Bine ati venit pe forumul: "Mamici si Bebelasi" Te asteptam!
Pentru a comunica la 5 stele pe forum trebuie sa te inregistrezi,asa ca ce mai astepti? Nu vei regreta intra acum!
Bine ati venit pe forumul: "Mamici si Bebelasi" Te asteptam!
Pentru a comunica la 5 stele pe forum trebuie sa te inregistrezi,asa ca ce mai astepti? Nu vei regreta intra acum!
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  ParteneriParteneri  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Ultimele subiecte
» Marsupiu Snugli - gen Manduca/ luna/boba
SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA EmptySam Aug 03, 2013 9:42 am Scris de adelaeu

» CAFEAUA DE DIMINEATA! 9
SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA EmptyMier Sept 26, 2012 1:43 pm Scris de andreea_k

» buna seara
SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA EmptyVin Mar 30, 2012 11:44 am Scris de Anna

» Hainute, jucarii, incaltari la preturi modice
SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA EmptyDum Mar 18, 2012 2:12 pm Scris de adelaeu

» Tricotaje manuale pentru copii
SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA EmptyMier Oct 26, 2011 9:53 am Scris de dina_dorina

» Recoltare celule stem
SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA EmptyJoi Sept 29, 2011 12:17 pm Scris de Regina Maria

» La baby Expo barza vine cu premii de la Regina Maria
SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA EmptyJoi Sept 22, 2011 2:10 pm Scris de Regina Maria

» Hainute superbe pt copilasi de toate varstele!
SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA EmptyMier Sept 21, 2011 10:33 pm Scris de liliana_c

» fetita mea are bronsita
SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA EmptyJoi Sept 15, 2011 11:57 am Scris de Anna

Produsele de top!
Cele mai bune produse pentru copilul tau! Viziteaza-ne nu te vom dezamagi!
mamicagrijulie
Hainute! Si aici!
Sondaj
cine va fi pitica/ul saptamanii?
Eric
SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA Empty48%SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA Empty
 48% [ 14 ]
Maria
SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA Empty52%SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA Empty
 52% [ 15 ]
Total voturi : 29

 

 SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA

In jos 
+7
miha_pp
lee
mami_david
cao2011
mamicisibebelasi
mariaa
Anna
11 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
Vizitato
Vizitator
Anonymous



SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA Empty
MesajSubiect: SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA   SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA EmptyMar Mar 02, 2010 8:40 am

"Te-ai hotarat sa te intorci la serviciu inainte ca puiul tau sa implineasca 2 ani si nu stii cu cine sa-l lasi.

Bunicii nu locuiesc aproape de tine, la bona nu vrei sa apelezi, asa ca iti ramane varianta cresei.

Cand vine vorba de inscrierea la cresa, ai de ales intre cele particulare si cele de stat.

La cresa poate fi inscris orice copil cu varsta intre 2-3 luni si 3 ani. Insa unele crese primesc doar copii peste 1 an, in timp ce altele nu primesc copii mai mari de 1 an si jumatate.

Acte necesare
Copie carti de identitate ambii parinti
Adeverinta salariu ambii parinti
Copie certificat nastere copil
Cerere tip de inscriere (se ridica de la sediul cresei)
Fisa medicala tip pentru inscrierea copilului in colectivitate
Tarife
La cresele de stat se plateste 5 lei/zi pentru mancarea copilului (100 de lei/luna). La cele particulare se percepe o taxa (la cresa particulara Kinderland, din Iasi, taxa este de 400 de lei), la care se mai adauga, in functie de cresa si de durata programului, pana la 10 lei/zi pentru mancarea copilului (in total 600 de lei/luna pentru programul prelungit). La cresa Roxy Baby, din Bucuresti, suma totala care trebuie platita lunar de parinti este de 1050 lei (pentru programul prelungit).

Program
Si la cresele de stat si la cele particulare, programul zilnic este de la 6 sau 8 pana la 18. Programul poate fi mai scurt, pana la ora 12-14 sau prelungit, pana la 19. Exista si program saptamanal, de luni pana vineri, de la ora 6 la 18. In acest caz, veti lua copilul acasa doar in week-end."


Ultima editare efectuata de catre ginutavrabiuta in Dum Mar 07, 2010 3:46 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Anna
Administrator
Administrator
Anna


Mesaje : 2378
Varsta : 33
stare de spirit : super

SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA Empty
MesajSubiect: Re: SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA   SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA EmptyMar Mar 02, 2010 10:21 am

cred ca asa voi face daca nu am incotro oare cat costa la cele particulare?
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA Empty
MesajSubiect: Re: SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA   SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA EmptyMar Mar 02, 2010 10:22 am

Pai in jur de 1000 lei pe luna iar la stat in jur de 150 lei
Sus In jos
Anna
Administrator
Administrator
Anna


Mesaje : 2378
Varsta : 33
stare de spirit : super

SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA Empty
MesajSubiect: Re: SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA   SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA EmptyMar Mar 02, 2010 10:23 am

da cam mult dar noo si la astea de stat sunt tot asa ca la cele particulare conditiile?
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA Empty
MesajSubiect: Re: SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA   SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA EmptyMar Mar 02, 2010 10:27 am

La particular se ocupa mai mult de ei;in sensul ca sunt mai putini in grupa si au mai multe activitati fata de cei de la stat;bugetul mie imi permite sa-l duc pe Denis doar la stat dar am gasit o cresa langa blocul meu care are referinte atat de bune incat l-am inscris anul trecut si va incepe in toamna asta.Du-te la Asistenta Sociala unde se fac inscrieri si intreaba care este cea mai ceruta cresa(asta ca sa iti dai seama cat e de buna)
Sus In jos
mariaa
mamica super
mamica super
mariaa


Mesaje : 458
Varsta : 38
stare de spirit : excelenta

SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA Empty
MesajSubiect: Re: SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA   SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA EmptyMar Mar 02, 2010 2:02 pm

NOI MERGEM LA GRADII NUU LA CRESAA :bball:
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA Empty
MesajSubiect: Re: SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA   SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA EmptyMar Mar 02, 2010 3:04 pm

La noi la 3 ani ii ia la gradi.A,dar ai spus ca mai stai un an acasa si o duci direct la gradi,nu?
Sus In jos
mamicisibebelasi
Moderator
Moderator
avatar


Mesaje : 1961
Varsta : 41
stare de spirit : FFFFF BUNA

SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA Empty
MesajSubiect: Re: SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA   SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA EmptyMar Mar 02, 2010 10:11 pm

si la noi tot de la 3 ani la gradi asa ca mai stau acasa un an dupa aia mai vedem
Sus In jos
mariaa
mamica super
mamica super
mariaa


Mesaje : 458
Varsta : 38
stare de spirit : excelenta

SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA Empty
MesajSubiect: Re: SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA   SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA EmptyMier Mar 03, 2010 10:32 am

oo ia si la 2 ani si 6 lunii aci la noi ii iaa cheers
Sus In jos
mamicisibebelasi
Moderator
Moderator
avatar


Mesaje : 1961
Varsta : 41
stare de spirit : FFFFF BUNA

SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA Empty
MesajSubiect: Re: SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA   SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA EmptyMier Mar 03, 2010 10:56 pm

aici la noi nu pt ca a vrut sa o duca fratemio pe fetita lui si nu a luato din septembrie anu trecut pt ca nu avea 3 ani inpliniti a inplinit in ianuarie anu asta....pt doar citeva luni nu au vrut so ia
Sus In jos
cao2011
mamica super
mamica super
cao2011


Mesaje : 163
Varsta : 47
stare de spirit : ok

SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA Empty
MesajSubiect: Re: SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA   SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA EmptyVin Mar 19, 2010 3:11 pm

noi mergem la cresa de stat de langa casa. Costa 6 lei/zi . Se plateste la sf lunii, doar zilele prezente. De activitatile de acolo sunt f multumita: a invatat poezii, cantece, e mai deschisa, mai ordonata, etc. Personalul e ok, am gasit-o schimbata mereu, nu s-a plans nici ea, e mare acum, ca ar avea probleme cu vre-o doamna. deci, e ok. La particulara nu imi permit sa o tin, e mult prea scump. Doar ca avem probleme de sanatate tot timpul. De ex, dupa o amigdalita pultacee , dupa 2 sapt de stat acasa, am dus-o de 3 zile si deja ii curge nasul. E si ea un pic mai sensibila
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA Empty
MesajSubiect: Re: SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA   SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA EmptyVin Mar 19, 2010 3:42 pm

Eu l-am inscris la cresa nr 8,tot langa casa este;am auzit referinte bune dar astept sa vad rezultate
Sus In jos
mamicisibebelasi
Moderator
Moderator
avatar


Mesaje : 1961
Varsta : 41
stare de spirit : FFFFF BUNA

SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA Empty
MesajSubiect: Re: SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA   SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA EmptyVin Mar 19, 2010 3:51 pm

de cind il duci pe david la cresa?
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA Empty
MesajSubiect: Re: SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA   SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA EmptyVin Mar 19, 2010 4:11 pm

Din septembrie Ioana;sper sa se adapteze
Sus In jos
mamicisibebelasi
Moderator
Moderator
avatar


Mesaje : 1961
Varsta : 41
stare de spirit : FFFFF BUNA

SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA Empty
MesajSubiect: Re: SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA   SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA EmptyVin Mar 19, 2010 4:18 pm

stai linistita ca o sa se adapteze
o sapt ee mai greu pina se obisnueste
am trecut si eu prin asta cu aditu
Sus In jos
mami_david
mamica super
mamica super
avatar


Mesaje : 43
Varsta : 37
stare de spirit : buna

SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA Empty
MesajSubiect: Re: SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA   SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA EmptyVin Mar 19, 2010 6:50 pm

david este la cresa de la 10 luni
s-a acomodat f bine imi plac conditiile,sunt super-multumita
dar acolo cu atatia copii e predispus raceala mai des cred ca deaia e tot timpul bolnavior
dar isi creeaza imunitatea nu?
de pret nu ma intrebati ca e f scump
e particulara,platesc 350 euro pe luna si iti mai da primaria ajutor 70 de euro ca daca nu as plati 420
Sus In jos
mamicisibebelasi
Moderator
Moderator
avatar


Mesaje : 1961
Varsta : 41
stare de spirit : FFFFF BUNA

SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA Empty
MesajSubiect: Re: SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA   SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA EmptyVin Mar 19, 2010 7:59 pm

e scump rau e bn ca va permiteti
Sus In jos
mami_david
mamica super
mamica super
avatar


Mesaje : 43
Varsta : 37
stare de spirit : buna

SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA Empty
MesajSubiect: Re: SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA   SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA EmptySam Mar 20, 2010 2:21 pm

ce sa fac ioana,daca nu am cu cine il lasa?
serviciul nu-mi permit sa il las,asa ca platesc cam un sfert la cresa...
Sus In jos
mamicisibebelasi
Moderator
Moderator
avatar


Mesaje : 1961
Varsta : 41
stare de spirit : FFFFF BUNA

SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA Empty
MesajSubiect: Re: SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA   SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA EmptyDum Mar 21, 2010 3:40 pm

asa e cind nu avem nici o solutie
Sus In jos
cao2011
mamica super
mamica super
cao2011


Mesaje : 163
Varsta : 47
stare de spirit : ok

SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA Empty
MesajSubiect: Re: SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA   SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA EmptyLun Mar 22, 2010 4:03 pm

ioana e inscrisa la cresa 16. S-a acomodat bine, chiar e suparata sambata,duminica ca nu mergem "la copii".daca cu ar fi mai tot timpul bolnava, nu am avea treaba. Acum tuseste, si ii curge nasul.Ea merge la cresa de la 1 an si 4 luni.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA Empty
MesajSubiect: Re: SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA   SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA EmptyLun Mar 22, 2010 4:09 pm

Eu la nr 8 l-am inscris pe Denis.S-a acomodat repede la un an si 4 luni sau de-atunci au aparut problemele respiratorii?
Sus In jos
lee
mamica noua
mamica noua
lee


Mesaje : 7
Varsta : 40

SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA Empty
MesajSubiect: Re: SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA   SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA EmptyLun Mar 22, 2010 5:16 pm

noi lasam cu bona acasa si pana la scoala
Sus In jos
Anna
Administrator
Administrator
Anna


Mesaje : 2378
Varsta : 33
stare de spirit : super

SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA Empty
MesajSubiect: Re: SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA   SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA EmptyLun Mar 22, 2010 5:20 pm

POI CAND IL DAI LA SCOALA CA ARE 1 AN ?
Sus In jos
lee
mamica noua
mamica noua
lee


Mesaje : 7
Varsta : 40

SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA Empty
MesajSubiect: Re: SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA   SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA EmptyLun Mar 22, 2010 5:21 pm

la 6.da pan atunci creste cu bona ca eu sint plecata mereu
Sus In jos
miha_pp
mamica noua
mamica noua
avatar


Mesaje : 8
Varsta : 44

SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA Empty
MesajSubiect: Re: SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA   SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA EmptyLun Mar 22, 2010 5:47 pm

mie intr-un fel imi pare rau ca l-am dat la gradi de la 3 ani. nu a avut nici macar o rinita cat a crescut cu bica,care sta la curte iar iarna era ger si statea pe afara. acum nu mai scap de tot felul de afectiuni respiratorii, fiind mic nu are cum sa inteleaga sa stea departe de asta mica sa nu raceasca de la el..si a facut pneumonie, in rest la noi e 7,5 lei ziua de la 7.30-17.00 e grupa step-by-step.. si evolutia in acest an pana acum e uimitoare
Sus In jos
Continut sponsorizat





SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA Empty
MesajSubiect: Re: SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA   SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA Empty

Sus In jos
 
SFATURI PENTRU INSCRIEREA LA CRESA
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Mamicile celebre dau sfaturi pentru silueta
» 6 sfaturi pentru eliberarea cailor nazale
» 7 sfaturi pentru a destinde copiii bolnavi, atunci cand stau acasa
» Cresa particulara
» Sfaturi pt ca bebelusul sa adoarma

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: TOTUL DESPRE BEBELUŞI :: Sănătatea Bebeluşului-
Mergi direct la:  

Tema creata de Geosh. pentru MamicisiBebelasi

creează un forum | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discuții recente