Bine ati venit pe forumul: "Mamici si Bebelasi" Te asteptam!
Pentru a comunica la 5 stele pe forum trebuie sa te inregistrezi,asa ca ce mai astepti? Nu vei regreta intra acum!
Bine ati venit pe forumul: "Mamici si Bebelasi" Te asteptam!
Pentru a comunica la 5 stele pe forum trebuie sa te inregistrezi,asa ca ce mai astepti? Nu vei regreta intra acum!
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  ParteneriParteneri  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Ultimele subiecte
» Marsupiu Snugli - gen Manduca/ luna/boba
6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale EmptySam Aug 03, 2013 9:42 am Scris de adelaeu

» CAFEAUA DE DIMINEATA! 9
6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale EmptyMier Sept 26, 2012 1:43 pm Scris de andreea_k

» buna seara
6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale EmptyVin Mar 30, 2012 11:44 am Scris de Anna

» Hainute, jucarii, incaltari la preturi modice
6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale EmptyDum Mar 18, 2012 2:12 pm Scris de adelaeu

» Tricotaje manuale pentru copii
6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale EmptyMier Oct 26, 2011 9:53 am Scris de dina_dorina

» Recoltare celule stem
6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale EmptyJoi Sept 29, 2011 12:17 pm Scris de Regina Maria

» La baby Expo barza vine cu premii de la Regina Maria
6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale EmptyJoi Sept 22, 2011 2:10 pm Scris de Regina Maria

» Hainute superbe pt copilasi de toate varstele!
6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale EmptyMier Sept 21, 2011 10:33 pm Scris de liliana_c

» fetita mea are bronsita
6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale EmptyJoi Sept 15, 2011 11:57 am Scris de Anna

Produsele de top!
Cele mai bune produse pentru copilul tau! Viziteaza-ne nu te vom dezamagi!
mamicagrijulie
Hainute! Si aici!
Sondaj
cine va fi pitica/ul saptamanii?
Eric
6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale Empty48%6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale Empty
 48% [ 14 ]
Maria
6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale Empty52%6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale Empty
 52% [ 15 ]
Total voturi : 29

 

 6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale

In jos 
+7
Magda
liona
Iuly35
mamicisibebelasi
cao2011
dolcemaria
Anna
11 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
Anna
Administrator
Administrator
Anna


Mesaje : 2378
Varsta : 33
stare de spirit : super

6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale Empty
MesajSubiect: 6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale   6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale EmptyMier Mar 31, 2010 9:57 am

Nasul se "infundat" in momentul in care dublura membranelor se umfla exagerat, de obicei, din cauza racelilor, alergiilor, gripei sau infectiei sinusurilor.

1. Decongestionantele ajuta la eliberarea congestiei prin stragerea vaselor de sange din membranele interioare ale nasului. Acesta este recomandat numai daca nasul este infundat, daca ai guturai sau prezinti si alte simptome, nu funtioneaza.

Decongestionanatele nazale, sub foma de spray sau medicamente nu trebuie folosite mai mult de 3 zile pentru a nu agrava congestia.

2. Antihistaminice, reduc cantitatea de mucus. Mare atentie, deoarece unele antihistaminice pot cauza somnolenta.

3. Spray nazal cu sare.

4. Un vaporizant pentru a creste umiditatea in aer.

5. Consuma foarte multe lichide: ceai fierbinte, supa (cea de pui este de mare ajutor).

6. Stai dreapta, sau cel putin pozitia capului sa fie ridicata, lasandu-l pe spate adesea duce la inrautatirea congestiei.

Daca aceste sfaturi nu iti sunt de ajutor suna-ti medicul de familie. Totodata, trebuie sa apelezi la acesta in cazul in care probleme nazale sunt insotite de dureri in frunte, dureri la nivelul ochilor, in gat, daca iti inlacrimeaza ochii, sau daca o simpla raceala persista de mai bine de 10 zile.
Sus In jos
dolcemaria
Moderator
Moderator
dolcemaria


Mesaje : 944
Varsta : 40
stare de spirit : Foarte buna!!

6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale Empty
MesajSubiect: Re: 6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale   6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale EmptyMier Mar 31, 2010 4:08 pm

6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale 25782 ...interesant articolul Ana!!!
Sus In jos
cao2011
mamica super
mamica super
cao2011


Mesaje : 163
Varsta : 47
stare de spirit : ok

6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale Empty
MesajSubiect: Re: 6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale   6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale EmptyVin Apr 09, 2010 2:49 pm

la noi functioneaza f bine pt nasul infundat aburii cu picaturi de ulei esential de menta, pin sau eucalipt
Sus In jos
Anna
Administrator
Administrator
Anna


Mesaje : 2378
Varsta : 33
stare de spirit : super

6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale Empty
MesajSubiect: Re: 6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale   6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale EmptyVin Apr 09, 2010 7:30 pm

eu cu aburi de ceai de musetel stau acoperita si trece 6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale 479128
Sus In jos
mamicisibebelasi
Moderator
Moderator
avatar


Mesaje : 1961
Varsta : 41
stare de spirit : FFFFF BUNA

6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale Empty
MesajSubiect: Re: 6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale   6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale EmptySam Apr 10, 2010 8:56 pm

da e bn de stiut
Sus In jos
Iuly35
mamica super activa
mamica super activa
Iuly35


Mesaje : 1571
Varsta : 49
stare de spirit : fericita,"implinita"

6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale Empty
MesajSubiect: Re: 6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale   6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale EmptyMier Apr 14, 2010 7:20 am

Bun gasit...am citit cu mare interes o parte din discutiile de pe acest site....citind cele 6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale,vin cu rugamintea de a ma ajuta ,in urmatoarea problema....de duminica fetita mea in varsta de un an si 3 luni,are nasucul infundat,si chiar nu stiu ce sa mai fac....ii dau nurofen,spray pivalone( cate un puf in fiecare nara),noaptea pun o ceapa taiata in doua la capatai,si folosesc si "batista bebelusului.Mai aveti si alte remedii pentru desfundarea nasului? va rog,orice sugestie,sfat e bine venit.....multumesc. : :cofinim: :
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale Empty
MesajSubiect: Re: 6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale   6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale EmptyMier Apr 14, 2010 7:32 am

Al meu copil are 1 an si 9 luni si intotdeauna am folosit numai serul fiziologic de cateva ori pe zi;sanatate multa!
Sus In jos
liona
mamica super
mamica super
liona


Mesaje : 50
Varsta : 39

6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale Empty
MesajSubiect: Re: 6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale   6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale EmptyMier Apr 14, 2010 7:57 am

si noi,folosim batista bebelusului ,cu apa de mare asta in special.
Am incercat cat a fost mic si Kalpol mi se pare ca se numeste,nici nu stiu sincer daca se mai importa in tara.Sunt acele capsule cu ulei mentolat.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale Empty
MesajSubiect: Re: 6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale   6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale EmptyMier Apr 14, 2010 8:07 am

Exact Liona;si eu am ulei mentolat si-i mai dau sa miroase pt decongestionare.
Sus In jos
Magda
mamica super
mamica super
Magda


Mesaje : 129

6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale Empty
MesajSubiect: Re: 6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale   6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale EmptyMier Apr 14, 2010 4:02 pm

Karvolul a reaparut in farmacii de cca 2 luni.
Sus In jos
Anna
Administrator
Administrator
Anna


Mesaje : 2378
Varsta : 33
stare de spirit : super

6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale Empty
MesajSubiect: Re: 6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale   6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale EmptyMier Apr 14, 2010 6:26 pm

multumim magda pt informatie 6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale 934497
Sus In jos
Iuly35
mamica super activa
mamica super activa
Iuly35


Mesaje : 1571
Varsta : 49
stare de spirit : fericita,"implinita"

6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale Empty
MesajSubiect: Re: 6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale   6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale EmptyJoi Apr 15, 2010 6:10 am

Buna dimi.....va multumesc din suflet pentru randurile scrise....''noi" inca ne mai luptam cu nasucul infundat...:(...am incetat in a-i mai administra pivalone,caci nu am obs nici o schimbare,mai acceptabile sunt picaturile de ser fiziologic. Sanatate multa mamicilor si bebelusilor...zi minunata sa aveti! : :cofinim: :


Ultima editare efectuata de catre Iuly35 in Vin Apr 16, 2010 3:53 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
dia
mamica super activa
mamica super activa
dia


Mesaje : 1007
Varsta : 46
stare de spirit : nume-dia,nume copil-bianca

6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale Empty
MesajSubiect: Re: 6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale   6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale EmptyJoi Apr 15, 2010 7:58 am

incearca cu vibrocil picat
eu asta i-am dat si dupa o pic in fiecare nara dormea linistita si ii se desfunda
bafta
Sus In jos
liona
mamica super
mamica super
liona


Mesaje : 50
Varsta : 39

6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale Empty
MesajSubiect: Re: 6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale   6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale EmptyJoi Apr 15, 2010 8:23 am

da si la noi vibrocil isi face ok efectul,vreo 2 saptamani i-a tot curs,cand i am dat vibrocil i-a trecut in 2 zile
Sus In jos
Iuly35
mamica super activa
mamica super activa
Iuly35


Mesaje : 1571
Varsta : 49
stare de spirit : fericita,"implinita"

6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale Empty
MesajSubiect: Re: 6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale   6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale EmptyJoi Apr 15, 2010 11:14 am

waw ,ar fi super.....multumesc de sfat,sper din suflet sa scap de "acest cosmar",noaptea ce tocmai a trecut am fost "de serviviu',nu a dormit mai deloc,si a plans,din cauza dificultatii la respiratie.... : :cofinim: :
Sus In jos
andreiutza
mamica super
mamica super
andreiutza


Mesaje : 90

6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale Empty
MesajSubiect: Re: 6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale   6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale EmptyJoi Apr 15, 2010 12:53 pm

eu am folosit ser fiziologic si vibrocil este bun
Sus In jos
Iuly35
mamica super activa
mamica super activa
Iuly35


Mesaje : 1571
Varsta : 49
stare de spirit : fericita,"implinita"

6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale Empty
MesajSubiect: Re: 6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale   6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale EmptyJoi Apr 15, 2010 3:22 pm

ok,dupa cum obs,multe mamici "folosesc" vibrocil...imediat ce vine "taty" acasa,dau fuga si iau.... 😢 isi cam face "greata' cand papa,posibil sa aiba putin rosu in gat....ce spuneti,sa incerc si un antibiotic?...caci febra nu face (inca) 6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale 804862


: :cofinim: :
Sus In jos
liona
mamica super
mamica super
liona


Mesaje : 50
Varsta : 39

6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale Empty
MesajSubiect: Re: 6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale   6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale EmptyJoi Apr 15, 2010 3:26 pm

cel mai ok e un consult la medic,parerea mea
Uite ce am patit eu: lui Victor ii tot curgea nasucul,am zis c alas ca trece nu mergem la medic,am tot amanat pana intr-o zi cand a inceput sa verse,si nu se mai oprea,ne am speriat ne am dus la urgente si avea rosu in gat,asa ca am trecut imediat pe antibiotic.
Insa nu recomand a se da antibiotic oricand.Pentru rosu in gat poti sa -i dai si tantum verde daca nu e foarte grav
Sus In jos
Iuly35
mamica super activa
mamica super activa
Iuly35


Mesaje : 1571
Varsta : 49
stare de spirit : fericita,"implinita"

6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale Empty
MesajSubiect: Re: 6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale   6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale EmptyJoi Apr 15, 2010 3:45 pm

..........ms de sfat liona,voi vedea cum decurg"lucrurile"in aceasta noapte.....maine sper sa fie bine daca nu 😢 ...."ne punem "in miscare.(medic)
: :cofinim: :
Sus In jos
Anna
Administrator
Administrator
Anna


Mesaje : 2378
Varsta : 33
stare de spirit : super

6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale Empty
MesajSubiect: Re: 6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale   6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale EmptyJoi Apr 15, 2010 3:48 pm

eu ralucai i dau keflex cand are rosu in gat e pt faringite otite etc
Sus In jos
liona
mamica super
mamica super
liona


Mesaje : 50
Varsta : 39

6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale Empty
MesajSubiect: Re: 6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale   6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale EmptyJoi Apr 15, 2010 4:03 pm

ce e reflex? ca eu nu am auzit de el? sirop? e bine de stiut pe viitor
Sus In jos
Anna
Administrator
Administrator
Anna


Mesaje : 2378
Varsta : 33
stare de spirit : super

6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale Empty
MesajSubiect: Re: 6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale   6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale EmptyJoi Apr 15, 2010 4:12 pm

KEFLEX
Indicatii terapeutice
Keflex este indicat in tratamentul urmatoarelor infectii determinate de tulpini susceptibile ale microorganismelor evidentiate: Sinuzite bacteriene cauzate de streptococi, Str. pneumoniae si de Staphylococcus aureus (numai tulpinile meticilino sensibile). Infectiile tractului respirator cauzate de Str. pneumoniae si streptococi beta-hemolitici de grupa A. (Penicilina este medicamentul de electie in tratamentul si prevenirea infectiilor streptococice, inclusiv in profilaxia reumatismului poliarticular acut. Cefalexin este in general eficace in eradicarea streptococilor din nazofaringe; totusi, date substantiale evidentiind eficacitatea cefalexin in prevenirea secundara a reumatismului poliarticular acut nu sunt disponibile in prezent). Otita medie cauzata de Str. pneumoniae, Haemophilus influenzae, stafilococi, streptococi stafilococi, streptococi si Moraxella catarrhalis. Infectiile pielii si ale tesuturilor moi determinate de stafilococi si/sau streptococi. Infectii osoase cauzate de stafilococi si/sau Proteus mirabilis. Infectiile tractului genitourinar, inclusiv prostatita acuta, determinate de Escherichia coli, Proteus mirabilis si Klebsiella spp. Infectii dentare cauzate de stafilococi si/sau streptococi. Nota: Pentru determinarea susceptibilitatii microorganismelor incriminate la cefalexin, ar trebui efectuate culturi si teste de susceptibilitate. Functia renala trebuie explorata la nevoie.
Sus In jos
dia
mamica super activa
mamica super activa
dia


Mesaje : 1007
Varsta : 46
stare de spirit : nume-dia,nume copil-bianca

6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale Empty
MesajSubiect: Re: 6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale   6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale EmptyJoi Apr 15, 2010 8:36 pm

iuly deabia astept maine sa vad cum ii este,incearca vibrocil ca pe noi ne-a ajutat mult
iar despre antib daca nu face febra nu-i da inca
Sus In jos
Iuly35
mamica super activa
mamica super activa
Iuly35


Mesaje : 1571
Varsta : 49
stare de spirit : fericita,"implinita"

6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale Empty
MesajSubiect: Re: 6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale   6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale EmptyVin Apr 16, 2010 8:16 am

Buna dimi mamici....va pot spune cu bucurie ca noaptea ce tocmai a trecut a fost "liniste in paradis"...deci- uraaa-oricum am luat si antibiotic(suspensie orala)+biotics(pt flora intestinala),sa le am in caz de urgenta....vibrocilul intradevar a facut minuni...va multumesc din suflet.
cu mult drag o : :cofinim: : sa o savurati cu placere!
Sus In jos
andreiutza
mamica super
mamica super
andreiutza


Mesaje : 90

6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale Empty
MesajSubiect: Re: 6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale   6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale EmptyVin Apr 16, 2010 8:24 am

ma bucur ca a trecut iuly si ca sunteti bine cheers
Sus In jos
Continut sponsorizat





6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale Empty
MesajSubiect: Re: 6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale   6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale Empty

Sus In jos
 
6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA
» Mamicile celebre dau sfaturi pentru silueta
» 7 sfaturi pentru a destinde copiii bolnavi, atunci cand stau acasa
» Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma
» Comunicarea cu copilul mic. 3 sfaturi utile

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Prima categorie :: PROBLEME MEDICALE-
Mergi direct la:  

Tema creata de Geosh. pentru MamicisiBebelasi

Creati un forum | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discuții recente