Bine ati venit pe forumul: "Mamici si Bebelasi" Te asteptam!
Pentru a comunica la 5 stele pe forum trebuie sa te inregistrezi,asa ca ce mai astepti? Nu vei regreta intra acum!
Bine ati venit pe forumul: "Mamici si Bebelasi" Te asteptam!
Pentru a comunica la 5 stele pe forum trebuie sa te inregistrezi,asa ca ce mai astepti? Nu vei regreta intra acum!
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  ParteneriParteneri  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Ultimele subiecte
» Marsupiu Snugli - gen Manduca/ luna/boba
COPIII SI ANIMALELE DE CASA EmptySam Aug 03, 2013 9:42 am Scris de adelaeu

» CAFEAUA DE DIMINEATA! 9
COPIII SI ANIMALELE DE CASA EmptyMier Sept 26, 2012 1:43 pm Scris de andreea_k

» buna seara
COPIII SI ANIMALELE DE CASA EmptyVin Mar 30, 2012 11:44 am Scris de Anna

» Hainute, jucarii, incaltari la preturi modice
COPIII SI ANIMALELE DE CASA EmptyDum Mar 18, 2012 2:12 pm Scris de adelaeu

» Tricotaje manuale pentru copii
COPIII SI ANIMALELE DE CASA EmptyMier Oct 26, 2011 9:53 am Scris de dina_dorina

» Recoltare celule stem
COPIII SI ANIMALELE DE CASA EmptyJoi Sept 29, 2011 12:17 pm Scris de Regina Maria

» La baby Expo barza vine cu premii de la Regina Maria
COPIII SI ANIMALELE DE CASA EmptyJoi Sept 22, 2011 2:10 pm Scris de Regina Maria

» Hainute superbe pt copilasi de toate varstele!
COPIII SI ANIMALELE DE CASA EmptyMier Sept 21, 2011 10:33 pm Scris de liliana_c

» fetita mea are bronsita
COPIII SI ANIMALELE DE CASA EmptyJoi Sept 15, 2011 11:57 am Scris de Anna

Produsele de top!
Cele mai bune produse pentru copilul tau! Viziteaza-ne nu te vom dezamagi!
mamicagrijulie
Hainute! Si aici!
Sondaj
cine va fi pitica/ul saptamanii?
Eric
COPIII SI ANIMALELE DE CASA Empty48%COPIII SI ANIMALELE DE CASA Empty
 48% [ 14 ]
Maria
COPIII SI ANIMALELE DE CASA Empty52%COPIII SI ANIMALELE DE CASA Empty
 52% [ 15 ]
Total voturi : 29

 

 COPIII SI ANIMALELE DE CASA

In jos 
3 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
Vizitato
Vizitator
Anonymous



COPIII SI ANIMALELE DE CASA Empty
MesajSubiect: COPIII SI ANIMALELE DE CASA   COPIII SI ANIMALELE DE CASA EmptyVin Mar 05, 2010 11:59 am

"In multe tari, animalele de tot felul (delfini, cai, catei) sunt folosite cu mare succes in terapiile aplicate copiilor bolnavi, fie ca sufera de afectiuni fizice, psihice sau retard de dezvoltare. De multi ani se stie ca apropierea de un animal are efecte pozitive asupra psihicului unui copil si grabeste vindecarea sau macar creeaza o stare de spirit pozitiva.

Si totusi, la noi in tara se considera adesea ca un copil mic si un animal nu au ce cauta in aceeasi casa. Intr-adevar, aceasta convietuire poate sa puna unele probleme legate de igiena si siguranta, dar daca luam toate masurile de precautie, nu exista motive de ingrijorare.

Din punct de vedere psihic, copiii care cresc intr-o casa cu animale au multe avantaje. Relatiile pozitive cu animalele de casa intaresc stima de sine si increderea in propria persoana. Relatiile cu ceilalti sunt mult mai bune pentru ca, ingrijind un animal copilul invata ce este empatia, ce este increderea, loialitatea, afectiunea si cum se poate comunica non-verbal. In timp, intre animal si copil se creaza o complicitate unica. Pisicuta sau catelul poate sa fie nu numai un partener de joaca ci si un confident pentru copil, un prieten de nadejde, care il apara cand este nevoie. Alaturi de animale, copiii invata lectii de viata pe care nu le poate dobandi altfel. Ce alta metoda mai buna de a invata ce este reproducerea, nasterea, boala, moartea, prietenia? Ba chiar, uneori copilul poate privi cum se desfasoara viata intr-o comunitate (pestisori, porcusori de Guineea), tragand invataminte despre comportamentul adecvat (nu e voie sa ne batem, asa cum fac pestisori, trebuie sa impartim totul cu familia, cum fac soriceii). Animalul este o legatura, uneori singura, cu natura. Un copil care are un prieten necuvantator va invata sa respecte mai mult natura si tot ce inseamna ea, devenind in acelasi timp mai responsabil fata de toate fiintele vii.

Orice animalut poate da o lectie de responsabilitate unui copil. In functie de varsta se pot alege animale de care copilul poate avea grija. Inca de la varste fragede, copilul poate sa dea mancare pestisorilor, mai tarziu va putea ingriji soriceii sau papagalii, iar dupa 10 ani va putea sa aiba grija de un animal mai mare, un catel sau o pisicuta. Totusi, nu trebuie sa ne bazam in totalitate pe copii, chiar daca ei promit sa aiba grija singuri de animalut. Pana la urma, responsabil de soarta necuvantatorului este adultul, deci parintele. Copilul de abia invata ce este responsabilitatea si care sunt urmarile actiunilor sale asupra animalului.

Avantajele prieteniei cu un animal se extind si la nivel fizic. Studiile au aratat ca acei copii care cresc cu animale in casa sufera mai putin din cauza bolilor respiratorii (alergii, asm, viroze) si au, in general, o sanatate mai buna pentru ca sunt expusi germenilor, iar sistemul lor imunitar se intareste. In plus, piticii care au un animalut sunt mai rar victime ale accidentelor casnice pentru ca prefera sa se joace mail mult cu prietenul necuvantator decat cu obiectele periculoase din casa.

In ciuda numeroaselor beneficii, nu toti copiii au voie sa stea in preajma animalelor. Cei cu sistemul imunitar slabit ar fi bine sa nu aiba un animalut de casa. La fel si cei mititei, de 2-3 anisori. La aceasta varsta, copilul nu-si poate stapani impulsurile violente si agresivitatea si poate lovi animalul, care la randul lui va raspunde prin zgarieturi sau muscaturi. De asemenea, copiii sub trei ani nu trebuie sa sta in preajma acvariilor neacoperite pentru ca exista riscul sa cada inauntru.

Orice varsta ar avea copilul, animalul, fie el pisica sau catel, trebuie sa fie sanatos si cu vaccinarile la zi, iar blanita trebuie ingrijita cu atentie pentru a nu lasa par. De asemenea, cel mic trebuie instruit in legatura cu comportamentul in preajma animalului. Nu are voie sa loveasca animalul, sa se apropie cu gurita de el, sa-i bage manuta in gura sau sa manance din castronasul lui. Nu mai trebuie spus ca animalele nu au voie langa un nou-nascut.

Atentie la rasa animalului. Unele rase de pisici si caini sunt cunoscute pentru agresivitatea lor, pe cand altele sunt mai docile si iubesc copiii. Daca animalul intra in familie dupa nasterea copilului, este ideal sa luam un pui, care va creste in famile si se va obisnui de mic sa aiba copii in jur."
Autor echipa NN


Ultima editare efectuata de catre ginutavrabiuta in Lun Mar 08, 2010 1:06 pm, editata de 2 ori
Sus In jos
mamicisibebelasi
Moderator
Moderator
avatar


Mesaje : 1961
Varsta : 41
stare de spirit : FFFFF BUNA

COPIII SI ANIMALELE DE CASA Empty
MesajSubiect: Re: COPIII SI ANIMALELE DE CASA   COPIII SI ANIMALELE DE CASA EmptyVin Mar 05, 2010 12:10 pm

eu am o pisica si Daria tot o prinde de coada oricat ii spun ca nu-i voie ea tot asa face sau da se puna cu fundul pe ea
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



COPIII SI ANIMALELE DE CASA Empty
MesajSubiect: Re: COPIII SI ANIMALELE DE CASA   COPIII SI ANIMALELE DE CASA EmptyVin Mar 05, 2010 12:13 pm

Asa face si Denis si cand se urca pe pisica ii spune:"di-di"crezand ca e calut
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



COPIII SI ANIMALELE DE CASA Empty
MesajSubiect: Re: COPIII SI ANIMALELE DE CASA   COPIII SI ANIMALELE DE CASA EmptySam Mar 06, 2010 6:37 am

kev a mers repede catel si cred ca totul i se datoreaza cainelui.kev ii f atras de Axy si Axy ii numai dupa fundul lui Kev COPIII SI ANIMALELE DE CASA 479128 COPIII SI ANIMALELE DE CASA 913730

am noroc cu javrutza mea ca nu naparleste,nu lasa par deloc.
Sus In jos
mamicisibebelasi
Moderator
Moderator
avatar


Mesaje : 1961
Varsta : 41
stare de spirit : FFFFF BUNA

COPIII SI ANIMALELE DE CASA Empty
MesajSubiect: Re: COPIII SI ANIMALELE DE CASA   COPIII SI ANIMALELE DE CASA EmptySam Mar 06, 2010 12:52 pm

sunt tare sozi copiii astia dar si animalele se iau dupa ei COPIII SI ANIMALELE DE CASA 522386 :bebe1:
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



COPIII SI ANIMALELE DE CASA Empty
MesajSubiect: Re: COPIII SI ANIMALELE DE CASA   COPIII SI ANIMALELE DE CASA EmptySam Mar 06, 2010 12:55 pm

ce inseamna "sozi"? COPIII SI ANIMALELE DE CASA 150652
Sus In jos
mamicisibebelasi
Moderator
Moderator
avatar


Mesaje : 1961
Varsta : 41
stare de spirit : FFFFF BUNA

COPIII SI ANIMALELE DE CASA Empty
MesajSubiect: Re: COPIII SI ANIMALELE DE CASA   COPIII SI ANIMALELE DE CASA EmptySam Mar 06, 2010 12:56 pm

la noi asa se mai zice la caraghiosi COPIII SI ANIMALELE DE CASA 435847
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



COPIII SI ANIMALELE DE CASA Empty
MesajSubiect: Re: COPIII SI ANIMALELE DE CASA   COPIII SI ANIMALELE DE CASA EmptySam Mar 06, 2010 1:05 pm

aaa ;suras;; s´amu´stiu!!
Sus In jos
mamicisibebelasi
Moderator
Moderator
avatar


Mesaje : 1961
Varsta : 41
stare de spirit : FFFFF BUNA

COPIII SI ANIMALELE DE CASA Empty
MesajSubiect: Re: COPIII SI ANIMALELE DE CASA   COPIII SI ANIMALELE DE CASA EmptySam Mar 06, 2010 1:11 pm

:suzeta: pupic
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



COPIII SI ANIMALELE DE CASA Empty
MesajSubiect: Re: COPIII SI ANIMALELE DE CASA   COPIII SI ANIMALELE DE CASA EmptySam Mar 06, 2010 1:13 pm

COPIII SI ANIMALELE DE CASA 913730
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



COPIII SI ANIMALELE DE CASA Empty
MesajSubiect: Re: COPIII SI ANIMALELE DE CASA   COPIII SI ANIMALELE DE CASA EmptySam Mar 06, 2010 8:51 pm

Denis la pisica ii spune SICA
Sus In jos
mariaa
mamica super
mamica super
mariaa


Mesaje : 458
Varsta : 38
stare de spirit : excelenta

COPIII SI ANIMALELE DE CASA Empty
MesajSubiect: Re: COPIII SI ANIMALELE DE CASA   COPIII SI ANIMALELE DE CASA EmptyDum Mar 07, 2010 11:26 am

noi nu avem niki pisica niki cainee
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



COPIII SI ANIMALELE DE CASA Empty
MesajSubiect: Re: COPIII SI ANIMALELE DE CASA   COPIII SI ANIMALELE DE CASA EmptyDum Mar 07, 2010 11:28 am

Pai ei se au unul pe altul si cred ca e suficient
Sus In jos
mariaa
mamica super
mamica super
mariaa


Mesaje : 458
Varsta : 38
stare de spirit : excelenta

COPIII SI ANIMALELE DE CASA Empty
MesajSubiect: Re: COPIII SI ANIMALELE DE CASA   COPIII SI ANIMALELE DE CASA EmptyDum Mar 07, 2010 11:34 am

paii nu vreau pisica imi lasa numaiparr au destule vecinii orr aveaa timp sa s ejoacee
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



COPIII SI ANIMALELE DE CASA Empty
MesajSubiect: Re: COPIII SI ANIMALELE DE CASA   COPIII SI ANIMALELE DE CASA EmptyDum Mar 07, 2010 11:37 am

Cu cat inainteaza in varsta cu atat se linistesc;si hai sa-ti zic un secret:pisicile isi formeaza caracterul dupa stapan;cum e stapanul asa si pisica
Sus In jos
Anna
Administrator
Administrator
Anna


Mesaje : 2378
Varsta : 33
stare de spirit : super

COPIII SI ANIMALELE DE CASA Empty
MesajSubiect: Re: COPIII SI ANIMALELE DE CASA   COPIII SI ANIMALELE DE CASA EmptyDum Mar 07, 2010 11:39 am

noi avem o pisica dar nu o las in casa e pe afara mie frica de par
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



COPIII SI ANIMALELE DE CASA Empty
MesajSubiect: Re: COPIII SI ANIMALELE DE CASA   COPIII SI ANIMALELE DE CASA EmptyDum Mar 07, 2010 11:40 am

Sunt vitamine pt parul pisicilor
Sus In jos
mariaa
mamica super
mamica super
mariaa


Mesaje : 458
Varsta : 38
stare de spirit : excelenta

COPIII SI ANIMALELE DE CASA Empty
MesajSubiect: Re: COPIII SI ANIMALELE DE CASA   COPIII SI ANIMALELE DE CASA EmptyDum Mar 07, 2010 11:46 am

mie nu imi plac pisicilee sincerr
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



COPIII SI ANIMALELE DE CASA Empty
MesajSubiect: Re: COPIII SI ANIMALELE DE CASA   COPIII SI ANIMALELE DE CASA EmptyDum Mar 07, 2010 11:47 am

Nici mie cainii;fiecare e liber sa aibe ce gusturi vrea;nu seamana 5 degete intre ele dar doi oameni
Sus In jos
mariaa
mamica super
mamica super
mariaa


Mesaje : 458
Varsta : 38
stare de spirit : excelenta

COPIII SI ANIMALELE DE CASA Empty
MesajSubiect: Re: COPIII SI ANIMALELE DE CASA   COPIII SI ANIMALELE DE CASA EmptyDum Mar 07, 2010 11:48 am

asa estee cum spuii COPIII SI ANIMALELE DE CASA 841731
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



COPIII SI ANIMALELE DE CASA Empty
MesajSubiect: Re: COPIII SI ANIMALELE DE CASA   COPIII SI ANIMALELE DE CASA EmptyDum Mar 07, 2010 11:52 am

nici mie nu-mi prea plac pisicile,dar sunt unele,frumoase foc;suras;;
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



COPIII SI ANIMALELE DE CASA Empty
MesajSubiect: Re: COPIII SI ANIMALELE DE CASA   COPIII SI ANIMALELE DE CASA EmptyDum Mar 07, 2010 11:54 am

Mie-mi plac aproape toate pisicile;am gasit o rasa care nu naparleste si sunt multumita
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



COPIII SI ANIMALELE DE CASA Empty
MesajSubiect: Re: COPIII SI ANIMALELE DE CASA   COPIII SI ANIMALELE DE CASA EmptyDum Mar 07, 2010 7:15 pm

e bun atunci,ai scapat de par pupic
Sus In jos
mamicisibebelasi
Moderator
Moderator
avatar


Mesaje : 1961
Varsta : 41
stare de spirit : FFFFF BUNA

COPIII SI ANIMALELE DE CASA Empty
MesajSubiect: Re: COPIII SI ANIMALELE DE CASA   COPIII SI ANIMALELE DE CASA EmptyDum Mar 07, 2010 10:09 pm

mie imi plac si pisicile si cainii
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



COPIII SI ANIMALELE DE CASA Empty
MesajSubiect: Re: COPIII SI ANIMALELE DE CASA   COPIII SI ANIMALELE DE CASA EmptyDum Mar 07, 2010 10:13 pm

in general eu imi plac animalele,in romania am avut doar caini si pisici,aici am avut si iepure si broasca testoasa COPIII SI ANIMALELE DE CASA 913730 acum am doar un caine si pesti:P
Sus In jos
Continut sponsorizat





COPIII SI ANIMALELE DE CASA Empty
MesajSubiect: Re: COPIII SI ANIMALELE DE CASA   COPIII SI ANIMALELE DE CASA Empty

Sus In jos
 
COPIII SI ANIMALELE DE CASA
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Copiii si independenta!
» bronsita la copiii
» JUCARII PENTRU COPIII DE PANA LA UN AN
» JUCARII PENTRU COPIII DE PANA LA 3 ANI
» cati ani au copiii nostri?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: TOTUL DESPRE BEBELUŞI :: Sănătatea Bebeluşului-
Mergi direct la:  

Tema creata de Geosh. pentru MamicisiBebelasi

Forumgratuit.ro | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discuții recente