Bine ati venit pe forumul: "Mamici si Bebelasi" Te asteptam!
Pentru a comunica la 5 stele pe forum trebuie sa te inregistrezi,asa ca ce mai astepti? Nu vei regreta intra acum!
Bine ati venit pe forumul: "Mamici si Bebelasi" Te asteptam!
Pentru a comunica la 5 stele pe forum trebuie sa te inregistrezi,asa ca ce mai astepti? Nu vei regreta intra acum!
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  ParteneriParteneri  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Ultimele subiecte
» Marsupiu Snugli - gen Manduca/ luna/boba
MITUL CURENTULUI EmptySam Aug 03, 2013 9:42 am Scris de adelaeu

» CAFEAUA DE DIMINEATA! 9
MITUL CURENTULUI EmptyMier Sept 26, 2012 1:43 pm Scris de andreea_k

» buna seara
MITUL CURENTULUI EmptyVin Mar 30, 2012 11:44 am Scris de Anna

» Hainute, jucarii, incaltari la preturi modice
MITUL CURENTULUI EmptyDum Mar 18, 2012 2:12 pm Scris de adelaeu

» Tricotaje manuale pentru copii
MITUL CURENTULUI EmptyMier Oct 26, 2011 9:53 am Scris de dina_dorina

» Recoltare celule stem
MITUL CURENTULUI EmptyJoi Sept 29, 2011 12:17 pm Scris de Regina Maria

» La baby Expo barza vine cu premii de la Regina Maria
MITUL CURENTULUI EmptyJoi Sept 22, 2011 2:10 pm Scris de Regina Maria

» Hainute superbe pt copilasi de toate varstele!
MITUL CURENTULUI EmptyMier Sept 21, 2011 10:33 pm Scris de liliana_c

» fetita mea are bronsita
MITUL CURENTULUI EmptyJoi Sept 15, 2011 11:57 am Scris de Anna

Produsele de top!
Cele mai bune produse pentru copilul tau! Viziteaza-ne nu te vom dezamagi!
mamicagrijulie
Hainute! Si aici!
Sondaj
cine va fi pitica/ul saptamanii?
Eric
MITUL CURENTULUI Empty48%MITUL CURENTULUI Empty
 48% [ 14 ]
Maria
MITUL CURENTULUI Empty52%MITUL CURENTULUI Empty
 52% [ 15 ]
Total voturi : 29

 

 MITUL CURENTULUI

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
Vizitato
Vizitator
Anonymous



MITUL CURENTULUI Empty
MesajSubiect: MITUL CURENTULUI   MITUL CURENTULUI EmptyDum Mar 07, 2010 9:35 am

"Racim de la curent?

Cu totii am primit, macar o data in viata, un sfat bine intentionat care incepea cu "Nu mai sta in frig". Frigul, se presupune, este de vina pentru multe din problemele noastre de sanatate. Raceala este cea mai frecventa urmare a expunerii la temperaturi scazute, insa nu singura. Problemele renale, ginecologice, dentare, ORL, toate sunt legate, in mintea noastra de frig si expunerea la frig. Iar daca ai racit vara, cu siguranta ai baut ceva rece sau ai stat in curent.

In timp ce noi suntem obisnuiti sa fugim de frig, curent si sa ne ascundem in cele mai calduroase haine, alte popoare nici macar nu concep asa ceva. In alte limbi, nu exista nici macar un echivalent pentru "raceala la ovare" sau "raceala la rinichi", iar curentul nu este un dusman de moarte, ci o simpla miscare a aerului.

Raceala, in ciuda numelui sau, nu este provocata de ceva rece, ci de un virus, ca si gripa. Un virus care se transmite de la persoana la persoana, indiferent de temperatura de afara. Stim foarte bine sa se poate raci si vara. Iarna este sezonul racelilor si al gripelor pentru simplul fapt ca, in acest anotimp, petrecem mai mult timp inauntru, alaturi de alti oameni, deci cresc sansele sa ne apropiem de o persoana infectata. Unul dintre multele studii realizate pe aceasta tema a impartit subiectii in doua grupe, o parte din ei fiind dusi intr-o camera rece, iar ceilalti intr-o camera cu temperatura normala. Cand au fost expusi virusurilor, cei aflati in mediul rece nu au racit mai mult sau mai rau decat ceilalti.

Faimoasa raceala la ovare cu care toate mamele isi sperie ficele amatoare de tricouri scurte, nu are nicio legatura cu hainele si nici cu incaltamintea ("daca stai desculta pe gresie racesti la ovare"). Ceea ce se numeste popular "raceala la ovare" este in termeni medicali boala inflamatorie pelvina, care pana acum cativa ani se chema anexita, adica inflamatia anexelor (ovare, trompe uterine). Aceasta afectiune se declanseaza atunci cand la anexe ajunge un virus sau o bacterie cu transmitere sexuala (chlamydia, gonoreea, etc). Cu alte cuvinte, o infectie genitala netratata, "urca" pe tractul genital pana la ovare. Dupa cum se vede, nicio legatura cu frigul, cu atat mai putin cu frigul resimtit la nivelul picioarelor.

In ce priveste durerile de rinichi, ele nu sunt provocate de contactul zonei lombare cu obiecte reci, ci de "pietre" sau bacterii. Raceala la rinichi este, cel mai adesea, o inflamatie provocata de o infectie urinara netratata. Ca si in cazul tractului genital, bacteria (de cele mai multe ori E.coli, provenita din zona anala) se transmite de la uretra la vezica urinara (cistita), la uretere, apoi la rinichi.

Daca mai are rost sa spunem, pneumonia nu este nici ea urmarea contactului cu obiecte reci, ci a infectiei cu o bacterie (pneumococ, stafilococ). La fel, durerea de urechi sau ochii rosii nu vin de la curent, ci de la o infectie (otita, respectiv conjunctivita). Iar pentru durerile dentare sunt de vina cariile netratate si nu frigul sau curentul.
Si totusi, toti ne amintim ca, macar o data in viata, am racit sau am avut dureri dupa ce am stat in frig sau in curent. Care ar fi explicatia? Unii vorbesc despre efectul placebo. Ni s-a repetat de atatea si atatea ori ca racim de la frig, incat in mintea noastra a ramas aceasta legatura si, de fiecare data cand ne e frig, ne asteptam la simptomele unei raceli. Asa s-a intamplat cu cei care au luat parte la un studiu pe aceasta tema. Dupa ce au fost tinuti in camere reci, multi au resimtit simptomele unei raceli, insa, dupa analize s-a constatat ca nu erau infectati cu niciun virus specific acestei boli.

Altii spun ca frigul produce o constrictie a vaselor de sange din mucoasa nazala care nu mai este irigata cu sange cald, incarcat de globulele albe, menite sa lupte cu infectia. Astfel virusurile, care sunt deja in corp, dar nu se manifesta pentru ca sunt tinute sub control de sistemul imunitar, gasesc o "portita" de intrare si declanseaza boala. Drept urmare, crezi ca ai racit. De fapt, ai racit cu mult timp in urma, dar abia dupa expunerea la frig ti-ai dat seama de asta. Aceeasi ar putea fi explicatia si in cazul amigdalitelor, foaret frecvente la copii: nu pot face "rosu in gat" decat in conditiile in care au luat deja bacteria.

In ce priveste bolile ginecologice si cauzele lor, frigul nu poate sa fie vinovat pentru simplul fapt ca ovarele sunt bine protejate in interiorul corpului. Chiar daca afara este frig, temperatura interna ramane constanta pentru ca suntem mamifere cu sange cald, deci organismul nostru isi poate regla singur temperatura (mai putin in conditiile in care temperatura ambientala este foarte mica)."
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



MITUL CURENTULUI Empty
MesajSubiect: Re: MITUL CURENTULUI   MITUL CURENTULUI EmptyDum Mar 07, 2010 8:28 pm

eu d fiecare data cand nu am ciorapi sau papuci de casa in picioare ,ma dor ovarele,o fi ce scrie mai sus,dar eu tot pe frig dau vina lol!
Sus In jos
mamicisibebelasi
Moderator
Moderator
avatar


Mesaje : 1961
Varsta : 41
stare de spirit : FFFFF BUNA

MITUL CURENTULUI Empty
MesajSubiect: Re: MITUL CURENTULUI   MITUL CURENTULUI EmptyDum Mar 07, 2010 9:44 pm

si eu tot la fel MITUL CURENTULUI 435847
Sus In jos
mariaa
mamica super
mamica super
mariaa


Mesaje : 458
Varsta : 38
stare de spirit : excelenta

MITUL CURENTULUI Empty
MesajSubiect: Re: MITUL CURENTULUI   MITUL CURENTULUI EmptyDum Mar 07, 2010 10:34 pm

EUU SI DORM CU CIORAPI ALTFEL MIE RECE LA PICIOAREE
Sus In jos
mamicisibebelasi
Moderator
Moderator
avatar


Mesaje : 1961
Varsta : 41
stare de spirit : FFFFF BUNA

MITUL CURENTULUI Empty
MesajSubiect: Re: MITUL CURENTULUI   MITUL CURENTULUI EmptyDum Mar 07, 2010 10:47 pm

eu nu pot dormi cu ciorapidar pina ma incalzesc la picioare tot imi vine sa merg la wc
Sus In jos
mariaa
mamica super
mamica super
mariaa


Mesaje : 458
Varsta : 38
stare de spirit : excelenta

MITUL CURENTULUI Empty
MesajSubiect: Re: MITUL CURENTULUI   MITUL CURENTULUI EmptyDum Mar 07, 2010 10:57 pm

ESTI SENSIBILAA
Sus In jos
mamicisibebelasi
Moderator
Moderator
avatar


Mesaje : 1961
Varsta : 41
stare de spirit : FFFFF BUNA

MITUL CURENTULUI Empty
MesajSubiect: Re: MITUL CURENTULUI   MITUL CURENTULUI EmptyDum Mar 07, 2010 10:58 pm

daaaaa
Sus In jos
mariaa
mamica super
mamica super
mariaa


Mesaje : 458
Varsta : 38
stare de spirit : excelenta

MITUL CURENTULUI Empty
MesajSubiect: Re: MITUL CURENTULUI   MITUL CURENTULUI EmptyDum Mar 07, 2010 10:59 pm

AII GRIJAA CA ASA RACETI REPEDEE
Sus In jos
mamicisibebelasi
Moderator
Moderator
avatar


Mesaje : 1961
Varsta : 41
stare de spirit : FFFFF BUNA

MITUL CURENTULUI Empty
MesajSubiect: Re: MITUL CURENTULUI   MITUL CURENTULUI EmptyDum Mar 07, 2010 11:01 pm

stiuuu pupic
Sus In jos
mariaa
mamica super
mamica super
mariaa


Mesaje : 458
Varsta : 38
stare de spirit : excelenta

MITUL CURENTULUI Empty
MesajSubiect: Re: MITUL CURENTULUI   MITUL CURENTULUI EmptyDum Mar 07, 2010 11:16 pm

MITUL CURENTULUI 25782 FF BINE ATUNCII
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



MITUL CURENTULUI Empty
MesajSubiect: Re: MITUL CURENTULUI   MITUL CURENTULUI EmptyLun Mar 08, 2010 12:07 am

sensibiloase mai suntem,offf femeile lol!
Sus In jos
mamicisibebelasi
Moderator
Moderator
avatar


Mesaje : 1961
Varsta : 41
stare de spirit : FFFFF BUNA

MITUL CURENTULUI Empty
MesajSubiect: Re: MITUL CURENTULUI   MITUL CURENTULUI EmptyLun Mar 08, 2010 2:22 pm

doar de aia ni se spune femeii,barbatii sunt mai rezistenti
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



MITUL CURENTULUI Empty
MesajSubiect: Re: MITUL CURENTULUI   MITUL CURENTULUI EmptyMar Mar 09, 2010 9:21 pm

Dar eu consider ca daca nu avem vreo afectiune,microb sau virus,curentul nu are ce afecta.Iar legatura dintre frigul de la picioare si durerea de ovare este logica;in sensul ca circulatia sangelui este incetinita din cauza proastei vascularizari ale acestuia si astfel se inflameaza si ovarele care sunt deja infestate cu vreun virus;deci,Andreea,du-te la control sa n-ai vreo anexita
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



MITUL CURENTULUI Empty
MesajSubiect: Re: MITUL CURENTULUI   MITUL CURENTULUI EmptyMar Mar 09, 2010 11:46 pm

merg din 3 in 3 luni la ginecolog,daca tot nu platesc de ce sa nu profit lol! nu am microbi sau altele...
Sus In jos
Anna
Administrator
Administrator
Anna


Mesaje : 2378
Varsta : 33
stare de spirit : super

MITUL CURENTULUI Empty
MesajSubiect: Re: MITUL CURENTULUI   MITUL CURENTULUI EmptyMier Apr 07, 2010 2:18 pm

e bine andrea sa mergi la ginecolog dupa 6 saptamani de la nastere ati mers la control eu nu? 😕
Sus In jos
angyborcea
mamica noua
mamica noua
avatar


Mesaje : 1

MITUL CURENTULUI Empty
MesajSubiect: Re: MITUL CURENTULUI   MITUL CURENTULUI EmptySam Apr 10, 2010 7:09 am

asta ni se imprima in personalitate ca o cutuma, pentru ca asta am auzit de la mamele si bunicile noastre, si, sa fim serioase, uneori preferam sa tinem cont si de lucrurile babesti. sensibilitatea ne este data de anumite afectiuni poate netratate la timp
Sus In jos
Anna
Administrator
Administrator
Anna


Mesaje : 2378
Varsta : 33
stare de spirit : super

MITUL CURENTULUI Empty
MesajSubiect: Re: MITUL CURENTULUI   MITUL CURENTULUI EmptySam Apr 10, 2010 8:24 am

bun venit angyborcea intradevar daca nu tratez la timp este cam grava treaba
Sus In jos
Continut sponsorizat





MITUL CURENTULUI Empty
MesajSubiect: Re: MITUL CURENTULUI   MITUL CURENTULUI Empty

Sus In jos
 
MITUL CURENTULUI
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» 5 mituri despre alimenatia bebelasului

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: TOTUL DESPRE BEBELUŞI :: Sănătatea Bebeluşului-
Mergi direct la:  

Tema creata de Geosh. pentru MamicisiBebelasi

Forumgratuit.ro | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discuții recente