Bine ati venit pe forumul: "Mamici si Bebelasi" Te asteptam!
Pentru a comunica la 5 stele pe forum trebuie sa te inregistrezi,asa ca ce mai astepti? Nu vei regreta intra acum!
Bine ati venit pe forumul: "Mamici si Bebelasi" Te asteptam!
Pentru a comunica la 5 stele pe forum trebuie sa te inregistrezi,asa ca ce mai astepti? Nu vei regreta intra acum!
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  ParteneriParteneri  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Ultimele subiecte
» Marsupiu Snugli - gen Manduca/ luna/boba
5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI EmptySam Aug 03, 2013 9:42 am Scris de adelaeu

» CAFEAUA DE DIMINEATA! 9
5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI EmptyMier Sept 26, 2012 1:43 pm Scris de andreea_k

» buna seara
5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI EmptyVin Mar 30, 2012 11:44 am Scris de Anna

» Hainute, jucarii, incaltari la preturi modice
5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI EmptyDum Mar 18, 2012 2:12 pm Scris de adelaeu

» Tricotaje manuale pentru copii
5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI EmptyMier Oct 26, 2011 9:53 am Scris de dina_dorina

» Recoltare celule stem
5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI EmptyJoi Sept 29, 2011 12:17 pm Scris de Regina Maria

» La baby Expo barza vine cu premii de la Regina Maria
5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI EmptyJoi Sept 22, 2011 2:10 pm Scris de Regina Maria

» Hainute superbe pt copilasi de toate varstele!
5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI EmptyMier Sept 21, 2011 10:33 pm Scris de liliana_c

» fetita mea are bronsita
5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI EmptyJoi Sept 15, 2011 11:57 am Scris de Anna

Produsele de top!
Cele mai bune produse pentru copilul tau! Viziteaza-ne nu te vom dezamagi!
mamicagrijulie
Hainute! Si aici!
Sondaj
cine va fi pitica/ul saptamanii?
Eric
5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI Empty48%5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI Empty
 48% [ 14 ]
Maria
5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI Empty52%5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI Empty
 52% [ 15 ]
Total voturi : 29

 

 5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
Vizitato
Vizitator
Anonymous



5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI Empty
MesajSubiect: 5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI   5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI EmptyVin Mar 05, 2010 2:06 pm

Agitatul

Acesti copii sunt atat de agitati la piept incat ei cauta foarte repede schimbarea sanului stang cu cel drept, si invers, iar cand au apucat intr-adevar sanul, ii dau imediat drumul. Pe urma incep sa planga. Copiii agitati nu-si gasesc linistea pentru a manca. Acesti copii au nevoie de foarte multa mangaiere ca sa poata sa inceapa sa manance.
Pentru acest tip de copil poate fi o solutie sa il iei prima oara de la san si sa-l linistesti si numai dupa aceea sa-l mai pui la san. Agitatia de la san dispare de obicei dupa primele saptamani de viata.


Codasul

Acesti copii sunt cei care in primele zile de viata se obisnuiesc cu greu cu suptul de la san. Ei iti lasa impresia ca ar astepta un robinet deschis cu lapte iar ei sa stea numai cu gura deschisa sau ca, pur si simplu, nu vor sa ia cunostiinta de existenta sanului.
Este important ca pe acesti copii sa nu-i indemni sau sa-i fortezi sa mai suga daca ei nu mai vor.
Nici o grija: codasii se gandesc deja, au ei un plan de crestere.
Vei inflori cu adevarat cand ei incep dintr-o data sa suga bine - si aceasta se va intampla dupa cateva zile de ezitare.


Gurmandul

Acest tip de copil adora sa se joace cu sfarcul. Ii place foarte mult sa-l si roada, pastrandu-si pentru aceasta foarte mult timp si liniste. In acest fel bebelusul gurmand testeaza laptele si gustul lui inainte de a infuleca.
Daca nu ii rezervi destul timp, va deveni nervos si va incepe sa urle. Daca ii dai voie gurmandului sa deguste, el va suge foarte bine si va face mamica fericita, deoarece suptul ii provoaca o atat de mare placere.


Visatorul

Mamele acestor tipuri de copii au nevoie de foarte multa rabdare. Acesti copii sug timp de cateva minute si trag pe urma un pui de somn copios.
Ai 2 posibilitati.
Poti sa-l lasi sa viseze.
Sau poti sa termini alaptatul dupa jumatate de ora si sa organizezi urmatoarea masa ceva mai devreme, si anume atunci cand bebelusul nesatul isi cere din nou drepturile. Fortarea nu va ajuta. Visatorii fortati vor refuza suptul si vor fi intotdeauna nemultumiti.
O consolare: multi visatori se trezesc dupa primele saptamani de alaptare si vor deveni mai consecventi in ale suptului.


Baracuda

Acesti copii apuca imediat si cu energie sfarcul si sug hotarati si concentrati 10 pana la 20 de minute. Nu cunosc ezitarea. Acesti bebelusi isi procura hrana repede si cu o idee fixa.
Cateodata bebelusii "baracuda" sug cu atata putere incat, regulat, pe mama o doare. Uneori ai impresia ca sunt hotarati sa provoace dureri mamelor lor.
Acesti copii energici se lasa numai cu greu franati. Dar in acelasi timp, natura singura se ajuta: sfarcurile mamei vor fi mai repede durificate din cauza suptului puternic. In curand nu te va mai durea cand micutului "barracuda" ii va fi foame si te va vrea disponibila. In plus, mamele cu un anumit ego se vor simti satisfacute sa aiba un asemenea bebelus puternic.


Bineinteles nu toti copiii se incadreaza unui singur tip. Cativa au un stil de a suge combinat din toate cele 5 tipuri. Dar intotdeauna este bine cand mama urmareste cu rabdare particularitatile copilului ei, cand cunoaste calea catre bebelusul ei. De cele mai multe ori, incercarea de reeducare aduce nelinisti si frustrare atat mamei cat si copilului
Sus In jos
mamicisibebelasi
Moderator
Moderator
avatar


Mesaje : 1961
Varsta : 41
stare de spirit : FFFFF BUNA

5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI Empty
MesajSubiect: Re: 5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI   5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI EmptyVin Mar 05, 2010 10:41 pm

ce frumos :[url=http://ww
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI Empty
MesajSubiect: Re: 5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI   5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI EmptySam Mar 06, 2010 8:46 am

Ma bucur Ioana ca-ti place articolul dar vreau sa-mi spuneti ce fel de copilasi aveti voi?
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI Empty
MesajSubiect: Re: 5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI   5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI EmptySam Mar 06, 2010 1:00 pm

al meu era intre "gurmanul" si "baracuda".era asa scump,cum ma ciuciulea cu manutele ,darsi cand tragea din tzatza oohhh...tzatzuca mea;))
Sus In jos
mamicisibebelasi
Moderator
Moderator
avatar


Mesaje : 1961
Varsta : 41
stare de spirit : FFFFF BUNA

5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI Empty
MesajSubiect: Re: 5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI   5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI EmptySam Mar 06, 2010 1:00 pm

doar ca eu nu alaptez dar daca as fi alaptat cu ce pofta minca daria cred ca e in categoria BARACUDA
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI Empty
MesajSubiect: Re: 5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI   5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI EmptySam Mar 06, 2010 1:14 pm

Si Denis era o mica BARACUDA
Sus In jos
mamicisibebelasi
Moderator
Moderator
avatar


Mesaje : 1961
Varsta : 41
stare de spirit : FFFFF BUNA

5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI Empty
MesajSubiect: Re: 5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI   5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI EmptySam Mar 06, 2010 10:42 pm

:bebe1:
Sus In jos
mariaa
mamica super
mamica super
mariaa


Mesaje : 458
Varsta : 38
stare de spirit : excelenta

5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI Empty
MesajSubiect: Re: 5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI   5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI EmptyDum Mar 07, 2010 11:45 am

maraa estee baracudaaa
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI Empty
MesajSubiect: Re: 5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI   5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI EmptyDum Mar 07, 2010 11:46 am

Se pare ca avem numai baracude pe aici
Sus In jos
cris25
mamica noua
mamica noua
cris25


Mesaje : 19
Varsta : 33
stare de spirit : buna

5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI Empty
MesajSubiect: Re: 5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI   5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI EmptyDum Mar 07, 2010 12:04 pm

din toate cate un pic
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI Empty
MesajSubiect: Re: 5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI   5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI EmptyDum Mar 07, 2010 12:06 pm

Adica sa inteleg ca se poarta diferit in functie de foame? tavalesc
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI Empty
MesajSubiect: Re: 5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI   5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI EmptyDum Mar 07, 2010 12:29 pm

face 2 in 1,mananca cu pofta si se si joaca cu papa(cand alaptam se juca cu tzatza)
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI Empty
MesajSubiect: Re: 5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI   5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI EmptyDum Mar 07, 2010 12:30 pm

Multumesc pt lamurire;al meu infuleca si gata
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI Empty
MesajSubiect: Re: 5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI   5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI EmptyDum Mar 07, 2010 12:31 pm

tragea de tzatza zicea-i ca-i plastilina:)))
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI Empty
MesajSubiect: Re: 5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI   5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI EmptyDum Mar 07, 2010 12:36 pm

Si nu te durea?
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI Empty
MesajSubiect: Re: 5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI   5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI EmptyDum Mar 07, 2010 12:42 pm

ba da,dar ma calma tot el cu manutele!!
nu mai conteaza ca saracul sotz al meu era vanat p maine,la cate piscaturi si muscaturi si´a luat:)))
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI Empty
MesajSubiect: Re: 5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI   5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI EmptyDum Mar 07, 2010 12:44 pm

Il sugea si pe el????? :gand:
Sus In jos
mamicisibebelasi
Moderator
Moderator
avatar


Mesaje : 1961
Varsta : 41
stare de spirit : FFFFF BUNA

5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI Empty
MesajSubiect: Re: 5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI   5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI EmptyDum Mar 07, 2010 9:38 pm

oooofff sigur te durea andreea dar nu avem ce face traba sa suportam cite un pic pt cai iubim mult
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI Empty
MesajSubiect: Re: 5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI   5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI EmptyMier Mar 10, 2010 1:35 am

nu scumpa,il strangeam eu de maini si.l muscam ca ma durea cand sugea kevin tavalesc
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI Empty
MesajSubiect: Re: 5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI   5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI EmptyMier Mar 10, 2010 1:51 pm

Credeam ca sunt singura nebuna care face asa ceva;dar constat ca de obicei ca si Andreea,musca si facea pe-a leoaica.Doar ca eu nu aveam pe cine si ma autoflagelam
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI Empty
MesajSubiect: Re: 5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI   5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI EmptyMier Mar 10, 2010 1:55 pm

ce credea´i ca esti singura?? cred ca mai sunt mamici"nebune" ca noi.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI Empty
MesajSubiect: Re: 5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI   5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI EmptyMier Mar 10, 2010 2:08 pm

Nebune dar bune!
Sus In jos
Alexa
mamica noua
mamica noua
Alexa


Mesaje : 10
Varsta : 40
stare de spirit : fericita, implinita

5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI Empty
MesajSubiect: Re: 5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI   5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI EmptyJoi Mar 11, 2010 1:27 pm

Si al meu e o combinatie intre gurmand si baracuda. Dovada ca inca ma lapte.
Dar nu m-a durut nicioadata oricat de tare tragea! Dar de la 4,5 luni i-au iesit dintii si atunci a inceput sa ma si muste pana l-am certat o data tare si de atunci nu mai musca, cu toate ca are deja 7 dintuci nu ma treaba cu muscatul!

:bebe1:
Sus In jos
mamicisibebelasi
Moderator
Moderator
avatar


Mesaje : 1961
Varsta : 41
stare de spirit : FFFFF BUNA

5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI Empty
MesajSubiect: Re: 5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI   5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI EmptyJoi Mar 18, 2010 6:07 pm

EE BN ATUNCI ALEXA
Sus In jos
Continut sponsorizat





5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI Empty
MesajSubiect: Re: 5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI   5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI Empty

Sus In jos
 
5 TIPURI DE BEBEI ALAPTATI
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Tipuri de nastere- nasterea in apa?
» plansul la bebei
» colicile la bebei
» CURIOZITATEA LA BEBEI
» VIGANTOLUL LA BEBEI

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: TOTUL DESPRE BEBELUŞI :: Alimentaţia Bebeluşului-
Mergi direct la:  

Tema creata de Geosh. pentru MamicisiBebelasi

creează un forum | Cultura si Societate | Adolescenta, Copilarie, Familie | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discuții recente