Bine ati venit pe forumul: "Mamici si Bebelasi" Te asteptam!
Pentru a comunica la 5 stele pe forum trebuie sa te inregistrezi,asa ca ce mai astepti? Nu vei regreta intra acum!
Bine ati venit pe forumul: "Mamici si Bebelasi" Te asteptam!
Pentru a comunica la 5 stele pe forum trebuie sa te inregistrezi,asa ca ce mai astepti? Nu vei regreta intra acum!
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  ParteneriParteneri  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Ultimele subiecte
» Marsupiu Snugli - gen Manduca/ luna/boba
SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA - Pagina 2 EmptySam Aug 03, 2013 9:42 am Scris de adelaeu

» CAFEAUA DE DIMINEATA! 9
SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA - Pagina 2 EmptyMier Sept 26, 2012 1:43 pm Scris de andreea_k

» buna seara
SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA - Pagina 2 EmptyVin Mar 30, 2012 11:44 am Scris de Anna

» Hainute, jucarii, incaltari la preturi modice
SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA - Pagina 2 EmptyDum Mar 18, 2012 2:12 pm Scris de adelaeu

» Tricotaje manuale pentru copii
SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA - Pagina 2 EmptyMier Oct 26, 2011 9:53 am Scris de dina_dorina

» Recoltare celule stem
SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA - Pagina 2 EmptyJoi Sept 29, 2011 12:17 pm Scris de Regina Maria

» La baby Expo barza vine cu premii de la Regina Maria
SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA - Pagina 2 EmptyJoi Sept 22, 2011 2:10 pm Scris de Regina Maria

» Hainute superbe pt copilasi de toate varstele!
SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA - Pagina 2 EmptyMier Sept 21, 2011 10:33 pm Scris de liliana_c

» fetita mea are bronsita
SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA - Pagina 2 EmptyJoi Sept 15, 2011 11:57 am Scris de Anna

Produsele de top!
Cele mai bune produse pentru copilul tau! Viziteaza-ne nu te vom dezamagi!
mamicagrijulie
Hainute! Si aici!
Sondaj
cine va fi pitica/ul saptamanii?
Eric
SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA - Pagina 2 Empty48%SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA - Pagina 2 Empty
 48% [ 14 ]
Maria
SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA - Pagina 2 Empty52%SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA - Pagina 2 Empty
 52% [ 15 ]
Total voturi : 29

 

 SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA

In jos 
+7
miha_pp
lee
mami_david
cao2011
mamicisibebelasi
mariaa
Anna
11 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
Vizitato
Vizitator
Anonymous



SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA   SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA - Pagina 2 EmptyMar Mar 02, 2010 8:40 am

Rezumarea primului mesaj :

"Te-ai hotarat sa te intorci la serviciu inainte ca puiul tau sa implineasca 2 ani si nu stii cu cine sa-l lasi.

Bunicii nu locuiesc aproape de tine, la bona nu vrei sa apelezi, asa ca iti ramane varianta cresei.

Cand vine vorba de inscrierea la cresa, ai de ales intre cele particulare si cele de stat.

La cresa poate fi inscris orice copil cu varsta intre 2-3 luni si 3 ani. Insa unele crese primesc doar copii peste 1 an, in timp ce altele nu primesc copii mai mari de 1 an si jumatate.

Acte necesare
Copie carti de identitate ambii parinti
Adeverinta salariu ambii parinti
Copie certificat nastere copil
Cerere tip de inscriere (se ridica de la sediul cresei)
Fisa medicala tip pentru inscrierea copilului in colectivitate
Tarife
La cresele de stat se plateste 5 lei/zi pentru mancarea copilului (100 de lei/luna). La cele particulare se percepe o taxa (la cresa particulara Kinderland, din Iasi, taxa este de 400 de lei), la care se mai adauga, in functie de cresa si de durata programului, pana la 10 lei/zi pentru mancarea copilului (in total 600 de lei/luna pentru programul prelungit). La cresa Roxy Baby, din Bucuresti, suma totala care trebuie platita lunar de parinti este de 1050 lei (pentru programul prelungit).

Program
Si la cresele de stat si la cele particulare, programul zilnic este de la 6 sau 8 pana la 18. Programul poate fi mai scurt, pana la ora 12-14 sau prelungit, pana la 19. Exista si program saptamanal, de luni pana vineri, de la ora 6 la 18. In acest caz, veti lua copilul acasa doar in week-end."


Ultima editare efectuata de catre ginutavrabiuta in Dum Mar 07, 2010 3:46 pm, editata de 1 ori
Sus In jos

AutorMesaj
Vizitato
Vizitator
Anonymous



SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA   SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA - Pagina 2 EmptyMar Mar 23, 2010 1:43 pm

Tocmai de asta ma tem si eu;de receptivitatea mare la microbi,la virusuri de fapt,ca microbi sunt peste tot
Sus In jos
mamicisibebelasi
Moderator
Moderator
avatar


Mesaje : 1961
Varsta : 41
stare de spirit : FFFFF BUNA

SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA   SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA - Pagina 2 EmptyMar Mar 23, 2010 11:00 pm

dar nu avem ce face pt ca si gradinita e necesara
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA   SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA - Pagina 2 EmptyMier Mar 24, 2010 7:52 am

Asa este Ioana,ai dreptate dar nu stii ce imunitate au copiii pana nu-i trimiti cu mana ta la incercare
Sus In jos
cao2011
mamica super
mamica super
cao2011


Mesaje : 163
Varsta : 47
stare de spirit : ok

SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA   SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA - Pagina 2 EmptyMier Mar 24, 2010 2:15 pm

ioana de atunci s-a imbolnavit. Dupa 2 sapt de cresa a facut o laringita :era ragusita rau, si a inceput sa ii curga nasul. Apoi au inceput problemele : luna si antibioticul (temp de 40 grade, zacea , nu manca ,etc.) Anul asta a fost ceva mai bine in privinta racelilor. din pacate , i s-au inflamat si polipii si ar trebui scosi (sa vedem ce ne mai spune d-l doctor: ca in sept.2009 ne-a amanat ca se retrasesera peste vara :am fost la salina si mare), insa din nov. au inceput iar sa se inflameze. Asa ca respira numai pe gurita (si de aici iar probleme). DA, Ginuta din colectivitate au inceput problemele. Dar ti-am mai spus, sunt copii si copii. Altii nu au fost asa sensibili ca ioana (au racit de max.2 ori/iarna).
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA   SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA - Pagina 2 EmptyMier Mar 24, 2010 2:28 pm

O intrebare mai am si nu te mai zapacesc;Pana sa o inscrii la cresa era asa sensibila?Ma gandesc ca eu pe Denis il scot in capul gol afara,l-am dus in aglomeratie,nu a dat semne de sensibilitate crescuta dar o data cu colectivitatea,eu stiu???
Sus In jos
cao2011
mamica super
mamica super
cao2011


Mesaje : 163
Varsta : 47
stare de spirit : ok

SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA   SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA - Pagina 2 EmptyMier Mar 24, 2010 4:54 pm

nu, mi-a fost racita o singura data, pa la 1 an si o luna , si atunci din cauza mea, ca era transpirata si i-am dat geaca jos, dupa ce fusesem cu ea in supermarket. Si stai linistita nu ma zapacesti, chiar imi face placere sa iti raspund. La cresa depinde mult si de conditiile de acolo. De ex., iarna in casa noi avem 20 grade, afara au fost sa zicem -15 grade, in cresa (au caldura de la termica, erau pe hol la intrare unde se deschidea si usa) 25 grade: deci schimbari prea mari de temp. pentru niste plamini asa firavi ca ai lor. Asta e un motiv . In interior, am aflat ca se mai deschid geamurile cand si cand sa mai intre aer, fiind f cald, deci curent. Sala de mese e undeva in centru unde dau toate usile : de la holul de intrare in cresa, de la camerele de joaca,dormit, de la sala de baie, de la bucatarie. Copilul chiar daca e imbracat adecvat, adica subtire, e transpirat, alearga,se joaca, si iese in sala de mese unde e totusi mai racoare, chiar si cu 1-2 grade, sta pe scaun,automat se raceste transpiratia pe el. Nu stiu poate gresesc, dar si acesta e un motiv pt. care poate deveni sensibil. IN rest nu ma plang de personal, are grija de copil, e schimbata daca se murdareste ,daca mai face pisu pe ea (se mai intampla la somn la varsta ei),e mancata, socializeaza mult mai bine, etc. Sunt f multe avantaje.Si in plus stau fara grija ei cele 9 ore de serviciu:e dormita,mancata, etc.Acum depinde cum e la voi pozitionata cresa , de interior vorbesc: sala de mese si restul. La noi, la baie e non stop geamul deschis , de ex., e si f cald dar si timpul asta e pacatos: trecerile bruste de temp, vant, etc. Vin si copii bolnaviori, carora nu au ce sa le faca pt. ca aduc aviz de la medic.etc
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA   SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA - Pagina 2 EmptyMier Mar 24, 2010 6:24 pm

Am inteles;deci timpul imi va demonstra imunitatea sau sensibilitatea copiluli;multumesc mult pt aspecte la care eu nu m-am gandit.Inca ceva: in prima zi de cresa imi vor spune de acolo cu ce trebuie sa-l las sau voi vedea eu pe parcurs ce are nevoie copilul?Mi se va cere de acolo? La cresa de aici imi cere 9 lei pe zi,masa presupun
Sus In jos
mamicisibebelasi
Moderator
Moderator
avatar


Mesaje : 1961
Varsta : 41
stare de spirit : FFFFF BUNA

SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA   SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA - Pagina 2 EmptyMier Mar 24, 2010 9:51 pm

eu cind era adi la gradinita era 5 lei pe zi
da include mincarea
vai cite le trebe si la gradi parca mai multe k la scoala
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA   SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA - Pagina 2 EmptyJoi Mar 25, 2010 7:22 am

Pai fa-mi o lista te rog,ca eu nu-mi imaginez decat servetele,pampersi,hartie si.......sapun......si nu mai stiu ce
Sus In jos
cao2011
mamica super
mamica super
cao2011


Mesaje : 163
Varsta : 47
stare de spirit : ok

SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA   SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA - Pagina 2 EmptyJoi Mar 25, 2010 8:54 am

cei 6 lei include mancarea,la noi e asa:
-dimineata la 8.30 mic dejun ceai cu paine si cascaval sau cereale cu lapte,sau sunca din piept de pui cu paine si lapte, etc
-pranz ,12.30: ciorba :de legume, de perisoare,de pui ,etc si cartofi natur cu ciocanel, mancare de masline, mazare cu carne, musaca,etc
-supliment (dupa ce se trezesc din somn la 15.30): prajiturica de casa, banana, mandarina cu biscuiti, iaurt cu paine etc.
probabil ca la voi e mancarea mai buna daca e 9 lei.
In plus trebuiesc schimburi: eu ii pun pe saptamana asa: 2-3 perechi de chilotei, sosetele, 2-3 perechi de pantaloni, maieu, 2-3 bluzite de interior si obligatoriu pijamale, pampersi, (daca sta in permanenta cu ei ne trebuia 3 /zi, eu acum ii pun 1 pe zi,doar pt. somn), servetele umede 2 pachete /luna.Toate le pun intr-un sac de panza cu numele complet scris pe el. Acesta sta la patut.
i-am mai dus o olita cu numele pe ea. IN rest nu ne-a cerut nimic
Au acolo vase din inox, pe care le dezinfecteaza dupa fiecare folosinta, olitele se pun in cloramina in fiecare dupa-amiaza pana dimineata, iar patuturile sunt individuale: un copil doarme in acelasi patut , si sunt coplet echipate. Au jucarii, dvd :li se pun desene, cantecele, etc.Daca mai ai nelamuriri intreaba-ma.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA   SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA - Pagina 2 EmptyJoi Mar 25, 2010 9:03 am

Cred ca e prima data cand primesc informatii complete;parca ma duceam cine stie unde si habar n-aveam ce trebuie facut;cum eu nu am fost si nimeni cunoscut la cresa sau la gradi nu stiam despre ce este vorba.Multumesc frumos pt tot.O sa indraznesc sa te mai intreb,oricat de ridicol ti s-ar parea;ca sunt derutata rau.Oricum,mai este pana il duc dar macar am o idee despre ce este vorba.Analizele cu cat timp inainte sa il duc trebuie sa i le fac?
Sus In jos
cao2011
mamica super
mamica super
cao2011


Mesaje : 163
Varsta : 47
stare de spirit : ok

SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA   SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA - Pagina 2 EmptyJoi Mar 25, 2010 1:00 pm

in ultima saptamana, dinaintea inceperii cresei. Avizul de la medicul de familie trebuie luat cu o zi inainte sau in ziua inceperii (exeptand vinerea pt. luni dimineata) pt ca e valabil doar 48 ore, ceva de genu asta. deci daca incepeti cresa la 15 sept, analizele se fac incepand cu 8 sept, pt. ca te duci luni si ti le da miercuri sau joi, iar lunea urmat. il duci. Acum depinde si de cresa, cand iti cere dosarul .Tre sa te duci acolo sa te interesezi ca noi cand am inceput in primul an, am depus dosarul complet pe 1 si am dus-o pe 15.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA   SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA - Pagina 2 EmptyJoi Mar 25, 2010 1:04 pm

Multumesc din suflet pt toate informatiile;nici ca puteam primi raspunsuri mai precise;poate si din cauza lipsei de timp si din cauza nerabdarii nu ti le mai ofera nimeni mot-a-mot
Sus In jos
cao2011
mamica super
mamica super
cao2011


Mesaje : 163
Varsta : 47
stare de spirit : ok

SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA   SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA - Pagina 2 EmptyJoi Mar 25, 2010 2:01 pm

cu placere, pana spre 30 ale lunii sunt mai libera la serviciu si am timp, apoi am 2 sapt "de foc" , de acasa nu pot scrie ca nu ma lasa ioana. trebuie ea sa fie mot la calc daca ne prinde pe noi.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA   SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA - Pagina 2 EmptyJoi Mar 25, 2010 2:08 pm

Eu inca ma mai bucur de faptul ca nu ajunge la calculator,dar creste cu pasi repezi si in curand voi avea si eu programare la el.
Sus In jos
cao2011
mamica super
mamica super
cao2011


Mesaje : 163
Varsta : 47
stare de spirit : ok

SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA   SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA - Pagina 2 EmptyJoi Mar 25, 2010 4:03 pm

ei, ioana mai nou vrea sa joace "mario", iti dai seama ca nu face altceva decat sa apese pe sageti si "sare tata" lol! . e super incantata. dar are program: ca daca sta mai mult de 1/2 ore la calculator ii lacrimeaza ochii. in schimb se uita la povesti pe dvd : ii plac c-am toate, dar avantajul e ca se si joaca in timpul filmului si nu sta numai cu ochii in el. asa ca grija mare...noi avem scandal mare din cauza asta.
Sus In jos
mamicisibebelasi
Moderator
Moderator
avatar


Mesaje : 1961
Varsta : 41
stare de spirit : FFFFF BUNA

SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA   SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA - Pagina 2 EmptyJoi Mar 25, 2010 9:55 pm

vezi gina ca ai primit sfaturi cu ce mai traba la gradi
si restul iti mai spune si educatoarele
Sus In jos
lannalexa
mamica noua
mamica noua
avatar


Mesaje : 2

SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA   SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA - Pagina 2 EmptyLun Mar 29, 2010 9:30 am

buna ziua dragele mele ...aceleasi probleme ca voi le-am avut si eu cand copilasul meu era la cresa...din fericire ,acum noi am trecut de acea varsta dar,sa nu credeti ca au disparut problemele...apar altele care am impresia ca sunt si mai si,decat cele din trecut...legat,de banalele rinite cu care va confruntati la intrarea in colectivitate ,se pot trata usor (dar mare atentie sa dati dvs tratamentul copilului si doamnele de la cresa) si nu fac decat sa ii acorde copilului dvs un plus de imunitate pe viitor...iarasi e de preferat ca atunci cand duceti copilul in colectivitate sa ii suplimentati aportul de vitamina c(eu am optat pentru vitamina c cu gust de fructe-2 pastilute pe zi timp de 10 zile in fiecare luna)...pentru mine ,faptul ca l-am dus la cresa a fost un mare atu,si am realizat asta abia cand am intrat la gradi,unde se vedea clar diferenta intre copiii care vin de la cresa si cei care veneau direct de acasa...cei de la cresa erau mai educati,nu vorbeau neintrebati,mancau singuri si erau deja obisnuiti cu un regulament,lucruri care ,hai sa fim realiste, noi mamicile, nu prea ii invatam acasa... asa ca,dragele mele, daca mai gasiti locuri, duceti copiii la cresa,ca veti avea numai de castigat...iar lucrul cel mai important discutati cu doamnele educatoare problemele care apar si va vor ajuta cu multe sfaturi pentru a avea un copil educat...pana la urma educatia copilului se face din prima zi de viata si din pacate dumnezeu cand ne da copii nu are grija sa ataseze si "instructiuni de folosire",si suntem nevoite sa ne adaptam din mers
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA   SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA - Pagina 2 EmptyLun Mar 29, 2010 9:35 am

Lannalexa,multumesc de sfaturile suplimentare;si eu ma gandeam la un aport in plus de vitamine inainte de inceperea cresei
Sus In jos
mamicisibebelasi
Moderator
Moderator
avatar


Mesaje : 1961
Varsta : 41
stare de spirit : FFFFF BUNA

SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA   SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA - Pagina 2 EmptyLun Mar 29, 2010 9:40 pm

eu si acum ai dau la adi vit c si e la scoala
Sus In jos
CATASTEFY
mamica super
mamica super
CATASTEFY


Mesaje : 132
stare de spirit : FERICITA

SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA   SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA - Pagina 2 EmptyMier Mar 31, 2010 11:30 am

VREAU SA VA ZIC SI EU CEVA DESPRE GRADINITELE PARTICULARE. NEPOTELUL MEU A FOST LA GRADI PARTICULARA SI EU UNA NU AM FOST FOARTE MULTUMITA.EU AM AVUT GRIJA SI DE EL PARINTII FIIND IN ITALIA SI TRIMITAND BANI PENTRU PARTICULAR AU VRUT SA IL DEA ACOLO. DAR ACOLO ERAU COPII DE BANI GATA SI FOARTE ALINTATI CHIAR DACA ERAU MAI PUTINI IN GRUPA TOT NU REUSEAU EDUCATOARELE SA II STAPANEASCA. LA O SERBARE NU ERA CEVA ORDONAT SAU .. ERA ASA CEVA UNU INTR-O PARTE ALTU IN CEALALTA . EU NICI NU AM POSIBILITATI DE PARTICULAR DAR NICI NU IMI DORESC SUB NICI O FORMA ASA O EDUCATIE. SUNT DE ACORD CU GRADI SDE STAT AMENAJATA FRUMOS CU TOALETE CALDUROASE ADICA CU CONDITII UMANE. UN COPIL PAREREA MEA TREBUIE SA SOCIALIZEZE CU COPII DIN DIFERITE FAMILII SI MAI INSTARITE SI MA SARACUTE BINE BINE NU VB ACU DE FAM. DESMENBRATE , DAR ... SA VADA DE MIC CA NU TOTUL I SE CUVINE DOAR LUI ASTA DE FAPT VREAU SA SCOT IN EVIDENTA. VA MULTUMESC
Sus In jos
lannalexa
mamica noua
mamica noua
avatar


Mesaje : 2

SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA   SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA - Pagina 2 EmptyVin Apr 02, 2010 9:03 am

Ioana 1, si pentru noi ,vitaminele sunt foarte importante,doar ca acum suntem mai mari si mancam multe fructe si legume,iar o doza mult prea mare de vitamina c poate sa dauneze copilului,in primul rand ca ar manca mult mai mult si s-ar ingrasa...si nici una din noi nu vrea un copil obez... eu ii dau piticului meu,care acum are 11 ani, doar din septembrie pana in martie vitamina c si exact cum am explicat mai sus(10 zile pe luna).
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA   SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA - Pagina 2 EmptyVin Apr 02, 2010 9:05 am

Multumesc lannalexa,o sa iau si eu in considerare ce i-ai spus Ioanei 1
Sus In jos
sanamaria
mamica noua
mamica noua
sanamaria


Mesaje : 2
Varsta : 43

SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA   SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA - Pagina 2 EmptyJoi Dec 30, 2010 10:48 am

Noi stam in Bucuresti dar nu avem nici mutatie nici viza de flotant si as vrea sa-l inscriu pe pitic la o cresa pentru la anul dar nu stiu daca il primeste. Stie cineva daca e o conditie esentiala adresa din buletin?
Sus In jos
merlin
mamica super
mamica super
merlin


Mesaje : 38
Varsta : 123

SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA   SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA - Pagina 2 EmptySam Feb 05, 2011 10:26 pm

sfaturi bune sunt si aici.
Sus In jos
Continut sponsorizat





SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA   SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA - Pagina 2 Empty

Sus In jos
 
SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA
Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
 Subiecte similare
-
» Mamicile celebre dau sfaturi pentru silueta
» 6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale
» 7 sfaturi pentru a destinde copiii bolnavi, atunci cand stau acasa
» Cresa particulara
» Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: TOTUL DESPRE BEBELUŞI :: Sănătatea Bebeluşului-
Mergi direct la:  

Tema creata de Geosh. pentru MamicisiBebelasi

creeaza un forum | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discuții recente