Bine ati venit pe forumul: "Mamici si Bebelasi" Te asteptam!
Pentru a comunica la 5 stele pe forum trebuie sa te inregistrezi,asa ca ce mai astepti? Nu vei regreta intra acum!

AcasaAcasa  ParteneriParteneri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  
Ultimele subiecte
» Marsupiu Snugli - gen Manduca/ luna/boba
ULEIUL DE MASLINE EmptySam Aug 03, 2013 9:42 am Scris de adelaeu

» CAFEAUA DE DIMINEATA! 9
ULEIUL DE MASLINE EmptyMier Sept 26, 2012 1:43 pm Scris de andreea_k

» buna seara
ULEIUL DE MASLINE EmptyVin Mar 30, 2012 11:44 am Scris de Anna

» Hainute, jucarii, incaltari la preturi modice
ULEIUL DE MASLINE EmptyDum Mar 18, 2012 2:12 pm Scris de adelaeu

» Tricotaje manuale pentru copii
ULEIUL DE MASLINE EmptyMier Oct 26, 2011 9:53 am Scris de dina_dorina

» Recoltare celule stem
ULEIUL DE MASLINE EmptyJoi Sept 29, 2011 12:17 pm Scris de Regina Maria

» La baby Expo barza vine cu premii de la Regina Maria
ULEIUL DE MASLINE EmptyJoi Sept 22, 2011 2:10 pm Scris de Regina Maria

» Hainute superbe pt copilasi de toate varstele!
ULEIUL DE MASLINE EmptyMier Sept 21, 2011 10:33 pm Scris de liliana_c

» fetita mea are bronsita
ULEIUL DE MASLINE EmptyJoi Sept 15, 2011 11:57 am Scris de Anna

Produsele de top!
Cele mai bune produse pentru copilul tau! Viziteaza-ne nu te vom dezamagi!
mamicagrijulie
Hainute! Si aici!
Sondaj
cine va fi pitica/ul saptamanii?
Eric
ULEIUL DE MASLINE Empty48%ULEIUL DE MASLINE Empty
 48% [ 14 ]
Maria
ULEIUL DE MASLINE Empty52%ULEIUL DE MASLINE Empty
 52% [ 15 ]
Total voturi : 29

Distribuiţi

ULEIUL DE MASLINE

In jos 
AutorMesaj
Vizitato
Vizitator
Anonymous

ULEIUL DE MASLINE Empty
MesajSubiect: ULEIUL DE MASLINE   ULEIUL DE MASLINE EmptyDum Mar 14, 2010 9:41 am

Folosit atat in alimentatie cat si in cosmetica, uleiul de masline este apreciat in mod deosebit si recunoscut ca un pretios ajutor al sanatatii si frumusetii.

El contine vitaminele A, B1, B2, C, D, E, K, fier, acizi grasi nesaturati 85%, acizi grasi saturati 15%, trigliceride, clorofila etc.

In general se foloseste uleiul curat obtinut prin presare la rece, fiind unul dintre cele mai bune uleiuri de masa folosite in bucatarie.

Fiind numit prietenul ficatului, uleiul de masline este un bun drenor hepatic si biliar, avand si efect laxativ.

Persoanele care au probleme hepatice sau biliare pot lua 1-2 linguri de ulei dimineata inainte de masa sau 1-2 linguri de ulei inaintea fiecarei mese. Este recomandat ca dupa inghitirea uleiului sa se stea culcat o jumatate de ora pe partea dreapta.

Pe langa faptul ca este un tonic biliar, uleiul dizolva pietrele din bila.

Daca medicul constata ca pietrele sunt destul de mici pentru a putea fi eliminate fara sa se blocheze, se amesteca o jumatate de ceasca de ulei de masline cu o jumatate de ceasca cu suc de lamaie sau grapefruit si se bea seara inainte de culcare. Dimineata se bea ceva fierbinte si apoi e posibil ca pietrele sa fie eliminate.

Alteori se poate posti doua zile inainte, band suc de mere din doua in doua ore, iar in cea de a doua seara se bea amestecul de ulei si suc de lamai. Astfel se va curata vezica, se vor dizolva sau elimina pietrele mici.

- Uleiul de masline ajuta de asemeni tubul digestiv, contribuind la vindecarea gastritei si a ulcerului. El poate fi folosit si ca laxativ, luand o lingura seara la culcare.

- Are proprietatea de a intarzia procesul de imbatranire, protejand inima si arterele, dizolvand chiagurile din vasele de sange, reducand colesterolul si tensiunea.

- Poate fi folosit si sub forma de frectii pe corp si pe incheieturi. Chiar si copii rahitici si anemici pot beneficia de frectii ale corpului.

- In cazul algiilor reumatismale, a nevritelor sau a entorselor se fac frectii cu ulei amestecat cu usturoi dat prin razatoare (o capatana de usturoi data prin razatoare pentru 200 g ulei de masline si lasat la macerat 2-3 zile).

- Contra caderii parului se fac frectii ale pielii capului cu ulei seara, timp de 10 zile. Capul trebuie invelit in timpul noptii.

- Fiind considerat ca un ulei al frumusetii, el face nu numai arterele mai suple dar si pielea mai stralucitoare. Uleiul de masline curata si inmoaie pielea, o hidrateaza si o regenereaza. Puteti face aplicatii cu ulei de masline seara dupa demachere, zilnic, timp de doua, trei saptamani.

- In cazul tenului obosit si uscat se pot pune comprese caldute pe pometi frunte si tample timp de 5-10 minute, spaland apoi fata cu apa calda.

- Pentru hidratare si pentru cresterea elasticitatii pielii pot fi folosite si cremele cu ulei de masline si plante medicinale. Se fierb plantele (tei, patlagina, musetel, coada soricelului etc), in ulei de masline si se adauga ceara de albine. Amestecul se strecoara fierbinte, iar dupa ce se raceste poate fi folosit ca si crema hidratanta (o data la doua zile).

- Uleiul de masline este util si pentru maini si unghii. Dupa ce terminati de spalat vasele masati mainile cu ulei de masline.

Cateva recomandari de masti cu ulei de masline:

Masca cu pulpa de portocala, branza de vaci si ulei de masline: se amesteca pulpa de portocala cu putina branza de vaci si cu o lingurita de ulei de masline. Se lasa pe fata timp de 20-30 minute iar apoi se spala fata cu apa calduta.

Masca cu banana, zeama de lamaie si ulei de masline: se striveste un sfert de banana pana se obtine un pireu la care se adauga jumatate lingurita zeama de lamaie, o lingurita ulei de masline si putina crema nutritiva. Se lasa pe fata 20-30 minute dupa care se spala cu apa calduta. Aceasta masca este benefica pentru orice tip de ten, avand actiune hidratanta si impiedicand uscarea si imbatranirea pielii. Ea poate fi folosita cat de des se doreste.

Pentru tenuri ridate si uscate se recomanda:

Masca cu ou, miere, ulei de masline si suc de fructe de sezon: se amesteca un ou crud batut cu o lingura de miere si o lingura de ulei de masline. Se adauga suc de fructe si se aplica pe fata 20-30 minute.

O alta masca care curata tenul este:

Masca cu argila, suc de castraveti si ulei de masline: se amesteca o lingura de ulei de masline cu putin suc de castraveti si se adauga argila pana se obtine o pasta. Se aplica pe fata timp de 20- 30 minute. Aceasta masca poate fi folosita o data la doua zile.
Sus In jos
mariaa
mamica super
mamica super
mariaa

Varsta : 33
stare de spirit : excelenta

ULEIUL DE MASLINE Empty
MesajSubiect: Re: ULEIUL DE MASLINE   ULEIUL DE MASLINE EmptyDum Mar 14, 2010 10:54 pm

intradevar este ff bune la multe chesti la gatit eu nu il folosescc nu le placeee la ai mei
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous

ULEIUL DE MASLINE Empty
MesajSubiect: Re: ULEIUL DE MASLINE   ULEIUL DE MASLINE EmptySam Mar 20, 2010 9:09 am

Cred ca e chestiune de obisnuinta;nici noua nu ne placea la inceput;acum il folosim si pe cel de porumb care e delicios si foarte sanatos pentru copil
Sus In jos
DD
mamica super activa
mamica super activa
DD

Varsta : 36
stare de spirit : optimista

ULEIUL DE MASLINE Empty
MesajSubiect: Re: ULEIUL DE MASLINE   ULEIUL DE MASLINE EmptyLun Mai 03, 2010 2:16 pm

Il folosesc in mancare,celulita,masca de par,de fata,pentru funduletul si corpul copilasului;este universal benefic si nelipsit din casa mea
Sus In jos
Iuly35
mamica super activa
mamica super activa
Iuly35

Varsta : 45
stare de spirit : fericita,"implinita"

ULEIUL DE MASLINE Empty
MesajSubiect: Re: ULEIUL DE MASLINE   ULEIUL DE MASLINE EmptyLun Mai 03, 2010 4:36 pm

e "crema" bebelinei ,fara el nu fac nimic,deoarece Dayana se irita f repede,si numai cu ulei de masline ii trece...
Sus In jos
nikole
Mamica Excelenta
Mamica Excelenta
nikole

Varsta : 30
stare de spirit : ferikita si implinita!!!

ULEIUL DE MASLINE Empty
MesajSubiect: Re: ULEIUL DE MASLINE   ULEIUL DE MASLINE EmptyVin Iun 04, 2010 5:32 pm

am auzit ka e ff bun si ca ulei de plaja ULEIUL DE MASLINE Icon_exclaim
Sus In jos
Anna
Administrator
Administrator
Anna

Varsta : 29
stare de spirit : super

ULEIUL DE MASLINE Empty
MesajSubiect: Re: ULEIUL DE MASLINE   ULEIUL DE MASLINE EmptyVin Iun 04, 2010 5:48 pm

dda e buna dar nu prea imi place nu prea folosesc

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ULEIUL DE MASLINE 100813095430_3bde18fc_framed
Sus In jos
nikole
Mamica Excelenta
Mamica Excelenta
nikole

ULEIUL DE MASLINE Empty
MesajSubiect: Re: ULEIUL DE MASLINE   ULEIUL DE MASLINE EmptySam Iun 05, 2010 12:08 pm

eu il fol pt plaja si pt masca de par in rest nu-mi place in mancare...
Sus In jos
mamicisibebelasi
Moderator
Moderator

stare de spirit : FFFFF BUNA

ULEIUL DE MASLINE Empty
MesajSubiect: Re: ULEIUL DE MASLINE   ULEIUL DE MASLINE EmptySam Iun 05, 2010 10:02 pm

nici eu nu folosesc ulei de masline
nu imi place

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sus In jos
nikole
Mamica Excelenta
Mamica Excelenta
nikole

ULEIUL DE MASLINE Empty
MesajSubiect: Re: ULEIUL DE MASLINE   ULEIUL DE MASLINE EmptyDum Iun 06, 2010 4:00 pm

cel de floarea soarelui e sg care il fol la mancare si salate
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous

ULEIUL DE MASLINE Empty
MesajSubiect: Re: ULEIUL DE MASLINE   ULEIUL DE MASLINE EmptyLun Iun 07, 2010 2:44 pm

mama mea face mancare ,salate,cu ulei de masline,il folosea foarte des si acum la fel.
mie gina mi-a zis ca e f.bun si pt noi si pt bebelusi.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous

ULEIUL DE MASLINE Empty
MesajSubiect: Re: ULEIUL DE MASLINE   ULEIUL DE MASLINE EmptyLun Iun 07, 2010 2:53 pm

Pai eu am zis,dar tu l-ai folosit???? Ca de cateva luni iti tot spun
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous

ULEIUL DE MASLINE Empty
MesajSubiect: Re: ULEIUL DE MASLINE   ULEIUL DE MASLINE EmptyLun Iun 07, 2010 3:15 pm

pai da l-am folosit si inca-l folosesc. ULEIUL DE MASLINE 917804
Sus In jos
DD
mamica super activa
mamica super activa
DD

ULEIUL DE MASLINE Empty
MesajSubiect: Re: ULEIUL DE MASLINE   ULEIUL DE MASLINE EmptyMar Iun 08, 2010 7:49 am

Bravo fetele ca-l folositi(dar Gina nu zice cat am batut-o la cap sa-l puna pe ea cand era insarcinata ca nu-i placea mirosul;acum nu are nici o vergetura pe ea;nici eu).Cleopatra tot ulei de masline,vin si lapte folosea
Sus In jos
nikole
Mamica Excelenta
Mamica Excelenta
nikole

ULEIUL DE MASLINE Empty
MesajSubiect: Re: ULEIUL DE MASLINE   ULEIUL DE MASLINE EmptyMar Iun 08, 2010 1:20 pm

e bn pt cui ii place
Sus In jos
DD
mamica super activa
mamica super activa
DD

ULEIUL DE MASLINE Empty
MesajSubiect: Re: ULEIUL DE MASLINE   ULEIUL DE MASLINE EmptyVin Iun 18, 2010 12:30 pm

Sa stii ca te obisnuiesti si cu gustul si cu mirosul;poate situatia ta speciala este de inteles dar sa stii ca la inceput si eu am strambat din nas
Sus In jos
nikole
Mamica Excelenta
Mamica Excelenta
nikole

ULEIUL DE MASLINE Empty
MesajSubiect: Re: ULEIUL DE MASLINE   ULEIUL DE MASLINE EmptyVin Iun 18, 2010 3:00 pm

de multe ori spunem ca nu ne place un lucru fara sa-l fi incercat macar,asta o sp din proprie exp,voi nu faceti asa?
Sus In jos
DD
mamica super activa
mamica super activa
DD

ULEIUL DE MASLINE Empty
MesajSubiect: Re: ULEIUL DE MASLINE   ULEIUL DE MASLINE EmptyVin Iun 18, 2010 4:02 pm

Ohoooo,de cate ori tindem sa credem ca stim despre ce este vorba intr-o situatie,cand de fapt poate nici cele asemanatoare nu se repeta.
Sus In jos
iulia_mama_evelynei
mamica super activa
mamica super activa
iulia_mama_evelynei

Varsta : 37
stare de spirit : fericita...super fericita....imi iubesc nespus familia....

ULEIUL DE MASLINE Empty
MesajSubiect: Re: ULEIUL DE MASLINE   ULEIUL DE MASLINE EmptyVin Iun 18, 2010 4:09 pm

Feriti-l de lumina si caldura!

Aerul, caldura si lumina provoaca rancezirea uleiului. Temperatura ideala la care trebuie pastrat este de 14ºC. Daca aveti o pivnita pentru pastrarea vinului, puteti stoca acolo cantitatile mari de ulei si pastrati pentru bucatarie doar o cantitate mica. Cand ingheata sau sta in apa rece, uleiul poate deveni tulbur sau chiar se poate solidifica. El revine la culoare initiala in momentul in care este incalzit. Sticla colorata, portelanul sau otelul inoxidabil sunt cele mai bune materiale pentru pastrarea uleiului. Nu trebuie folosit niciodata in acest scop plasticul sau metalele care reactioneaza chimic. sunny
Sus In jos
Anna
Administrator
Administrator
Anna

Varsta : 29
stare de spirit : super

ULEIUL DE MASLINE Empty
MesajSubiect: Re: ULEIUL DE MASLINE   ULEIUL DE MASLINE EmptySam Iun 19, 2010 4:35 pm

eu nu prea folosesc ulei de masiline

ULEIUL DE MASLINE 100813095430_3bde18fc_framed
Sus In jos
Continut sponsorizat

ULEIUL DE MASLINE Empty
MesajSubiect: Re: ULEIUL DE MASLINE   ULEIUL DE MASLINE Empty

Sus In jos

ULEIUL DE MASLINE
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: COPII ŞI PĂRINŢII :: Despre noi, femeile-
Mergi direct la:  

Tema creata de Geosh. pentru MamicisiBebelasi

Creati un forum gratuit | © phpBB | Forum gratuit de suport | Contact | Semnaleaza un abuz | Discuții recente