptare EmptyVin Mar 30, 2012 11:44 am Scris de Anna

» Hainute, jucarii, incaltari la preturi modice
Pregatirea sanului pentru alaptare EmptyDum Mar 18, 2012 2:12 pm Scris de adelaeu

» Tricotaje manuale pentru copii
Pregatirea sanului pentru alaptare EmptyMier Oct 26, 2011 9:53 am Scris de dina_dorina

» Recoltare celule stem
Pregatirea sanului pentru alaptare EmptyJoi Sept 29, 2011 12:17 pm Scris de Regina Maria

» La baby Expo barza vine cu premii de la Regina Maria
Pregatirea sanului pentru alaptare EmptyJoi Sept 22, 2011 2:10 pm Scris de Regina Maria

» Hainute superbe pt copilasi de toate varstele!
Pregatirea sanului pentru alaptare EmptyMier Sept 21, 2011 10:33 pm Scris de liliana_c

» fetita mea are bronsita
Pregatirea sanului pentru alaptare EmptyJoi Sept 15, 2011 11:57 am Scris de Anna

Produsele de top!
Cele mai bune produse pentru copilul tau! Viziteaza-ne nu te vom dezamagi!
mamicagrijulie
Hainute! Si aici!
Sondaj
cine va fi pitica/ul saptamanii?
Eric
Pregatirea sanului pentru alaptare Empty48%Pregatirea sanului pentru alaptare Empty
 48% [ 14 ]
Maria
Pregatirea sanului pentru alaptare Empty52%Pregatirea sanului pentru alaptare Empty
 52% [ 15 ]
Total voturi : 29

 

 Pregatirea sanului pentru alaptare

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
Anna
Administrator
Administrator
Anna


Mesaje : 2378
Varsta : 34
stare de spirit : super

Pregatirea sanului pentru alaptare Empty
MesajSubiect: Pregatirea sanului pentru alaptare   Pregatirea sanului pentru alaptare EmptyMier Apr 14, 2010 10:12 pm

Pregatirea sanului pentru alaptare se face inca din timpul sarcinii. Formarea mamelonului se exerseaza prin mangaiere usoara a areolei mamare timp de 5-10 minute pe zi.

Acelasi lucru se poate realiza, de fiecare data cand femeia gravida face dus, daca primul si ultimul contact cu apa calduta se face prin plasarea jetului de apa direct pe mamelon, cu precadere prim miscari circulare.

In cazul in care mamelonul este omblilicat, in timpul sarcinii mama se poate masa usor la nivelul areolei mamare, deplasand unul spre celalalt policele si aratatorul de la extremitatea areolei mamare pana la nivelul sfarcului care se exprima astfel si este cuprins intre cele doua degete; aceasta miscare se efectueaza pe mai multe diametre ale areolei mamare, timp de catreva minute pe zi. Apasarea este bine sa fie blanda.

Dupa nastere, pentru prevenirea iritarii sanului, se pozitioneaza corect copilul la san, asa incat sa cuprinda cu gurita nu numai mamelonul ci si areola mamara.

Este indicat, ca femeia care alapteaza, sa-si faca toaleta sanului mai rar, si de preferinta fara sapun, sau utilizand un sapun fara parfum; de asemenea este de evitat utilizarea deodorantelor sau parfumurilor la nivelul axilelor/sanilor.

In cazul in care apar iritatii sau fisuri la nivelul sanului in urma alaptarii, cel mai bun "medicament" este laptele mamei; se badijoneaza sanul cu lapte si se lasa sa se usuce prin expunere naturala la aer (lasarea sanilor descoperiti o scurta perioada de timp); curand, iritatia va dispare.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



Pregatirea sanului pentru alaptare Empty
MesajSubiect: Re: Pregatirea sanului pentru alaptare   Pregatirea sanului pentru alaptare EmptyJoi Apr 15, 2010 1:13 am

mie mi-a dat de la maternitate o tetina care iti sforma sfarcul(ca nu aveam) si am folosit-o 3-4 sapt.m-a ajutat mult.
Sus In jos
Anna
Administrator
Administrator
Anna


Mesaje : 2378
Varsta : 34
stare de spirit : super

Pregatirea sanului pentru alaptare Empty
MesajSubiect: Re: Pregatirea sanului pentru alaptare   Pregatirea sanului pentru alaptare EmptyJoi Apr 15, 2010 8:59 am

da asa era una in matern saraca nu avea sfar si i dadea cu tetina de slicon
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



Pregatirea sanului pentru alaptare Empty
MesajSubiect: Re: Pregatirea sanului pentru alaptare   Pregatirea sanului pentru alaptare EmptyJoi Apr 15, 2010 10:43 am

tot de silicon aveam si eu.sunt super bune pt cele care n.au sfarcul format.
Sus In jos
andreiutza
mamica super
mamica super
andreiutza


Mesaje : 90

Pregatirea sanului pentru alaptare Empty
MesajSubiect: Re: Pregatirea sanului pentru alaptare   Pregatirea sanului pentru alaptare EmptyJoi Apr 15, 2010 12:55 pm

noi nu am avut probleme la alaptat
Sus In jos
iulia_mama_evelynei
mamica super activa
mamica super activa
iulia_mama_evelynei


Mesaje : 926
Varsta : 42
stare de spirit : fericita...super fericita....imi iubesc nespus familia....

Pregatirea sanului pentru alaptare Empty
MesajSubiect: Re: Pregatirea sanului pentru alaptare   Pregatirea sanului pentru alaptare EmptySam Iun 19, 2010 11:29 pm

am incercat dar la mine nu a functionat Pregatirea sanului pentru alaptare 535197
Sus In jos
Continut sponsorizat





Pregatirea sanului pentru alaptare Empty
MesajSubiect: Re: Pregatirea sanului pentru alaptare   Pregatirea sanului pentru alaptare Empty

Sus In jos
 
Pregatirea sanului pentru alaptare
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Aluat pentru pizza
» NORA PENTRU MAMA
» ***UN VOT PENTRU MINE VA RUGAM***
» SCRISOARE PENTRU PRIETENI
» SOLUTII PENTRU INTARCARE

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: TOTUL DESPRE BEBELUŞI :: Alimentaţia Bebeluşului-
Mergi direct la:  

Tema creata de Geosh. pentru MamicisiBebelasi

Creati un forum | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discuții recente