Bine ati venit pe forumul: "Mamici si Bebelasi" Te asteptam!
Pentru a comunica la 5 stele pe forum trebuie sa te inregistrezi,asa ca ce mai astepti? Nu vei regreta intra acum!
Bine ati venit pe forumul: "Mamici si Bebelasi" Te asteptam!
Pentru a comunica la 5 stele pe forum trebuie sa te inregistrezi,asa ca ce mai astepti? Nu vei regreta intra acum!
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  ParteneriParteneri  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Ultimele subiecte
» Marsupiu Snugli - gen Manduca/ luna/boba
PLATFUSUL LA COPII EmptySam Aug 03, 2013 9:42 am Scris de adelaeu

» CAFEAUA DE DIMINEATA! 9
PLATFUSUL LA COPII EmptyMier Sept 26, 2012 1:43 pm Scris de andreea_k

» buna seara
PLATFUSUL LA COPII EmptyVin Mar 30, 2012 11:44 am Scris de Anna

» Hainute, jucarii, incaltari la preturi modice
PLATFUSUL LA COPII EmptyDum Mar 18, 2012 2:12 pm Scris de adelaeu

» Tricotaje manuale pentru copii
PLATFUSUL LA COPII EmptyMier Oct 26, 2011 9:53 am Scris de dina_dorina

» Recoltare celule stem
PLATFUSUL LA COPII EmptyJoi Sept 29, 2011 12:17 pm Scris de Regina Maria

» La baby Expo barza vine cu premii de la Regina Maria
PLATFUSUL LA COPII EmptyJoi Sept 22, 2011 2:10 pm Scris de Regina Maria

» Hainute superbe pt copilasi de toate varstele!
PLATFUSUL LA COPII EmptyMier Sept 21, 2011 10:33 pm Scris de liliana_c

» fetita mea are bronsita
PLATFUSUL LA COPII EmptyJoi Sept 15, 2011 11:57 am Scris de Anna

Produsele de top!
Cele mai bune produse pentru copilul tau! Viziteaza-ne nu te vom dezamagi!
mamicagrijulie
Hainute! Si aici!
Sondaj
cine va fi pitica/ul saptamanii?
Eric
PLATFUSUL LA COPII Empty48%PLATFUSUL LA COPII Empty
 48% [ 14 ]
Maria
PLATFUSUL LA COPII Empty52%PLATFUSUL LA COPII Empty
 52% [ 15 ]
Total voturi : 29

 

 PLATFUSUL LA COPII

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
swit
mamica noua
mamica noua
swit


Mesaje : 15

PLATFUSUL LA COPII Empty
MesajSubiect: PLATFUSUL LA COPII   PLATFUSUL LA COPII EmptyMar Mar 16, 2010 2:24 pm

Fetita mea are 1an si 4luni si a fost diagnosticata cu platfus. Ne-a explicat dr. k o sa treaca in timp , dar sun oarecum ingrijorata. Ma efer mai mult la incaltamitea pe care trebuie sa o poarte, neaparat speciala. Voi mamicilor aveti astfel de probleme? Ma sfatuiti si pe mine? Un pic macar 😢
Sus In jos
Anna
Administrator
Administrator
Anna


Mesaje : 2378
Varsta : 33
stare de spirit : super

PLATFUSUL LA COPII Empty
MesajSubiect: Re: PLATFUSUL LA COPII   PLATFUSUL LA COPII EmptyMar Mar 16, 2010 2:48 pm

PLATFUSUL LA COPII ?mmid=7f4f16f445604e11f
Platfusul la copii

Deşi la copiii mici diagnosticarea platfusului este mai dificilă din cauza stratului de grăsime de pe picior, problema poate fi identificată odată cu primii paşii, în jurul vârstei de un an. Simptomele platfusului, în acest caz, sunt talpa convexă şi paşii predominant pe partea internă a tălpii.

Platfusul flexibil nu necesită tratament, iar copiii care suferă de această afecţiune nu întâmpină nicio limitare la sport sau la alte activităţi fizice. De fapt, incidenţa platfusului la sportivii profesionişti este egală cu cea din rândul populaţiei generale. Pentru copiii de până în 4 ani este posibilă chiar vindecarea spontană.

Cel mai important aspect al tratamentului platfusului este determinarea tipului exact sau a cauzei principale ce a dus la apariţia platfusului.

Tratamentul platfusului este de cele mai multe ori de tip conservator. Tratamentul conservator al platfusului este eficient în majoritatea cazurilor de platfus şi constă în tratamente precum orteze individualizate, recomandări de pantofi speciali, măsuri anti-inflamatorii şi exerciţii speciale de consolidare.

Chirurgia este rareori necesară şi este rezervată numai cazurilor severe de platfus, ce nu răspund la tratamentul conservator. Ea nu este recomandată copiilor până în 10 ani.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



PLATFUSUL LA COPII Empty
MesajSubiect: Re: PLATFUSUL LA COPII   PLATFUSUL LA COPII EmptyMar Mar 16, 2010 5:46 pm

Am facut si eu subiect cu platfusul la copii
Sus In jos
mamicisibebelasi
Moderator
Moderator
avatar


Mesaje : 1961
Varsta : 41
stare de spirit : FFFFF BUNA

PLATFUSUL LA COPII Empty
MesajSubiect: Re: PLATFUSUL LA COPII   PLATFUSUL LA COPII EmptyMar Mar 16, 2010 9:33 pm

da si eu am avut probleme cu adi si a purtat papuci ortopedici dar am umblat si la masaj,gimnastica
Sus In jos
swit
mamica noua
mamica noua
swit


Mesaje : 15

PLATFUSUL LA COPII Empty
MesajSubiect: Re: PLATFUSUL LA COPII   PLATFUSUL LA COPII EmptySam Mar 20, 2010 8:03 pm

Multumesc mamici de sfaturi. Sa de-a Domnul sa treaca si sa revenim la normal.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



PLATFUSUL LA COPII Empty
MesajSubiect: Re: PLATFUSUL LA COPII   PLATFUSUL LA COPII EmptySam Mar 20, 2010 8:05 pm

Swit,mai uita-te si mai jos ca am facut si eu subiect cu platfusul,poate gasesti si acolo ceva;sotul meu are dar pana nu mai creste Denis nu ma arunc in suspiciuni
Sus In jos
Continut sponsorizat





PLATFUSUL LA COPII Empty
MesajSubiect: Re: PLATFUSUL LA COPII   PLATFUSUL LA COPII Empty

Sus In jos
 
PLATFUSUL LA COPII
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» PLATFUSUL LA COPII
» TEMPERATURA LA COPII
» TRANSPIRATIA LA COPII
» RAHITISMUL LA COPII
» ALERGIILE LA COPII

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: TOTUL DESPRE BEBELUŞI :: Sănătatea Bebeluşului-
Mergi direct la:  

Tema creata de Geosh. pentru MamicisiBebelasi

Forumgratuit.ro | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discuții recente