Bine ati venit pe forumul: "Mamici si Bebelasi" Te asteptam!
Pentru a comunica la 5 stele pe forum trebuie sa te inregistrezi,asa ca ce mai astepti? Nu vei regreta intra acum!
Bine ati venit pe forumul: "Mamici si Bebelasi" Te asteptam!
Pentru a comunica la 5 stele pe forum trebuie sa te inregistrezi,asa ca ce mai astepti? Nu vei regreta intra acum!
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  ParteneriParteneri  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Ultimele subiecte
» Marsupiu Snugli - gen Manduca/ luna/boba
Cum diversificam alimentatia bebelusului? EmptySam Aug 03, 2013 9:42 am Scris de adelaeu

» CAFEAUA DE DIMINEATA! 9
Cum diversificam alimentatia bebelusului? EmptyMier Sept 26, 2012 1:43 pm Scris de andreea_k

» buna seara
Cum diversificam alimentatia bebelusului? EmptyVin Mar 30, 2012 11:44 am Scris de Anna

» Hainute, jucarii, incaltari la preturi modice
Cum diversificam alimentatia bebelusului? EmptyDum Mar 18, 2012 2:12 pm Scris de adelaeu

» Tricotaje manuale pentru copii
Cum diversificam alimentatia bebelusului? EmptyMier Oct 26, 2011 9:53 am Scris de dina_dorina

» Recoltare celule stem
Cum diversificam alimentatia bebelusului? EmptyJoi Sept 29, 2011 12:17 pm Scris de Regina Maria

» La baby Expo barza vine cu premii de la Regina Maria
Cum diversificam alimentatia bebelusului? EmptyJoi Sept 22, 2011 2:10 pm Scris de Regina Maria

» Hainute superbe pt copilasi de toate varstele!
Cum diversificam alimentatia bebelusului? EmptyMier Sept 21, 2011 10:33 pm Scris de liliana_c

» fetita mea are bronsita
Cum diversificam alimentatia bebelusului? EmptyJoi Sept 15, 2011 11:57 am Scris de Anna

Produsele de top!
Cele mai bune produse pentru copilul tau! Viziteaza-ne nu te vom dezamagi!
mamicagrijulie
Hainute! Si aici!
Sondaj
cine va fi pitica/ul saptamanii?
Eric
Cum diversificam alimentatia bebelusului? Empty48%Cum diversificam alimentatia bebelusului? Empty
 48% [ 14 ]
Maria
Cum diversificam alimentatia bebelusului? Empty52%Cum diversificam alimentatia bebelusului? Empty
 52% [ 15 ]
Total voturi : 29

 

 Cum diversificam alimentatia bebelusului?

In jos 
+4
irinaj
ana_hruban
mamicisibebelasi
Anna
8 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
Anna
Administrator
Administrator
Anna


Mesaje : 2378
Varsta : 33
stare de spirit : super

Cum diversificam alimentatia bebelusului? Empty
MesajSubiect: Cum diversificam alimentatia bebelusului?   Cum diversificam alimentatia bebelusului? EmptySam Feb 20, 2010 10:08 pm

Trecand peste momentul intarcatului, alimentatia bebelusului poate fi diversificata prin introducerea de legume, fructe si compoturi, in cantitati mici. Aceasta modificare poate interveni de la varsta de 4 luni, pentru ca de atunci si pana la varsta de un an, micutul asimileaza un meniu asemanator cu cel al parintilor lui. Cateva sfaturi pentru a evita inainte de toate bulversarea echilibrului sau digestiv.

Inainte de toate legume si fructe
Putem obisnui in mod progresiv copilul cu gustul fructelor si al legumelor, de la varsta de 4 luni. Este suficient sa le amestecati si sa le adaugati in cantitati mici, in biberon. Vom adauga in general, o lingurita de legume amestecate si diluate, apoi crestem cantitatea treptat pana la cinci lingurite. Acestea ingroasa continutul biberonului. Este potrivit sa utilizam atunci o tetina denumita "supla", a carei gaura este mai mare pentru a facilita absorbtia bauturii.
In mod paralel, compoturile pot fi date spre a fi gustate, ceea ce permite copilului sa invete sa manance cu lingura. Cotata ca bautura, il putem face, de asemenea, sa guste sucul de portocale. Si, bineinteles, nu vom uita micutele sticlute, "bébé", vandute in comert: ele sunt riguros controlate si furnizeaza un aport controlat de vitamine. Mamele nu trebuie sa ezite sa recurga la ele daca nu au timp sa prepare amestecul.

Respectarea echilibrului digestiv al bebelusului
Dar tot schimbandu-i alimentatia actionam asupra aparatului digestiv al copilului. Astfel se spune ca morcovul, bananele si gutuile au tendinta de a constipa, apoi ca legumele verzi, fructele rosii si prunele sunt toate laxative. Mai important, carnea nu trebuie sa intre in meniul bebelusului inainte de 6-7 luni.
Tendinta este de a adauga din ce in ce mai mult din momentul in care am inceput diversificarea, aceasta se pare ca este cauza care favorizeaza obezitatea ulterioara. De fapt, stomacul si intestinul nu sunt pregatite sa digere atatea proteine, au tendinta de a nu le asimila si copilului i se va face foarte repede foame.
Pe de alta parte consumarea de carne prea devreme predispune la alergii alimentare. Totodata chiar daca parintii decid integrarea carnii in meniu - nu uitati ca ea va fi cel mai tarziu utila cresterii copilului. Ea va trebui mixata. Mai mult, nu va trebui sa-i dam bucati de carne inainte de 14 sau 15 saptamani pentru ca stomacul nu este pregatit sa le digere.
Daca un aliment, un fruct sau o leguma nu este primita bine, nu trebuie sa ezitam sa facem o pauza si sa incercam mai tarziu. Bebelusul are deja preferinte.

Diversificarea alimentara este, de asemenea, un moment de deprindere a unor obiceiuri: evitati ciugulelile intre mese, prajiturele sau bomboanele date drept recompensa... Ea permite, de asemenea, bebelusului sa faca primii pasi in invatarea gustului.

Invatarea gustului
La prepararea piureului pentru bebelus ganditi-va sa adaugati cateva mirodenii. Un pic de curry in morcovi, nucsoara in cartofi, un pic de chimen in praz. Si gata... copilul isi descopera papilele gustative!

ATENTIE LA DEFICITELE DE FIER SI LA EXCESELE DE PROTEINE!

Dupa verificarile facute de diversi medici pediatrii specializati in alimentatia copilului, nou-nascutii sufera de un aport proteic prea important si de o carenta de fier. Un exces de proteine poate determina o viitoare obezitate. Mai tarziu, o carenta in fier va fi responsabila de aparitia anemiei: acest element joaca de fapt un rol foarte important in oxigenarea sangelui. Principalul vinovat: laptele de vaca. De fapt, laptele de vaca nu corespunde nevoilor copilasului mai mic de un an: compozitia sa de zahar este in mod special readaptata. Altele contin prea putin fier. Avantajos pentru un aport de fier bine asimilabil: combinatia de legume precum: varza, mazarea, mararul si de fructe a caror vitamina C faciliteaza asimilarea ficatului. Si pentru copiii alaptati sau hraniti cu biberonul se preconizeaza apoi o suplimentare de fier, dupa cea de-a patra luna.

Care sunt vitaminele si mineralele necesare unei bune dezvoltari a bebelusului?
Pediatrii afirma: este important sa asiguram intotdeauna o buna alimentatie copiilor pentru a evita dezechilibrele ulterioare. Vitaminele si mineralele indispensabile pentru buna dezvoltare a bebelusului sunt prezente in laptele matern sau industrial, apoi in fructele si legumele introduse in momentul diversificarii. In acelasi timp, anumite suplimentari se pot dovedi necesare pentru buna dezvoltare a bebelusului.

Vitamine suplimentare
La nastere, alimentatia nou-nascutului cel mai bine adaptata este laptele matern. Acesta furnizeaza aproape toate mineralele, vitaminele si elementele necesare dezvoltarii copilului. Desi studii recente noteaza absenta vitaminei K utila unei bune coagulari sangvine. Copiii hraniti exclusiv cu lapte matern au nevoie deci de suplimentari.
Aceste vitamine sunt in schimb prezente in laptele industrial (sau lapte infantil) care prezinta avantajul de a fi compus astfel incat sa se adapteze la nevoile nou-nascutului, apoi ale sugarului. Singura, vitamina D, care permite lupta impotriva rahitismului, nu este prezenta in cantitati suficiente. Si cum bebelusul nu poate sintetiza aceasta vitamina, este de preferat sa se administreze prin picaturi de la nastere si pana la varsta de 3 ani, ca un fel de alimentare.
In Romania, din nenorocire, afectiunea cel mai frecvent intalnita este cazul copiilor rahitici.

Atentie la fier!
Carentele de fier pot exista, de asemenea, inca de la nastere, in special daca mama a avut rezerve insuficiente de fier. Situatia este astazi mai putin intalnita pentru ca, de acum inainte, femeile insarcinate primesc suplimente de fier. Aceasta permite copilului sa-si constituie rezerve pana cand ia din alimentatia cu lapte infantil sau lapte de mama.
O lipsa de fier poate cauza o anemie (paliditate, oboseala, sensibilitate crescuta la infectii). Pediatrul preconizeaza atunci complementarea alimentatiei nou-nascutului printr-un sirop sau un praf de ciocolata care contine fier. Laptele industrial este imbogatit cu fier. De unde interesul de a-l da copilului pana la varsta de doi ani. Cel tarziu de la doi ani se trece apoi la gama de lapte hotarata pentru crestere, plecand de la 10 luni. Este totusi prea putin pentru a-l trece tot pe lapte de vaca, neadaptat si sarac in fier.
Un mic sfat: nu uitati fructele si legumele proaspete (introduse in mod progresiv in alimentatie incepand cu varsta de 4 luni) a caror vitamina C permite fixarea fierului.
In fine, elementul esential al alimentatiei bebelusului ramane calciul. Nou-nascutul are nevoie de cel putin 500 ml de lapte pe zi pana la un an. Calciul este de fapt indispensabil.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



Cum diversificam alimentatia bebelusului? Empty
MesajSubiect: Re: Cum diversificam alimentatia bebelusului?   Cum diversificam alimentatia bebelusului? EmptyMar Feb 23, 2010 4:11 am

Cum diversificam alimentatia bebelusului? 25782
Sus In jos
mamicisibebelasi
Moderator
Moderator
avatar


Mesaje : 1961
Varsta : 41
stare de spirit : FFFFF BUNA

Cum diversificam alimentatia bebelusului? Empty
MesajSubiect: Re: Cum diversificam alimentatia bebelusului?   Cum diversificam alimentatia bebelusului? EmptyMier Feb 24, 2010 12:12 pm

Si eu am inceput cu cate un pic din fiecare si acum papa de toate
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



Cum diversificam alimentatia bebelusului? Empty
MesajSubiect: Re: Cum diversificam alimentatia bebelusului?   Cum diversificam alimentatia bebelusului? EmptyMier Feb 24, 2010 12:20 pm

Denis mananca orice,oricat,oricand(exceptand bananele care le papa cu paiul)
Sus In jos
mamicisibebelasi
Moderator
Moderator
avatar


Mesaje : 1961
Varsta : 41
stare de spirit : FFFFF BUNA

Cum diversificam alimentatia bebelusului? Empty
MesajSubiect: Re: Cum diversificam alimentatia bebelusului?   Cum diversificam alimentatia bebelusului? EmptyMier Feb 24, 2010 12:22 pm

Foarte bine gina asa trebe sa-i invatam sa mance de toate Cum diversificam alimentatia bebelusului? 435847
Sus In jos
ana_hruban
mamica super
mamica super
ana_hruban


Mesaje : 78
Varsta : 42
stare de spirit : F F BUNA DAR SE POATE SI MAI BINE

Cum diversificam alimentatia bebelusului? Empty
MesajSubiect: Re: Cum diversificam alimentatia bebelusului?   Cum diversificam alimentatia bebelusului? EmptyDum Feb 28, 2010 8:42 am

Fetelor voi folositi cuptorul cu microunde la incalzirea laptelui sau a mancarii?
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



Cum diversificam alimentatia bebelusului? Empty
MesajSubiect: Re: Cum diversificam alimentatia bebelusului?   Cum diversificam alimentatia bebelusului? EmptyDum Feb 28, 2010 8:54 am

Eu l-am folosit de mititel si pare in regula copilul
Sus In jos
Anna
Administrator
Administrator
Anna


Mesaje : 2378
Varsta : 33
stare de spirit : super

Cum diversificam alimentatia bebelusului? Empty
MesajSubiect: Re: Cum diversificam alimentatia bebelusului?   Cum diversificam alimentatia bebelusului? EmptyDum Feb 28, 2010 10:51 am

si eu il folosesc e util
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



Cum diversificam alimentatia bebelusului? Empty
MesajSubiect: Re: Cum diversificam alimentatia bebelusului?   Cum diversificam alimentatia bebelusului? EmptyDum Feb 28, 2010 10:55 am

Parerile sunt impartite ca in orice domeniu;pro sai contra;sora mea spre exemplu nu-l foloseste
Sus In jos
mamicisibebelasi
Moderator
Moderator
avatar


Mesaje : 1961
Varsta : 41
stare de spirit : FFFFF BUNA

Cum diversificam alimentatia bebelusului? Empty
MesajSubiect: Re: Cum diversificam alimentatia bebelusului?   Cum diversificam alimentatia bebelusului? EmptyDum Feb 28, 2010 3:54 pm

eu nu ca nu am cuptor cu micro,dar nu cred ca are ceva pt ca in spitale sunt si asa incalzeam ceaiu sau laptele
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



Cum diversificam alimentatia bebelusului? Empty
MesajSubiect: Re: Cum diversificam alimentatia bebelusului?   Cum diversificam alimentatia bebelusului? EmptyDum Feb 28, 2010 7:05 pm

Bun punct de vedere
Sus In jos
mamicisibebelasi
Moderator
Moderator
avatar


Mesaje : 1961
Varsta : 41
stare de spirit : FFFFF BUNA

Cum diversificam alimentatia bebelusului? Empty
MesajSubiect: Re: Cum diversificam alimentatia bebelusului?   Cum diversificam alimentatia bebelusului? EmptyDum Feb 28, 2010 9:00 pm

Cum diversificam alimentatia bebelusului? 435847
Sus In jos
Anna
Administrator
Administrator
Anna


Mesaje : 2378
Varsta : 33
stare de spirit : super

Cum diversificam alimentatia bebelusului? Empty
MesajSubiect: Re: Cum diversificam alimentatia bebelusului?   Cum diversificam alimentatia bebelusului? EmptyDum Feb 28, 2010 10:42 pm

pupic
Sus In jos
Anna
Administrator
Administrator
Anna


Mesaje : 2378
Varsta : 33
stare de spirit : super

Cum diversificam alimentatia bebelusului? Empty
MesajSubiect: Re: Cum diversificam alimentatia bebelusului?   Cum diversificam alimentatia bebelusului? EmptyDum Feb 28, 2010 10:47 pm

pupic
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



Cum diversificam alimentatia bebelusului? Empty
MesajSubiect: Re: Cum diversificam alimentatia bebelusului?   Cum diversificam alimentatia bebelusului? EmptyVin Mar 05, 2010 10:26 am

Fetelor,voi ati dat urzici la bebei pana acum?Ca vreau sa-i dau lui Denis si nu stiu daca sa DA sa sa BA
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



Cum diversificam alimentatia bebelusului? Empty
MesajSubiect: Re: Cum diversificam alimentatia bebelusului?   Cum diversificam alimentatia bebelusului? EmptyVin Mar 05, 2010 11:11 am

eu cred 7-8 luni ii poti da urzici.nu stiu vezi ce spun si alte mamici:*
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



Cum diversificam alimentatia bebelusului? Empty
MesajSubiect: Re: Cum diversificam alimentatia bebelusului?   Cum diversificam alimentatia bebelusului? EmptyVin Mar 05, 2010 11:12 am

Super;atunci ii dau pt ca Denis are 1 an si 7 luni;multam fain
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



Cum diversificam alimentatia bebelusului? Empty
MesajSubiect: Re: Cum diversificam alimentatia bebelusului?   Cum diversificam alimentatia bebelusului? EmptyVin Mar 05, 2010 11:41 am

pt nimic pupic
Sus In jos
mamicisibebelasi
Moderator
Moderator
avatar


Mesaje : 1961
Varsta : 41
stare de spirit : FFFFF BUNA

Cum diversificam alimentatia bebelusului? Empty
MesajSubiect: Re: Cum diversificam alimentatia bebelusului?   Cum diversificam alimentatia bebelusului? EmptyVin Mar 05, 2010 12:15 pm

eu nu fac mancare de urzici prefer spanacul
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



Cum diversificam alimentatia bebelusului? Empty
MesajSubiect: Re: Cum diversificam alimentatia bebelusului?   Cum diversificam alimentatia bebelusului? EmptyVin Mar 05, 2010 12:18 pm

I-am dat si spanac si azi i-am dat si urzici;vad ca nu a comentat
Sus In jos
mamicisibebelasi
Moderator
Moderator
avatar


Mesaje : 1961
Varsta : 41
stare de spirit : FFFFF BUNA

Cum diversificam alimentatia bebelusului? Empty
MesajSubiect: Re: Cum diversificam alimentatia bebelusului?   Cum diversificam alimentatia bebelusului? EmptyVin Mar 05, 2010 12:20 pm

:[url=http://ww atunci
Sus In jos
ana_hruban
mamica super
mamica super
ana_hruban


Mesaje : 78
Varsta : 42
stare de spirit : F F BUNA DAR SE POATE SI MAI BINE

Cum diversificam alimentatia bebelusului? Empty
MesajSubiect: Re: Cum diversificam alimentatia bebelusului?   Cum diversificam alimentatia bebelusului? EmptyMar Mar 09, 2010 6:32 am

Am auzit ca sunt bune, Andrei nu manca spanacul facut crema cu lapte si smantana asa ca nici nu voi incerca urzicile. Fai daca ii plac ii mai faci.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



Cum diversificam alimentatia bebelusului? Empty
MesajSubiect: Re: Cum diversificam alimentatia bebelusului?   Cum diversificam alimentatia bebelusului? EmptyMar Mar 09, 2010 11:53 am

Stiu multi copii care prefera urzicile in detrimentul spanacului,asa ca nu ar strica sa incerci o data
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



Cum diversificam alimentatia bebelusului? Empty
MesajSubiect: Re: Cum diversificam alimentatia bebelusului?   Cum diversificam alimentatia bebelusului? EmptyMier Mar 10, 2010 1:16 am

lui kev ii plac broccoli,spanac sau urzici inca nu i-am dat si sincer cam ce mananc eu ii dau si lui,ca nu pot sa.l vad cum uota´n gura mea cu toate ca si el papa mancarica lui.
Sus In jos
irinaj
mamica super
mamica super
irinaj


Mesaje : 75

Cum diversificam alimentatia bebelusului? Empty
MesajSubiect: Re: Cum diversificam alimentatia bebelusului?   Cum diversificam alimentatia bebelusului? EmptyLun Mar 29, 2010 6:53 pm

in privinta diversificarii medicul pediatru a fost cel casre ne+a sfatuit si nu am avut probleme
Sus In jos
Continut sponsorizat





Cum diversificam alimentatia bebelusului? Empty
MesajSubiect: Re: Cum diversificam alimentatia bebelusului?   Cum diversificam alimentatia bebelusului? Empty

Sus In jos
 
Cum diversificam alimentatia bebelusului?
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Cerealele in alimentatia bebelusului
» Pestele si ficatelul in alimentatia copilului
» Cand este timpul sa introducem solidele in alimentatia unui bebelus?
» ALAPTAREA BEBELUSULUI
» batistuta bebelusului

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: TOTUL DESPRE BEBELUŞI :: Alimentaţia Bebeluşului-
Mergi direct la:  

Tema creata de Geosh. pentru MamicisiBebelasi

Forumgratuit.ro | Cultura si Societate | Adolescenta, Copilarie, Familie | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discuții recente